İngiliz Ülkeleri

İngiliz Ülkeleri

İngiliz Ülkeleri

İngiltere, Büyük Britanya, Birleşik Krallık vs bu kavramlar size de karışık geliyorsa İngiliz ülkeleri nedir? hangilerine ne isim verilir? işte açıklaması.

ingiliz ülkeleri

Büyük Britanya; İngiltere, İskoçya ve Galler‘in oluşturduğu adaları içermeyen ana adadan oluşan devletler topluluğudur. Bayrağı kırmızı, beyaz ve lacivert olan herkesin bildiği bayrağa çok benzer ama çarpıda kırmız bant yoktur.

İngiltere; Büyük Britanya’yı oluşturan ülkelerden biridir. Sanılanın aksine bayrağı üç renkli olan değil sadece kırmızı beyaz olandır.

İskoçya; Büyük Britanya’yı oluşturan ülkelerden biridir. Bayrağı beyaz mavidir.

Galler; Büyük Britanya’yı oluşturan ülkelerden biridir. Bayrağı yeşil beyaz fon üzerinde kırmızı Ejderha’dır.

 

ingiliz ülkeleri

Birleşik Krallık yani UK (United Kingdom) dediğinizde işin içerisine Kuzey İrlanda‘da girer. Özetle Büyük Britanya + Kuzey İrlanda. Kuzey İrlanda İrlanda’dan ayrılan ve Birleşik Krallığa katılan kısım. Sadece İrlanda denince İrlanda anlaşılır ve İngiltere ile alakası yoktur. Buraya Güney İrlanda demeyin sakın çok kızarlar. Kuzey İrlanda İngiltere’nin Beyaz-Kırmızı bayrağına çok benzeyen bir bayrağı 1953-72 yılları arasında kullanmış ama sonra kaldırılmış yani şu anda ayrı bayrağı yok.

Bir de İngiliz Adalar Topluluğu içerisinde olup Taç’a Bağımlı olan ve olmayan Ada Ülkeleri var; Isle of Man yani Man Adası Taç’a Bağımlı iken İles d’la Manche (Norman) İles Anglo Normandes (Fransız) şeklinde.

Artık kim kimdir? ve kime bağımlıdır? soru işareti kalmamıştır sanırız 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN