Bologna Gezi Rehberi

Bologna Gezi Rehberi

Bologna Gezi Rehberi

Bu gezimizde İtalya’ya giriş noktamız Bologna oldu. THY indirimli bir mil kampanyası düzenleyince kendimizi İtalya’da bulduk. Uzun bir süredir farklı coğrafyalarda dolaştığımız için İtalya’yı özlemiştik ve çok iyi geldi. Bologna Gezi Rehberi. 

Şehrin lakabı La Rossa (kırmızı), La Grassa (obur yada oburluk) ve La Dotta (bilge). Kırmızı; kırmızı çatılardan oluşan şehir silüetini, Bilgelik ya da Bilgiçlik Batı dünyasının en eski üniversitesinin burada olmasını; Şişmanlık ya da Oburluk ise hem Bologna’nın hem de genel olarak Emilia-Romagna bölgesinin İtalya’nın gastronomik başkenti olmasını simgeler. Bologna Gezi Rehberi. 

Bologna denince ilk akla gelen Portico adı verilen Revakları, Kuleleri ve tabii ki yemekleri. Biz de bunlar için bu güzel şehirdeyiz. Bologna Kuleler Şehri olarak da biliniyor. Tarihinde 100’den fazla yakın kulesi olan Bologna’nın şu anda 22 kulesi bulunuyor ama tümü iyi durumda değil tabii ki.

Bologna Gezi Rehberi

Orta Çağ’ın Manhattan’ı

12. ve 13. yüzyıllarda, hala tam olarak açıklanamayan nedenlerden dolayı, Bologna’nın her yerinde inanılmaz sayıda kule inşa edilmiş ve bu da neredeyse günümüz Manhattan’ına benzeyen bir şehir silüeti oluşturmuş. Bologna Gezi Rehberi. 

Dikey inşaat çılgınlığının olası açıklamalarından biri, zengin ailelerin kuleleri zenginlik ve statü sembolü olarak kullanmalarının yanı sıra topraklarını korumak için savunma amaçlı kullanmaları. Daha küçük yapılardan bazıları konut olarak inşa edilmiş. Bolo

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Ortaçağ Bologna’sında inşa edilen kulelerin kesin sayısı belli değil. 13. yüzyıldan itibaren kentte 180’e yakın kulenin bulunduğu öne sürülüyor, ancak daha gerçekçi bir sayı muhtemelen 100 civarında; Orta Çağ’ın sınırlı kaynaklarıyla bu kadar yüksek yapılar inşa etmenin ne kadar zor olduğu düşünüldüğünde bu hala çok etkileyici. Bologna Gezi Rehberi. 

13. yüzyıldan sonra bazı kuleler yıkılmış ve birçoğu konut, ticari bina veya hapishane gibi farklı kullanımlara yönlendirilmiş. Son yıkımlar 20. yüzyılın başlarında, 14. yüzyıldan kalma surlarla birlikte meydana gelmiş.

Bologna Gezi Rehberi

Bugün ayakta kalan kulelerden en ünlüsü İki Kule‘dir: eğik 320 metrelik Asinelli Kulesi ve hem eğik hem kesik olan Garisenda Kulesi. Ayakta olan kulelerin isimleri şu şekilde; Accursio, Agresti, Alberici, Asinelli, Azzoguidi, Bertolotti, Carrari, Catalani, Acquaintances, Dalla Perle, Galluzzi, Garisenda, Ghisilieri, Guidozagni, Lambertini, Lapi, Oseletti, Prendiparte, Ramponi.

Nasıl Gidilir?

THY’nın ve farklı havayollarının direkt uçuşları bulunuyor bu şehre. Skyscanner‘dan bakarak kendiniz için en uygun bileti bulabilirsiniz.

Aynı zamanda Floransa, Venedik, Milano, Roma gibi şehirlere de çok yakın olduğu için bunlardan tren ya da otobüs ile Bologna’ya geçebilirsiniz. Tren bileti için Trenitalia’nın websitesini, otobüs için de  Flixbus’un internet sitesini kullanabilirsiniz.

Araç kiralama için Skyscanner, Booking gibi internet sitelerini kullanabilirsiniz. İlgili yazımızı okumak için tıklayın.

Ulaşım

Havalimanından şehre ulaşmak için havalimanı çıkışında Aerobus tabelalarını takip ederek havalimanı ile şehir merkezi arasındaki transferi sağlayan otobüslere ulaşabilirsiniz. Bilet kiosklarından tek yön için 6 euro ödeyerek biletinizi alabilirsiniz. Bu biletler 75 dakika geçerli yani otel için farklı otobüs transferi gerekirse bu biletler geçerli. Biletinizi ilk otobüste makineye bastırarak aktif hale getirmeyi unutmayın.

Biz araç kiraladığımız için havalimanından aracımızı alarak şehre geçtik. Araç kiralamalarında ise genellikle Booking.com‘u tercih ediyoruz.

Şehir içi ulaşıma gelince heryere yürüyerek gidebilirsiniz çünkü Bologna derli toplu bir şehir ve yürümek çok keyifli. Yine de zaman kısıtlaması ya da yürüme zorluğu nedeniyle isterseniz otobüsleri de kullanabilirsiniz tabii ki. Otobüs biletlerini şehir içindeki büfelerden ya da havaalanı, tren istasyonu ve otobüs terminalindeki makinelerden satın alabiliyorsunuz. Tek binişlik bilet ücreti 1,30 Euro ve 75 dk boyunca tüm aktarmalarda geçerli. Otobüs içinden biletinizi alırsanız 1,5 euro ödemeniz gerekiyor. Bologna’da biletsiz otobüse binmemenizi tavsiye ederiz çünkü işi sıkı tutuyorlar. Aldığınız bileti makinaya okutmamış olmanız biletsiz olmakla aynı anlam taşır unutmayın.

Bologna Welcome Card Bologna Gezi Rehberi

Bazı müzelere ve yapılara (Asinelli Kulesi, Teatro Anatomico ve Santa Maria della Vita Kilisesi) ücretsiz giriş sağlayan bu kartı da alabilirsiniz. 24 saat geçerli kart 20 euro, 72 saat geçerli kart ise 30 euro. İki kart da 2 saatlik ücretsiz yürüyerek şehir turu imkanı sağlarken, 72 saatlik bilet ekstra olarak Hop on Hop Off otobüslere binme hakkı ve San Petronio Kilisesi’nin panoramik terasına çıkma hakkı veriyor.

Vize gerekiyormu?

Yeşil pasaportunuz olması ya da Schengen vizeniz olması gerekiyor. Bologna Gezi Rehberi. 

Ne zaman gidilir?

Bir Avrupa şehri olduğu için tabii ki en güzel aylar ilkbahar yada sonbahar ayları ama biz aralık sonunda buradaydık ve çok keyifli bir gezi yaptık. Bu nedenle her ayın ayrı bir güzelliği var ve ne aradığınıza bağlı olarak Bologna’ya her ay gelebilirsiniz.

Bologna’da gezilecek yerler

Portico’lar (Revaklar) Bologna Gezi Rehberi. 

Bologna 42 km uzunluğu ile tüm şehre yayılan İtalyanca ismi Portico ya da Revak‘ları ile ünlü. Portico’lar hem şehre çok estetik bir hava katıyor hem de yağmur ve güneşten koruma sağladığı için de bir o kadar konforlu şehir gezisi sağlıyor. Kırmızı ve turuncu Bologra binalarını birbirine bağlayan bu yapılar şehre çok estetik ve ayrı bir hava veriyor. Bologna Gezi Rehberi. 

42 km’si Eski Şehir Merkezi’nde yer almakla birlikte toplam uzunluğu 60 km olan Portico’lar süslemeleri, özellikleri ve yapıları ile diğerlerinden farklı tabiiki. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Porticoes ‘lar farklı özellikleri ile öne çıkabiliyor. En geniş olan S.Mariad de Selvi Bazilikasının Poticoes’u, 95 cm ile en dar olanı Via Sanzamone’de olan, 13 m yüksekliği ile en yüksek olan Via Irnerio üzerindeki Portico of Zanichelli, ahşap olması ile Strada Maggiore’deki Portico Casa Isolani, 4 km uzunluğu ile en uzun olan Porta Saragozza’dan başlayıp Monte Della Guardia’ya kadar devam eden Portico San Luca (666 Portico), gibi.

Diğer önemli Porticolar Via dei Musei’den başlayıp Via Farini’ye uzanan 139 metrelik Portico del Pavaglione, Via dei Musei boyunca uzanan Portico della Morte, Palazzo della Mercanzia’nın Porticosu, Archiginnasio’nun porticoları, Via Marsala ile Piazza Santo Stefano’daki Casa Isolani’nin ahşap porticoları sayılabilir.

Portico’ların yapım sebebi ne? Bologna Gezi Rehberi. 

Revaklar’ın geçmişi üniversitenin 1088 yılında açılmasıyla İtalya ve dünyanın dört bir yanından öğrenci ve akademisyenlerin Orta Çağ Bologna’sı ile ilgilenmesi ve şerin genişlemesine kadar uzanıyor. Nüfustaki bu keskin artış, kamu arazilerini ve kullanışlı şehir alanlarını ele geçirmeden, yaşam alanlarının ve yerel ticari ve zanaatkar faaliyetlerin genişletilmesini gerekli kılmış.

Porticolar bu aşamada ideal çözüm olmuş; binaların üst kısımlarının genişletilmesine olanak tanırken, aynı zamanda kötü hava koşullarına karşı gölge ve barınak sağlamış. Neredeyse kendiliğinden ortaya çıkan revaklar, 1288’den itibaren mevcut evlere revak eklenmesini zorunlu kılan ve yeni binaların revaklı inşa edilmesi gerektiğini öngören bir bildiriyle düzenlenmiş.

 

Bologna Gezi Rehberi

Bologna’nın İkiz Kuleleri; Asinelli ve Garisenda (Le Due Torri)

Portico’lar gibi Bologna’nın diğer simgeleri de İkiz Kuleler’i olan Asinelli ve Garisenda.  Torre degli  Bu Kulelere Kız Kardeşler de deniyor.

Bologna’nın birçok yerinden görebileceğiniz. 97,2 metrelik Torre degli Asinelli, dünyadaki en yüksek eğik Orta Çağ kulesi. 1109-1119 yılları arasında inşa edilip yüzyıllardan günümüze ulaşan yirmi kuleden birisi. Torre degli Asinelli, 11. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiş ve 12. yüzyılda bugünkü yüksekliğine (97 m) kavuşturulmuş; 13. yüzyılda Asinelli ailesine aitmiş daha sonra bakır döven dükkanlar tarafından işgal edilmiş.

Asinelli’nin Garisenda kulesi adında küçük bir kız kardeşi var. Garisenda Kulesi 11. yüzyılın sonu ile 12. yüzyılın başı arasında inşa edilmiş. Başlangıçta yaklaşık 60 metre yüksekliğinde olan bu yapı, 14. yüzyılın ikinci yarısında yıkılma tehlikesi nedeniyle 48 metreye indirilmiş. İnşaatı sırasında toprak çökmesi nedeniyle eğilmekte. Bu gezimizde de uğrayacağımız Pisa Kule’sinin eğimi 4 derece iken Garisenda’nın eğimi 3,8 derece.

Asinelli Kulesi’nin zirvesine isterseniz çıkabiliyorsunuz ama yaklaşık 500 basamak olduğunu, asansör olmadığını ve 6 euro olduğunu belirtelim. Biz orada iken (2023 Aralık) restorasyona alındığı için belli bir tarih olmaksızın kapalıydı. Asinelli’ye çıkılmasına karşın Garisenda’ya zaten çıkılmıyor.

Maggiore Meydanı (Piazza Maggiore)Bologna Gezi Rehberi. 

Şehrin ilk kurulduğu meydan olan Piazza Maggiore (Piyatza Maccore okunur) şehrin en canlı yeri ve birçok aktivitenin yapıldığı yer Bologna’da. Bu Meydanı çevreleyen ya da meydana yakın olan bazı önemli yapılar var. Basilica of San Petronio bunların en önemlisi. Diğer bir önemli yapı ve Şehrin Belediye Binası olan Palazzo D’Accursio, Noter binası olan Palazzo dei Notai bunlardan en önemlilerinden.

Basilica of San Petronio Bologna Gezi Rehberi. 

