Barcelona

23.03.2018
2,527 hit
Barcelona
Barselona'da ulaşım

Barselona’ya vardığınızda şehir merkezine gitmek için birkaç seçenek var. Bunlardan en kolayı Aerobus adı verilen şirketin otobüsleri ile merkeze ulaşmak. Bu otobüsler hem Terminal 1’den hem de Terminal 2’den kalkıyorlar. Bunun dışında belediyeye ait 46 nolu otobüs ile de merkeze gündüz ulaşabilirsiniz. Gece otobüs hatları ise N16 ve N17. Bunun dışında metro ve taksi alternatifi de var tabii ki. Biz aşağıda anlatacağımız gibi Madrid’den tren ile geldiğimiz için bunların hiçbirini kullanmadık.

Eğer siz de Madrid’ten Barcelona’ya geçecekseniz 2 ayrı tren alternatifi mevcut. Birincisi hızlı tren “AVE” yaklaşık 4 saatte Barcelona’da oluyor ancak bilet fiyatı 125 euro. Diğer alternatif ise Normal tren “Estrella” 9.5 saatte Barcelona’ya varıyor ve fiyatı 38 euro. Bizim planımız saat 22.00 de kalkan bu treni kullanarak hem 1 gece daha az otel ücreti vermek hem de gün kaybetmeden gece yolculuğu yapmaktı ve bu seçeneyi seçtik. Ancak hesaplayamadığımız tarafı koltukların az da olsa yatmaması ve diz mesafesinin darlığı idi. Dolayısı ile bu alternatifi 1.class olması durumunda önerebiliriz ancak. Biz trene girip durumu görünce fark ödeyerek 1.class’a kişi başı 15 euro ödeyerek terfi ettik. Burada da durum tam tersi 6 kişilik bir kompartıman size veriliyor ve koltuklar karşılıklı yatarak yatak oluyor. Unutulmaması gereken bir nokta “AVE” treni Madrid “Atocha” istasyonundan kalkarken “Esterella” treni “Chamartin” istasyonundan kalkar. İkisi de Barcelona Sants istasyonuna gider.

Özetle gece yolculuğu yapacaksanız mutlaka 1.class “Esterella” alın ya da “AVE” alın gündüz kısa sürede gidin. Renfe internet sitesi üzerinden biletlerinizi alıp printerdan bastırıp direkt trene binebiliyorsunuz ve biz bu şekilde yaptık. Ancak bu site ispanyolca mutlaka ispanyolca yardım almanız gerekiyor. (Burada bir düzeltme yapmak istiyorum ilk gidişimizde bu şekilde idi ancak ikinci kez İspanyaya giderken siteye ingilizce opsiyonu eklenmişti ancak buna rağmen kredi kartımız ile Türkiye den bilet alamadık. Yaptığımız yazışmalarda bir süre dış kredi kartlarına bilet satılmayacağını öğrendik; umarız düzelir) (Yine bir son bilgi Renfe’nin biletlerine  ve E-Dreams internet sitelerinden de ulaşabilirsiniz. Remfe daha ucuz satar ama her zaman çalımıyor linkler, edreams çalışıyor ama biraz daha pahalı bilet fiyatları.

Barselona Marinası / Port Vell

Barselona Marinası / Port Vell

Barcelona’ya uçakla ulaşmanın maliyeti Madrid’den gidiş dönüş 60-80 euro aralığında en sık uçan firmalar ise İberia ve Spanair. Bu şirketlerin dışında Vueling Air’den de çok makul fiyatlı biletler bulunabilir. Biz Barcelona’ya ikinci gidişimizde Sevilla’dan Vueling Air ile 30 euroya tek yön uçtuk (+ 10 euro 1 bagaj) Yukarıda bahsettiğimiz gibi gece yolculuğu ile Barcelona’ya ulaşıyoruz. Vardığımız istasyon “Barcelona Sants”. Hemen 2 gün sonrası için Girona Figueres’e yapacağımız gezinin biletlerini almak istiyoruz ama sürpriz: Biletler sadece aynı gün alınabiliyor. buna ilaveten Figueres’in bileti Girona’da inince oradan alınabiliyor Barcelona’dan alınamıyor. Yine aynı şekilde Figueres-Barcelona dönüş bileti de aynı gün sadece Figueres’den alınabiliyor. İlk başta bütün planlarımız alt-üst edebileceğini düşündüğümüz bu uygulamanın çok önemli olmadığını ve çok sık tren olduğunu ve yer sorunu olmadığını seyahat günümüzde öğreniyoruz. Barcelona Sants istasyonunda indiğimizde otelimizin yerini ve metro haritasını kontrol ettik ve metro ile ulaşın çok rahat olduğunu gördük. Burada havaalanında olduğu gibi bir aerobus uygulaması yok. 2 seçeceğiniz var taksi ve metro. Neyse metro ile yollara koyulduk Madrid’den öğrenmiş olmamıza rağmen bize yeterince ders olmamış; bavul ile yürüyen merdivenlerin yeterli olmadığı metro sistemini kullanmak çok sıkıntılı. Bir daha ki sefer için kendimize taksi konusunda söz veriyoruz.

Şehir içi ulaşıma gelirsek bize sorarsanız çok fazla ulaşım aracına ihtiyacınız yok çünkü turistik merkez çok büyük bir alana yayılmıyor ve birçok yere yürümek çok daha pratik. Ancak isterseniz Barcelona Card adı verilen kartı satın alabilirsiniz. Hem ulaşım hem de önemli yerlere girişte indirim sağlayan bu kartın 72, 96 ve 120 saat kullanım hakkı veren tipleri var ve fiyatları 48 eurodan başlıyor. Bu kart sayesinde birçok yerde indirim alabiliyor ve otobüs, metro ve tram ulaşımını sınırsız ve ücretsiz  kullanabiliyorsunuz.

Şehri gezmenin bir yolu da “Bus Touristic” firmasını kullanmak. Bu firma 3 ayrı rota ile sizi gezdiriyor. Kırmızı rota 2 saat sürüyor ve tarihi Barcelonayı geziyorsunuz, Mavi rota da 2 saat sürüyor ve bu rota modern Barcelona’yı görmenizi sağlıyor. Yeşil rota ise sahil kenarını gezmenizi sağlıyor ve 1 saat sürüyor ancak yeşil rota sadece yazın yapılıyor. Ücret 20 euro. Klasik hop on- hop- off mantığı sightseeing turların imkanlarını bu tur da barındırıyor. İstediğiniz durakta inip istediğiniz yerden devam edebiliyorsunuz. Bazı duraklarda diğer hatta da geçmek mümkün. Biz gezimizin son gününü tamamen bu otobüslerle geziye ayırdık ve çok memnun kaldık. Ancak tabii ki hava durumu bu turlar için çok önemli. Üstü açık olan bu otobüslerle turun anlamlı olabilmesi için üst katta oturmanız gerekiyor. Bunun olabilmesi için de havanın ne çok sıcak ne de soğuk olması gerekli. Zaten İspanya’ya da ya baharda, ya sonbaharda gitmek gerekli. Bu otobüslerde de Katalanya’ya ait ayrı dili ve ayrı bayrağı kulaklık menüsünde göreceksiniz. Bu arada bu turları yapan bir firma daha var adı: “Barcelona tours” ama “Bus Touristic” official firma dolayısı ile rotası daha iyi.

Barselona'da nerede kalınır?

Barselona’da Hotel yanında Hostal adı verilen konaklama tipini de seçebilirsiniz. Hostal tam olarak Hostel demek değil. Biz Hostel’de hiç kalmayız ama ispanya genelinde birçok defa Hostal’da kaldık ve çok memnun ayrıldık. Hostalların birçoğu hotel standartlarını bile geçiyorlar ama resepsiyonları olmaması gibi nedenlerle hotel olarak isim almıyorlar. Bu defa bir Hostal seçtik konaklama için. Hostal’da ingilizce konuşma açısından sıkıntı yok. Zaten ispanyollar çok yardımsever ingilizce konuşsa da konuşmasa da anlatabildiği kadar size yardımcı olmaya çalışıyor. Hani Türkiye’de bir olay vardır ya; “turistle bağırarak konuşursan sanki türkçeyi anlayacaktır” bu olay İspanyada da kısmen var.

Hangi semtte kalmalısınız? sorusunun cevabı; mümkünse Plaça Katalunya yakınında şeklinde özetlenebilir. Bir turistin işini konaklama adına en kolay kılacak yer burası.

La Sagrada Familia

La Sagrada Familia

Barcelonalılar kendilerini İspanyollardan faklı olarak önce “Katalan” olarak görüyor. Her yerde Katalan bayrağı ve dili İspanyol bayrağı ve dilinin üstünde. İspanya’yı bir ülkeden daha çok eyalet sistemli birlik olarak kabul ediyorlar. Madrid Kralların şehri iken Barcelona Katalanya’nın başkenti olarak biliniyor. Bize göre de Madrid ile Barcelona çok farklıydı. Özellikle Madrid’in geceleri daha hareketli ve zevkli. Barcelona ve Real Madrid futbol takımlarının rekabeti esasen buraya dayanıyor. Şehiri gezerken bu konulara dikkatinizi yöneltmelisiniz. Herşeyin başı “La Rambla” Barcelona’nın “Plaça Katalunya” dan başlayan ve sahilde “Kristof Kolomb” un eli ile Amerika’yı değil Akdenizi gösterdiği anıtında son bulan en merkezi, en piyasa caddesi. Burayı gezerken denize doğru inerken solda kalan “Plaça de Reial” meydanını görmeyide ihmal etmeyin. Biz burayı çok sevmiş ve bir sokak müzisyeninin müziğine keyifle burada uzun süre dinlemiştik.

Orta kısmı yürüme için sadece yayalara ayrılmış bu cadde özellikle öğleden sonraları kalabalıklaşmaya başlıyor sabahın ilk ışıklarına kadar hiç boşalmıyor. Caddenin ortalarına doğru sahile doğru inerken sağ kolda bulunan “La Mecant de San Joseph” ya da bilinen adıyla “La Boqueria” sebze-meyve-balık pazarını sakın atlamayın, burası bir pazardan çok daha fazlası. La Rambla’dan defalarca geçeceksiniz inanın aradığınız herşey var burada. İlk durak Katedral; XV.yy’da yapılmış XVIII.yy’da yenilenmiş Katedralin restorasyonu halen devam ediyor. Dış cephedeki yoğun restorasyon nedeni ile bu güzel Katedralden maalesef fotoğraf çekme imkanı yok. Katedral’e giriş ücretsiz. İç avlusunda beslenen kazlar, ördekler ile ana salondaki aşağıya inilen bir kısım ile normal Katedral yapısının çok dışında. La Sagrada Familia ‘dan daha fazla etkiledi bizi diyebiliriz.

İkinci durağımız “La Palau Musica Catalana”. Burayı sadece rehberli tur ile gezebiliyorsunuz. Tur 50 dakika sürüyor.İlk ingilizce rehberli tur saat 11:00’de ve ücreti 10 euro. Önce bir multimedia gösterisi yapılıyor sonra rehber eşliğinde tur başlıyor. Kendini ayrı bir ulus olarak ilan eden “Katalanlar”ın etkisi burada çok bariz görülüyor. Her yer Katalan bayrakları ile süslü. Bu muhteşem konser salonu 1906-08 yılları arasında sadece 3 yılda bitirilmiş. Doğal ışıkla aydınlatılmasına özen gösterilen yapıya 1980’de bazı eklemeler yapılmış. Ses izolasyonu açısından yapılan dış cam kaplama bunlardan birisi. Konser salonu hala oldukça aktif yılda 300’ün üzerinde konser veriliyor burada. “La Sagrada Familia” diğer önemli bir nokta; 1882 yılında yapımına mimar Vilar tarafından başlanmasına rağmen Vilar gözden düşüp Gaudi popüler olunca yapımı için Gaudi görevlendirilmiştir. Ünlü Mimar Gaudi bu Katedralin yakınında bir tramvayın çarpması sonucu ölümüne kadar burayı tamamlamak için çalışmış. Yapının bitiş süresi olarak 2020 yılı öngörülüyor. Katedralin en güzel cephesi kuzey cephesi (eski tarihli cephe) bu yüzden etrafını tam tur dolaşmayı ihmal etmeyin. Girişi 10 euro sadece asansör ile yukarı çıkmak ise 2 euro ama en az 1 saat sırada beklemeniz gerekir. Buradaki manzaranın çok daha güzeli ile teleferikte karşılaşacağınız için bizce bu hakkınızı teleferiğe saklayın. Plaça Katalunya’dan yukarıya çıktığınızda Gracias bölgesine ulaşacaksınız burası Gaudi’nin eserlerinin yoğun olduğu bir bölgedir.

Tüm Gaudi eserlerinde olduğu gibi düz hatların pek olmadığı “Casa Batllo” ve esas adı “Casa Mila” olan fakat çok taş kullanıldığı için taş ocağı ismi verilen; “Casa Pedrera” mutlaka görülmesi gereken en önemli Gaudi eserlerindendir. O yıllarda dönemin zenginleri (şimdi de olduğu gibi) ünlü mimarlara ev siparişi veriyorlarmış. İsimler de buradan yani o ailelerin isminden geliyor. Bu evlerin farklılığı ise çılgın Mimar Gaudi’nin hayal gücünde saklı. Evlerin yapım yılı 1906-08 arası o yıllar için bu şekilde bir düşünüş gerçekten sıra dışı. Ama şu kadarını söylemeliyim ki rehber kitaplarda okudum ve resimlerini gördüğüm kadar etkilemedi beni bu evler. (Casa Battlo 16 euro, Casa Pedrera 9 euro)

Diğer bir önemli Gaudi eseri ise “Park Guell” Esasen o dönemin en zengin 60 ailesi için bir rezidans proje olarak başlayan eser daha sonra “La Sagrada Familia” nedeni ile yarım kalmış. Şu anda haritada “Park Guell” olarak görülen alanın tümünün esasen dolu olması gerekiyor. Burada çok ergonomik bir dizaynda yapılan hem trabzan hem bank özelliğinde boylu boyunca “Park Guell” i dolaşan banklarda fotoğraf çektirmeyeni dövüyorlar 🙂 Bir güncelleme yapalım; biz burayı gezdiğimizde park statüsünde ve ücretsizdi ama şimdi 400 kişilik gruplar şeklinde zaman sınırlamalı olarak ücretli olmuş. Oraya vardığınızda bir sonraki boş saat için bilet almanız gerekiyor. Neredeyse Barselona’nın simgesi haline gelmiş olan Mozaik Kertenkele’de bu parkta yer alıyor. Bir fotoğraf da burada çektirmek lazım ama etrafını boş bulmak neredeyse imkansız.

Picasso Müzesi” tabii ki duraklarınızdan olmalı. Özellikle gençlik dönemi eserlerinin sergilendiği müzeyi gezince şahsım adına Picasso’yu tam olarak tanımadığımı anladım. Mutlaka bu müzeyi gezin. Giriş ücreti 9 euro.

AquariumBarcelona’nın en önemli turist çekim merkezlerinden birisi. Avrupa’nın en büyük akvaryumu olan bu komplekse uğramadan Barcelona’ya gelmişsiniz denemez (Bilboardlardaki ilanları da bu şekilde zaten !!) Çeşitli akvaryumlar var güzel ama esas güzel tarafı 80 m lik bir cam tünelden geçiş. Özellikle çocuğu olanlar için kaçırılamaz. Ücret 16.5 euro.

MontjuicBarcelonanın panoramik manzarasının izlenebileceği çok önemli bir nokta. Buraya aşağıda bahsedeceğimiz turist otobüsü ile gidebilirsiniz. Burada gri renkli “Teleferic de Montjuic” e binerseniz sizi şehri göreceğiniz en üst noktaya çıkartır. Teleferik için gidiş-dönüş alın (tek yön: 5.90 gidiş-dönüş: 7.90 euro) ve inmeden geri dönün çünkü bütün olay Barcelona manzarası (bu manzara maalesef liman kısmı hariç betondan ve ortada yükselen La sagrada Familia’dan ibaret) o da teleferikte orada inmenizi gerektirecek birşey yok. Bu teleferik turunu mutlaka yapacak şekilde düzenleyin Barcelona’nın Montjuic kısmını.

Plaça Espena

Plaça Espena

Bir de yine buradan biraz aşağı yürüme durumunuzda “Estacio Miramar”dan aşağıya (şehrin Barcelonetta kısmına) giden kırmızı renkli “cable car”lar var. Diğer teleferiğin sunduğu manzaradan sonra bununkine ihtiyacınız yok ama şehre dönmek için kullanacaksanız iyi bir alternatif olabilir. Yine Montjuic’de görülmesi gereken bir yer de “Miro Müzesi” dir. Giriş 8 euro. Özellikle meraklılarına aksi halde biraz garip gelebilir. Bence önce internet sitesini ziyaret edin. Kararınız ona göre verin; size göre mi?

Bizim ilgimizi çekmediği için gezmedik ama önemli bir turist çekim merkezi de “Noucamp” stadyumudur. Barcelona futbol takımının stadı gezilebiliyor ayrıca bir de müzesi var. Barcelona’nın yukarıda yazılan noktalarını bize göre bizzat yürüyerek gezmeniz gerekli, ama Barcelona bu yazılanlardan çok daha fazla noktayı içeriyor ve buralarında en azından dışarıdan görülmesi gerekli.

Mozaik Kertenkele

Mozaik Kertenkele

Yemek :

İspanyollar yemeği içmeyi gerçekten çok seviyorlar; bütün restaurantlar, cafeler, tapas barlar devamlı dolu. Öğlen yemeğini saat 14:00-15:00 gibi, akşam yemeğini de saat 22:00 gibi yiyiyorlar. Tabii ki size orada olacağınız 4-5 günde yemek kültürünüzü değiştirin demiyoruz ama bazı restaurantları saat 19:00 gibi boş bulursanız iş yapmayan bir yer sanmayın. Katalan mutfağında mezenin (tapas) ve zeytinyağlıların ve tabii ki deniz ürünlerinin yoğunluğu çok fazla. Omlet (tortilla), paella (bir çeşit pilav) çok yeniyor. Yanında herşey içiliyor ama yerel içkileri Sangria (vermutlu, turuçgilli şarap) Barcelona’da Barcelonetta (yani liman bölgesinde) bir restauranta gittik her yediğimiz çok güzeldi, fiyatlar da makuldu bu yüzen burayı önreceğiz.; “Toc de Mar” (Career de sant carles) Paella deniz ürünlü: 11 euro, Sangria 1 lt: 10 euro, entracot: 12.5 euro Yine bir başka gün “Toc de Mar” da yediğimiz karışık deniz ürünleri tabağı ama 4 kişi yer (2 kişilik olarak satılıyor resimlerde var) mutlaka denenmeli; 36.5 euro. Rambla’dan sahile doğru inerken sağda kalan ara sokaklardan biri olan “xucla 23 numarada” “Forn Borx” adında bir pastane-fırın var. Süper kalite-lezzet-fiyat üçgeni burada var, erken keşfedin burayı..

İspanya ile ilgili Madrid, Sevilla, Toledo, Granada, Figueres ve Girona yazılarımız da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN