Ushuaia

Ushuaia Tierra del Fuego yani Ateş Toprakları olarak bilinen Macellan Boğazının hemen karşısında yer alan Güney Amerika’nın en güney bölgesinde yer alan en son şehir. Tierra del Fuego’nun bir kısmı Şili’ye, bir kısmı Arjantin’e ait. Ushuaia ise Arjantin topraklarında kalıyor. Macellan 1520 yılında Tierra del Fuego’ya vardığında kıyıda elinde meşalelerle onu bekleyen insanları görünce buraya Ateş Toprakları anlamına gelen Tierra del Fuego adını vermiş. Macellan hakkında detaylı bilgi tıklayın.

“Ön yargı, taassup ve dar görüşlülüğün en iyi tedavisi seyahattir”

Mark Twain

Burası yaklaşık 60.000 nüfuslu oldukça ufak bir şehir. Ana bir tane caddesi ve bu cadde üzerine dizili mağaza ve restoranlardan ibaret desek abartmış olmayız. Bu cadde üzerinde çok kaliteli outdoor malzemesi satan mağazalar var ama ülkemizden daha pahalı.

Nasıl gidilir

Ushuaia’ya gitmenin en kolay yolu Buenos aktarmalı olarak buraya uçmak. Ama çok özel bir nedeniniz yoksa buraya ilk durak olarak varacağınızı pek düşünmüyoruz. Genellikle Ushuaia gezginlerin Patagonya gezilerinin bir durağı oluyor. Bizim için de öyleydi. “Ushuaia” ya olan uçuşumuz Iguazu’dan Buenos Aires aktarmalıydı. Iguazu-Buenos Aires ayağını uçtuk ancak maalesef bizi Buenos Aires’de bir sürpriz bekliyordu. “Ezeiza” havalimanına indik ki ortalık ana-baba günü. Meğer biz gelmeden 1-2 saat önce iki ayrı sendikaya bağlı pilotlar arasında bir sorun çıkmış ve Aerolinias Argentina ve Austral havayolları greve gitmiş. Belki kısa sürede tatlıya bağlanır diye uzun bir süre öğlenden saat 22:00 ye kadar havalimanında bekledik. Ancak bu sürede uçuşlar tamamen iptal oldu. Bize otel ve yemek vermeleri gerekiyordu ama bunu talep etmemiz için beklememiz gereken sıranın uzunluğu nedeni ile sıra bize geldiğinde zaten sabah olacak ve otele ihtiyaç kalmayacaktı.

Ortalıkta doğru dürüst bir görevli ve çözüm şansı da kalmadığı için gece yarısına doğru süper!! bir hostel bularak “mix dormitory” odalarımıza çekildik. Hostel’in ne kadar istisnai ve kaliteli olduğunu anlatmak istemiyorum; ama Lübnan’da daha kötüsünde kalmıştık. Neyse; bu sürede eğer uçuş hiç olmazsa Ushuaia’ya otobüs alternatiflerini ve diğer bağlantılı alternatifleri araştırdık, ancak maalesef iyi bir çözüm ve yer bulamadık. Şansımızı denemek için sabah erkenden tekrar havalimanına gittik. İyi haber; uçuşlar başlamış, kötü haber ise; tüm uçaklar dolu. Binbir çaba ve sıra ile bavulları verip yedek uçmak için yedek boarding kartlarını aldık. Elimizde yedek boarding kartları ile beklemeye başladık. İlk uçakla 7 arkadaş direkt Ushuaia’ya, sonraki “Calafate” aktarmalı uçakla 4 arkadaş daha Ushuaia’ya uçtu. Kalan 7 kişi de yine binbir numara ile kendimizi Ushuaia uçağına attık. Bu satırları uçakta yazıyorum umarım daha fazla bir terslik olmaz.

4 saatlik uçuş sonrası yolculuğumuz bitti ama korkulan başımıza geldi ve tabii ki bavullarımız kayıp. Belli bir süre bavullarımız bekliyor ama umudu kesince kayıp bavul formu doldurup havalimanından ayrılıyoruz ve otelimize gidiyoruz. Bavullar ertesi gün bize ulaşıyor ve rahatlıyoruz. Ertesi gün bu yaşananlar Arjantin gazetelerindeydi, inanılmaz bir şekilde haber bizim de içinde olduğumuz bir fotoğraf ile ana sayfadan verildi ve bir Arjantin gazetesinde manşet de olduk.

Arkada yeşil t-shirt ile sefillik hallerindeyim

Havalimanı şehre yakın ve taksiyle şehir merkezine uklaşmak pahalı sayılmaz yaklaşık 100 peso. Ushuaia “Patagonya”nın da en sonunda daha da doğrusu dünyanın en güneyindeki kent. Bu nedenle buraya “Del Fin el Mundo” yani dünyanın sonu deniyor. Ushuaia bütün ününü de buradan alıyor esasında çünkü birçok gezgin için bu şehri gezmek bir unvan oluyor. Zaten bu amaçla da pasaportunuza Dünyanın sonundaki postanede (Unidad Postal Fin del Mundo) bu kente geldiğinize dair ayrı bir damga vuruluyor.

Pasaportmuzdaki Ushuaia Damgaları

Pasaportmuzdaki Ushuaia Damgaları

Kent bu amaçla kurulmasa da bir dönem hapishane olarak kullanılmış daha doğrusu kentle özleşmiş bir hapishanesi varmış. Çok uzak olduğu ve şartlar zor olduğu için hapishane buradaymış daha sonra da belli bir dönem siyasi mahkumlar buraya gönderilmiş. Bu nedenle şehirde mahkumlarla ilgili çok objeye rastlamak mümkün.

Ushuaia’da yapılacak şeyler yapacağınız aktivitelerle ilgili. Çünkü şehir bölgenin en büyük şehri olmasına rağmen turistik şehir merkezi sınırlı ve bir turist için yapılabilecek şeyler; katılabileceği aktivasyonlar. 8 km yolu 30 dakikada kat ederek ormanın içinde yol alarak Milli Park’a varan “El Tren del Fin el Mundo” (Dünyanın sonuna tren), Beagle körfezi tekne gezisi, trekking parkurları ve off road gezileri sadece bazıları. Şehirdeki seyahat acenteleri bu konularda size güzel alternatifler sunuyorlar ve iyi çalışan bir de “turist information” bürosu var merkezde.

Biz bu aktivitelerden El Tren del Fin el Mundo ve Beagle Körfez turunu yaptık. Beagle Körfezi turu denizin sert şartları nedeniyle kolay bir gezi değil. Bu gezide Dünyanın en güneyindeki Fener olan Faro del Fin el Mundo’yu görebiliyor ve Penguenlerin yaşadığı koya ulaşabiliyorsunuz.

El Tren del Fin el Mundo ise turistik bir aktivite ama hem tren hem de 7 km’lik rotası çok güzel. Gezi tarifesi fotoğraflarda görüldüğü gibi (35€-75€ aralığında) ama tabii ki peso olan tarife enflasyon nedeniyle değişiyor. Güncel bilgiler için tıklayın.

Ushuaia’nın bir önemi de Antarktika’ya giden turların buradan kalkıyor olması. 4.000$-30.000$ aralığında düzenlenen turlar var ama bizim ne o kadar bütçemiz ne de o kadar zamanımız vardı.

Patagonya gezimizin Ushuaia ayağının bitiminden sonra Aerolinas Argentinas’ın 20:33 uçağı ile El Calafate‘ye geçtik ve saat 22:00’de indik.

Diğer Arjantin yazılarımızı da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Şerife dedi ki:

    Çok teşekkürler ???? Arjantin hakkında Türkçe bir blog yazısı bulmak çok zor gerçekten ve sizin yazılarınız istediğim bilgileri kısa ve net bir şekilde anlatıyor. Ellerinize sağlık ???? Yolunuz açık olsun…

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Çok teşekkürler, yakın zamanda tekrar gideceğiz. Biraz daha güncelleriz sanırım.

BİR YORUM YAZIN