Cascais – Sintra Gezi rehberi

Cascais – Sintra Gezi rehberi

Cascais – Sintra Gezi Rehberi

Cascais (Kaşkaiş okunuyor) Lizbon’un tren ile 40 dk uzağında bir sahil şehri. Yaz aylarında denize girmek ve gezmek, diğer aylarda ise sadece gezmek için mutlaka uğramaya değer bir şehir. Lizbon’un Cais do Sodre istasyonundan kalkan trenlerle 40 dakikada ulaşabileceğiniz Cascais zaten trenin son durağı. Biletinizi istasyondaki makinalardan gidiş dönüş 4,80 Euro’ya alabilirsiniz. Esasen Cascais’de görülecek çok fazla bir şey yok; ama sokaklar, sahil, marina çok keyifli yerler. Sintra Gezi Rehberi. 

Güzel zaman geçirmek için ihtiyacınız olan her şeyin olduğu Cascais’i Lizbon’dan günübirlik olarak gezebilirsiniz. Biz haziran ayında oldukça sıcak bir zamanda Portekiz’de olduğumuz için Cascais’e akşamüstü gitme kararı aldık. Bu nedenle sabah Sintra’ya gidip öğleden sonra Cascais’e geçtik. Geçtik diyoruz ama bunun için Lizbon’a geri dönmeniz gerekiyor çünkü Sintra’dan Cascais’e tren bulunmuyor. Eğer aracınız varsa esasen birbirine oldukça yakınlar.

Sintra Gezi rehberi

Boca do Inferno Sintra Gezi Rehberi. 

Gelelim Cascais’de görülecek yerlere; 2 km uzaklıktaki Boca do Inferno falezleri Avrupanın en batısı olarak kabul ediliyor. Özellikle surf yapalar için çok ideal olan Guinchho Beach, bir tütün milyonerine ait olan evden müzeye çevrilmiş olan Museu Condes de Castro Guimaraes, Cascais’in kordon boyu diyebileceğimiz Praia de Ribeira, Deniz Müzesi Museu do Mar, Cascais Deniz Feneri ile birlikte hemen yanında yer alan Casa de Santa Maria, Parque Marechal Carmona,  Cascais Marina ve ona bitişik Cascais Kalesi Fortaleza da Cidedela, Centro Cultural de Cascais, Casa das Historias en önemli yerler olarak sayılabilir. Sintra Gezi Rehberi. 

 

Sintra Sintra Gezi Rehberi. 

Sintra’ya gitmek için en kolay yol Lizbon Rossio istasyonundan kalkan trenleri kullanmak. Alacağınız biletlerin saati ve yer numarası yok çünkü bu banliyö mantığı ile çalışan trenlerin çok sık seferi var Sintra’ya; yaklaşık 15 dakikada bir. Ancak Sinra’daki en önemli yapı olan Pena Sarayı’nın Pazartesi günleri kapalı olduğunu gözden kaçırmayın.

Biz bir gün önce Rossio İstasyonunun yakında iken ertesi gün için biletlerimizi gidiş-dönüş 4,5 Euro’ya aldık. 40 dakikalık yolculuğun son durağı Sintra yani durak takip etmenize gerek yok. İstasyondan çıktığınızda “Pena Sarayı” (Palacio de Pena) ve tarihi kısım sol tarafta kalıyor ama bu yürüme alternatifini seçenler için.

Bu alternatifi asla seçmemelisiniz çünkü Pena Sarayına yaklaşık 2 saat yürümeniz gerekir ve bu görülecek yerlerden çalacağınız büyük bir vakit olur. Bunun dışında yürüme rotası da çok cazip değil. Bunun yerine istasyondan çıkınca sağa dönün ve yaklaşık 100 m uzaklıktaki otobüs durağından 403 nolu otobüsü kullanarak Pena Sarayına ulaşın. Bu şekilde yaklaşık 15 dakikada Pena Sarayında oluyorsunuz. Pena son durak yani zirvede diğer duraklarda inmeyin. 1995 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Pena Sarayı ve Bahçelere giriş bileti 14 Euro. Bu bileti ve 5 Euro’luk otobüs biletini dışarı çıktıktan sonra 50 m ileride istasyonun içerisindeki bilet gişesinden alabilirsiniz. Pena Sarayı Sintra’nın esasen ufak bir kısmı. Eğer Bahçeler içerisindeki diğer yapıları, Kaleyi vs görmek istiyorsanız 30 Euro’ya kadar ulaşan kombine biletlerden alıp tüm gününüzü burada geçirmelisiniz. Sintra Gezi Rehberi. 

Aynı otobüs bu yapılar arasında ring şeklinde çalışıyor. Sintra Gezi Rehberi. 

Aynı otobüs bu yapılar arasında ring şeklinde çalışıyor. Biz Pena Sarayında ve Sintra merkezde 2 durakta indik. Pena Sarayı’nda inince bahçe içerisinden yaklaşık 300 m ama dik bir yolu kat etmeniz gerekiyor. Burayı yürümek istemezseniz 3 Euro karşılığında bir araç da orada sizi bekliyor. Biz bahçe çok güzel ve rota güzel olduğu için yürüyerek çıktık eğer yürüme engeliniz yoksa size de yürümenizi öneririz. 1842 yılında Kral II.Ferdinand tarafından yaptırılan Saray Kuzey Afrika mimarisinden Gotik Mimariye kadar değişik mimari unsurları içinde barındıran bir kompleks. Kraliçe Amelia 1910 devriminde Brezilya’ya kaçmadan önceki son gecesini burada geçirmiş. Sarayın içerisi oldukça dolu; 100 yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen birçok mobilya ve eşya olduğu gibi korunmakta. Pena Sarayı biraz Walt Disney Şatolarını anımsatan mimariye sahip bir saray.

Bulunduğu lokalizasyon çok inanılmaz ama yapılan restorasyonlar bize biraz doğalın dışında geldi yani biraz zorlama gibi geldi. Lizbon, Cascais, Porto ve Sintra arasında en az puanı Sintra’ya verdik. Sintra’nın merkez kasabası Güney Fransa’da gezdiğimiz kasabalara benziyordu ve çok sevdik.

Sintra’da görülmesi gereken diğer yapılar olarak; The National Palace (Palacio Nacional de Sintra), Moorish Castle (Castelo dos Mouros), The Quinta da Regaleria, Monserrate Palace sayılabilir.

Sintra’da yemek alternatifi çok az olduğu için fiyatlarda buna paralel olarak oldukça pahalı. Fiyat-Kalite oranına göre biz “Ageda Des Caves” i seçtik. 9 Euro’ya Sardalya ızgara menü yedik ve çok başarılı idi.

Dönüşte Lizbon trenleri 2 çeşit; 1 tanesi Rossio istasyonuna, diğeri Oriente istasyonuna gidiyor. Bu ayrıma dikkat ederek binmelisiniz trene çünkü bir süre sonra yol ayrımından bu trenler farklı yerlere gidiyor. Biz tabii ki Rossio trenine binerek geldiğimiz yere döndük.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Aycan Kara Özkan dedi ki:

    Bizde notlarınızı okuduktan sonra Sintra ve Cascais’e gitmeyi uygun gördük ikiside çok keyifliydi. Tavsiyelerinize uymak gezimizi kolaylaştırdı.Yeni rotalarda buluşmayı diliyorum.

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Gezinize olumlu etkisi olduğuna sevindik. Başka gezilerde buluşmak üzere..

BİR YORUM YAZIN