Eguisheim Gezi Rehberi

Eguisheim Gezi Rehberi

Eguisheim Gezi Rehberi

Alsace gezimize Basel havalimanına inerek başlamış ve ilk önce Basel‘i gezmiştik. Sonraki durağımız Colmar olacaktı ama Colmar’la Basel arasındaki şirin bir kasaba olan Eguisheim’ı görmek için  tekrar güneye dönmeyelim diye önce Eguisheim’a gidip sonra Colmar’a geçmeye karar verdik. Burası sadece 2.000 nüfuslu oldukça ufak bir o kadar güzel yaklaşık 1-2 saatte bitirilebilecek bir Alsace kasabası. Bu şirin kasabanın özelliği, köyün etrafını dolaşan çember biçimli iç içe geçmiş 3 gezi yolu olması. Bu yolda yürüyüş yaptıktan sonra ya da daha önce çemberin merkezindeki havuzlu heykelin bulunduğu St.Leon Meydanını göreceksiniz. Eguisheim Gezi Rehberi.

Eguisheim Gezi Rehberi

“Yol üstündeki çukurlara endişelenmek yerine seyahatin tadını çıkarmaya bak”

Fitzhugh Mullan

Şehir içine park yok Eguisheim Gezi Rehberi

Havuzun olduğu meydana gitmek için ana cadde olan Grand Rue‘nin başında aracınızı park etmeli birkaç yüz metre yürümelisiniz. Bu cadde üzerinde de meydandakine benzeyen iki ayrı çeşme-havuz bulunuyor.Bu cadde üzerinde 22 numaradaki Turist Ofisine uğrarsanız oradan alabileceğiniz bir şehir planı işinizi biraz daha kolaylaştırır. Eguisheim Gezi Rehberi.

Eguisheim Gezi Rehberi

Köy Préféré des Français Eguisheim Gezi Rehberi

Mayıs 2013 yılında Köy Préféré des Français (Favori Fransız Köyü) seçilen Eguisheim’da dar sokakları, estetik evleri, çiçeklerle donatılmış balkon ve pencereleri görünce hayran kalıyor ve siz de bu ünvana hak veriyorsunuz. Bu dairesel gezinizde Saint Leon Meydanı (Place du Chateau Saint-Leon), Aziz Leon Şapeli, Eguisheim Şatosu, Saint Peter ve Saint Paul Kilisesi görecekleriniz arasında. İlgi çekici yerlerden birisi de Le Pigeonnier Evi. Bu minyatür dar ev yani Güvercin Evi 15. yüzyıldan kalma ve Eguisheim’in en çok fotoğraflanan evi. Eguisheim Gezi Rehberi.

St.Leon Kalesi Eguisheim Gezi Rehberi

Meydandaki en önemli yapı ise Château-Bas d’Eguisheim ya da diğer adı ile St. Leon Kalesi. Şu anda burada Kale görünümünde bir yapı aramayın sadece bazı yerlerde 2 m kalınlığa ulaşan rustik taş duvarlı bir ev var şu anda. Burası Bruno d’Eguisheim-Dagsbourg’ın 1002 yılında doğduğu Şato ve pek bir değişikliğe uğramamış. Burada daha önce 8.yy’da yapılan bir Kale varmış ama şu anda ondan herhangi bir kalıntı yok.

Meydandaki bir başka yapı olan Aziz Leon Şapeli’nin içinde de Papa IX.Leon’un kafatasından bir parça saklanıyor.  Saint Peter ve Saint Paul Kilisesi ise Çan Kulesi ile birlikte 13.yy’da yapılmış.

Eguisheim Gezi Rehberi

Alsace Wine Route

Ünlü Alsace Wine Route yani Alsace Şarap Rotası bu kasabadan da geçiyor. Zaten Eguisheim yüksek kaliteli şarapları ile ünlü ve ilk Alsace bağlarının burada kurulduğu biliniyor. Kasabanın bir ünü de Papa IX. Leo’nun burada doğmuş olmasından geliyor. Meydandaki çeşmenin üzerinde de Papa IX.Leon’un heykeli bulunuyor.

Tüm Alsace kasabaları için geçerli olan bir özelliği ilk olarak burada görmeye başlıyorsunuz; dükkanların yaptığı işlerle ilgili motifleri olan bina dışında asılı olan reklam tabelaları.

Petit Train’e binebilirsiniz

Neredeyse tüm Alsace kasabalarında olduğu gibi Eguisheim’da da Petit Train adı verilen turistik tren bulunuyor. Gerçi ufak bir yer ama yine de daha kolay gezmek isterseniz Grand Rue’nin başından kalkan bu trenle 7 euro’ya 30 dakikalık bu turu yapabilirsiniz. Bu turun avantajı yakın bağları da içermesi.

Buradaki gezimizin ardından Colmar‘a doğru yola çıktık. İki gün Colmar’da konaklayarak etrafındaki kasabaları göreceğiz.

Diğer Alsace ve Fransa yazılarımız da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN