Nazca Çizgileri

Nazca Çizgileri

Nazca Çizgileri Gezi Rehberi

Bugün bir çoğumuz için gezinin en önemli günlerinden birisi çünkü Nazca Çizgileri üzerinde küçük uçaklarla uçacağız. Erken bir kahvaltıdan sonra bu küçük uçakların kalkacağı havalimanına geçtik. Burası Nazca merkezinden 20 km uzaklıkta. Burada birkaç tane ufak firma var bu uçuşu gerçekleştiren. Uçuş için güneşin çok yükselmediği 07:30-10:30 arasını tavsiye ederiz ama kontrol her zaman sizde olmuyor. Çünkü görüş tam olana kadar uçaklar havalanmıyor.

Tur ücreti sezona, uçuş süresine ve firmaya göre 80-200 USD civarında bunun dışında 5 USD’de havalimanı vergisi alınıyor. Biletlerimiz çok önceden alınmasına rağmen oldukça fazla bekleyerek gruplar halinde uçuşları yapmaya başladık. 4 kişi alan uçaklar da vardı 8 kişi alan da. Biz 4 kişilik bir uçağa denk geldik. Daha önce Nepal’de Everest üzerinde 8 kişilik uçağa binmiştik ama 4 kişilik uçağı ilk tecrübemiz oldu.

Bu uçaklarda kabin basıncı dengeleme sistemleri olmadığı için sıklıkla mide bulantısı vs gibi durumlar olabiliyor. Bu nedenle bu uçuşu gezi ücretine dahil etmeyerek opsiyonel olarak sunduk. Etkileneceğinizi düşünüyorsanız ve çok ilginizi çekmiyorsa uçmayabilirsiniz.

30 dakika süren bu uçuşta pilot Nazca Çizgilerini gösterebilmek için bazen sağa ya da sola ani yatışlar yapıyor. Bizi etkilemedi ama bazı arkadaşlarımızı bu uçuş çok olumsuz etkiledi. Eğer bu konuda hassassanız kahvaltıyı pas geçmenizi ve mide bulantısına karşı uçuş sabahında ilaç almanızı öneririz.

Nazca Çizgileri nedir?

Nazca şehri tarihi 2.3 yy’a dayanan çölün ortasında kimin ve neden yaptığı bilinmeyen değişik hayvan figürleri ve geometrik şekillerden oluşan devasa çizgilerin bulunduğu şehir. Bu çizgiler o kadar devasa ki onları görmenin neredeyse tek yolu küçük 4-8 kişilik pervaneli uçaklarla çizgilerin üzerinde yapılan uçuşlara katılmak.

Monkey

Bu çizgileri uzaylıların yaptığından tutun Nazca halkının Açık hava Tapınağı yaratmak amaçlı yaptığına ya da Dünya dışı canlılarla iletişim kurma çabası olarak görenlere kadar değişik teoriler söz konusu.

Nazca çizgileri

Spider (Fotoğraf wikipedia)

Nazca Çizgilerinin yakınında insan kurban edildiğini düşündüren bazı bulgular (kafatası vs) açık hava tapınağı olduğu fikrini destekliyor. Yine de bu konu tam olarak açıklanmış ve karara bağlanmış değil.

Nazca çizgileri

Condor

Akbaba, Örümcek, Maymun, Balina, Astronot, Köpek, Üç Parmaklı Eller, Sinek Kuşu, Ok İşareti, Düz Çizgiler olarak desenleri özetleyebiliriz.

Çizgilerin Keşfi

Güney Amerika’nın İspanyollar tarafından işgal edilmesiyle ilk olarak orada olduğu bilinen Çizgiler fark edilmiş ve gezginlerin aktarımlarıyla asırlarca bir efsane gibi dilden dile dolaşmış. Çizgilerin varlığını kanıtlayan ilişkin ilk somut kanıt 1939’da ortaya çıkmış. Amerikalı arkeolog Paul Kosok, Nazca Çölü üzerinde yaptığı bir keşif uçuşu sırasında çizgilerin fotoğrafını çekmiş ve bu tarihten itibaren dünyanın gözü burada olmuş.

Hands

Bilimsel araştırmalar sonrası nasıl ve neden yapıldıklarına dair ilk teori 1946 yılında, yaşamını bu çizgilere adamış olan Alman matematikçi Maria Rieche’den (1903-1998) gelmiş. Ona göre Nazca çizgileri çölün üst tabakasındaki koyu renkli kumun kazınıp alt tabakadaki açık renkli kumun ortaya çıkarılmasıyla oluşturulmuş.

Nazca çizgileri

Tree

Rieche’nin teorisi geometrik çizimlere dayandırılmıştı; Rieche’ye göre Çizgiler Güneş, Ay ve bazı yıldızların konumlarını gösteriyordu ve Nazca halkının ekim, sulama, hasat gibi tarımsal faaliyetleri için bu çizgiler bir tür gök takvimi olarak kullanılıyordu.

Ancak Rieche hayvan ve bitki çizimleri gibi diğer motiflere ilişkin açıklama yapmıyordu.

Maria Rieche’den 10 yıl sonra, Columbia Üniversitesi’nden Amerikalı arkeolog William Duncan Strong ekibiyle birlikte, Nazca çizgilerini üretenlerin yaşadıkları düşünülen Cahuachi şehrini kazmaya başlamış. Nazca çizgilerinin 12 km uzağında bulunan Cahuachi’de yapılan kazılarda kerpiçten büyük bir piramit, birkaç büyük tapınak, geniş meydanlar, platformlar ve merdivenler ile koridorları birbirine bağlayan karmaşık bir şehir planı ortaya çıkmış.

Bu alanda çalışma hep devam etmiş

1983 yılında İtalyan arkeolog Giuseppe Orefici, Cahuachi’de tekrar uzun soluklu bir kazı projesine başlatmış. Orefici kazılarda büyük bir nekropolle (mezarlık) karşılaşmış. 24 km2’lik bir alanı kaplayan nekropolde yaklaşık 20-30 bin insanın gömülü olduğu görülmüş ve bunların bazıları mumyalanmış haldeymiş. Nekropoldeki bazı seramik mezar eşyalarının desenleri kısmen Nazca çizgilerini çağrıştırması dikkat çekmiş. Kazılarda bir de cenaze elbisesi olduğu düşünülen giysi ortaya çıkarılmış.

Whale

Yapılan karbon-14 testleri mezar buluntularını MÖ 5. yüzyılla MS 6. yüzyıl arasındaki 1000 yıllık döneme tarihlendiriyor. Örneğin üzerine 500 tane bebek resmi işlenmiş olan cenaze elbisesi 2000 yaşından büyük. Bebeklerin bir kısmı müzik aletleri çalıyor, bir kısmı ellerini havaya açmış bir şekilde dans ediyor, diğer bir kısmı ise bunları seyrediyor. Giuseppe Orefici bu giysideki desenlerden yola çıkarak Nazcalıların bu şehirde dinsel törenler yaptıklarını varsayıyor. Ayrıca kazılarda rastlanan sarmal kuyuların gelişmiş su şebekesinin parçası olduğu görülüyor. Orefici, suyun hayati derecede önemli olduğu bu aşırı kurak coğrafyada dinsel törenlerin su ve bereket etrafında biçimlendiğini düşünüyor.

Astranout

Son yıllarda gelişen teknoloji ile uzaktan görüntüleme yöntemleriyle yapılan araştırmalar, Nazca’daki Çizimlerin sayısının 1500’den fazla olduğunu ortaya koydu. Yaklaşık 4000 km2’lik bir araziyi kaplayan çizimlerin çoğu spiral, yamuk, ok, zikzak gibi anlamı bilinmeyen geometrik figürlerden oluşuyor. Bunun yanında kuş, balık, jaguar, maymun gibi hayvan motifleri; ağaç, çiçek gibi bitki motifleri; insan figürleri ve hayal ürünü olduğu düşünülen birtakım yaratık çizimleri de var. En büyük boyuttaki çizimin çapı 300 metreden fazla ve birkaç kilometre uzunluğunda.

Nasıl Yapıldılar?

Çizimlerin teknik olarak nasıl yapıldığı hakkında hemen hemen hiçbir şey bilinmiyor. Bilim insanları yuvarlak ve spiral karakterli desenlerin çizimini taklit için bazı düzenekler hazırlayıp deneyler yaptı. Örneğin belli bir merkeze sabitlenen herhangi bir kolona ip takılıp ucuna sivri bir kazık bağlandı. Kazık, toprağı kazıyacak şekilde, kolonun çevresinde tam tur döndürülerek toprağın üzerinde dairesel çizgiler oluşturuldu. Dairelerin boyutu ipin kısalıp uzamasıyla ayarlanıyordu. Fakat bu düzenekler küçük çaplı çizimler için geçerliydi. Yüzlerce metreyi bulan çaptaki daireler ya da dairesel olmayan dev figürlerin çizimleri teknik olarak nasıl yapılmış olabilir? Bu soru, Nazca çizgileri hakkındaki diğer pek çok soru gibi bilim insanlarının araştırmaları sonucu ortaya koyulacak muhtemel cevapları bekliyor.

Hummingbird (Fotoğraf wikipedia)

Öte yandan, Nazca Çölü’ndeki toprağın üst katmanı demir oksitli olduğu için alttaki toprak katmanına göre daha koyu renkli. Dolayısıyla kazındığında alttaki açık renkli toprak ortaya çıkıyor ve çarpıcı bir zıtlık yaratılıyor. Bu sayede, toprağa kazınan desenler kolaylıkla fark ediliyor. Bilim insanlarına göre, Nazca çizgilerinin yaklaşık 2400 yıl boyunca korunmasında bölgenin kuraklığı, rüzgâr almayışı ve sıcaklığın görece sabit olması etkili olmuş.

Nazca Çizgileri Neden Yapıldılar?

Peki, Nazcalılar bu yer çizimlerini ne amaçla yaptılar? Bilim insanları bu soruyu desenleri yorumlayarak cevaplamaya çalışıyor ve farklı görüşler ileri sürüyor. Sinekkuşu, kertenkele, balina gibi hayvanlardan yola çıkarak desenlerin dinî sembolizm kaynaklı olduğunu düşünenlerin yanında bazı uzmanlar, geometrik çizgilerin akarsuların akış yönlerini ya da sulama şemalarını gösterdiğini varsayıyor. Başka bir grup uzman ise bu geometrik çizgilerin yağmur duası törenleriyle ilgili olabileceğini iddia ediyor. Öte yandan örümceklerin, kuşların ve bitkilerin bereketi sembolize ettiğini ileri süren uzmanlar da var.

Yapılan ve devam eden bilimsel araştırmalara rağmen, nasıl ve neden yapıldığına dair soruların neredeyse tamamen gizemini koruduğu Nazca çizgileri, Amerika kıtasının yerli halklarının günümüzden yaklaşık 2400 yıl öncesine ulaşan bilim, teknik, kültür, sanat ve inanç dünyalarına çok önemli bir kapı araladı. Bununla beraber, öyle anlaşıyor ki Nazca çizgilerinin gizeminin çözülmesi için daha pek çok bilimsel araştırma, zaman ve ileri teknolojiye ihtiyaç var.

Peru’da hakkındaki; Amazon, Arequipa, Ballestas Adaları, Cusco, Ica, Inti Raymi Festivali, Machu Pichu, Lima, Pisac-Moray-Ollantaytambo ve Puno-Titicaca Gölü yazılarımızı da okuyun.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. nazodemir dedi ki:

    çok güzel bir anlatım yalın sade sanki orada sizde gezideymişsiniz gibi çok hoşuma gitti

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Teşekkür ederiz 🙂

BİR YORUM YAZIN