Kaysersberg Gezi Rehberi

Kaysersberg Gezi Rehberi

Kaysersberg Gezi Rehberi

Colmar’ın kuzeybatısında, Vosges dağlarının doğu yamacında uzanan Kaysersberg Alsace Bölgesinin önemli noktalarından birisi. Pinot cinsi ilk asmaların 16.yy’da Macaristan’dan buraya getirilmesinin ardından üzüm üretimi ve şarap yapımı burada hızla ilerlemiş ve çok kaliteli şarapları ile bölge ün yapmış. Sadece 3.000 kişi yaşamasına rağmen Kaysersberg üzüm ve şarap ekonomisinde önemli bir yere sahip. kaysersberg gezi rehberi

İmparator’un Dağı Kaysersber gezi rehberi

Kaysersberg’in tarihi 1227 yılına kadar uzanıyor. İmparator II.Frederick’in Kaysersberg Kalesini inşaası ile başlayan medeniyet bugünlere kadar uzanmış. Kaysersberg Almanca Keisersberg’den geliyor ve İmparator’un Dağı anlamına geliyor. Kaysersberg 1293 yılında Colmar gibi “Bağımsız İmparatorluk Şehri” ünvanına sahip olmuş. kaysersberg gezi rehberi

kaysersberg gezi rehberi

Colmar gibi buranın da tarihi karışık. Önce Fransız olan bölge I.Dünya savaşı öncesi bir süre Almanya kontrolünde kalmış ve I.Dünya Savaşından sonra tekrar Fransa kontrolüne geçmiş. İsmi, mimari tarzı, yemeklerindeki Alman izleri o günlerden geliyor. Zaten burada kendinizi bir Alman kasabasında gibi hissediyorsunuz. kaysersberg gezi rehberi

kaysersberg gezi rehberi

Fortified Köprüsü

Dar arnavut kare taşlı sokakları, kerestelerle çerçevelenmiş pencereli evleri, 13.yy’dan kalan Kalesi, 16 yy yapımı Fortified Köprüsü ile Kaysersberg hemen gönlünüzü feth ediyor. Bizim “rotamıza dahil etsek mi? etmesek mi?” diye karar veremeyip son anda dahil ettiğimiz Kaysersberg en beğendiğimiz Alsace kasabalarından birisi belki de en ısındığımız kasaba oldu. Fransızlar da bizim gibi düşünmüş ki Kaysersberg 2017 yılında Favori Fransız Kasabası ödülünü diğer 12 adayın elinden kapmış.

kaysersberg gezi rehberi

Yılda 700.000 turist ağarlamasına rağmen nispeten burası daha sakin bir kasaba. Bizim de beğenimizde diğerlerine göre biraz daha az turistik olması etkili olmuş olabilir. Alsace’da turistik olmayan bir yer olamaz ama en azından akın akın turist kafileleri yoktu burada. Kaysersberg, Riquewihr ile Colmar arasında yer alıyor. Kaysersberg ile Riquewihr aynı gün gezilebilecek yerler planlamayı buna göre yapabilirsiniz.

Heryer üzüm bağı Kaysersberg gezi rehberi

Söylemeye bile gerek yok tabii ki Kaysersberg’in de tüm çevresi üzüm bağları ile çevrili. Bu güzel görüntüye bir de Kaysersberg Kalesi’nin estetik görüntüsü eklenince gerçekten çok etkileyici bir kasaba çıkıyor ortaya.

Kaysersberg’e varınca zaten hemen kasabanın ana meydanına ulaşıyorsunuz. Bu meydandan sağa ve sola uzanan cadde kereste çerçeveli pencereli Alsace evleri ile dolu çok hoş bir cadde. Sol tarafa doğru gittiğinizde 16.yy’dan kalma Fortified Bridge’e (Pont Fortifie) ve Weiss Nehri‘ne ulaşıyorsunuz. Nehrin ve köprünün etrafındaki evler daha da estetik.

Kasabanın önemli bir yapısı 13.-15.yy arasında yapılmış olan Sainte-Croix Kilisesi’nin en eski kısmı ön yüzüdür.

Kaysersberg’in belki de en önemli yapısı karşı tepeye hakim olan Kaysersberg Kalesi. Kale ağırlıklı olarak granit taşlardan yapılmış ve 295 yükseklikle bir tepede yer alıyor.

Turizm Bürosu‘ndan alabileceğiniz şehir planında yerleri işaretli olan bazı önemli evler var. Maison Herzer, Maison Faller Brief ve Maison Bohn 16.yy’da yapılmış önemli evlerden bazıları. Maison Loewert ise bunların arasında en önemli olanlarından.

Kaisersberg, Nobel Barış Ödülü sahibi teolog, müzisyen, filozof ve doktor olan Albert Schweitzer’in (1875-1965) doğduğu yer olması açısından önem taşıyor. Kasabada Schweitzer’in evi ve müzesi bulunuyor.

Diğer Alsace kasabaları yazılarımızı okumak için tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN