Floransa Gezi Rehberi

Floransa Gezi Rehberi

Floransa Gezi Rehberi

Nerdeyse ilk yurt dışı gezilerimizden birisi olan İtalya seyahatimizde ilk durağımız Floransa şehri idi. Toscana bölgesinin başkenti olan Floransa UNESCO tarafından Müze Kent ilan edilmiş. Rönesans döneminin en önemli iki sanatçısı Leonardo da Vinci ve Michelangelo Floransa’da yetiştikleri için şehre de damgalarını vurmuşlar. Floransa her tarafı tarihi eserler ve binalarla dolu adeta açık hava müzesi olarak tarif edebileceğimiz bir kent. Özetle bu şehri sevmemek zor.

Sanattan gurme lezzetlere, mimari eserlerinden sokak yaşamına kadar her anı keyifli olan Floransa italya gezinizin duraklarından biri olmalı ve minimum burada 2 gece konaklanmalı.

Floransa Panoraması

Floransa Panoraması

Herşeyiyle zengin, keyifli bir şehir olunca Floransa’ya nasıl gidilir? sorusuyla başlayarak diğer tüm sorularınıza cevap verebilecek için bir Floransa Gezi rehberi oluşturalım istedik.

Floransa'ya Nasıl gidilir

Floransa’ya ülkemizden direkt uçuş bulunmuyor

Maalesef Türkiye’den direkt uçuş olmadığı için genellikle Floransa bir başka İtalya şehri ile birlikte planlanan gezinin ayaklarından birisi oluyor. Sizin de öyle yapmanızda fayda var çünkü sanat amaçlı özel bir gezi yapmayacaksanız Floransa’yı kısa sürede bitirirsiniz. Bu nedenle Roma, Pisa ya da Bologna ile birlikte planlanan bir gezi olabilir.

Eğer sadece Floransa’ya gidecekseniz ya da geziye oradan başlamak istiyorsanız Roma aktarmalı THY ya da Alitalia, Frankfurt aktarmalı Lufthansa uçuşları en pratik olanlar.

Eğer aktarmalı olarak şehre 8 km uzaklıktaki Floransa Amerigo Vespucci (sıklıkla Peretola olarak geçer) Havalimanına inerseniz taksi, otobüs ya da kiralık araç ile şehre gidebilirsiniz.

Taksi

Havalimanından şehir taksi ile 15 dk sürüyor ve yaklaşık 25€ tutuyor.

Otobüs

Volainbus’ın havalimanı ile şehir arasında her 30 dakikada bir seferi var. Seferler 20:30’dan sonra saatte bir olarak devam ediyor. 20 dakika süren yolculuğun ücreti ise 6€. Bu otobüsler sizi Floransa merkezinde otobüs terminalinin yakınında Via Santa Caterina da Siena’da bırakıyor. Biletler sadece nakit ile şöförden ya da havalimanı içindeki Guinti’s Kitapçısınadan alınabiliyor.

Şehirden havalimanına gidiş için otobüsler yine sizi bıraktığı yerden kalkıyor.

Floransa’ya birçok turist de diğer İtalya şehirlerinden tren ile ulaşıyor. Merkez tren istasyonu Santa Maria Novella ve kısaca SMN olarak biliniyor.Bu istasyon merkeze ve Duomo Meydanına yürüme mesafesinde yer alıyor.

Floransa'da ulaşım

Floransa’da metro bulunmuyor zaten bir gezilecek yerler yürüme mesafesinde olduğu için gerek de duyulmuyor. Yürümek istemiyorsanız ya da oteliniz uzaksa otobüs ya da taksi kullanmanız gerekir. Otobüs biletini Tabacco Shoplardan alabilirsiniz.

Floransa'ya Ne Zaman Gidilir

Bahar ayları ya da sonbahar ayları en ideli olmakla birlikte Floransa’ya her mevsim gidilebilir. Ancak kültürel bazlı bir gezi yapıyorsanız ya da festival peşindeyseniz tarihlerine dikkat etmelisiniz.

Floransa'da nerede kalınır

Tarihsel yapılara yakın olmak istiyorsanız Duomo ve Signoria Meydanlarını tercih edebilirsiniz. Tren ile gelip otelinize hızlı yerleşmek isterseniz Santa Maria Novella Tren istasyonu yakınında bir otel de seçilebilir.

Floransa'da Nereler Gezilir

Floransa adeta bir açık hava müzesi

Metronun olmadığı bu şehirde zaten metroya ihtiyaç da yok her yer yürüme mesafesinde denebilir. Şehrin iki yakasını eskiden dericilerin tabakhane olarak kullandığı daha sonra kuyumculara tahsis edilen bugün de genellikle kuyumcularla dolu olan tarihi Vecchio Köprüsü birbirine bağlıyor.

Gelelim en önemli konumuza; Floransa Görülecek Yerler

Floransanın panoramasının en önemli yapısı olan Piazza del Duomo’daki (Duomo Meydanı) Duomo yani Floransa Katedrali (Santa Maria Del Fiore) çok özel bir yapı. Temeli 13.yy’a dayanan Katedralin orijinali denilebilecek Santa Reparata Kilisesi’nin kalıntıları üstüne inşa edilmiş. Katedralin bodrum katında bu kalıntılar hala görülebiliyor. Katedrale zaman içerisinde de değişik mimarların eklemeleri olmuş. Ana kütleden bağımsız olan Çan Kulesi (Campanile) Giotto’nun tasarımıyla 1331-1355 arasında inşa edilmiş. 1367’den sonra yapımını bir süre Francesco Talenti’nin denetlediği katedrali bitiren ve dev kubbesini inşa ederek bugünkü görünümüne kavuşturan Filippo Brunelleschi olmuş.

“Gezmek ve yer değiştirmek akla yeni bir dinçlik getirir”

Seneca

Onun 1420-1436 arasında gerçekleştirdiği muhteşem kubbe, Rönesans’ın ilk önemli mimarlık ürünlerinden biri sayılıyor. 42 m’lik bir açıklığı örten bu kubbe yapı bakımından sekiz dilimli bir manastır tonozu sayılabilir. Tepesindeki aydınlık feneriyle bu kubbe yalnız Floransa’nın siluetini belirleyen en önemli ögelerinden biri değil, bütün Rönesans kentlerinin ayrılmaz parçası olan benzer kubbelerin de ilk örneği olması bakımından çok önemli. Katedralin girişindeki saat, Kıyamet Günü Freski ve kubbesi en önemli ve dikkat edilmesi gerek kısımları. Katedralin içi dışına oranla daha sade ama büyük kubbenin iç kısmındaki freskler yine çok görkemli. Floransa’yı yukarıdan gören bir noktadan baktığınızda Floransa Katedrali bütün heybeti ile karşınıza çıkar.

Duomo’dan sonra belki de daha önemli olan diğer meydan Piazza della Signoria (Signoria Meydanı ya da Kadınlar Meydanı)

Meydanın en önemli yapısı Plazzo Vechio yani 14.yy’da yapılan Vecchio Sarayı. Vecchio Sarayı daha sonra 16.yy’da önemli bir yenilenme geçirmiş ve şimdiki görünümüne kavuşmuş.  Signoria Meydanında bulunan Vecchio Sarayı’nın ilk adı Palazzo della Signoria’ymış ama uzun süre bu sarayda yaşayan Medici ailesi yeni sarayları Pitti’ye taşınınca, Signoria Sarayı’nın adı da Eski Saray anlamına gelen Palazzo Vecchio adıyla anılmaya başlanmış.

Sarayın giriş kapısının iki yanında Devlet büyüklerinin törenleri izlediği kemerli yapı olan Loggia dei Lanzi önünde heykeltraş, ressam, mimar ve şair Michelangelo’nun meşhur Statua del David’in (Davud Heykeli) bir kopyası, Giuditta e Oloferne (Judith Holofernes’in Başını Keserken) heykeli ve heykeltraş Bandinelli’nin Herakles ile Cacus‘u, Bartolomeo Ammannati’nin 1565’te yaptığı Fontana del Nettuno (Neptün Çeşmesi), Medusa’nın kesik başını elinde tutan Perseus’un heykeli gibi önemli eserler bu meydanda bulunuyor.  Verrocchio’nun bronzdan yapılmış Yunus ile Melek (Putto) adlı heykeli, İlahi Komedya’nın yazarı Dante’nin Ölüm Maskesi de Vecchio Sarayında bulunuyor. Bugün Vecchio Sarayı hâlâ belediye sarayı olarak kullanılmakla birlikte Saray’ın büyük bölümü ise müze olarak hizmet veriyor.

Sanata doyacağınız yer; Uffizi Galerisi

Dünyaca ünlü Uffizi Galerisi de Signoria Meydanı’na komşu. Günümüzde müze olarak kullanılan Uffizi Galerisi esasen Dük I.Cossimo’nun çalışma ofisleri olarak yapılmış. Uffizi’nin adı da buradan geliyor; Uffizi ofisler anlamına geliyor. Her zaman yoğun olan Uffizi’ye girmek için muhtemelen sıra beklemeniz gerekir. İnternet üzerinden rezervasyonlu bilet alarak beklemekten kurtulabilirsiniz. Uffizi Galerisi ve Pitti Sarayı bileti satın alabileceğiniz resmi site için tıklayın.  Galeriyi gezerken Rönesans dönemine ait birçok başyapıta ve özellikle Medici Ailesinin sanat koleksiyonuna hayran kalacaksınız.

Özellikle dikkat etmeniz gerek en önemli eserler; Sandro Botticelli’nin The Birth of Venus (Venüs’ün Doğumu), Fra Angelico’nun Coronation of the Virgin, Baccio Bandinelli’nin Laocoön and his Sons (Laocoön ve Oğlu), Parmigianino’nın Madonna with the Long Neck (Uzun boyunlu Madonna), Raphael’in Portrait of Pope Leo X with Two Cardinals (Papa 10.Leo’nun iki kardinalle Portresi), ismi bilinmeyen Toskanalı bir sanatçının Head of Christ (İsa’nın Kafası), Leonardo da Vinci and Andrea del Verrocchio’nın Annunciation (Haber Verme), Caravaggio’nın Medusa, Michelangelo’nun Doni Tondo, Titian’ın Venus of Urbino ve Piero della Francesca’ın Urbino Dükü ve Düşesi sayılabilir.

Ponte Vecchio Floransa’nın en bilinen yapısı

Arno Nehri üzerinde bulunan, Floransa’nın en meşhur köprüsü Eski Köprü anlamına gelen Ponte Vecchio 14.yy’da tamamlanmış. II. Dünya Savaşı sırasında bir köprüler şehri olan Floransa’nın tüm köprüleri Almanlar tarafından bombalanarak yıkıldığı halde bu köprü bombalanmamış bu nedenle de köprü günümüze kadar sağlam gelmiş. Köprü ilk yapıldığında üzerinde tabakhaneler ve demir atölyeleri varmış ancak bu manzara Dük I.Ferdinand’ı rahatsız edince bu atölyelerin yerini kuyumcu dükkanları almış.

Fotoğraf: http://medicidynasty.com/the-vasari-coridor-florence/

Fotoğraf: http://medicidynasty.com/the-vasari-coridor-florence/

Dikkatli bakarsanız köprünün üzerindeki kuyumcu dükkanlarının üzerinden geçen bir koridor olduğunu göreceksiniz. Burası Medici Ailesinin halka karışmadan köprüden geçmeleri için yapılan ve Palazzo Pitti ve Palazzo Vecchio‘yu birbirine bağlaması için kıvrılarak ilerleyen 1,5 km uzunluğundaki Vasari Koridoru‘dur. Floransa’da dolaşırken bu koridorun birçok bina arasında bağlantı yaptığını dikkatli bakarsanız görürsünüz.

Floransa Gezilecek Yerler için iki önemli nokta; Palazzo Pitti ve Palazzo Vecchio

Palazzo Pitti adından da anlaşılacağı gibi Pitti Ailesinin Sarayı olarak yapılmış . Bir dönem Medici Ailesine de hizmet eden saray 15.yy eseri. Şu an saray müze ve galerilere ev sahipliği yapıyor ve her iki aileden önemi sanat eserlerini bu sarayda görebiliyorsunuz. Palazzo Vecchio‘nun tarihi ise daha geriye 14.yy’a dayanıyor. İsmini 500 üyesinden alan Beşyüzler Salonu, Vasari tarafından hava, su, toprak ve ateşin tasvir edildiği Elementler Odası, Leylaklar Odası (Judith ve Holofernes bu odada bulunuyor) Sarayın en önemli kısımları.

Tüm Floransa’yı özellikle Katedralin görkemini izleyebilmek için Floransa’yı tepeden gören Michelangelo Tepesi’ne (Piazza Michelengelo) çıkmanızı öneririz.

Santa Croce Bazilikası Roma Katolik Kilisesine bağlı ama Franceskan Mezhebine ait dini bir yapı. Bu bazilika Machiavelli, Michelangelo, Galileo ve Gentile gibi isimlerin mezarlarının burada olması ile önem kazanıyor.

Gezilmesi gereken diğer yerler arasında Galleria dell’Accademia Accademia Galerisi (ki Michelangelos’un ünlü David heykelinin aslı burada), Boboli Bahçesi,  Santa Croce Kilisesi, Baptistery, Bell Tower sayılabilir.

Floransa'da ne yenir

Yemek konusunda tabiiki çok çok fazla alternatifiniz var biz kendi yediğimiz yerlerden Trottoria Za-Za’yı (Piazza del Mercato Centrale 26r) tavsiye edebiliriz.  Burada “primi olarak Tagliatta,  secondi olarak Fettucine Truffle Souce tavsiye olunur.

Floransa Gezilecek Yerler, Floransa Görülecek Yerler, Floransa’ya nasıl gidilir, Floransa’da ulaşım, Floransa’da ne yapılır, Floransa’da ne yenir gibi sorularınızın cevabını bu Floransa Gezi Rehberi yazımızda vermeye çalıştık.

İtalya hakkındaki genel bilgileri Roma sayfasında bulabilirsiniz. Diğer İtalya yazılarımız için tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN