Figueres

Figueres

Salvador Dali’nin doğduğu şehir olan Figueres’e genellikle yakın olduğu için trenle Barselona’dan geçiliyor. Bunun için en kolay ve tabii ki bizim de seçtiğimiz yol tren ile ulaşmak. Figueres’e varınca ilk işiniz Dali’nin müzesine gitmek olmalı buradan sonra gözünüze kestirdiğiniz dönüş tren saatine kadar Figueres’in güzel ara sokaklarında dolaşabilirsiniz. Dali tarafından tasarlanan şimdi ise turistlerin ilgi merkezi olan “Teatro-Museu Dali”nin giriş ücreti 11 euro.

Bununla gezeceğiniz 2 yer var birisi müze diğeri ise ayrı bir binada bulunan “Dali’s Joles” adı verilen Dali’nin tasarladığı mücevherlerin sergilendiği müze. Size verilen kırmızı biletle müze gezilirken sarı bilet mücevher müzesine girmenizi sağlıyor. Sakın burayı atlamayın çünkü bu konuda herhangi bir bilgi verilmiyor.

Bu müzenin hikayesi ilginç; bu bina esasen Dali’nin çocukluk yıllarındaki Figueres Belediye Tiyatrosu’nun binası. Hatta Dali ilk sergisini bu binanın 2.katında 14 yaşındayken açmış. Yukarda gördüğünüz avlunun üzeri kapalıymış ve burası binanın tiyatro olduğu zamanda koltukların olduğu bölümmüş. İnternetten önceden bilet alınabiliyor ama sakin bir müze olduğu için buna ihtiyaç yok. Biz bu 2 müzeyi gördükten sonra Dali’yi daha iyi tanıdık ve iyi ki gezimizi buraya kadar uzatmışız dedik.

Dali’nin tam bir deha olduğu kesin. İstanbul’daki bir sergisi olmuştu onu gezdiyseniz bile  burayı da gezin çünkü Dali’nin gerçek eserleri taşınamaz eserler bu müzenin adında da saklı. Biz bu müzeden ve Figueres’den çok etkilendik. Dönüş yolculuğu CE treni ile Barcelona Sants İstasyonuna kadar 1 saat 45 dakika sürüyor.

Dali ünlü oyuncu mae West’e hayranmış. 1934 yılında onun için yukarıdaki odayı yapmış. Gözlerin manzara portreleri, burun deliklerinin şömine, dudakların koltuk olduğu oda şu anda müzenin en popüler alanı.

Barselona, Madrid, Sevilla, Toledo, Girona ve Granada yazılarımızı da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN