Karlovy Vary Gezi Rehberi

Karlovy Vary Gezi Rehberi

Karlovy Vary Gezi Rehberi

İki defa gittiğimiz Prag’da iki sefer de Karlovy Vary’e günübirliğine gittik. Termal otelleri ile ünlü şehire genellikle buralarda kalmak ve termal sular ile tedavi olmak için geliniyor. Bir hikayeye gör Bohemya Kralı’nın köpeğinin av sırasında bir sıcak su kaynağına düşmesi ile Karlovy Vary sıcak su kaynakları bulunmuş ve bu şehir kurulmuş. Şifalı suları, temiz havası, harika doğası, lüks otelleri nedeniyle her zaman ilgi odağı burası. Esasen bu amaçla  1-2 günde kalmak belki daha iyi olabilirdi ama genellikle süre kısıtlaması bunun önüne geçiyor.

Eski adı Karlsbad olan şehri “Kralın Banyosu” anlamına geliyor.

Türkler için özellikle Atatürk’ün burayı ziyaret etmiş olması ile ünlü.

Karlovy Vary e nasıl gidilir

Otobüs

Prag Florenc Otobüs Terminali’nden kalkan otobüslerle Karlovy Vary’e 2,5 saatte ulaşabilirsiniz. Otobüs bileti almak için tıklayın.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Tren

Praha hl.n. ana tren istasyonundan kalkan trenlerle 2,5 saatte  Karlovy Vary Tren İstasyonuna ulaşabilirsiniz. Bilet almak için tıklayın.

Şehir İçi Ulaşım

Karlovy Vary büyük bir şehir olmadığı için toplu ulaşıma gerek olmuyor. Tek bir günde her yeri yürüyerek dolaşabiliyorsunuz. Nehir boyunca ilerlerseniz zaten görmeniz gereken birçok nokta bu hat üzerinde yer alıyor.

Karlovy Vary Gezilecek Yerler

Carlsbad Plaza Oteli Atatürk’ün böbrek rahatsızlığına iyi geleceği tavsiyesi üzerine 1918’de geldiği ve termal tedavi gördüğü sırada kaldığı otel. Otelin girişinde Atatürk’ün burada kaldığına dair bir tabela bulunuyor. Buraya gelen ünlüler Atatürk ile sınırlı değil Karl Marx, Goethe, Beethoven buraya gelen diğer ünlü isimlerden.

Karlovy Vary Funicular

Diana Funicular ile tepeye çıkıp Karlovy Vary’i tepeden görmelisiniz. Zirveden hoş bir Karlovy Var manzarası var. Buraya isterseniz patika yolu takip ederek yürüyebilirsiniz ama biz size Funicular’i tavsiye ederiz.

Colonade (Kolonad)

The Park Colonade’de (Kolonad) akan şifalı suları tadabiliyorsunuz. Kollonad’lar şifalı suların aktığı yerler. Bunlardan en kolay ulaşılanı The Park Colonade. Diğer önemli olanı da bol sütunları ile hemen tanıyabileceğiniz Mill Colonade.

Bize göre en estetik olanı ise Hot Spring Colonade (Sprudel). Nehir kenarında yürürken rastlayacağınız bir diğer su kaynağı da Pramen Svoboda (Spring Number 11 Freedom). Tadları da kokuları da iyi diyemeyiz ama herkes buradan su içmek için yarışıyor. Büfeler buradan su doldurabileceğiniz bardakla testi arası forma sahip küçük bardakları satıyorlar, oralardan alıp doldurarak tadabilirsiniz.

Karlovy Vary de ne yenir

Spa Wafer buraya özgü bir kağıt helva olan Spa Wafers’ı denemelisiniz. Yine Çeklerin milli içkisi diyebileceğimiz oldukça sert bir içki olan Becherovka’nın esas yapıldığı yer de burası, eğer daha önce denemediyseniz artık denemelisiniz.

Becherovka‘nın nasıl yapıldığını anlatan Jan Becher Museum, Dünyanın değişik yerlerinden getirilen Kelebeklerin bulunduğu Butterfly House, birçok ünlünün balmumu heykellerinin olduğu St.Luke Wax Museum, şifalı suların içildiği el yapımı cam bardakların tarihinin anlatıldığı Museum of Glass Moser, Mini Zoo görülmesi gereken diğer yerler.

Prag gezi yazımızı da okumalısınız.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Merve Erdoğ Özgür dedi ki:

    Oldukça faydalandığım içerikler.
    Emeğiniz için çokça teşekkürler.

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Çok teşekkürler. gezginlere faydamız oluyorsa yazmaya devam 🙂

BİR YORUM YAZIN