08.11.2018
489 hit
Şanghay

Shanghai’a (Şanghay ya da Şangay) olan yolculuğumuz tam domuz gribi zamanına denk geldi. Bu nedenle uçakta maske takıp takmamak konusunda çok kararsızdık ancak uçağa girer girmez uçuşun “Air China” ile ortak uçuş olduğunu ve yolcuların % 90’nının uzak doğulu olduğunu gördük. Aksıran tıksıran insanlar kararımızı vermemize yardımcı oldu ve maalesef 11 saat boyunca maske takmak durumunda kaldık. Bu kararımızda bir arkadaşımızın uçağında Şanghay’dan dönerken ateşli bir yolcu nedeni ile THY personelinin maske dağıttığını bilmemizinde katkısı oldu. Diş Hekimi olup maskeye çok alışık olmamıza rağmen 11 saat maske takmak tam bir eziyet doğrusu. Çin Hükümeti domuz gribi için özel formlar dağıttı ve oturduğumuz koltuktan hangi otelde kaç gün kalacağımıza kadar her türlü bilgi istendi. Saat  23:00 de başlayan yolculuğumuz 11 saat yol ve saat farkı nedeni ile 16:00 civarında  Shanghai  “Pudong” havaalanında son buldu.

“Dünyadaki yüzbin şehrin her birinde güneş benzersiz şekilde batıyor. Sadece bir defa buna şahit olmak için seyahat etmeye değer.”

Ryu Murakami

Her şeyi ile şaşırtıcı bir şehir olan Şanghay’ya varışınız ile ilk şaşırtıcı olayla karşılaşmanız da bir oluyor. Çünkü havaalanından şehire gidiş 450 km hızla giden MAGLEV treni ile gerçekleşiyor. Havaalanından şehire gidiş için otobüs ve taksi gibi alternatifler de var ama kendisi bir turist aktivasyonu olan 7 dk’lık MAGLEV yolculuğunu tercih etmenizi öneririz. Bu tren için bileti havaalanındaki otomatlardan alabilirsiniz fiyatı 50  yuan. Tren tam şehir merkezine kadar gitmiyor metronun “Longyang Lu” istasyonuna kadar gidiyor. Buradan gideceğiniz bölgeye göre gerekli aktarmaları yaparak istediğiniz bölgeye ulaşabilirsiniz. Biz elimizde bavullar olduğu için MAGLEV’in son durağından sonra taksi alternatifini seçtik. Normalde Şanghay’da taksilerde taksimetre var ama bazen (özellikle bu durakta) çalıştırmak istemiyorlar. İlk taksiden taksimetre açmayıp 250 yuan istediği için inip 2. taksi de taksimetre açmamasına rağmen 100 yuana anlaşıp otelimize  gittik. Çin’de taksi şoförleri maalesef ingilizce bilmiyor.

Telafuzlarda birbirine çok yakın. Bu nedenle mutlaka elinizde çince yazılmış adres olması lazım. Ama şöför bunu da bilmeyebilir binmeden önce adresi kesinlikle bilip bilmediğini sorun. Çin’de ingilizce hala bir sorun ancak Çin’in 1970 sonlarına kadar tamamen dışa kapalı ve bir turistin dahi girmesinin yasak bir ülke olduğunu unutmamak gerekiyor. Şu anda tüm ülkede turistler tam bir serbestliğe sahip ve Çin hükümeti ingilizcenin bir sorun olmaktan çıkması için özellikle 2008 olimpiyatlarından itibaren bu konuda önlemler almış. Şehir yön levhalarında  ve benzeri yerlerde ingilizceye yer verilirken; taksi şöförü, polis gümrük memuru gibi kilit yerlerdeki görevlilerin ingilizce bilmesi ya da öğrenmesi özendiriliyor.

Şanghay'a nasıl gidilir?

THY’nın İstanbul-Şanghay direkt seferleri mevcut; mevsime ve promosyonlara göre 600-1000 euro aralığında değişiyor fiyatı. Aramızdaki saat farkı ise +5.

Çin yeşil pasaporta vize uygulamıyor ancak diğer pasaportlar için değişik şartlar var. Ticari yada bilimsel ziyaret için davetiye gerekirken turist vizesi için toplu vize başvurusu gerekiyor. Bireysel turist vizesi verilmiyor. Grup vizesinde de 2018 yılında getirilen yeni bir uygulamaya göre aynı şehirden 5 kişi ve üzeri olmadan grup başvurusu kabul etmiyor.