Şehrin koruyucu Azizine adanan San Petronio Bazilikası, Piazza Maggiore’de bulunuyor ve Bologna’nın en büyük ve en önemli kilisesi. İnşaatına 1390 yılında Antonio di Vincenzo’nun gözetiminde başlanmış. 1514 yılında Arduino degli Arriguzzi, Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası‘ndan daha büyük olacak 4 kanatlı büyük yeni bir Latin Haçı modeli önermiş, ancak efsaneye göre Papa IV. Pius bu yapının inşasını San Pietro’dan daha büyük ve gösterişli olacak endişesi ile engellemiş ve bunun yerine meydana Archiginnasio‘nun inşası konusunda ısrar etmiş ve sonuçta alanın çoğu bu yeni yapıya ayrılmış. Yapımı sekteye uğrayan Bazilika’nın cephesi de tamamlanamadan kalmış ve 1538’de Giacomo Ranuzzi tarafından yalnızca kısmen mermerle kaplanabilmiş. Farklı dönemlerde tamamlanan iç mekan, aralarında Francesco Francia, Lorenzo Costa’nın da bulunduğu sanatçılar tarafından dekore edilen yirmi iki şapele açılan üç nefe bölünmüş.

Bazilika’daki hala işleyen Org Lorenzo da Prato tarafından 1470 civarında inşa edilen ve halen kullanımda olan dünyanın en eski orgudur. Üç Bilge Adam Şapeli veya Bologna’da ziyaretçiler arasında oldukça popülerdir. Duvarları Giovanni da Modena tarafından Cennet ve Cehennem‘i temsil eden sahnelerle görkemli bir şekilde fresklerle süslenmiştir.

Güneş Saati’ni kaçırmayın

Gökbilimci Cassini’nin tasarımı olan Güneş Saati de bazilikanın içinde yer alıyor ve oldukça ünlüdür. 67,27 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun güneş saatidir. Bunu görmek için bazilikanın zeminine bakın mutlaka.

İçeriyi gezmek ücretsiz ancak fotoğraf izni için 2 euro ödemeniz gerekiyor. Bazilika’nın kulesine de 3 euro karşılığında asansörle çıkabiliyorsunuz ve çok güzel bir Bologna manzarası sizi bekliyor oluyor burada. Biz Bologna’da iken zaten Asinelli Kulesi kapalıydı ama açık olsaydı bile buraya çıkarak Asinelli’yi kadraja dahil etmeyi tercih ederdik. Kuleye 10:00-13:00 / 15:00-18:00 saatleri arasında çıkılabiliyor ve unutmayın ki en iyi saatler gün batımına yakın olanlar.

Palazzo D’Accursio ve Accursi Kulesi (Torre Accursi) Bologna Gezi Rehberi. 

Palazzo D’Accursio o Comunale, Bologna’nın merkezinde, Piazza Maggiore’de, ve Bologna’nın en önemli saraylarından birisi. Piazza Maggiore’ye bakan geniş mimari kompleks iki ayrı bölümden oluşuyor. Soldaki en eski olan kısım, 12.-13. yüzyıllarda Accursio ailesinin oturduğu yer ve tüm bina adını buradan almış.  Hukuk okumak için Floransa’dan Bologna’ya taşınan genç Accursio önemli bir hukukçu olduktan sonra kendi evi olarak burayı yaptırmaya karar vermiş. Mevcut saat kulesinin yükseltilmesi de çok eskilere 15.yy’a dayanmakta. Ölümünden sonra ev Bologna Belediyesi tarafından satın alınmış ve binanın cephesine 1444 yılında devasa bir mekanik saat eklenmiş. Başlangıçta amacı gündüz vaktini, özellikle de öğle vaktini göstermekmiş, ancak 1451’den beri gece vaktini de göstermeye başlamış. Saati yapmak için kule kısmen değiştirilmiş ve küçük bir kule eklenmiş. Tamamen Gotik olan sağ kısım, Fioravante Fioravanti tarafından oluşturulan sekiz pencere ve alt kısımda 16. yüzyılın ortalarında Galeazzo Alessi tarafından inşa edilen büyük bir pencere ile karakterize.

Burası artık Belediye Merkezi

Artık Belediye’nin merkezi olan saray, 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Papalık Elçilerine ev sahipliği yapmış. İçeride, Donato Bramante’ye atfedilen kordonlu bir merdiveni takip ederek, birinci katta Herkül Salonu ve Belediye Meclisi Salonu, ikinci katta ise Şapel ve Farnese Salonu ziyaret edilebilir. İkinci katta, Kardinal Elçiliklerin eski dairesinde bulunan, özel koleksiyonlardan (Palagi, Pepoli, Baruzzi) eserleri içeren önemli bir sanat müzesi olan Belediye Sanat Koleksiyonları bulunmakta. Luca Signorelli, Donato Creti, Giuseppe Maria Crespi, Tintoretto, Ludovico Carracci, Artemisia Gentileschi (Gonfaloniere Portresi) ve Francesco Hayez’in (Ruth) pek çok eseri arasında İlkellerin göze çarpanlardan.

1885 ve 1887 yılları arasında Raffaele Faccioli tarafından ciddi bir şekilde yenilendikten sonra, Rönesans korkuluğu kaldırılmış ve yerine binanın yeni ortaçağ görünümüne daha uygun olduğu düşünülen bir grup tuğla yerleştirilmiş. Palazzo D’Accursio’nun (Accursio Sarayı) altındaki bugünkü revak ise oldukça yeni.

 

Biblioteca Salaborsa Bologna Gezi Rehberi 

D’Accursio Sarayı’nın içerisinde muhteşem bir Belediye Kütüphanesi olan Biblioteca Salaborsa da bulunuyor. Saray’dan geçilebildiği gibi kütüphanenin ayrı girişi de bulunuyor. Kütüphaneyi Pazartesi 14:30-20:00, Salı-Cuma arası 10:00-20:00 ve Cumartesi günleri 10:00-19:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Palazzo PodestaBologna Gezi Rehberi 

Piazza Maggiore’deki Palazzo del Podestà, Bologna’da belediye başkanı, yargıç gibi üst düzey yetkililer tarafından kullanılan ilk binaymış. Hemen yanında olağanüstü olaylar durumunda vatandaşları toplamak için kullanılan bir çan kulesi olan Torre dell’Arengo bulunuyor. Ziyaretçilerin kemerin karşıt köşelerinden birbirleriyle konuşmasına olanak tanıyan benzersiz akustik efektiyle Voltone del Podestà büyük ilgi görüyor. İnsanlar yüzlerini kemere dönerek fısıldayarak konuşuyorlar bu konuşma akustik sayesinde karşı kemerde aynı şekilde duran kişi tarafından duyulabiliyor. Her şehrin turistik ritüelleri vardır ya Bologna’nın ki de bu işte.

 

Bologna Gezi Rehberi

Palazzo dei Notai

Piazza Maggiore’de bulunan Palazzo dei Notai, adından da anlaşılacağı gibi Noterlik düzeninin antik alanıymış. Binanın cephedesinki armada tasvir edilen kaz tüylü üç hokka’ya dikkat etmelisiniz. Geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanan bu yapı, 1908 yılında Alfonso Rubbiani tarafından restore edilerek orta çağ görünümünü yenilemiştir. Bina ziyarete kapalı ancak özel etkinliklerde açılıyor.

Bologna Gezi Rehberi

Palazzo dei Banchi

Diğer bir yapı olan Palazzo dei Banchi, Piazza Maggiore’de inşa edilen son bina. 16. yüzyılda Vignola tarafından tasarlanan muhteşem cephesi, arka pazarın sokaklarını gizlemeyi amaçlamış. Adı, önceki dönemlerde değerli kağıt alım satımı yapan kişilerden gelmekte.

Bologna Gezi Rehberi

Piazza Nettuno Bologna Gezi Rehberi. 

Adını aldığı Neptün heykelini öne çıkarmak için 1564 yılında kurulan meydan, Palazzo d’Accursio ile Palazzo del Podestà arasındaki alanın bir bina bloğunun yıkılması yoluyla genişletilmesi sonucu ortaya çıkmış. Neptün Heykeli, 1563-1567 yılları arasında Giambologna olarak bilinen Flaman heykeltıraş Jean de Boulogne ve Sicilyalı olarak adlandırılan Tommaso Laureti tarafından yapılmış. Meydanın bir tarafında 2001’den beri Multimedya Kütüphanesi olan Sala Borsa, diğer tarafında ise Palazzo del Podestà’nın yanında Palazzo Re Enzo yer alıyor.

Bologna Gezi Rehberi

Archiginnasio Sarayı – Anatomik Tiyatro

1088 yılında kurulan Universita di Bologna (Bologna Üniversitesi), Batı dünyasının bilinen ilk üniversitesi olmasının yanı sıra hala eğitim veren dünyanın en eski üniversitesi olma unvanını da taşıyor. Daha önce belirtmiştik Papa Bazilika’nın San Pietro’dan daha büyük olmasını engellemek istemiş diye. Bu amaçla Archiginnasio Sarayı’nın yapılması ve üniversitenin şehrin farklı yerlerinde olan Artisti (filozofi, tıp, matematik, fizik vs) ve Legisti (hukuk) bölümlerinin bu bina içerine alınmasını istemiş. Böylece hem Bazilika’yı durudurmuş hem de hem de üniversiteye büyük bir hizmette bulunmuş.

Şu anda Archiginnasio, Bologna’nın en önemli saraylarından birisi.

Tarihi şehir merkezinin kalbinde yer alan bina, 1838’den beri Belediye Kütüphanesi‘nin binası. Saray, Kardinal Borromeo tarafından verilen emirle ve 1562 ile 1563 yılları arasında mimar Antonio Morandi’nin projesine göre inşa edilmiş ve daha sonraki eklemeler  1803’e kadar sürmüş. Yapı 1944’teki bombalamada ağır hasar görmüş ve daha sonra neredeyse yeniden inşa edilmiş. İki büyük merdiven, şu anda halka kapalı olan Artisti (şimdi bir okuma odası) ve Legisti (Stabat Mater Salonu olarak bilinir) olan ve iki dersliğin olduğu konferans salonunun bulunduğu üst kata çıkıyor.

Yapı Anatomik Tiyatro da iyi bilinir ve anatomiyi öğretmek için 1637 yılında Antonio Levante tarafından oyma ahşaptan inşa edilmiş. İçeride Ercole Lelli’nin ünlü Spellati (Derili Adamlar) heykelleri sergileniyor.

Quadrilatero Bologna Gezi Rehberi. 

Quadrilatero Bologna şehir merkezinde, Orta Çağ’a kadar uzanan zanaat, ticaret ve ticaret geleneğine sahip hareketli bir bölge. Zarif Piazza Maggiore’yi arkanızda bırakarak yüksek perspektifli kemerleri geçerek karakteristik Orta Çağ kökenli antik pazarın dar, hoş kokulu sokaklarına girebilirsiniz. Bölge Via degli Orefici, Via Pescherie Vecchie, Via Rizzoli, Via Caprarie, Via Castiglione, Via Clavature ve Via Drapperie sokaklarına yayılıyor. Burada taze meyve suyu ve meyve satıcıları, taze makarnacılar,  balıkçılar vs ne arasanız bulabilirsiniz ve hiç boş kalmaz bu sokaklar. Tezgahlar dışında ufak mekanlar da var ve birşeyler atıştırmak yada içmek için buraya uğrayabilirisiniz. Bu bölge, uzmanlaşmış el sanatları ve ticari faaliyetler konusunda uzun bir geleneğe de sahip. Çoğu zaman nesilden nesile aktarılan mağazalar aynı kategorideki ürünleri satar veya tarihi mimarisini ve mobilyalarını korur. Dış ve iç mekânları özgün projelere uygun olarak koruyan modern mimari örneklerinin yanı sıra eski eczane atmosferini koruyan birkaç tarihi eczane de bulunmakta.

Bağımsızlık Caddesi  (Via dell’Indipendenzia)

Bolognanın ana alışveriş caddesi olan Piazza Maggiore ve Tren İstasyonu arasında uzanıyor.

Mercato di Mezzo Bologna Gezi Rehberi. 

Burası Bologna’nın eski pazarı. Gittiğimiz her şehirde eğer varsa yöresel pazarlara uğrarız ve Bologna’daki Mercato di Mezzo da bunun çok iyi örneklerinden biri. Aynı zamanda şehrin ilk kapalı pazarı olan yapı şimdi Gurme bir yemek pazarına dönüşmüş durumda.

Bologna’da Ne Yenir?

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN