Augusto Pinochet Ugarte

27.04.2018
1,386 hit
Augusto Pinochet Ugarte

Pinochet Dönemini anlatabilmek için çok gerilere gitmeden Allande döneminden başlamak istiyoruz.  1970’de yapılan seçimleri kazandı ve Güney Amerika’da seçimle başa gelen ilk Başkan olarak göreve başladı. Amerika’nın baskıcı ambargolarına da direnen birçok reform yapıldı. Ancak 1973’de Ordunun darbesi ile General Augusto Pinochet Ugarte yönetimi ele geçirdi. Sola karşı kanlı bir kıyım yapıldı ve Başkan Allende Saraya yapılan saldırıda yaşamını yitirdi.

Darbenin ilk üç yılı içinde yaklaşık 130 bin kişi tutuklanırken, Pinochet’nin iktidarda kaldığı 17 yıllık dönemde yaklaşık 2.279 kişi siyasi nedenlerle öldürüldü, 1.000’den fazla insan “kayboldu”, 30.000 civarında kişi işkence gördü ve sayısı birkaç bini bulan kişi sürgün edildi.

Darbeye destek veren ılımlı ve liberal çevrelerin beklentileri boşa çıktı. Tüm siyasi çalışmaları yasaklayan yeni yönetim diktatörlük kurmaya başladı. Ağır dış borç, enflasyon, işsizlik anti demokratik uygulamalar arttı.

1980’de demokratik olmayan bir referandum ile Pinochet’in görev süresi 8 yıl uzatıldı ve daha da demokratik olmayan bir anayasa kabul edildi. 1983’de protestolar ve sivil muhalefet gelişmeye başladı ve dış dünyadan da Pinochet’e karşı sesler yükselmeye başladı.

1989’da bir referandum daha yapıldı ve Pinochet bu defa umduğunu bulamadı; halk askeri yönetimin devamını istemedi. Demokrat partiden Azocar Başkan oldu ve Pinochet Başkomutan olarak askeri görevine geri döndü.

1991’de Pinochet döneminde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla Silahlı Kuvvetler hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma sonuçları bazı yolsuzluklara Pinochet’nin aile üyelerinin de karıştığını gösteriyordu. Aynı yıl, Pinochet dönemindeki insan hakları ihlallerini soruşturmak için kurulan komisyon Başkan Aylwin’e kapsamlı bir reform sundu. Pinochet Dönemini araştıran komisyon yeni Başkana 2.000 kişinin o dönemde öldürüldüğüne dair belgeleri de sundu.

Ekim 1998’de bel fıtığı tedavisi için bulunduğu Londra’da, iktidarda olduğu dönemde İspanyol vatandaşlarının öldürülmesinden sorumlu tutularak, İspanya’nın suç duyurusunda bulunması üzerine tutuklandı. İspanya ayrıca Pinochet’nin iadesi için İngiliz hükümetine resmen başvuruda bulundu. Yaklaşık 16 ay Londra’da ev hapsinde tutulduktan sonra Mart 2000’de, Britanya İçişleri Bakanı Jack Straw’un Pinochet’nin sağlık durumunun yargılanmaya elverişli olmadığı yolundaki raporu temel alarak ülkesine dönmesine izin vermesiyle Şili’ye döndü.

10 Aralık 2006’da askeri hastanede yaşamını kaybetti. Şili hükümetinin Pinochet için devlet töreni yapılmayacağına karar vermesi nedeniyle yalnızca askeri tören düzenlendi. Hükümet ayrıca ulusal yas ilan edilmesi yönündeki talepleri de reddetti. Naaşı vasiyeti üzerine yakılarak ailesine teslim edildi. Ailesi, saldırı ihtimali nedeniyle kendisi için mezar yaptırmadı. Silahlı kuvvetler de küllerinin herhangi bir askeri tesiste bulundurulmasına izin vermedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN