Girona

Girona

Bizim esas amacımız tren ile Dali’nin müzesini görmek için Figueres‘e gitmekti. Yolda trenin duraklarından birisinin Girona olduğunu görünce aynı gün içerisinde burayı da görebileceğimizi planladık ve yola koyulduk. Girona’ya tren ile ulaşmak en kolay ve ekonomik yol. Barcelonada bahsettiğimiz “Bus touristic” firmasının “Girona & Figueresgünlük turları mevcut ama ücret 66 euro. Biraz sonra detayları anlatacağımız gibi hem kontrol sizde hem de çok daha ucuza bu geziyi yapmanız mümkün. Girona trenleri Estacio Sants istasyonundan kalkıyor.

Önceden bilet alamıyorsunuz aynı gün almanız gerekiyor biletinizi. Bilet ücreti 6,70 euro. Figueres biletinizi ise yine Girona’dan alabiliyorsunuz.Eğer bilet gişesi siesta zamanı nedeni ile kapalı ise bilet trende alınabiliyor. Hatta bazı zamanlar kondüktör tren kalabalıksa size gelemeden seyahat bitebiliyor ve ücretsiz yolculuk yapabiliyorsunuz. Aynı durum Figueres-Girona dönüşü için geçerli biz Girona-Figueres için ücret ödedik ama Figueres-Barcelona için kondüktör bize kadar gelemedi 🙂

Girona nehir kenarında kurulmuş şirin bir kent doğru planlama Girona ve Dali’nin kenti Figueres’i aynı gün içinde gezmek. Biz önce Girona’ya gittik oradan Figueres’e geçtik. R (Regioanal) trenler ve CE (Catalaunya Express) trenleri gidiyor. Adı üzerinde olduğu gibi Express olan trenler 1/2 saat ile 45 dakika arasında zaman kazandırıyor. Girona’da ara sokaklarda gezinmek, nehir kenarındaki güzel biraz Floransa manzarası veren rengarenk evlerin önünde fotoğraf çektirmek, Girona Katedraliniz gezmek (5 euro) ve Arab Banyolarını ziyaret etmek dışında çok fazla aktivasyon yok. 2-3 saat buraya ayırmak bizce yeterli idi. çünkü Figueres hem daha güzel hem de Dali Müzesi daha çok zaman gerektiriyor.

Barcelona, Madrid, Sevilla, Toledo, Granada yazılarımız da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN