San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

Burası Toskana bölgesinde Siena iline bağlı Ortaçağ havasını çok iyi korumuş bir kasaba. Toskana şehir ve köylerinin birçoğunda Kule’ler çok önemli yer kaplıyor ama San Gimignano gibi Kuleleri günümüze kadar kalmış olan kasaba yok. Bu yüzden diğer adı da La Città delle Belle Torri yani Güzel Kuleler Şehri. san gimignano gezi rehberi.

Kasabanın kuruluşu 1300’lü yıllara dayanıyor ama şu sıralar San Gimignano‘ya giderseniz çok değişmemiş bir şehir ile karşılaşıyorsunuz. Bu dönemde zengin ailelerin kendi kulelerini yapması çok önemli bir statü göstergesiymiş. Bu hem bir statü göstergesiymiş hem de zor zamanlar için bir savunma kulesi olarak görev göreceği düşünülüyormuş. Tabii statü göstergesi olunca her aile diğer aileden daha yüksek kule yapma yarışına girmiş. Yönetim tarafından “Belediye Sarayının kulesinden daha uzun olmamalı” denmiş ama bu da pek dinlenmemiş. O dönemde küçücük San Gimignano’da 70’den fazla Kule yapılmış. Zamanla veba, deprem, ekonomik sorunlar gibi olaylar nedeniyle San Gimignano güç kaybetmiş ve kule sayısı şimdiki kule sayısı olan 14’e kadar düşmüş. san gimignano gezi rehberi.

Nasıl Gidilir?

San Gimignano genellikle yarım gün Siena yarım gün San Gimignano olarak günübirlik yapılan bir gezinin parçası oluyor. Genellikle de günübirlik olarak Floransa’dan tren ile geliniyor.

Biz genelin aksine tren ile değil kiralık aracımızla geldik, burayı yarım gün gezdikten sonra buradan Siena’ya geçerek orada bir gece konakladık. san gimignano gezi rehberi.

San gimignano gezi rehberi

Piazza delle Cisterna

Piazza della Cisterna san gimignano gezi rehber 

Piazza della Cisterna (Sarnıç Meydanı), San Gimignano’daki iki önemli meydandan birisi. Üçgen şeklindeki meydan doğal bir eğime sahip ve kentin en büyük meydanı Piazza del Duomo‘ya bağlanıyor. Meydan tamamen balıksırtı tuğla döşeli ve her tarafı Orta Çağ’dan kalma evler ve kulelerle çevrili. Meydanda iki defa Dünyanın En İyi Dondurması ödülünü almış olan Gelato Dondoli var, mutlaka denemelisiniz. san gimignano gezi rehberi.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Daha önceki zamanlarda Piazza della Cisterna, şehirde düzenlenen tüm halka açık gösterilerin, turnuvaların ve festivallerin merkeziymiş  aynı zamanda halkın ana pazar yeriymiş. Tasarımı 13. yüzyıldan kalan meydan, adını bugün hala meydanın ortasında bulunan Sarnıç’tan (Su Sarnıcı) almış. Sarnıç, ilk olarak 13. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş ve daha sonra 14. yüzyılın başlarında eklenen sekizgen bir platformla örtülmüş.

Şu anda bu meydan San Gimignano’yu gezenlerin fotoğraf çektirdikleri bir meydan ama bir zamanlar Via Francigena Hac Yolu ile Pisa‘dan Siena’ya giden yol arasındaki kavşak noktasıymış. Burası hala şehirdeki en güzel meydan ve iki yanında ortaçağ binaları ve 13. yüzyıldan kalma kule evleri bulunmakta. Meydan iki tarafında Torre dei Becci ve Torre dei Cugnanesi adı verilen kulelerle çevrilidir.

Piazza della Cisterna’dan, turistlerin gözde noktalarından olan Cortesi Sarayı‘na, Cattani’nin Evi‘ne ve meydanın kuzey tarafını çevreleyen Torre del Diavolo‘ya kolayca geçebilir buraları gördükten sonra  kolayca yürüyerek San Gimignano Kalesi’ne geçebilirsiniz.

San gimignano gezi rehberi

Gelataria Dondoli

Bu meydandaki Gelataria Dondoli dünya çapında bir üne sahip ve ödülleri var. Mutlaka denemelisiniz.

Torre Grossa, San Gimignano, Toscana, Italy.

Piazza del Duomo san gimignano gezi rehberi

Piazza Duomo, Orta Çağ’da siyasi ve dini yaşamın merkezi olduğu gibi, hâlâ San Gimignano’nun kalbi denilebilir. Meydan Via Francigena (kuzeyden güneye uzanan) ile eski Pisa-Siena Yolu (doğudan batıya uzanan) arasındaki kesişimde bulunuyor.

Tuğladan, yamuk biçimli, hafif eğimli bir meydan, içeri girince kendini bir anda Orta Çağ’ın ortasında bulanları hayrete düşürüyor. Burada üç önemli Orta Çağ binası bulunuyor; Kuzey tarafında, gökyüzüne doğru uzanan Torri Gemelle dei Salvucci bulunmakta. Karşı tarafta Loggia del Comune ile Palazzo Nuovo del Potestà yer alıyor. Yanında devasa Torre Grossa var.

En görkemli bina olan Collegiata (Collegiata di Santa Maria Assunta) merkezde yer alıyor ve bir merdivenin tepesinde üstünde de yer aldığından hacmiyle meydanı domine ediyor. Tam karşısında Torre Rognosa ve Torre Chigi‘nin bulunduğu Palazzo Vecchio del Potestà yer alıyor.

Duomo olarak da bilinen Collegiata, meydana adını veriyor ve 11. yüzyıldan beri orada bulunuyor. 13. yüzyılın ilk yarısında ekonomik refahın en yüksek olduğu dönemde meydan bugünkü görünümüne kavuşmuş, ana kamu binaları burada inşa edilmiş. Bu dönemde Duomo’nun cephesi Palazzo Vecchio del Potestà’ya bakacak şekilde döndürülmüş.

 

San gimignano gezi rehberi

Collegiata di Santa Maria Assunta (Duomo di San Gimignano)

Collegiata di Santa Maria Assunta (Duomo di San Gimignano)

San Gimignano Katedrali olarak da bilinen Santa Maria Assunta Bazilikası, San Gimignano’daki ana Katolik ibadethanesi. Piazza del Duomo’da yer alan bu yapı, meydanın batı kısmına hakim olan geniş bir merdivenin tepesinde yer almakta. Muhtemelen 1056’da inşa edilmiş ve 1148’de kutsanmış. İlk olarak 1239’da yenilenmiş ve ardından 1460’da Giuliano da Maiano’nun tasarımına göre genişletilmiş.

Eğer freskler ilginizi çekiyorsa bu Katedral tam size göre çünkü 1300’den beri restorasyon görmeden günümüze kadar gelmiş ve çok ihtişamlılar.

Punto Panoramico

Bu meydan ve yapıları gördükten sonra San Gimignano’da görülmesi gereken önemli bir nokta da Punto Panoramico yani Panoramik Manzara Noktası. Buradan San Gimignano değil ama güzel bir Toskana kırsalı manzarası izleniyor. Burada bir de Cafe var eğer yer bulabilirseniz.

Bunun dışında Sarnıç Meydanı’ndan aşağıya doğru inen Via S.Giovanni‘de bol bol butik dükkan, cafeler var, bu caddede turlamak da çok keyifli kaçırılmamalı.

Yaklaşık 2-3 saat normal bir San Gimignano’yu görmek için yeterli. Çok zamanınız varsa tabii ki daha fazla zaman geçirilebilir.

Diğer İtalya yazılarımız için tıklayın.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN