Pisac Moray Ollantaytambo

Pisac Moray Ollantaytambo

Lima’dan ayrılıyoruz. Sabah 05:00’de Lima-Cuzco uçuşu için ayaktayız. Cuzco’ya inip acentemiz tarafından karşılanıyor ve “Urubamba Nehri” boyunca uzanan “Kutsal Vadi” yi gezip Cuzco‘ya geçeceğiz.

İlk durağımız 2972 m yükseklikteki “Pisac“. Bu Peru kasabası aynı ismi taşıyan “Pisac Inca Harabeleri” ve her pazar, salı ve perşembe günü açılan pazarı ile ünlü. Bu pazar yörenin en büyük pazarı olması ile ünlü. Pisac Harabeleri Vadinin girişinde çok yüksek bir tepede kurulu. Esas olarak tarım yapılan teraslar olan Pisac çok büyük bir harabe ve birçok harabede bulunan kale, tapınak, çeşmeler, seramoni alanları, altar ve banyo gibi birçok bölüme sahip. Pisac’daki tarım terasları hala kullanımda. Yükseklerdeki teraslar normalde o yükseklikte verimli toprak olmuyor.  Ancak kaliteli toprakların düşük irtifalardaki arazilerden taşıma sureti getirilmiş olması nedeniyle bu teraslar kaliteli ve verimli topraklarla dolu.

Pisac-Moray-Puca Pucara-Ollantaytambo

Araştırmalar Pisac’ın Vadinin güney girişini koruduğunu göstermekte. Pisac; askeri, dini ve tarımsal alanları nedeni ile tarihsel süreçte bu 3 amaç için de kullanılmış.

Yine başka bir durağımız Inca tarım terasları olan “Moray”. Normal arazinin birbiri içerisine geçmiş halkalar şeklinde teraslar oluşturmasına dayanıyor ama farklılık en derin halkanın 30 m derinde olması. Neden böyle bir derinlik istenmiş olması henüz açıklanamamış. Ancak derinde olan kısım güneş ve rüzgâr farklığı nedeni ile en üst terasa göre 15 derece farklılık gösteriyor. Sebebin bu olduğu ve alt halkalarda bu ısıyı seven bitkiler yetiştirildiği düşünülüyor. Diğer bir ihtimal de burasının tamamı ile tarımsal bir deneme alanı olması.

Son ve en önemli harabe ise Ollantaytambo. Kolay ve hızlı telaffuz etmeyi öğrenmek biraz zaman aldı ama Ollantaytambo Peru içerisinde bizi etkileyen önemli noktalardan birisi oldu.  Puka Pukara Vadinin güneyini koruduğunu söylemiştik, Ollantaytambo ise vadinin kuzey girişini koruyor. Kale merdivenlerle birleştirilmiş uzun teraslardan oluşuyor. Çok geniş ve dik bir araziye yayılan kalenin en üstüne çıkmak oldukça güç. Eğer çıkarsanız Ollantaytambo Şehrini ve Urubamba Vadisini yukarıdan görebilirsiniz. Biz buradayken gün batımını Ollantaytambo’dan izleme şansı yakaladık; manzaranın etkileyiciliğini sanırım hiç unutmayacağız. Buradaki ziyaretimizden sonra Macu Pichu’ya geçmeden önce konaklayacağımız aynı isimdeki kasaba olan “Ollantaytambo” ya geçiyoruz. Çok ufak bir o kadar da huzurlu olan kasabada akşam birkaç cafe haricinde yapacak bir şey yok. Burası aynı zamanda Inca Trail rotasının başlangıç yerlerinden. Gece kasabada dolaşırken belki 100 Sherpa yürüyüşe başlayacakların eşyalarını ana kampa taşıyordu. Burada koloniyal tarzdaki otelimizde çok keyifli bir konaklama yaptık.

Ertesi gün Inti Raymi Festivaline katılacağız. Peru’daki diğer duraklarımız; Amazon, Arequipa, Ballestas Adaları, Cuzco, IcaJuliaca-Puno-Titicaca Gölü, Machu Pichu, Nazca Çizgileri, Lima, yazılarımızı da okuyun

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN