Polar Nights nedir

Polar Nights nedir

Polar Nights nedir?

Gezimiz hepimiz için çok farklı bir deneyim oldu çünkü Polar Nights’ın yeni sona erdiği dönemde yapıldı. Bu dönem bölgenin Peak Season denilen en yüksek sezonu. Gün Abisko’da Şubat ayında yaklaşık 5 saat sürüyor. Gün 09:00’da doğuyor ve 14:30’da batıyor. Bu saatlerin dışında karanlıkta olunduğu anlamına gelmiyor. Polar Nights nedir.

Polar nights nedir

07:30-09:00  ile 14:30-15:30 arası Civil Twilight, Bu dönem güneşin ufuk çizgisinin 6 derece altında olduğu dönemi gösteriyor yani gün batımından sonra renkli bir dönem olur ya o ana denk geliyor. 06:30-07:30 ile 15:30-17:30 arası Nautical Twilight dönemi (güneşin ufuk çizgisinin 12 derece altında olduğu dönem) oluyor. Daha sonrası ise Astronomical Twilight (güneşin ufuk çizgisinin 18 derece altında olduğu dönem) ve sonrasında gün batımı. Bu iki döneme artık karanlık diyebiliriz.

Polar nights nedir

Gece zamanı maksimum olduğu için Kuzey Işıkları da bu dönemde maksimum görünürlükte oluyor. Bu nedenle gün içerisi aktivitelerimizi mümkün olduğunca Civil Twilight döneminde bitirmeye çalışılmalı.

Abisko’da gün doğum ve batım saatleri için tıklayın.

Lapland Gezi notlarımız için tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN