Pisa

Pisa

Pisa yine Floransa ve Siena gibi İtalyanın “Toscana” bölgesinde yer alan çok şirin bir kent.

Pisa'ya Ulaşım

Eğer paket bir tur ile gelmediyseniz buraya ulaşmanın en kolay yolu tren. Başta en yakın şehir olan Floransa olmak üzere birçok şehirden buraya tren ile ulaşabilirsiniz. İstasyondan çıkmadan bir Pisa haritası alırsanız istediğiniz noktaları daha kolay bulabilirsiniz. Ancak Pisa Kulesi için haritaya dahi gerek yok trenden çıkan kalabalığı takip etmeniz yeterli. Konaklama kısmına gelince önemli yerleri hatta tüm Pisa’yı anı gün görüp geri Floransa’ya dönebilirsiniz.

Pisa'da Görülecek yerler

1987 yılında UNESCO dünya miras listesine alınan Pisa Kulesi Piazza Dei Miracoli Meydanı (yani Mucizeler Meydanı) nda bulunuyor. Piazza Dei Miracoli Meydanında sadece Pişsa Kulesi bulunmuyor. Duomo di Pisa (Pisa Katedrali), Battistero Pisa (Vaftizhane) ve Campo Santo Monumentale (Mezarlık) la birlikte bir kompleks gibiler. Duomo da Pisa Kulesi gibi mermerden yapılmış.

Esasen Pişsa Kulesi Duomo’nun Çan Kulesi. Çan Kulesi’nin ayrı bir yapı olmasını hatırlarsanız Floransa’da da görmüştük. Duomo “Şehrin En Büyük Dini Yapısı” anlamına geldiği için bu Katedralin adı da birçok İtalyan Şehrinde olduğu gibi Duomo. İç akustiği ile ünlü Vaftizhane ise İtalya’nın en büyük Vaftizhanesi ünvanını taşıyor.

Daha 3. katı yapılırken eğilmeye başlayan kulenin eğimi zeminin sağlam olmaması nedeniyle daha sonra yıllarla birlikte artmış 1995 yılında ana akstan 5.4 metre sapacak şekilde artmış. Çok hızlı eğildiği için bu kulenin eğilmesinin nasıl durdurulacağına ait bir proje yarışması yapılmış ve birkaç denemeden sonra kulenin eğimi biraz düzeltilerek şu andaki haline (4,3 m sapma) getirilmiş sabitlenmiş ve 2001 yılında tek seferde 30 kişi ile sınırlı olacak şekilde tekrar ziyarete açılmış. Esasen tamamen düzeltmek de ellerinde ama kim isterki böyle birşeyi nede olsa altın yumurtlayan tavuk. 56 m yüksekliğindeki Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana geliyor. 294 basamaklı bir merdivenle çıkılan kulenin en üstteki çanların bulunduğu 8. kat silindir biçiminde.

Hepimiz esasen bu kuleye çok aşinayız ama ben yanına gidince beklediğimden daha çok beğenmiştik. Ağırlıklı olarak mermer kullanılması çok görkemli bir hava vermişti bizce.

Çok sık yapılan bir hata olarak gördüğüm için uyarayım Pisa’ya giderseniz sakın Kulenin olduğu ana meydanı (Pieazza dei Miracoli-Mucizeler Meydanı) gezip dönmeyin burası ara sokakların keşfedilmesi gereken güzel şirin bir kent Lungarno nehrinin geçtiği kente mutlaka vakit ayırın Pisa kulesine takılıp kalmayın :))

İşte bu noktalara gelirsek ilk sırada Mucizeler meydanından sonraki en büyük meydan olan Piazza Dei Cavalieri (Şövalye Meydanı) görülmeli. Meydandaki en önemli yapı şu anda Pisa Üniversitesi olan Palazzo Della Carovana (Carovana Sarayı). Meydandaki diğer önemli yapı ise eskiden hapishane şimdi kütüphane olarak kullanılan Palazza Dell Orologio.

İtalya hakkındaki genel bilgileri Roma sayfasında bulabilirsiniz. Diğer İtalya yazılarımız için tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN