Siena Gezi Rehberi

Siena Gezi Rehberi

Siena Gezi Rehberi

Siena İtalya seyahatimizde belki de Venedik‘ten sonra bizi en etkileyen şehir oldu. UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Siena oldukça küçük ama bir o kadar da özel bir şehir. Şehrin yapısı tam ortada bulunan Piazza Del Campo üzerine kurulu. Diğer sokaklar yelpaze şeklinde ondan uzaklaşarak yerleşmiş. Siena Gezi Rehberi.

Piazza del Campo

Siena'ya nasıl gidilir

Uçakla Siena Gezi Rehberi.

Siena Ampugnano havaalanı Siena’ya 9 km uzaklıkta ancak birçok gezgin uçakla ilk olarak Roma, Floransa ya da Pisa’ya geldikleri için havaalanı pek bilinmiyor ve kullanılmıyor.

Trenle Siena Gezi Rehberi.

Siena’ya en yakın şehir Floransa bu nedenle birçok gezgin bu iki şehri aynı anda görüyor. Geziyi kiralık araç ile yapıyorsanız sorun yok ama diğer ulaşım seçenekleri arasında en kolay olan tabii ki tren ve Siena tarihi kısmı ile tren istasyonu arasında sadece 2 km mesafe var. İsterseniz Piazza del Sale yazan otobüsler ile ya da 20 dk yürüyüş ile Siena tarihi merkezine ulaşabilirsiniz.

Tren Floransa Santa Maria Novella İstasyonundan saatte bir kalkıyor ve 1,5 saatte Siena Sitazione Ferroviaria İstasyonuna ulaşıyor. Biletinizi alırken dikkat etmelisiniz çünkü direkt trenler olduğu gibi aktarma gerektiren trenler de var.

Otobüsle Siena Gezi Rehberi.

İsterseniz tren yerine otobüs ile de Siena’ya 1,5 saatte ulaşabilirsiniz çünkü otobüs son durağı Siena merkezine daha yakın bir konumda. Otobüs için SITA firmasını seçebilirsiniz.

Araçla Siena Gezi Rehberi.

Siena, Floransa’ya 63 km, Pisa’ya 105 ve Roma’ya 225 km mesafede bulunmakta bu nedenle araç kiralayarak da Siena’ya gitmek mümkün. Biz bir Toscana gezisi yaptığımız için 1 hafta araç kiralamıştık. Siena’ya da aracımızla geçtik. Araç kiralama hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Siena Gezi Rehberi

Siena'da gezilmesi gereken yerler

Piazza del Campo Siena Gezi Rehberi.

Siena’daki Piazza del Campo, mimarisi, çan kulesi ve genel olarak deniz kabuğu şeklindeki formu nedeniyle İtalya’nın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilmekte. Piazza del Campo, estetik güzelliğiyle dünya çapındaki ününün yanı sıra, başlangıcı Orta Çağ’a kadar uzanan, yılda iki kez düzenlenen at yarışı Palio alanı olarak da önem taşıyor. S

Piazza del Campo

Diğer Toskana meydanlarından farklı olarak, Siena’nın Roma bağlantıları olmasına rağmen Piazza del Campo’nun Roma döneminde büyük bir öneme sahip olduğu düşünülmemekte. Şehrin Remus’un oğlu Senius tarafından kurulduğu söylenir, bu nedenle Siena’nın amblemi Roma’nın efsanevi kurucuları Romulus ve Remus’u emziren dişi kurttur. Si

Romulus & Remus

Romulus & Remus’u emziren dişi Kurt ena Gezi Rehberi.

Şehrin sembolü olan Piazza del Campo‘nun kendine özgü şekli ve yapısı, UNESCO’nun Siena’yı bir ortaçağ şehrinin ideal vücut bulmuş hali olarak kabul etmesinin nedenlerinden sadece bir tanesi. Şehrin ün tepesinin birbirine eğimli olduğu yerde inşa edilmiş ve yaygın olarak il Campo olarak adlandırılan bu meydan, Siena’ya giden üç ana yolun kesiştiği noktada inşa edilmiş ve siyasi kutlamaların yapıldığı, resmi bayramların kutlanabileceği tarafsız bir alan olması için planlanmış.

Meydanın ve karşısındaki binaların homojen mimari formu tesadüfi bir olay değil

Meydanın ve karşısındaki binaların homojen mimari formu tesadüfi bir olay değil; hükümet, meydanın ve sivil binaların asıl inşasından önce, 1297’de yönergeler oluşturmuş. Doku ile uyumsuz Aziz Petrus ve Pavlus’un antik kilisesi gibi yapılar yıkılmış. Bu da şehir liderinin niyetinin her zaman binalarla meydan arasında uyumlu bir yapı yaratmak olduğunu gösteriyor. Siena

Meydan, bugünkü görünümünü, bu dönemden önce geleneksel olarak pazar yeri olarak kullanılmasına rağmen, 1287’den 1355’e kadar Siena’yı yöneten Governo dei Nove oligarşisi veya Dokuzlar Hükümeti dönemine borçlu. 1327 yılında yapımına başlanan meydanın kırmızı tuğlalı balık kılçığı döşemesi, Governo dei Nove’yi temsil edecek şekilde dokuz belirli bölüme ayrılmış.

Siena bir zamanlar Paris‘in büyüklüğüne eşitmiş, ancak vebanın yol açtığı tahribattan sonra nüfus dramatik bir şekilde azalmış ve bir daha asla o görkemli günlerine geri dönememiş. Piazza del Campo, etkinlikler, oyunlar ve siyasi etkinlikler için tüm nüfusun bir araya gelebileceği bir alan olarak düşünülmüş; dolayısıyla tüm kasabayı barındıracak şekilde inşa edilmiş.

Halen Belediye Sarayı olarak kullanılan Palazzo Pubblico (Belediye Sarayı) ve hemen bitişiğindeki 14.yy yapımı Torre del Mangia (Mangia Kulesi) Meydanın en önemli yapıları.

Siena Gezi Rehberi

Palazzo Pubblico (Belediye Sarayı)

Palazzo Pubblico (Belediye Sarayı)Siena Gezi Rehberi.

Palazzo Pubblico (Halk Sarayı), Piazza del Campo’nun kalbinde yer almakta. Tek amacı Siena’yı yönetmek olan tüccar ve bankacılardan oluşan bir konsey olan Dokuzlar’ın yapım emrini vermesinden sonra 13. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş. Siena Gezi Rehberi.

Sarayda bulunan freskler göz kamaştırır ve bunların yapılışındaki karmaşıklık nefesinizi keser. Fresklerin çoğu kilise yerine yönetim organları tarafından yaptırıldığı için alışılmadık bir karaktere sahip. Diğerleri arasında en ünlüsü olan üç fresk, Sala della Sarayı’ndaki (Dokuzlu Salon) üç paneldir.

Siena Gezi Rehberi

Allegory ve İyi Hükümet’in Etkisi ve Kötü Hükümet’in Etkisi

Oligarşi üyeleri, Ambrogio Lorenzetti’den Dokuzların toplantıları için toplandıkları üç duvarın fresklerini yapmasını istemiş. Bu fresklere; Allegory ve İyi Hükümet’in Etkisi ve Kötü Hükümet’in Etkisi adı verilmekte. Fresk doğası gereği görkemli ve açıklanamaz bir çekiciliğe sahip. Allegory; o dönemde dini yönetimin olduğu zamanlardaki laik yaşamın kanıtı olarak tasvir ediliyor. İyi hükümetin etkileri bir kadın tarafından, kötü hükümetin etkileri ise bir başı kesilmek üzere olan bir suçlu tarafından tasvir ediliyor. Siena Gezi Rehberi.

Siena Gezi Rehberi

Torre del Mangia (Mangia Kulesi)

Torre del Mangia (Mangia Kulesi)

Piazza del Campo’nun 102 m yüksekliğindeki Palazzo Pubblico’nun zarif ve gösterişli kulesi aynı zamanda İtalya’nın en yüksek üçüncü kulesi. Kırmızı tuğladan inşa edilen kulenin 87 metre yüksekliğinde tuğla ve geri kalan kısmı ise muhtemelen görsel olarak daha belirgin hale getirmek için beyaz traverten yapılmış. Siena, kiliseye ve sivil otoriteye aynı gücü ve saygıyı vermeye kararlı olduğu için Mangia Kulesi ve Katedral Çan Kulesi‘ni inşa ederken aynı yükseklikte olmasına dikkat etmiş.  Gerçekte Siena Duomo’nun Çan Kulesi 77 metre, çan kulesinin konumu tepede 10 metre daha yüksek yani Via Francigena’da yürürken Siena’nın silüetine baktığınızda aynı görünürler.

Kulenin 400 merdivenini çıkıp yukarıdan Siena’yı görmeniz için 10 euro da ücret ödemeniz gerekiyor. Siena Gezi Rehberi.

Siena Gezi Rehberi

Fonte Gaia

Fonte Gaia

8 yıllık bir çalışmanın ardından şehre içme suyunun 1342 yılında Piazza del Campo’ya ulaştığı ve Sienalıların büyük bir coşkuyla kutladığı söyleniyor. Çeşme 1346 yılında açılışı yapılmış ve büyük bir sevinçle karşılanmış, dolayısıyla Gaia (neşeli) adı verilmiş. Çeşmeye su, yaklaşık 30 kilometre uzunluğunda bir tünel ve büyük bir sarnıçtan oluşan ve 15. yüzyılda Francesco di Giorgio tarafından güçlendirilen bir hidrolik sistemle sağlanıyormuş. Daha sonra 1409’da Jacopo della Quercia’ya tekrar yaptırılan Çeşme bir dizi heykelsi kabartmayla süslenmiş ve on yıl sonra 1419’da tamamlanmış.

Çeşmenin yapımında kullanılan zayıf yerel mermer, zamanla anıtın malzemesinin bozulmasına neden olmuş. 1859’da Jacopo’nun çeşmesinin Sienalı heykeltıraş Tito Sarrocchi’ye yaptırılan daha dayanıklı Carrara mermerinden yapılmış bir kopyasıyla değiştirilmesine karar verilmiş. Yeni çeşme de ancak on yıl sonra tamamlanmış. O sırada Fonte Gaia, meydanda daha merkezi bir konuma taşınmış ve mimar Giuseppe Partini tarafından yapılan bir kapıyla korumaya alınmış.

Çok hasar gören orijinal kabartmalar restore edilmiş ve 1904 ile 1989 yılları arasında Palazzo Pubblico’nun Loggia dei Nove’sinde sergilendikten sonra şu anda Santa Maria della Scala Müzesi‘ne alınmış. Bugün Sarrocchi kabartmaları aynı müzede bulunmakta ve Çeşme’de ise 20. yüzyıla ait kopyaları bulunuyor.

Siena Gezi Rehberi

Siena Katedrali (Duomo)

Palio Yarışları

Bu meydanda yılda iki defa yapılan Palio adı verilen at yarışı şehrin en önemli aktivitesi. Bu yarış yaklaşık 1,5 dk sürüyor ama hazırlıkları 1 yıl boyunca devam ediyor. Bu yarışlarda yarışan 10 takım yarışıyor. Her bir at ve binicisi şehrin Contrada adı verilen 17 semtinden birini temsil ediyor.

Yarışa katılan tüm at ve biniciler temsil ediyor oldukları semtin renklerine ve simgelerine uygun olarak giyiniyor: Aquila (Kartal), Bruco (Tırtıl), Chiocciola (Salyangoz), Civetta (Baykuş), Drago (Ejderha), Giraffa (Zürafa), Istrice (Kirpi), Leocorno (Tekboynuz), Lupa (Dişi kurt), Nicchio (Deniz kabuğu), Oca (Kaz), Onda (Dalga), Pantera (Kara Panter), Selva (Orman), Tartaruga (Tosbağa), Torre (Kule) ve Valdimontone (Montone olarak kısaltılır).

Mahalleye bağlılık çok önemli

Mesela Salyangozlar; eğer bir Salyangoz olarak doğduysanız Salyangoz olarak ölüyorsunuz. O mahalleden taşınmanız Salyangoz olmanızı değiştirmiyor. Eşiniz bir Yunus bile olsa siz Palio da kendi mahallenizin başarısı için hazırlık yapmalısınız sonunda Şampiyon olursanız bu onuru mahalle olarak bir yıl elinizde bulunduruyorsunuz. Her mahallenin kendine ait heykelleri, bayrakları tüm şehri süslüyor ve her yerde karşınıza çıkıyor.

1590 yılında boğa güreşleri yasaklanınca bu tip yarışmalara başlamış. Yarışların ilk örnekleri bufalo sırtında yapılıyormuş ve Bufalate olarak adlandırılıyormuş. Daha sonra Assinate denen eşek-sırtı yarışlara geçilmiş ve atsırtı yarışlar da bu süreçte düzenlenmiş. Palio Alla Tonda adı verilen ilk modern Palio yarışları 1650 dolaylarında ilk kez yapılmış. Başlangıçta her yıl bir kez olmak üzere yapılan yarışlara, daha sonradan bir gün daha eklenmiş.

Yarışların düzenlendiği alanda, yarışa katılan atlar sırtlarında binicileriyle yarıştan önce 3 tur atıyorlar. Binicilerin atlara eğersiz bindiği yarış sadece 90 sn civarı sürüyor. Yarışın galibi ödül olarak sadece manevi değeri büyük bir bayrak alıyor. Yarışın tek kuralı var; diğer jokeylerin atının gemlerini tutmamak, doping dahi serbest. Yarışın başlaması için atların aynı hizaya gelmesi gerekiyor ama bunun için bir düzenek kullanılmıyor. Bunun için saatlerce bekleniliyor ve bir an aynı hizaya geldiklerinde yarış başlatılıyormuş. Yarışın yaklaşık 90 sn sürdüğü düşünülürse saatlerce bekleseniz de siz tuvalette iken yarış başlayıp bitebilir.

Pali Yarışı

Palio Yarışları her yıl 2 Temmuz ve 16 Ağustos’da yapılıyor

Piazza Del Campo meydanı yarışın yapılacağı günlerde (2 Temmuz ve 16 Ağustos) öncesinden iç bükey olan bu meydanın içerisinden yarışı izlemek isteyen İtalyanların ve turistlerin akınına uğruyor. Bir turistin bu meydanın ortasından Palio yarışını izlemek için yer bulması oldukça zor. Biten yarışın filmini bir yıl boyunca Siena’da sinemalarda ya da özetini Youtube’da izleyebilirsiniz.

Siena Katedrali (Duomo, Cathedral of Santa Maria Assunta) Siena Gezi Rehberi.

Duomo di Siena yani Siena Katedrali Siena’nın diğer önemli bir yapısı. Duomo; Pisano, Donatello ve Michelangelo’nun hazinelerinin yanı sıra Pinturicchio’nun freskleriyle dolu muhteşem bir Gotik bina ve Piazza del Campo’nun yukarısındaki bir meydanda yer almakta.

Siena Katedrali

Katedralin dış cephesi oldukça etkileyici ve eğer Siena’da çok fazla zamanınız yoksa içeriye bile girmeyip sadece dışarısının keyfini çıkarabilirsiniz. 1215 ile 1263 yılları arasında daha eski bir yapının yerine inşa edilen katedral, hafif çıkıntılı kubbesi ve çan kulesiyle Latin haçı biçiminde. Dış ve iç mekanlar, alternatif şeritler halinde beyaz ve yeşilimsi siyah mermerlerle dekore edilmiş; bu arada siyah ve beyaz, Siena’nın sembolik renkleridir.

Duomo

Siena Katedrali (Duomo)

Katedrali ziyaret edecek vaktiniz varsa, birçok Avrupa Katedralinden farklı olarak içeri girmek için para ödemeniz gerektiğini fark ettiğinizde vazgeçebilirsiniz ama bilmelisiniz ki kesinlikle ödediğiniz ücrete (10 euro) değer. Alacağınız bilet sizi Katedralin yanı sıra Vaftizhane, Mahzen ve Opera Müzesine giriş hakkını da verir ve 3 gün geçerli.

Büyük ölçekli ve içte ve dışta süslü bir şekilde dekore edilmiş Siena katedrali, İtalyan Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden birisi. Assunta’ya adanan Duomo, ilk olarak 1215 ile 1263 yılları arasında daha önceki bir yapının yerinde tasarlanmış ve tamamlanmış. Katedral kısmen Nicola Pisano tarafından inşa edilmiş ve tasarlanmış. Oğlu Giovanni, 1285’te başlayan cephenin alt yarısının planlarını çizmiş ve cephenin üst yarısı 14. yüzyılda eklenmiş.

14. yüzyıl Siena için büyük bir zenginlik ve güç dönemi olmuş

14. yüzyıl Siena için büyük bir zenginlik ve güç dönemi olmuş ve katedralin Roma’daki Aziz Petrus Kilisesi’ni bile gölgede bırakacak kadar büyük bir kiliseye dönüştürülmesi için planlar yapılmış. Zaten büyük olan Duomo, yeni plana göre bu devasa katedralin sadece enine kesitini oluşturacaktı.

Genişleme 1339’da Duomo’nun sağ kanadında yeni bir nef inşaatıyla başlanmış. Ancak 1348’de Kara Ölüm Veba şehri kasıp kavurmuş ve Siena nüfusunun 4/5’ini öldürmüş. 19. yüzyılda katedral, cephesine altın mozaiklerin eklenmesi de dahil olmak üzere kapsamlı bir şekilde restore edilmiş.

Devasa Katedral hiçbir zaman tamamlanamamış ve Duomo Nuovo’nun (Yeni Katedral) yarı bitmiş duvarları, Siena’nın hırsının ve bir kerelik zenginliğinin bir anıtı olarak varlığını sürdürüyor.

Biz Siena’ya ilk gidişimizde tadilatta olduğu için içeri de girmedik dışı tadilat için aynı desenle örtüldüğü için fotoğraf da alamadık ama ikinci gidişimizde bu güzel eseri daha iyi görebildik.

Biz o kadar vaktimiz olmadığı için ilgilenmedik ama Siena’daki diğer önemli yapılar; San Francesco Bazilikası, San Domenico Bazilikası, Fonte Branda, Porta Camollia, Porta Pispini Kapısı, Piccolomini Kütüphanesi, Palazzo Salimbeni, Santa Maria dei Servi Kilisesi, Santuario di Santa Caterina, Santa Maria della Scala şeklinde listelenebilir

İtalya hakkında ipuçları ve faydalı bilgiler Roma sayfasındadır. Diğer İtalya yazılarımızı da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN