Kuzey Galler

Kuzey Galler

Edinburgh ile başlayıp Highlands / Inverness ile devam eden gezimizde daha sonra Liverpool’a geçmiştik. Bugün de Galler’e geçmek üzere Liverpool’dan ayrıldık. Yine 5-6 noktaya uğrayarak akşam saatlerinde konaklayacağımız Harlech’de olacağız.

Llangollen

Llangollen

Liverpool’dan ayrıldıktan sonra Chester’a varışımız ile artık Galler’deyiz. Galler’de Galce konuşuluyor ama tabii ki herkes İngilizce de biliyor ve sizinle İngilizce konuşuyorlar. Sanılanın aksine Galce’nin ile İngilizce yazılış ve okunuş olarak alakası yok. En karakteristik özelliği çok sayıda sessiz harfin sıklıkla ardı sıra dizilmesi.

İlk durağımız Chester oldu burası zaten planımızda yoktu bir içerisinden geçelim dedik. Durmaya çok değer bir şey göremediğimiz için ilk durağımız  Betwys y Coed olacak. Bu güzel kasabada bir süre geçirip bir kahve içip yola devam ettik. Güzelliği ile gerçekten etkileyiciydi bu kasaba.

Sonrasında Llangollen’e doğru (51 mil) yola devam ettik. Llangollen küçük bir kasaba. Burada görmek istediğimiz çok eski bir demiryolu istasyonu vardı. Berwyn Railway Station neredeyse demiryolu tarihiyle eşit yaşta ve o kadar güzel korunmuş. Ancak bulmak kolay değil çünkü Llangollenin içerisinde değil yaklaşık 5 dk uzağında ve yol üzerinde de değil. Ancak navigasyon ile kolayca bulabilirsiniz. Eğer gitmeye karar verirseniz yanındaki Horseshoe Şelalesi’nin suları üzerindeki Chain Bridge’i de geçerek karşıdaki oteli de görmelisiniz.

Llangollen’de bizi güzel bir sürpriz bekliyordu. Bir şeyler içmek için girdiğimiz Fouzi’s Cafe’nin sahibi Türk çıktı ve biraz sohbet ettik. 5 yıl önce buraya gelmiş ve evlenerek burada kalmış. Bu kasabada hiç Türk’e rastlamadıkları için biz Türkçe konuşunca şaşırmış. Kahveleri de ikram etti; teşekkür ederiz.

Sonraki durağımız Kalesi ile ünlü Conwy (46 mil) oldu. Burası da Snowdania Milli Parkı içerisinde kalan diğer kasabalar gibi şirin bir yerleşim yeri. Şatosunu gezmek dışında diğer ünlü bir nokta da İngiltere’nin en küçük evi olarak anılan sahildeki küçük kırmızı ev. Ana caddeler olan Chapel Street ve High Street’e uğrayıp biraz gezebilirsiniz. Conwy deniz kenarında ama denizi çekilmiş ve çamur içindeydi.

Britanya'nın en küçük evi

Britanya’nın en küçük evi

Devamlı bu şekilde mi bilemiyoruz ama biz oradayken hiç iç açıcı değildi. Conwy’de Fish & Chips yemeden ayrılmayın çünkü Conwy bu konuda iddialıymış. Ancak bu konuda biraz dikkatli olmanız lazım; çok kötü örneklerini yapan yerler de var. Fish & Chips Cod Fish’den yani bizim Mezgit olarak bildiğimiz balıktan yapılıyor. Bu tipi kılçıksız ve derisiz. Bir de Haddock balığından yapılan tipi var bunun alt kısmında deri oluyor ama daha lezzetli olarak biliniyor. Biz burada yediğimizi çok sevmedik ama Edinburgh otelimiz olan Hampton Hotel’de yediğimiz Fish & Chips muhteşemdi.

Sonraki durağımız Kalesi ile ün yapmış olan Caernarfon’du. Aynı isimli Kale ihtişamlı ve bizce görülmeli. Caernarfon da diğer kasabalardan farklı çok fazla bir şey yok. Ancak kalenin yanındaki nehirdeki suların çekilmesi nedeniyle nehir içinde kızaklara alınmış tekneler ve yelkenliler ilgimizi çekti. Kaleyi görüp biraz da şehirde gezdikten sonra buradan ayrıldık. Tabii ki magnet koleksiyonumuz için buradan da magnetimizi aldık.

Caernarfon Kalesi

Caernarfon Kalesi

Harlech (30 mil) bu bölgedeki son durağımız aynı zamanda konaklamak için seçtiğimiz noktaydı. Gerçekten iyi bir seçim olmuş. Diğer kasabalardaki gibi değil gerçekten güzel bir denizi ve sahili olan, bir kısmı kalenin olduğu tepede bir kısmı ise eteklerinde kurulu çok hoş bir kasaba. Kale ve plaj manzaralı bir restoranda bir şeyler içtikten sonra otelimize geçtik. Yarın yine yol var, dinlenmeliyiz.

Portmeirion (12 km) ya da Portmeirion Village ücretli olarak girilen 19.yy’da yapılan bir yazlık resort. Biz buraya Harlech’e gelmeden önce uğradık. Geldiğimizde kapanmak üzereydi ama bizim ilgimizi çeken tazrda bir yer olmadığını anladığımız için ertesi gün tekrar uğramadık.

Harlech Kalesi

Harlech Kalesi

Bugün Harlech’den çıkarak yaklaşık 245 km yol kat ederek Cardiff‘e geçeceğiz. A470 nolu yol Snowdonia Milli Parkı’nın içinden geçiyor yol boyunca ve burası gerçekten bir cennet. Burada bir süre kalıp doğa aktivitelerine katılabilmek isterdik. Zaten yol boyunca binlerce kişinin belli noktalarda araçlarını park ettiklerini ve trekking yaptıklarını görüyorsunuz. Biz de bir küçük göl kenarında durarak yanımızdaki bazı şeyleri yedik biraz da drone ile fotoğraf çektik.

Harlech Panoraması

Harlech Panoraması

Bu gezideki diğer yazılarımız için İskoçya, Galler ve İngiltere sayfalarımızı okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN