Riquewihr Gezi Rehberi

Riquewihr Gezi Rehberi

Riquewihr Gezi Rehberi

Alsace bölgesinde bir gezi yapacaksanız size Colmar ile birlikte ilk tavsiye edilen ya da sizin google üzerinden ilk bulduğunuz kasabalardan birisi kesinlikle Riquewihr’dir (Rikevir ya da Rikövir olarak okunur). İnsanı etkileyen surlarla çevrili Riquewihr, Vosges Tepeleri ve Alsace’daki ünlü üzüm bağları arasına gizlenmiş romantik bir ortaçağ şehri olarak tanımlanabilir. 16.yy’dan beri önemli bir kasaba olan Riquewihr o günlerdeki görüntüsünden hala çok fazla birşey kaybetmemiş görünüyor. Riquewihr Gezi Rehberi

 Riquewihr Gezi Rehberi

Dolder Kulesi

Burası da Fransa’nın En Güzel Köyleri üyesi

Diğer Alsace kasabaları gibi burası da turizm ve şarap imalatına yoğunlaşmış durumda. Özellikle Riesling şarabı ünlü ama Riquewihr’de Pinot Gris, Muscat, Gewurztraminer gibi çeşitlerin tümü yetişiyor. Ayrıca Sylvaner, Auxerrois ve Pinot Blanc gibi üzümler de var.  “Les Plus Beaux Villages de France” yani “Fransa’nın En Güzel Köyleri”nin bir üyesi olan Riquewihr II.Dünya Savaşında en az zarar gören kasabalardan birisi olduğu için oldukça iyi korunmuş durumda. Kasabanın bölgedeki ünvanı “The Gem of the Alsace Vineyards” yani “Alsace Bağlarının Mücevheri”. Riquewihr Gezi Rehberi

Alsace bölgesini tarif etmek gerekirse burası Fransa’nın doğusunda yer alan Rhine Nehri ile Almanya’ya komşu, tarih, kültür, doğası ile harmanlanmış harika bir bölge. Bölgede irili ufaklı yüzden fazla köy, kasaba ve şehir bulunuyor. Bölgenin en öne çıkan özelliği ise üzüm bağları, şarap imalathaneleri ve doğal olarak kaliteli şarapları. Riquewihr Gezi Rehberi

Riquewihr’de Görülecek Yerler

Hotel de Ville Riquewihr Gezi Rehberi

Görülmesi gereken yerlerin neredeyse tümü ana cadde olan Rue du General de Gaulle üzerinde bulunuyor. Tüm Fransız kasaba hatta şehirlerinde şehrin merkezinde Hotel de Ville yani Belediye Sarayı bulunur. Riquewihr’de de merkezde Hotel de Ville bulunuyor.

 Riquewihr Gezi Rehberi

Hotel de Ville’in bulunduğu yer aynı zamanda şehrin Lower Gate-Alt Kapısı. İlk Belediye Sarayı 1789 yılında yıkılınca yenisi 1809’da neo-klasik tazda “Lower Gate”e yakın olan eski yerine yapılmış. Burası eskiden içi suyla dolu hendeklerle çevriliymiş. Riquewihr Gezi Rehberi

 Riquewihr Gezi Rehberi

Upper Door

Dolder Kulesi Riquewihr Gezi Rehberi

Bu hendeklerin izlerini daha doğrusu Hendek üzerine indirilebilen zincirli ahşap köprüyü Upper Door-Upper Gate’da görebiliyorsunuz. Upper Door’un hemen altında Dolder Kulesi bulunuyor. Dolder Kulesi’nden çıkınca surların son kapısı olan Upper Door yani Üst Kapıyı görüyorsunuz. Dolder Kulesi 1291’de inşa edilmiş surların bir parçası olan 4 katlı gözetleme kulesi. 3.katta Dolder Müzesi ve saldırılara karşı çan çalan ve kapıları kapatan bekçinin evini görülebiliyor. Kulenin son katından Requewihr’i tepeden görme imkanı var. Riquewihr Gezi Rehberi

Hırsızlar Kulesi Riquewihr Gezi Rehberi

Bu iki Kulenin hemen sağında The Thieves’ Tower (Hırsızlar Kulesi) yer alıyor. 14.yy’daki surların ve kulelerin bir parçası olan yapı bir dönem Riquewihr’in hapishanesi olarak kullanılmış. Güzel bir Kule olmasına rağmen etrafını saran evler nedeniyle maalesef güzel bir görüş pek yok biz ancak drone ile tam olarak görebildik. Şu anda müze olan Kule’yi ziyaret ederseniz; işkence araçlarını, kodesleri, gardiyan odalarını ve benzeri yerleri görebiliyorsunuz (5 euro). Porte Haute-Upper Gate, Porte Basse-Lower Gate ve Thieves Gate 1291’de yapılan ilk surlardan kalan 3 kule. Riquewihr Gezi Rehberi

Diğer önemli bir yapı da The Winemaker’s House (Şarap Yapımcısı’nın Evi) olarak bilinen yer. 16. yy’dan kalma bir yapı olan imalathane. Buraya Thieves Tower’ın içerisinden geçiş var. Burada da eski mutfağı ve araçlarını, mobilyalı yatak odasını, eski ahşap şarap fıçılarını ve şarap yapım aletlerini görebiliyorsunuz.

 Riquewihr Gezi Rehberi

Hugel

Şarap burası için de çok önemli  Riquewihr Gezi Rehberi

Rue du Général de Gaulle caddesi boyunca 1500 ve 1650 yılları arasında inşa edilmiş yarı ahşap, kemerli kapılarıyla pek çok evle karşılaşıyorsunuz. Bu evlerin neredeyse her birinin altında şarap üreticilerinin mahzeni bulunmakta. Şarap tadımı yapmak ve satın almak istiyorsanız Riquewihr iyi bir seçim olur. Buradaki en önemli iki imalatçı Hugel ve Maison Zimmer. İkisinde de önce tadım yaparak size uygun şarapları alabiliyorsunuz. Biz tercihimizi Zimmer’den yana kullandık. Bu bölgenin şarapları %90 beyaz şarap, fiyatlar 12-15 euro aralığında genel olarak ama gerçekten çok iyi şaraplar.

Evler Kereste Çerçeveler ile karakterize  Riquewihr Gezi Rehberi

Rue du General de Gaulle üzerinde yürürken çok sayıda timber-framed yani kereste çerçeveli pencereli ev göreceksiniz. Boyuna yarısından kesilmiş terestelerin evlerin dış cephesine gömülmesi ile evlerin dış cephelerinin yapılması bir Alsace tarzı. Ancak bu kerestelerin yerleştirilişlerinin de bazı anlamları var. Bildiğimiz çarpı şeklinde olanın adı “Saint Andrew Cross” ve evi koruduğuna inanılıyor. Diğer bir şekil “Sella Curulus”. Bu şekli sırt sırta vermiş iki yarım daire olarak tarif edebiliriz ve bu da güç ve iktidarı simgeliyor. Son şekil ise “Mann”. Bu ise çarpının otasından dik bir çizgi inen hali ve erkekliği simgeliyor.

Riquewihr’de zaten önünden geçeceğiniz için göreceksiniz ama adından da anlaşılacağı gibi Orta Çağ’da yapılan şarapların miktarını ölçtükleri Fontaine de la Sinne‘i (The Fountain of Gauginng) kaçırmayın.

Place des Trois EglisesRiquewihr Gezi Rehberi

Yine bu caddeden yukarı doğru çıkarken yaklaşık yolun yarısında bir meydana çıkacaksınız. Bu meydanda 3 adet kilise olduğu için meydanın adı da Place des Trois Eglises yani 3 Kilise Meydanı. Bu kiliseler; “Parish Church, Notre Dame ve Saint Erard Kiliseleri.

Turistik Tren

Tüm Alsace kasabalarında olduğu gibi burada da Turistik Tren var. 30 dakikalık gezi 7 euro. Normalde kasabalar küçük olduğu için çok gerekli değil ama bu tren kasabanın yanındaki üzüm bağlarına da çıktığı için hem bağları yakından görmek hem de Riquewihr’i tepeden görmek için çok iyi bir seçim. Eğer katılmak isterseniz tren nisan-kasım ayları arasında çalışıyor ve Alt Kapı’da Belediye Sarayı’nın önünden kalkıyor.

Temmuz ve ağustos ayında Turizm ofisinin düzenlediği ücretsiz rehberli yürüme turları bulunuyor ancak turların sadece Fransızca olduğunu belirtelim.

Eğer Turizm Ofisi‘ne uğrarsanız size verilen dökümanda görülmesi gereken bazı müzeler ve özel bazı evler olduğunu göreceksiniz. Biz hepsini tek tek gezmedik ama en yüksek ev olan “Skyscraper”, “House Schickhardt”, “A Etolie, “Dissler House” bunlardan bazıları.

Diğer Alsace yazılarımız için tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN