Como Gölü

Como Gölü

Como İtalya’nın Lombardia bölgesinde Milano’ya trenle 1 saat uzaklıkta göl kenarında ismini gölden alan bir kent. Lades kemiği şeklindeki “Como” gölünün ayaklarından birinde kurulu olan küçük ve şirin kent özellikle Milano’ya kadar geldiyseniz görmenizi tavsiye edeceğimiz ama illa da görmelisiniz diyeceğimiz bir yer değil.

Milano’dan “Cadorna” istasyonundan her saat başı binebileceğiniz Como treni ile (gidiş dönüş 7 euro) 1 saatlik bir yolculukla “Como”ya varabilirsiniz. Como’ya vardığınızda son 3 istasyon Como’lu isimlerden oluşuyor ama sakın oralarda inmeyin 3. istasyon S.Giovanni İstasyonu aynı zamanda son istasyon orada inmelisiniz. Diğer bir yol da Centrale istasyonundan hızlı trenle Com’a geçmek. Bu seçenek daha pahalı ama seyahat süresi 35 dakikaya iniyor. Biz Regional tren ile Cadorna istasyonundan olan seçeneği tercih ettik.

Trenin durduğu yer hemen göl kenarında (dönüş son tren 21.00 de) Como’da göl kenarında ve küçük şehirde gezinti dışında 2 ayrı aktivasyon imkanı var. Birisi “funicular” ile tepeye çıkarak “Como”nun panoramik manzarasını tepeden seyretmek. Her yarım saatte 1 yukarı çıkan funicuların ücreti 4.65 euro ama değer manzara için (ve tepedeki inanılmaz villaları gömek için) diğer aktivasyon ise gölde 1 saatlik tekne gezintisi (6 euro). Tüm gölü gezen tüm günlük turlar da mümkün ama bizce 1 saatlik tur aynı işi görüyor.

Como’da Capri gibi İtalya sosyetesinin mesken tuttuğu bir bölge. Birçok zengin ailenin burada (ya da burada da) evi var. Como’dan ne kadar etkileneceğiniz sanırız hangi ayda orada olduğunuzla çok alakalı. Biz tabiatın oldukça sönük olduğu kışa giriş aylarında orada olduğumuz için doğadan o kadar da çok etkilenmedik. Sanırız bahar aylarında çok daha farklı olacaktır. Yada yazın Como’da olup güneşlenip gölde yüzerek bu geziyi çok daha güzel hale getirebilirsiniz.

İtalya hakkındaki genel bilgileri Roma sayfasında bulabilirsiniz. Diğer İtalya yazılarımız için tıklayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN