Obernai Gezi Rehberi

Obernai Gezi Rehberi

Obernai Gezi Rehberi

Fransa’nın kuzeyindeki Alsace bölgesine yaptığımız gezi esnasında aynı gün içerisinde gezdiğimiz şehirlerden biri de Obernai oldu. Bu kasaba Fransa sayfamızda yer alan diğer kasabalarla kıyaslandığında biraz zayıf kalıyorlar ama yine de oldukça şirin ve huzurlu. Eğer Alsace bölgesinde çok zamanınız yoksa bu iki kasabayı pas geçip ağırlığı Colmar, Kaysersberg, Ribeauville ve Riquewihr‘e vermelisiniz. Ama fazla vaktiniz varsa mutlaka uğramalısınız. Obernai Gezi Rehberi.

Obernai Gezi Rehberi

Belfry (Çan Kulesi)

Obernai Turizm Ofisine (1) uğrarsanız burada size pratik bir harita verecekler ve harita üzerinde çizilmiş bir yürüme rotası göreceksiniz. İşaretli yaklaşık 12 noktayı görmek 1-2 saatiniz ancak alacaktır. Yazımızda gezmeniz gereken noktaları haritadaki numarasını yazıya da ekledik. Obernai Gezi Rehberi.

Obernai Gezi Rehberi

Turizm Bürosunun Yürüme Rotası

Belfry (Kappelturm-Çan Kulesi) Obernai Gezi rehberi

Bunlardan ilki 60 m yüksekliğindeki kulesi ile dikkat çekecek olan Belfry (Kappelturm-Çan Kulesi) (1) olacaktır. 13.yy’a dayanan yapının Çan Kulesi olması, Gözetleme Kulesi olarak görev yapması ve eskiden yanındaki Virgin Chapel’in yapısını tamamlaması gibi üç görevi varmış ama Virgin Chapel şu anda yıkıldığı için bulunmuyor.

Buradan yürüme rotasına devam edip Pelerins sokağına girerseniz burada Romanesque House‘u (Romanesk Ev-Maison Romane) (2) görebilirsiniz. Evin temeli 1240 yılına dayanıyor ve Rönesans’ın önemli bir örneği olarak kabul ediliyor. Obernai Gezi Rehberi.

Obernai Gezi Rehberi

Eglise Saints Pierre et Paul’u (St. Peter and Paul Church)

Place de I’Etolie (Star Place) Obernai Gezi rehberi

Place de I’Etolie (Star Place) (3) yol üzerindeki diğer bir noktanız. Eski değirmen kanalı, ölçüm için hizmet ettiği bilinen bu meydanda akarmış. Yıldız Meydanı ismi ise daha önce burada bulunan ama şimdi olmayan bir evden geliyor. Obernai Gezi Rehberi.

Artık Obernai’nin belki de en önemli yapısı olan kilisesi Eglise Saints Pierre et Paul’u (St. Peter and Paul Church) (4) görmek için biraz daha yürüyebilirsiniz. Bu gotik mimariye sahip katolik kilise 1867’de yıkılmış ve tekrar yapılmış. Obernai’de göreceğiniz tüm yapılar Surların içerisinde bulunurken bu kilise surların dışında kalıyor.

Kilise dönüşünde yolda yer alan simge yapılardan birisi Puits a Six Seaux (Six Buckets Well) (5) 1579 yapımı Rönesans tarzındaki bu tarihi kuyu Corintian tarzı üç sütunla desteklenmiş.

Hotel de Ville (Town Hall)

Tam karşınızda Hotel de Ville (Town Hall) (6) yani Belediye Sarayı yer alıyor. Daha önceki yazılarımızda da yazdığımız Fransız şehir ve kasabalarının merkezinde her zaman Hotel de Ville bulunur ve genellikle güzel ihtişamlı yapılardır. Bu bina 1370 yapımı ve daha önceki dönemlerde Mahkeme olarak görev yapmış. 1848’de yapı neoklasik tazda genişletilmiş. 1992 yılında ise dış cephesi dekoratif motiflerle kaplanmış ve boyanmış. Hotel de Ville her zaman merkezde yer alır yani burası da Obernai’nin merkezi ve önünde Place du Marche (Market Place) (11) uzanıyor. Marche Meydanı dikdörtgen şeklide uzanıyor. Hotel de Ville’in arkasında ise Turizm Ofisi yer alıyor. Place du Marche de adından da anlaşılacağı gibi Market yani Pazar kuruluyor. 1301’den beri pazar yeri olan meydanda her perşembe pazar kuruluyor ama bizim Obernai gezimiz maalesef bir perşembe gününe denk gelmedi.

Sinagog

Sinagog

Fontaine Sainte-Odile (St.Odile Fountain) 

Meydanda Fontaine Sainte-Odile (St.Odile Fountain) (12) yani Aziz Odile Çeşmesi bulunuyor. Fountain kelimesi havuz-çeşme birlikte olan yapıları tarif ettiği için bu da daha çok bir havuz diyebiliriz. Alsace Bölgesinin Azizesi olan Saint Odile adına Alfred Marzolff tarafından yapılan çeşme 1904 yılında tamamlanmış. Bu ve yakın bölgelerde Odile’a adanmış çok yapıyla karşılaşabilirsiniz.

Surlar ve Gözetleme Kuleleri

Surlar ve Gözetleme Kuleleri

Yürüme rotasını Turizm bürosundan alacağınız haritaya göre yani oradan başlayacak şekilde verdik ama muhtemelen şehre Synagogue (8) yani Sinagog tarafından girecek ve ilk Sinagog ile karşılaşacaksınız. Obernai’deki Yahudi topluluğunun geçmişi bu bölgede 1215 yılına kadar uzanıyor ama Sinagog ancak burada yaşayan 205 Yahudi’nin desteği ile 1876 yılında yapılmış.

Tabii ki Obernai’yi tamamı ile çeviren Remparts (Fortifications) (9) yani Surlar. Çift duvarlı şekilde yapılan surlar Obernai Eski Şehir kısmını tamamı ile çevreliyor. 1400 m uzunluğundaki surların 20 Gözetleme Kulesi ve 4 Kapısı var.

Bizden bu kadar; iyi gezmeler..

Bu gezimizdeki diğer duraklar için Fransa, İsviçre, Lihteştayn ve Lüksemburg sayfalarımız da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN