Lapland Gezi Rehberi

Lapland Gezi Rehberi

Lapland Gezi Rehberi

Bir süredir Lapland olarak tanımlanan coğrafyaya bir yolculuk yapmak istiyorduk. Ancak gezimizin turistik tuzaklardan uzak daha bakir coğrafyalarda olması konusunda da kararlıydık. Bu nedenle Norveç-İsveç Lapland’i olarak tanımlayabileceğimiz Tromso, Narvik, Abisko ve Kiruna’yı içine alan bir rota çizdik. Lapland Gezi rehberi. 

Ülkemizde Lapland denince akla ilk olarak Finlandiya’nın Rovaniemi şehri merkezli geziler akla geliyor ve şimdilik birçok acente bu bölgeye gezi düzenliyor. Biz buraya gitmedik ama giden arkadaşlarımızın geri dönüşlerinden bizim istediğimizin Norveç-İsveç Lapland’i olduğuna karar verdik. Lapland Gezi rehberi. 

Lapland Gezi Rehberi

Lapland e nasıl gidilir?

Eğer bizim gibi İsveç Lapland’ine gidecekseniz Norveç’in Tromso ya da İsveç’in Kiruna şehirlerine ulaşmanız gerekiyor. Ülkemizden iki şehre de direkt uçak yok ama Oslo, Stockholm gibi kentlerden aktarmalı olarak ulaşmak zor değil. Lapland Gezi rehberi. 

Lapland e ne zaman gidilir?

Bizim gibi ana amacınız Kuzey Işıklarını görmek ve kar üzerinde yapılan Snowmobile (Kar Motoru), Dog Sleeding (Husky Kızağı) gibi aktiviteleri yapmaksa Aralık ortası ile Mart sonu arasında bölgede olmalısınız. Aralık ayının başında bazen istenilen seviyede kar olmayabiliyor. Mart sonundan itibaren ise Kuzey Işıkları şansı bitiyor.

Ancak Polar Nights adı verilen dönemi de göz önüne almalısınız çünkü bu bölgede Aralık ayının ilk haftası ile Ocak ayının ikinci haftası arasında güneş hiç doğmuyor. Polar Nights yazımız için tıklayın. Lapland Gezi rehberi. 

Lapland için Vize gerekiyor mu?

Lapland Gezi Rehberi

Lapland bölgesinde yer alan Norveç, İsveç ve Finlandiya Schengen vize anlaşması içerisinde oldukları için bu bölgeye giderken Schengen vizeniz olması gerekiyor.

Lapland de ulaşım

Lapland Gezi Rehberi

Bu bölge çok bakir ve çok az kişinin yaşadığı yerler olduğu için ulaşım özel araçlar, taksiler ve acentelerin araçları ile yapılıyor. Belki de Lapland bölgesinde en büyük sorun bu. Her istediğiniz an ve ucuz araç bulmak mümkün değil. Bu nedenle size tavsiyemiz bu gezinizi ülkemizden ya da oradan bir acentenin planlaması ile yapmanız. Lapland Gezi rehberi. 

Lapland de ne yapılır?

Lapland Gezi Rehberi

Biz gezimize Oslo aktarmalı olarak Tromso’ye ulaşarak başladık. Tromso Norveç’in en kuzeyindeki yerleşim yeri değil ama büyük şehirler arasında en kuzeyde olanı. Sadece 75.000 nüfusu olan Tromso bir ada içerisinde yer alıyor ve ana karaya iki köprü ve bir tünelle bağlı. Biz Şubat ayında Tromso’deyken her yer karla kaplıydı ve sanırız tüm kışı da bu şekilde geçiriyor. Tromso oldukça keyifli ve huzurlu bir şehir. Her yer kar ile kaplı ama kar artık hayatın bir parçası olmuş.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yollardaki karların sadece fazlası alınıyor yani yollar devamlı kar ile örtülü. Bu bölgedeki araçların hepsi çivili lastik kullandıkları için hiç zorlanmıyorlar ve gayet rahat araç kullanıyorlar. Kaldırımlar ise alttan ısıtmalı ve ana yollardaki kaldırımlarda kar olmuyor. Bir limanın etrafında kurulmuş olan Tromso’nün limanı da oldukça estetik görüntüler veriyor. Oldukça küçük bir şehir olmasına rağmen gayet hareketli bir sosyal hayat ve oldukça üst düzey restoranlar var. Lapland Gezi rehberi. 

Lapland de hangi para geçerli?

Bu bölgedeki her ülkenin kendi para birimi var ve hava limanları hariç para bozduracak yer neredeyse yok. Ancak iyi haber kredi kartı uygulamasının çok çok yaygın olması. Tuvalete girişe kadar her türlü harcamanızı kredi kartınız ile yapabilirsiniz. Biz bir haftalık 3 ülkeye girip çıktığımız gezimizde ülkelerin paralarını elimize almadık hatta görmedik. Tüm harcamalarımızı kredi kartımız ile yaptık ve herhangi bir yerde zorlukla karşılaşmadık. Lapland Gezi rehberi. 

Floya Mountain Lapland Gezi Rehberi

Tromso bizim gezimizin en kuzey noktasıydı ve Kuzey Işıklarını görmek için çok iyi bir noktaydı. Tromso’de bulunduğumuz iki gecenin ilkinde Teleferik ile Floya Dağı‘na (Mountain Floya) çıkarak ada içerisindeki Tromso’yü seyrettik. Teleferiğin alt istasyonuna ulaşmanız için ada içerisinde yer alan Tromso’den köprü ile karşı kıyıya geçmeli ve Tromsdalen adı verilen alt istasyona ulaşmanız gerekiyor. Bizim aracımız olduğu için bu konuda zorlanmadık ama aracınız yoksa taksi tutmalı ya da yaklaşık yarım saat yürümelisiniz. Eğer taksi tutma istemiyorsanız yürümek de istemiyorsanız ana meydan olan Stortorget’den 26 nolu otobüse binebilirsiniz. Zirveden Tromso’yü seyrettik diyoruz ama yukarı çıktığımızda çok soğuk bir hava ve çok sert bir rüzgar vardı. Seyir terasına ancak kısa sürelerle çıkabildik. Lapland Gezi rehberi. 

Zirvede Fjellstua restoran var ve yemeğimizi burada yemeği planlamıştık. Ancak restoranın şefi rahatsızlanmış bu nedenle restoranın mutfağı bizim orada olduğumuz gece kapalıydı. İlk başta biraz üzüldük ama şehre indiğimiz zaman bulduğumuz Edon Restorant’da da çok keyifli zaman geçirdik ve yukarıda yemediğimize memnun olduk çünkü zirvedeki restoranın ambiansı çok da süper denemez.  Fjellheisen adı verilen Teleferik her yarım saatte bir geliyor ve 752 metrelik yolu yaklaşık 4 dakikada alarak 421 metre yükseklikteki Storsteinen adı verilen zirveye ulaşıyor. Bu arada isterseniz zirveye yürüyerek de yaklaşık 1 saatte çıkmak mümkün. Lapland Gezi rehberi. 

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Fjellheisen her gün 10:00-23:00 (yaz aylarında 24:00) arasında çalışıyor ve gidiş-dönüş ücreti 230 NOK yani 23 euro civarı. Teleferiğin Polar Bear yani Kutup Ayısı ve Seal yani Fok adını taşıyan sadece iki Goldolası var. Uzun süre Tromso’de kalacaksanız hem gece hem gündüz manzarasını görmelisiniz ama bizim zamanımız fazla olmadığı için gelen öneriler doğrultusunda gece manzarasını tercih ettik. Eğer şansınız varsa siz buradayken Kuzey Işıklarını görebilirseniz inanılmaz olur tabii ki. Bizim Tromso’deki ilk günümüzde kar yağışı vardı ve kar yağışı demek Kuzey Işıkları imkansız demek.

Tromso’de yürüyerek gezmek çok keyifli Lapland Gezi Rehberi

Ertesi gün kahvaltıdan sonra yürüyerek Tromso’de gezdik. Hafif şehrin yüksek mahallelerine doğru yürüdük, limanın etrafında dolaştık, ana cadde olan Stortorget’de turladık.

Bar ve Tromso Magic Ice Lapland Gezi Rehberi

Öğlen saatlerinde bir Buz Bar tecrübemiz de olmalı diye düşünerek Tromso Magic Ice’a rezervasyon yatırmıştık. Ice Bar’a girmeden serbest zaman verdiğimiz önce grubumuzla Stortorget üzerindeki sokak barında buluştuk. Burada geyik sosisi ve sıcak şarap ile ateşin etrafında çok hoş zaman geçirdik. Norveç’te geyik eti, Moose (daha iri bir tür geyik) sık sık ve bazen balina menülerde görülebiliyor. Lapland Gezi rehberi. 

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Sonraki durağımız olan Ice Bar’a giriş yaklaşık 25 euro ve bu ücrete ilk kokteyliniz dahil. Burada da özel kıyafet değil ama üzerinize geçireceğiniz bir koruyucu bir pelerin veriliyor. İçerisi -5 derece esasen dışarısı da daha sıcak değildi ama yine de herhalde etrafınızı saran buzların etkisi olsa gerek bir süre sonra burası da üşütüyor. İçkilerimizi içip burada yaklaşık 1 saat geçirdikten sonra otelimize geçerek Kuzey Işıkları Turu öncesi biraz ısındık ve dinlendik. Lapland Gezi rehberi. 

Lapland de Kuzey Işıkları peşindeyiz Lapland Gezi Rehberi

Tromso’deki ikinci gecemizde bir Kuzey Işıkları Turu satın almıştık. Ancak maalesef o gün hem Tromso’de hem de yakın tüm coğrafyada kar yağışı vardı ve Kuzey Işıklarını görme ihtimalimiz çok çok azdı. Çalıştığımız acente bizi saat 18:00’de otelimizden aldıktan sonra bir yandan bilgisayardan bulut haritası takibi, bir yandan kamera gözlemi yaparak tam bir Kuzey Işıkları Avı gerçekleştirdi ve sonunda Finlandiya’da uygun hava şartlarının olduğu bir yerde kamp kurdu. Karlı araziyi yaklaşık 1 metre kazarak bize etrafında oturup yemeğimizi yiyeceğimiz bir yer oluşturdular ve ortasında kamp ateşi yaktılar. Geyik derisini kar üzerine koyup oturduğumuzda inanılmaz bi şekilde kesinlikle soğuk hissetmedik. Lapland Gezi rehberi. 

Bu geziyi düzenleyen acenteler size isteğiniz halinde özel ayakkabı ve tulum veriyorlar. Bizce hiç direnmeden direkt olarak bunları giyin çünkü çok daha konforlu oluyorsunuz. Biz ilk başta giymemiştik ama gecenin ilerleyen saatlerinde giydik. Tam yemeği ve arkasından marshmallow BBQ’leri bitirmiştik ki Kuzey Işıkları inanılmaz bir şekilde üzerimizde belirdi ve yaklaşık 3 saat dans etti. Biz daha önce İzlanda‘da da Kuzey Işıklarını görmüştük ama bu bambaşka bir tecrübeydi. Bu başarı tamamıyla çalıştığımız acentenin kararlılığı ve başarısıydı. Ertesi gün Tromso’den çıkıp Kuzey Işıkları gezisi yapan farklı birçok turist ile karşılaştık ve hiçbiri Kuzey Işıklarını görememişti. Lapland Gezi rehberi. 

Yeri gelmişken biraz Kuzey Işıkları hakkındaki yazımız için tıklayın.

Tromso’de çok sayıda Lapland aktivitesine katılmak mümkün Lapland Gezi Rehberi

Biz Snowmobile (Kar Motoru) ve Dog Sleeding aktivitelerimizi Abisko ve Kiruna’da planladığımız için Tromso’deki bu akitivitelerle ilgilenmedik. Siz sadece Tromso’de kalacaksanız Tromso’den bu aktivitelere katılabilirsiniz. İlgili kelimelere tıklayarak satın alabileceğiniz turlarla ulaşabilirsiniz ama bunlar bizim katıldığımız turlar değil. Biz kendi acentemiz tarafından düzenlenen turlara katıldık size verdiklerimiz internet aracılığı ile alabileceğiniz turlardan örnekler. Lapland Gezi rehberi. 

Bizim katılmadığımız Geyik ile Kızak, Balina Safarisi de diğer alternatif turlar.

Tromso limanında Balık tutma turları, Fjord turları, Kuzey Işıkları turları satılıyor bunlara da katılarak Tromso tecrübenizi zenginleştirebilirsiniz. En popüler tur Fjord Queen adı verilen ahşap teknelerle yapılan 5 saatlik Fjord turu. Tur satın almak için tıklayın ya da limandaki tur operatörleri ile görüşün. Lapland Gezi rehberi. 

Tromso’de görülecek diğer yerler Lapland Gezi Rehberi

Tromso’de görülebilecekler listesinde yer alan yapılardan birisi Arctic Catedral. Biz katedral ve kiliselere karşı özellikle meraklı olmadığımız için önünden aracımızla geçerken görmekle yetindik. Iceberg şeklindeki Katedral ayağında yer aldığı Tromsobrua ile birlikte birçok Tromso kartpostalında yer alıyor.

Diğer görülebilecek yerler; Polaria Arctic Experience Center and Aquarium, Polar Museum & Skansen, Extreme Auroras – Northern Lights Movie at The Science Centre, Tromso Cathedral, Tromso Museum, Northern Norway Art Museum, Tromso Kunstforening (Contemporary Art Gallery), Perspektivet Photo Museum olarak sıralanabilir.

Sonraki durağımız Lapland merkezi Abisko için yollardayız apland Gezi Rehberi

Kuzey Işıkları Turumuzun saat 04:00’de bitmesiyle otele geri dönmüştük biraz uyku ve kahvaltı sonrası 09:30’da Abisko’ya gitmek üzere Tromso otelimizden ayrıldık.

Abisko’ya ulaşmanın en hızlı ve kolay yolu 3,5 saatlik araç yolculuğu ile Narvik’e geçmek ve oradan Narvik-Abisko trenine binmek. Bizim de planımız bu şekildeydi ve zamanında yaklaşık 14:30 gibi Narvik’e vardık. Ancak Narvik’de bizi bir sürpriz bekliyordu. Hava şartları nedeniyle trenler iptal olmuş hatta 2 gündür tren gelmiyormuş. Tren istasyonundaki ekranlarda bir sonraki hava ve yol durumu güncellemesinin saat 16:00’da yapılacağı yazıyordu. Burada kalmamız durumunda sonraki günlerdeki aktivasyonlarımız tehlikeye gireceği için hızlı bir şekilde planlar yapmaya çalıştık. Tren işletmesiyle, Abisko’daki otelimizle ve ertesi gün Snow Mobile aktivitesini yapacağımız acente ile görüştük.

16:00’da değil ama 17:00’de güncelleme geldi ve trenin Norveç-Narvik arasındaki şartlar nedeniyle gelmeyeceği ama Narvik-Abisko arasında karayolunun 5 dk önce açıldığı duyuruldu. Ertesi günkü aktiviteyi yapacağımız acente bize 3 tane 8 kişilik araç gönderdi ve 1,5 saat sonra Abisko’ya doğru yola çıktık. Esasında bize 2 araç yetiyordu ama tren istasyonunda kalan ve nasıl oradan çıkacağını bilemeyen Çinli bir gruba da yardımcı olduk ve yaklaşık 20:30 gibi Abisko’ya ulaştık.

Abisko’da da sizi farklı aktiviteler bekliyor

Abisko’daki iki gecemiz için iki ayrı planımız vardı; birincisi teleferikle Aurora Sky Station’a çıkmak ve orada Kuzey Işıklarını beklemek diğeri ise yanımızdaki donmuş göle doğru yürümek ve orada ateş yakarak Kuzey Işıklarını beklemekti. Ancak kötü hava şartları nedeniyle teleferik kapalıydı ve Aurora Gözlem İstasyonuna çıkış yoktu. Biz de hemen planların yerini değiştirdik ve otelde yemek yedikten sonra göle doğru gece yürüyüşüne çıktık. Otelde çoğumuz geyik eti yedi ve hepimiz çok lezzetli bulduk.

Yemek sonrası yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşle King Road’u izleyerek donmuş gölün kenarına indik ve burada da bir ateş yaktık. Maalesef bu gece Kuzey Işıkları kendini göstermedi ve sohbetin ardından 24:00 gibi otele geri döndük.

Çok faklı bir tecrübe: Snowmobile

Kahvaltının ardından Abisko için bugünün aktivitesi Snowmobile yani Kar Motoru ile gezi yapmaktı. Bu amaçla geziyi satın aldığımız acente bizi otelimizden aldı ve geziyi yapacağımız yere getirdi. Bu defa tulum ve ayakkabıyı tercihimize bırakmadılar ve önce kıyafetlerimizi giydik. Kıyafetlerimizi giydik diyip geçiyoruz ama bu o kadar kolay bir olay değil. Zaten üzerimizdekiler yeterince kalınken onların üzerine tulum giymek oldukça zorluyor insanı.

Acente bize ekstra çorabımıza kadar verdi. Bu aktivite için kask da takılması gerekiyor. Tüm bu giyim faslından sonra bir kar motorunun etrafında toplandık ve aracı nasıl kullanacağımız anlatıldı. Eğer Jet Ski ya da ATV kullandıysanız neredeyse aynı prensipler geçerli. Bu tarz bir araç kullanmadıysanız bile yine de kullanmak oldukça kolay. Motorun kullanımı anlatıldıktan sonra herkesin kısa bir deme turu atmasının ardından en önde ve en arkada rehberlerin olduğu bir konvoyla geziye başladık. Konvoyla diyorum çünkü biz 16 kişiydik ve her motora 2 kişi bindiği için 8 Snowmobile’a dağıldık.

Snowmobile tehlikeli değil ama yinde de dikkat gerektiriyor

Gezimizin tümü tam olarak doğa içerisinde gerçekleşti. Belli bir bölümü arka arkaya birbirimizi takip edilerek beli bir kısmı da tam olarak serbest şekilde yapılıyor. Aktivite toplam olarak 3 saat sürdü ve kesinlikle yorucu olduğunu söyleyebiliriz. Motorun öndeki metal kızakları daha önceki kızak izlerine ya da arazideki belli oluk gibi alanlara girme eğiliminde.

Böyle olmaması için gidonu kuvvetli tutmanız ve dikkatli olmanız gerekiyor. Dönüşlerde de dikkatli olunması gerekiyor yan yatmamak için. Motor 300 kg ağırlığında olduğu için yan yatma durumunda bacak ezilmemesi için çok dikkatli olunmalı. Motor yan yatarsa bacağınızı motorun kafes şeklinin dışına çıkarmadıysanız zaten motor sizi koruyor ve hiçbir sorun yaşanmıyor. Bizim grubumuzda da iki yan yatma oldu ve bir sorunla karşılaşmadık. Özellikle bol karda yapılan Free Riding kısmında yan yatma ihtimali daha yüksek.

Yolun yarısında bir mola verdik ve isteyen çiftler yer değiştirdiler. Daha sonra yine bir mola verdik ve acentenin ikramı olan bir kokteyli içtik. Takiben yine ormanlık bir araziden dönüşe geçtik. Bu yol üzerinde çok yaklaşmamıza izin vermeseler de iki Moose gördük.

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Sami Çadırında yemek tecrübesi

Yorgun argın ama bir o kadar da keyifli bir şekilde hareket ettiğimiz yere döndük. Burada bir karar vermemiz gerekiyordu çünkü akşam çıkacağımız teleferik hala kapalıydı ve güncelleme saat 19:00’da yapılacaktı. Biz de o saatten sonra başka bir aktivite planlayamacağımız için acentenin de tavsiyesi ile akşam yemeğini bir Sami Çadırı’nda yemeği ve daha sonra kızaklarla Kuzey Işığı Turuna çıkmayı kabul ettik. Bu geziyi de aynı acente düzenleyeceği için kıyafetlerimizi geri vermeden otelimize döndük ve biraz dinledik.

Acente bizi tekrar saat 19:00’da otelimizden aldı ve Sami Çadırımıza gittik. Burada çok sevimli bir rehber Sami Topluluğu hakkında bize oldukça fazla bilgi verdi. Geyik etli yemeğimiz dışarda pişiriliyordu bu nedenle bazen yemeğin yanına giderek bazen de çadıra girerek yemeğimizi bekledik. Yapılan yemeği hepimiz çok sevdik ve birçoğumuz ikinci kaseyi aldık.

Abisko’da da Kuzey Işıkları kendini bizden esirgemedi

Ben burada da tripod kurup Kuzey Işığı bekledim ama pek birşey çıkmadı. Daha sonra bizi kar Motorlarının çektikleri ve herbirine 6 kişinin bindiği büyük kızaklarla öğlen Snowmobile yaptığımız yerlere götürdüler ve oldukça ıssız bir yerde durarak yine Kuzey Işığı bekleyecektik. Ancak daha doğru dürüst durmadan yine fazlası ile dans eden Kuzey Işıkları yine üzerimizde belirdi ve bizi ödüllendirdi. Burada da yaklaşık 2 saat zaman geçirip 1-2 şişe viski bitirdikten sonra harika fotoğraflar ve anılarla otelimize döndük. Pardon otelimize dönmeden önce tabii ki acentenin ofisine uğrayarak üzerimizdeki tulumları, eldivenleri, şapkaları, çorapları ve ayakkabıları teslim ettik. Artık iyi bir uykuyu hak ettik sanırız.

Sonraki ve son durak; Lapland için çok önemli bir şehir olan Kiruna

Sonraki gün kahvaltıdan sonra araçlarımız ile Kiruna’ya doğru yola çıktık. Yol tamamen karla kaplı ve 1,5 saat sürüyor ama yol o kadar güzel manzaralarla dolu ki bitsin istemedik. Araçları kullanan gençler aynı zamanda aktivitelerde bize rehberlik yapan gençler bu nedenle onlarla da sohbet fırsatı bulduk; her biri bir ülkeden gelmiş ve her birinin bambaşka bir hikayesi var.

Kiruna şehrin hemen yanındaki demir cevheri madeni ile ünlü. Muhtemelen siz de bizim gibi bilmiyorsunuzdur ama dünyanın en büyük demir madeni burada. 15.000 nüfusa sahip Kiruna halkının turizm ile uğraşan az bir kısmı hariç tümü bu madende çalışıyor. 2 sene önce madenin büyütülmesi kararı alınmış ve bu nedenle Kiruna şu anda taşınıyor. Rehberimiz araçla yol alırken şehrin nerede olduğunu ve nereye doğru taşındığını anlattı. Taşınma hala bitmiş değil.

Bu geziye hazırlanırken odaklandığımız nokta Abisko’ydu ama buraya gelince Kiruna’nın hem Lapland aktiviteleri için hem de bölge için çok önemli bir yer olduğunu anladık.

Sıra heyecanla beklediğimiz Husky Kızağı tecrübesinde

Bizi buraya getiren ise Dog Sleeding yani Husky cinsi köpeklerle kızak ve tabii ki yine Kuzey Işıklarıydı. Bu nedenle vakit kaybetmemek için otele yerleşmeden Dog Sleeding yapacağımız acenteye gittik. Daha araçlardan indiğimiz anda köpekler “hadi gidelim” diye bağırıyorlardı. Firma bize hazırlık yapmıştı ve köpekler kızaklarda bizi bekliyordu. Koşmayı hem de bir an önce koşmayı o kadar çok istiyorlar ki yerlerinde duramıyorlar.

Ama tabii ki geziye başlamak o kadar kolay değil; yine aynı kıyafetleri giymece ve eğitim almaca faslı var bizi bekleyen. Bu defa artık tecrübeli sayılacağımız için daha kısa sürede giyindik ve eğitim almaya başladık. Kızağın nasıl kullanılacağı ilk başta biraz karışık gelse de sonra herşey yerli yerine oturdu. Ayağımızı frenden çektiğimiz anda son gaz başladı Takımımız koşmaya.

Eğitim sırasında eğer öndeki kızağa fazla yaklaşırsak fren yapmamız söylenmişti, bu nedenle yavaşlarsak hemen takımın lideri olan köpek geriye dönüp “ne oldu niye fren yapıp bizi yavaşlatıyorsun” gibilerden ters ters bakıyor. Diğer bir yavaşlama nedenimiz de köpeklerin koşarken kakalarını yapması. Görmesek inanmazdık ama tam gaz koşarken kaka ve çişlerini yapabiliyorlar. Biz tabii böyle bir durumda rahat yapması için oldukça yavaşlıyorduk ama bu defa da diğer köpekler bozuluyor. Diğer tecrübe sırasında görüp şaşırdığımız bir konu koşarken ağızlarını yanlardaki karlara sokarak su içmeleri.

Dogsleeding inanılmaz bir Lapland tecrübesiydi

Çok ülke gezdik, çok aktiviteye katıldık ama bu aktivite Filipinler‘de yaptığımız Bike-Zip ile birlikte unutulmazlar arasında yerini aldı bizim için. Nasıl bakir bir doğa, nasıl güzel hayvanlar ve sadece kızağın kara sürtünme sesi; başka hiç birşey yok. Hani “anlatılmaz, yaşanır” diye bir klişe vardır ya bu Husk Kızağı tam böyle bir aktivite. Tabii ki aktiviteyi gerçekleştiren firmanın da olaya turist tuzağı şeklinde yaklaşmıyor olması çok önemli.

18 km yol kat ettiğimiz bu turumuz da 2 saat sürdü. Biraz üşüdük ama çok keyifli olarak tekrar köpeklerin kafeslerinin bulunduğu turun başladığı yere döndük. Önce Takım’ımızı sevdik ve onlara yemek verdik. Daha sonra tabii ki diğer köpekleri de bolca sevdik. Daha sonra bir kulübede Ulm bize yaptığı kahve ve çöreği ikram etti. Sonra yine kıyafetleri çıkarmaca ve check-in için otele geçiş.

Lapland ve -20 derecede Hot Tube

Otele giriş sonrası otelde 16:00’da otelin Spa’sında rezervasyon yaptığımız için Spa’ya geçtik. Spa’da kapalı ısıtılmış havuz, sauna ve buhar odası dışında bir de dışarıda Hot Tube vardı. -20 derecede sıcak jakuzi gerçekten keyifliydi. İsveç’de bazı yerlerde göle delik açılarak sauna sonrası bu suya girildiğini biliyoruz ama bunu deneme fırsatımız olmadı bu arada deneyebilir miydik onu da bilemiyoruz. Kapalı kısımda birkaç bira içtikten sonra biraz sohbet ederek yemek saatini bekledik.

Akşam yemeğini otelde aldık ve biz yine geyik eti ile devam ettik. Son gecemiz olduğu güzel bir akşam yemeğinin devamında bavullarımız toplamak üzere odalarımıza geçtik.

Kahvaltı sonrası otelden ayrıldık ve 5 dk uzaklıktaki Kiruna Havalimanına geçerek önce Stockholm‘e oradan da sırası ile İstanbul ve Ankara’ya uçtuk.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. inci Göle dedi ki:

  Bu harika geziyi bize yaşatan Engin ve Fundaya teşekkürlerimle?

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Selamlar İnci, sizlerle yollarda olmak çok keyifli. Biz yol arkadaşlığınız için teşekkür ederiz.

 2. Şaziye Sarı dedi ki:

  bir hayalimi daha gerçekleştirdiğiniz için ne kadar teşekkür etsem az…bu kadar organize programlı ama diğer yandan da eğlenceli bir tur programında , özenle oluşturulmuş bir seyehat ekibiyle birlikte olmak innaılmaz bir ayrıcalıktı, emeği geçen herkese çok çok teşekkür ederim.

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Selamlar Şaziye, ne kadar güldük, güzel zaman geçirdik ve deneyim yaşadık gerçekten. İyi ki ekibimizdesin. Nice gezilerle dünyayı keşfetmek dileği ile…

 3. Ayşe dedi ki:

  Yıllardır hayalini kurduğum bir seyahatti ve her anını doya doya keyifle yaşadım.Soğuk insanın gözünü korkutuyor ama giyecek açısından biraz tedbirli gidilirse ,oradaki acentaların verdiği destekle hiçbir sorun olmuyor.Sadece bere,boyunluk,,eldiven gibi kolaylıkla kaydedilebilecek”tecrübe ile sabit?” giysilerden yedek götürmekte fayda var.Acentalarımızdaki bütün o genç elemanlar gerçekten çok sıcak ve profesyoneldiler. Doğanın güzelliğini anlatmak çoook uzun sürer.O sessizlik ve göz alabildiğince süren beyazlık inanılmaz bir dinginlik veriyor insana.Eğer sizin için önemli ise ki benim için öyledir harikulade bir sunumla ,çok lezzetli şeyler yiyebiliyorsunuz. Yerel tatlar bile bizim damak zevkimize uzak değil.Kuzey ışıkları,dogsleeding hayatımın unutulmazları arasında artık.Çoook çok teşekkürler sevgili Funda ve Engin.

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Selamlar Ayşe, evet en büyük korkumuz soğuktu ama korkulduğu kadar olmadı sanırım. Yemek konusunda gerçekten çok iyiler. Eskitaşçıoğulları ile birlikte olmak keyifti bizim için.

 4. Zeynep Ökte dedi ki:

  Daha önce kuzey ışıklarını görmek amacıyla gittiğim Tromsö’den bu sefer eli boş dönmedim. Sonunda dans eden kuzey ışıklarının muhteşemliğini yaşattığın için yüzlerce kere teşekkürler. O kadar muhteşem bir geziydi ki okurken bir kez daha aynı heyecanı yaşadım. Sevgili Ersöz’ler teşekkürler ve birlikte daha nice keyifli gezilere….

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Selamlar Zeynep, biz de İzlanda’da görmüştük ama bu defa çok farklıydı gerçekten. Kuzey Işıkları adına ne varsa gördük diyebiliriz sanırım 🙂

 5. Hande Özçelebi dedi ki:

  Gözlerim daha iyisini görene kadar, gördüğüm en güzel şey sanırım kuzey ışıkları. Bu hayalimi son derece mükemmel bir geziyle gerçekleştirdiğiniz icin sizlere çok teşekkür ederim Engin&Funda hocalarım ?

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Ne harika bir yorum ! Seninle ilk gezimizdi ve çok keyifliydi. Başka gezilerde dünyayı keşfetmek dileğiyle…

 6. Gürcan dedi ki:

  Elliye yakın gezim oldu bu ilk üçte yer alır. Soğuk sevmediğim için isteksizdim ama mükemmel bir tur oldu her şey ince ince düşünülmüş ve daha önemlisi gerçekleştirildi. Teşekkür ederim Engin senin organizasyonların beni bile mutlu ediyor?.

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Gürcan hocam biliyorum sen diğer geziyi bekliyordun ama ne güzel ki bonus oldu bu. Gezide hayat dolu bir abimiz olarak yanımızda olman bize süper destek oluyor bilmelisin.

 7. Gul Diri dedi ki:

  Soguk sevmedigim halde bu geziye katilmamin nedeni, sizinle yaptigim ve cok zevk aldigim Izlanda gezisiydi. Cok usudum ama deydi. Unutulmaz bir geziydi. Hem gordugum manzaralar; donmus gol, karla kapli fiyortlar, ormanlar, sehirler, hemde yaptimiz aktiviteler. Beni en cok etkileyen aktivite neydi karar veremiyorum. Kuzey Isiklari altinda kamp atesi cevresinde yildizlar altinda oturmak mi, Sami cadiri mi yoksa kopek kizaklari mi bilemiyorum.Kaldigimiz oteller ve yedigimiz yemeklerde harikaydi. Emegi gecenlere tesekkur ediyorum.

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Sevgili Gül, bu gezi grubunu oluşturmada amacınız dünyayı gezmekti. Ancak senin gibi dostlar edinmek çok daha büyük bir kazanım oldu bizim için. Bu sene yine birlikte olacağız, gelecek sene için de güzel planlarımız var ?

BİR YORUM YAZIN