Ne zaman gidilir

Çin çok büyük bir coğrafyaya dağıldığı için hangi kısmına gitmek istediğinize göre bu sorunun cevabı da değişir. Ülkenin güneyi nisan-eylül arasında tropikal iklim etkisinde sıca ve nemlidir. Sıcaklık 40 derecelere ulaşabilir. Ülkenin güneydoğusu için temmuz-eylül arası tayfun sezonudur. Buralarda deniz aralık ayında girilebilecek kadar sıcak olabilir.

Orta Çin ya da Çin’in merkezi olarak adlandırabileceğimiz kısım aralık ayından marta kadar soğuk geçer. Yaz ayları ise rahatsızlık verebilecek kadar sıcak geçer.

Kısaca özetlersek; Şanghay’a mart-mayı ve eylül-ekim arası, Xian’a (Şian) eylül, ekim ve aralık ayında, Pekin’e nisan-mayıs ve ekim-kasım’da, Chongging tarafına mayıs-ekim arası, Hong Kong’a ise ekim-kasım aralığında gitmeniz en doğrusu olacaktır.

Şehiriçi ulaşım:

Ulaşım şehir içinde son derece rahat ve ucuz. Taksiler de, toplu tasima da son derece düzgün ve ucuzdur.

Metro

16 hatlı geniş ve neredeyse önemli her noktaya ulaşan Metro sistemini kısa bir sürede çözmenizi öneririz. Metro sistemi etkili ve kolay olmasına rağmen sabah ve akşam iş saatlerinde oldukça yoğundur.

Taksi

Ortalama bir taksi ücreti 10-20 Yuan aralığındadır. Taksiciler % 99 hemen değil ama ilk 30 saniye içinde taksimetresini açar. Bahşiş beklenmez. İngilizce bilmezler mutlaka elinizdeki rehber kitaptan gideceğiniz yerin çince yazılışını göstermeniz gerekir. Eğer yazılı yoksa mutlaka otelde bir kağıda yazdırın. Bazen taksiler yoğun saatlerde nehrin iki tarafı olan “Puxi” ve “Pudong” arasındaki geçişleri istemeyip sizi kabul etmeyebiliyorlar. Genelde durak taksileri sıralarını kaybetmemek için kabul etmiyor yoldan geçen taksilere oturduktan sonra adresi gösterirseniz indirmiyorlar. Taksi şöförleri plastik bir bölmeyle ayrılmış şekilde oturuyorlar.

Maglev

Maglez Pdong Havalimanı ile Longyang Road arasında işler. Buradan metro sistemi ile şehir merkezine gelmeniz gerekir.

Feribot

Şanghay’da  Pudong New District ve Puxi Bölgesini Nanpu Bridge, Yangpu Bridge, Xupu Bridge, Lupu Bridge nehrin altından değişik noktalarda geçen tüneller birleştirir. Bu alternatifler dışında iki yaka arasında ulaşım feribotlar aracılığıyla da yapılmakta. Bunun dışında ana kara ile Chongming, Changqing ve Hengsha adaları arasında da feribot servisi bulunuyor.

Çin Halk Cumhuriyeti‘nin batı bölümünde bulunan Şanghay, Yangtze Nehri Deltası ‘nda, batısından Batı Çin Denizi, güneyinden Hangzhou Koyu ile çevrili. Son 15 yılda yaşanan ekonomik başarıların doğurduğu bir nüfus patlaması, Şanghay’ı Çin Halk Cumhuriyeti’nin en kalabalık kenti yapmış. İsmi “Denize doğru” olan Şanghay 150 yıl önce bir balıkçı köyü imiş şimdi ise 17 milyonluk (20 diyenler de var) bir dev ve modern Çin’i simgeliyor. Çin’in modern yüzü ile geçmişden gelen izlerini aynı anda size sunan  bir masalla bilimkurgu filmin karışımı gibi bir kent. Kent o kadar modern o kadar çok gökdelen var ki; dünyada gökdelen yapımı için özel tasarlanmış kule vinçlerin % 60‘ı Şanghay’daymış. Eğer amacınız mistik bir Çin ile karşılaşmaksa geleceğiniz son yer Şanghay olmalıdır.

Şanghay’da olanca modern hayata karşın kendinizi bir uzakdoğu ülkesinde hissetmenizi sağlayan birçok unsur da var. Bunlardan mutlaka şahit olmanızı tavsiye edeceğimiz bir detay; “Tai Chi” sabah jimnastiği. Sabah çok erken saatlerde yüzlerce hatta binlerce kişinin parklarda “Tai Chi” felsefesi ile yaptığı bu sabah haraketleri görülmeli hatta onlara katılınmalı. Vietnam gezimizde grubumuzdaki arkadaşlarımızla halka katılarak ayrıca Halong Bay‘da teknemizde Tai Chi yapma fırsatı bulmuştuk.

Bu olayı gözlemlemek için en iyi adres “Fuxing Park”. “French Concession”  bölgesinde yer alan bu park özellikle sabah saatlerinde yerel halkın buluşma noktası. Buraya kadar gelmişken Fuxing Park’da kısa bir tur atmanızı da öneririz. Fuxing Park’a yaklaşık saat 11:00 civarında vardığınızda ise çok farklı bir tecrübe ile karşılaşacaksınız. Biz koro şeklinde şarkı söyleyen ve çiftler halinde dans eden özellikle yaşlı insanları görünce hayrete düştük. İnanılmaz sıcağa rağmen bir şarkıda dans ediyorlar sonra yelpazelerle soluklanmak ve havlularla terlerini silmek için mola veriyorlar. Sonra yeni bir parça ve dansa devam. Burada felçli olduğu halde bile hala dans eden kişiler bizi gerçekten  etkiledi.

Şanghay’da insanı şaşırtan bir park da “Peoples Square” ve “Remnin Park” kompleksi birbiri içerisine girmiş olan bu meydan ve parkta insanlar domino benzeri oyunlar oynuyorlar. Parkta ise her yer evlenmek isteyen insanların ağaçlara ve panolara astıkları kendini tanıtan yazılarla dolu. Bir kısmı bu yazıları asıp gidiyor bir kısmı ise başında bekliyor. Bu parkta da “Tai Chi” yapanlara rastlamak mümkün.

Şanghay’da görmeniz gereken önemli 5 bölge var; “Old Town”, “French Concession”, “Pudong”, “Nanjing Road & Bund”

Old Town:

Eğer Şanghay’da çok vaktiniz yoksa ve bir uzakdoğu havası almak istiyorsanız görmeniz gereken yer kesinlikle “Yu Yuan Garden” dır. Her gün binlerce turistin akın ettiği 1560 yılında zamanın maliye bakanı olan Pan Ailesi tarafından saraylara özenilerek yaptırılan ancak sahibinin erken ölmesi nedeni ile göremediği çok popüler 400 yıllık “Yu yuan Bahçelerini ve Pazarı”nı görmeniz gerekir .Pazar ve bahçeler ücretsiz saray ise 10 yuan ve son giriş saat 17:00’de. Saray mensuplarını kızdırmamak için bakan bazı figürleri örneğin ejderhaları biraz daha çirkin yaptırmış. Kalabalıktan etkilenmemek için sabah erken saatleri ve hafta içini tercih etmenizi öneririz. Burası tam bir fotoğraf çekme cenneti denilebilir. Bitişiğindeki açık pazar bölgesi olan “Yu Yuan Bazaar”ın şehirin en turistik noktası olduğu ve fiyatlarında ona göre olduğu unutulmamalı.

Yine Old Town bölgesinde “Confucian Tapınağı”, “Dongjiadu Katedrali”, “Baiyun Tapınağı”, ”Fazangjian Tapınağı” ve “Peach Garden Camii” görülmeli.

Old Town’a ulaşmak için bulunduğunuz bölgeden metro ile “East Nanjing Road” istasyonuna ulaşmanız ve burada inmeniz gerekir. Bu bölgeyi gezmek için Lonely Planet rehber kitabındaki  (hiçbir yere takılmamanız kaydı ile) 2 saatlik 3 km’lik  “Old Town” yürüme rotasını takip etmenizi öneririz. Bu rota sizi “Flower, Bird, Fish & Insect market”e, “Dajing Pavillion”a, “Baiyun Temple”a, “Old Stone Gate” ve “Old Street”e götürecek.

French Concession:

Önceleri “Frenchtown” denilen bu bölge Şanghay’ın biraz daha avrupa etkisi altında kaldığı bir bölge gibi. Şehrin gerçek cool, elegant profilini burası yansıtıyor. Şehrin üst kesim elit topluluğu burada oturuyor. Forumlarda bize otelimizi burada seçmemiz önerildiği için biz de kaldığımız oteli burada seçtik. 1900’ün başlarında Fransız mimarların binaları ile şekillenen bölge şu anda gökdelenler ile dolu ama yine Fransız havası hissediliyor. Yine bu bölge seçkin restaurantlar ve barların da merkezi. Eğer oteliniz burada değil ise buraya ulaşmak için “line 1” metro sistemini kullanarak gelmeniz ve “South Huangpi Road”, “South Shanxi Road”, “Changshu Road”, “Hengshan Road” istasyonlarından birinde inmeniz gerekir.

Yine bu bölgede olan; bar , restaurant, eğlence ve kültür merkezi ; “Xintiandi” görülmeli burada bir öğlen yemeğini yada akşam yemeğini set menü öneren makul fiyatlı bir restaurantta ya da burada bulunan Şanghay’ın en iyi restaurantlarından birinde yiyebilirsiniz. Çok pahalı olmamasına rağmen çok kaliteli bir restaurant olan Xin Fung Xintiandi’de yemek için iyi bir alternatif. Özellikle dumpling’leri ile ünlü olan restaurantta oturmak için en az 15-20 dk sıra beklemeniz gerekiyor.

Burada çıkışta tam karşısındaki “Shikumen Open House Museum”  görülmeli (20 Y). Yine bu bölge yakınında olan “Taikang Road Art Centre” uğrak noktanız olmalı. Burası size gökdelenler ve devasa Mall’ların arasında ilaç gibi gelecek. Sanat ile yakınsanız bu bölgedeki “International Artist Factory”i, “Wuyi Chinese Kungfu Centre”ı, “Deke Erh Art Centre”ı rotanıza alabilirsiniz.

Bu bölgenin de ayrıntılı ezilmesi için yine Lonely Planet rehber kitabının (bir yerlere takılmadan) 7 km, 3 saatlik “French Concession” yürüme rotasını takip etmenizi önereceğiz. Bu rota üzerinde olan:  “St Nichols Kilisesi”, “Fuxing Park”, “Rujin Guest House”, “Okura Garden Hotel Shanghai” a bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Müze meraklıları; “Shanghai Arts & Crafts Museum”, “Liuligoggfang Museum”, “Art Scene China”, “Shanghai Museum of Public Security” bu bölgede ve sizi bekliyor.

Pudong:

Bu bölge için Şanghay’ın en yeni, artistik ve kültürel bölgesi denebilir. Eğer bir Şanghay fotoğrafını internette görürseniz bu % 90 “Huangpu Nehri”nin (Sarı Nehir) diğer tarafından “Puxi” den çekilmiş “Pudong” silüetidir.

Bu bölge bir zamanlar tarla olan bir alanın (yüzölçümü Singapur kadar) yeni yerleşim ve Şanghay’ın geleceğini yansıtacak alan olarak seçilmesi ile sonradan yerleşime açılmış. Şehrin finans ve ticaret merkezi. Bu bölgede adım adım dolaşmaktan daha çok görülmesi gereken yerler, yapılması gereken aktivasyonlar var.

Belki de en önemli aktivasyon şehiri yüksekten görmek için bir gökdelenin gözlem kulesinde çıkmak. Bu amaca ulaşmak için 3 alternatifiniz var;

Oriental Pearl Tower: Pudong’a bakınca göreceğiniz en yüksek ve inciyi temsil eden tepesi ile en ilginç yapı zaten bu kuledir. Shanghai World Trade Center bitmeden önce 468 m yüksekliği ile Şanghay’ın en yüksek yapısıydı. Ancak Dünya gökdelenleri sıralamasında bu kule TV kulesi olduğu için yer almaz. 135 Yuan karşılığında her 3 kubbeye çıkma ve  “Municipal History Muesum”a girme hakkını elde edersiniz. 254. metreden şehri seyredebilirsiniz, 1 alt katta ise cam tabanlı heyecan verici bir bölüm mevcuttur. Bu kule için  her zaman bir kuyruğa hazır olun. Huangpu Nehir turunun kalkacağı “Pearl Dock” buraya çok yakın, buraya kadar gitmişken bu geziye de katılabilirsiniz.

Jinmao Tower: (88 kat 421 m) Pearl Tower’dan daha alçak olmasına rağmen buradan seyredilen manzarada “Pearl Tower”ın da oluşunun daha iyi bir manzara vermesi ve daha önce açıldığı için sıranın daha az olması nedeni ile birçok kişi tarafında tercih ediliyor. Geleneksel “Pagoda” mimarisi ile yapılan binanın 88. katındaki gözlem katına çıkan asansör saniyede 9.1 m hızla yol almakta. Gözlem katı Çin’deki gökdelenler arasında gözlem katı en büyük olanı. 87. kattaki  Hyatt Hotel’in “Cloud 9” adlı barında gece birşeyler yudumlarken gece manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Biz de bir gece için bu barı tercih ettik. Bara çıkmak için ekstra bir ücret ödenmiyor. Ortalama bir kokteyl 90-120 Yuan aralığında. Ortam çok seçkin ve hoş. Dışarısı koyu renkli camlar nedeni ile sanılandan daha az görünüyor ama yinede bir gece tavsiye edilir.

Shanghai World Trade Center: (101 kat 492 m) SWTC’ın gözlem katının 360 derece değil bir dikdörtgen kat halinde. Aşağıdan bakılınca zaten bu yapı görülüyor. Biz gözlem için Şanghay’da bu gökdeleni tercih ettik. “Skywalking” adı verilen gözlem katında zemini cam olan bazı bölümler mevcut ama çok büyük alanlar olmadığı için çok büyük heyecan vermiyor. Ancak büyük alanlar cam olsa o zamanda üzerinde kimse o yükseklikte yürümeye cesaret edemez o da ayrı konu. Gözlem katına 3 asansör değiştirilerek çıkılıyor ve çıkış ücreti 150 Yuan.

Pudong’da görülmesi gereken diğer bir yer “China Sex Culture Museum”. Bu müze uzakdoğunun sekse ve erotizme bakışını anlamanız açısından görülmeli. Hemen “Bund Tourist Tunnel”in çıkışında yer alıyor (20Y). Şanghay’da parasının hakkını vermeyen eğer bir aktivite varsa o da Bund Tourist Tunnel’dir. 40 Yuan ücret ödeyerek  nehrin altından karşıya 670 metre sözüm ona ses ve ışık gösterisi düzenlenmiş bir tünelden bir tram ile geçiyorsunuz ama tam bir aldatmaca; para ve zaman kaybı ani uzak durun.

Özellikle çocuklu iseniz ilginizi çekebilecek bir yer de; “Shanghai Ocean Aquarium”. Dünyadaki benzer örneklerini gördüyseniz bunu görmemekle birşey kaybetmezsiniz. Ama 120Y verip girmeniz durumunda da özellikle 155 metrelik tünelden memnun kalacağınız kesin.

Şu ana kadar sıraladığımız yerler mutlaka görmeniz gereken yerlerdi. Eğer daha fazla vaktiniz varsa (ki yaratmalısınız!) LP ‘in 3.5 km’lik   2 saat sürecek Pudong yürüme rotasını takip etmelisiniz. Bu tur sizin “Riverside Promenade”ı da görmenizi sağlayacaktır.

Nanjing Road & Bund:

Nanjing kenti iki parçaya bölen Huangpu Nehri boyunca, kilometrelerce (5 km) uzanan bir cadde. Modern Şanghay’ın en iyi yansımalarından olan benzersiz Çin ve Batı mimari tarzı yapılar, bu ana cadde üzerinde sıralanmakta.  Bu caddenin “Peoples Square” ile arasında kalan kısım trafiğe kapalı bir alan. “Nanjing Road her daim hareketli olan, sahte saat satıcılarının, restaurantına sizi çekmeye çalışan garsonların sizi rahat bırakmadığı çok işlek ve çok aktif bir cadde. Türkiye gibi bir ülkeden gelenlere sorun olmuyor ama sakin bir ülke vatandaşı kendisini burada pek rahat hissetmeyebilir. Burada yürümekle çok vakit kaybetmemenizi bir yere geçerken taksi ile buradan geçmenizi öneririz.

Jade Buddha Temple:

Nanjing Rd’un üst kısmında kalan 2 tapınak şehirden hafif kopuk olmasına rağmen mutlaka ziyaret edilmeli. Bunlardan ilki olan “Jade Buddha Temple” Şanghay’ın az sayıdaki Budhist Tapınağından biri olmasına rağmen çok fazla sayıda turist çekiyor. 1911 yılında inşaa edilmiş olan tapınağına Tibet üzerinden Burma’dan getirilmek üzere yola çıkan  beş adet yeşim Buddha heykelinden 3’ü Kültür Devrimi esnasında parçalanırken diğer ikisi bir Budist rahibin önlerine birer Mao resmi asarak parçalanmaktan kurtarması sayesinde Şangay’a ulaşabilmiş ve daha sonra bunlara uygun yer belirlenerek “Yeşim Buddha Tapınağı” yapılmış.

Bu uzun hikaye sonunda iki Yeşim Buddha burada bulunmakta. Tapınağın içerisindeki Sakyamuni’nin 1.9 m yüksekliğinde taş heykeline giriş 10 Yuan fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor. Tapınakta günün her saatinde ibadet eden Budistlere rastlanabiliyor. Nadir bir şekilde tapınak olmasına rağmen giriş ücretli 20Y. Alt kattaki balık beslenen kısmı sakın atlamayın. Balık yemi orada 28 Yuan karşılığında satılıyor. Bazıları 1 metre civarında olan balıklar elden beslenmeye o kadar alışmışlar ki köpek sever gibi sırtlarını okşayarak sevebiliyorsunuz.

Jin’g an Temple:

Bahsettiğimiz diğer tapınak “Jing’an Temple” (Sükunet Tapınağı) 1688 Nanjing Rd üzerinde yer alır (10Y). 2009 yılı için birçok bölümü neredeyse yeniden yapılıyor denecek ölçüde restorasyonda olması nedeni ile şu an için bir miktar etkisini yitiriyor ama çok görkemli bir tapınak bittiğinde çok daha iyi olacak. Eğer çok fazla vaktiniz yoksa “Jade Buddha Temple” tercih edilmeli.

Shanghai Circus World:

Şanghay’da kaçırılmaması gereken bir aktivite varsa o da “Çin Akrobasisi”gösterisidir. Bu gösteriyi izleyeceğiniz iki önemli yer var birisi “Shanghai Circus World” diğeri ise “Shanghai Center Theatre” dır. Biz  okuduklarımızla ve bize yapılan tavsiyelerle 1.yi tercih ettik ve kesinlikle yanılmadık diye düşünüyoruz. Gösteri her gün saat 19:30 da yapılıyor. “Shanghai Circus World” şehrin biraz uzak kesiminde ve o saatlerde trafik çok yoğun oluyor yola mutlaka en az 1 saat önce çıkın. Biletinizi mutlaka önceden (1-2 gün önce genelde yeterli) almanız gerekir. Oteliniz size bu konuda yardımcı olacaktır. 2 saatlik gösterinin bilet fiyatları 80-580 Yuan aralığında biz 180 Yuanlık bir bölümde oturduk ve çok iyiydi. Bu gösteriyi anlatmayacağız çünkü anlatılamaz derecede şaşırtıcı, etkileyici ve unutulmaz bir gösteri idi. Özellikle son 2 gösteri olan uçan iki aşığın hem romantizim hem heyecanı aynı anda sundukları gösteri ile metal bir küre içerisindeki kalp durduran motorsiklet gösterisini ömür boyu unutmayacağız.

Shanghai ‘da Alışveriş:

Eğer Çin’e kadar gitmişken dünya markalarının taklit ürünlerinden almak isterseniz gitmeniz gereken yer; 2 nolu yeşil hat üzerinde (Zhangjiang Hi-Tech Park yönünde) “Science and Technology Museum” metro durağının altındaki çarşı. Çok büyük olan bu mekanda aradığınız her türlü ürünün sahtesini bulabilirsiniz. Kaliteli taklitler vitrinlerde olmuyor talep etmeniz halinde bavullarla size getiriyorlar. Bunun nedeni taklitler üzerinde polis baskısının başlamış olmasıymış. Size söylenen fiyatın 1/10’u ila 1/4’ü arasında malı almanız gerekir. Eğer sizin söylediğiniz fiyata vermezse yürüyüp devam edin bir sonraki dükkanda aynı mal sizi bekliyor olacak. Tam mağaza çıkışında satıcı sizi durduracak ve defalarca pazarlık yapacak. Tek bir fiyat söyleyin ve kesinlikle ısrarcı olun.

Şanghay, kent manzarasının yanı sıra milyonlarca turisti mıknatıs gibi kendisine çeken bir alışveriş dünyası. Kent, alışveriş severler için cennetten bir köşedir. Mağazalar, özel dükkânlar, alışveriş caddeleri, Şanghay kitapçıları, kent pazarları, sanat ve zanaat dükkânları, sayısız alışveriş alternatifi sunmakta.

Kent Süpermarketi (City Süpermarket; yiyecek, içecek, drink, eczacılık ürünleri), Nanjing West Road No 580 Takılık Mallar Pazarı, Dondtai Rd Antika Pazarı, Fuyou Antika Pazarı, Yu Yuan Bahçe Pazarı ve Lujiabanglu Komas ve Fabric Pazarı, kentin önemli alışveriş yerleri.

Nanjing Yolu, Huaihai Yolu, Sichuan Yolu, Zhangyang Lu ve Fuzhou Yolu, kentin başlıca alışveriş caddelerindendir.

Günlük yaşam

Çinliler son derece sıcak ve temiz insanlardır. Bunun yanında misafirperverlerdir. Ancak Şanghay’da en büyük sorun ingilizce bilen kişi sıkıntısı. Yine de yavaş bir konuşma ile yada işaretle filan anlaşarak mutlaka size ellerinden geldiğince yardımcı olurlar.

Çin hem çok sıcak ve rutubetli olduğu için hem de dinsel faktörler veya başka faktörlerin etkisinde kalmamış bir toplum olduğu için giyim konusunda çok rahatlar. Bayanlar ya aşırı kısa şort ya da mini etek giyiyor. İkinci alternatif ise elbise. Pantolon giyen bayan sayısı çok çok az. Seçkin semtlerin dışına çıkıldığında erkeklerin giyimi inanılmaz düşüyor. Ya sadece şortla hatta boxer iç çamaşırı ile dolaşabiliyorlar. Down Town’da çok büyük bir orana üstlerine hiç birşey giymiyorlar.

Irk genelde zayıf ve sanıldığı kadar da kısa değil. Kaliteli semtlerde herşey çok üst düzey. Genelde halk merkezde olmayan 30-40 katlı TOKİ benzeri konutlarda oturuyor.

Şehirde çok yoğun ve keşmekeş denilebilecek bir trafik var. Sabah ve akşam saatlerinde çekilmez bir hal alıyor. Araba kullanılmasında kurallara bağlı değiller her türlü cambazlığı yapabilirler.

Çin hakkında bazı ufak bilgiler

Büyük şehirler hariç deodorant bulunmaz ve kullanılmaz.

Çin dünyadaki tüm kuş türlerinden daha fazla kuş türüne ev sahipliği yapar.

Şemsiye Çin‘de icat edilmiştir.

Tibet konusu çok hassas bir konu olup olur olmadık yerde Çinlilerle bu konuda sohbet edilmemelidir.

Dünyanın ilk tuvalet fuarı 2005 de Çin’de yapılmıştır.

Yemek İşleri

Yemek için tavsiye vermek çok zor çünkü çok geniş bir yemek yelpazesi mevcut. İçgüdülerinize güvenmeniz ve içeriklerini çok iyi okumanızı öneririz.

Sanıldığı gibi böcek vs ağırlıklı bir beslenmeleri yok daha çok domuz ve deniz ürünü ağırlıklı. Türkiye’de bir kişi ne sıklıkla beyin ya da paça yiyorsa onların da menüsünde böcek vs o kadar yer tutuyor. 25 gün boyunca 2 yemek siparişimizde yanıldık ve yemeden gönderdik o kadar. Ankara’da da 25 gün dışarda yemek yesek en az sanırım 2 yemeği de burada yiyemezdik.

Favori yemekler: İçeriği değişen bizim mantımıza benzeye dumpling, Xunyu (likorinoz), kaofu (kavrulmuş glüten), xiaolong bao (buharda pişirilmiş domuz etli börek), jiucai hezi (pırasalı turta), chao niangao (kızartılmış pirinç kekleri), Shanghai cu chaomian (Şangay’ın kızartılmış eriştesi), meicai kourou (taze sebzeli kavrulmuş domuz eti), shuijing xiaren (parlak karidesler), dousha subing (yapraksı pasta içerisinde kırmızı fasulye ezmesi) olarak sıralanabilir.

Diğer Çin yazılarımızı da okuyun.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Zeynep Ayyüce dedi ki:

    Gitmiş kadar olduk, teşekkürler.

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Teşekkürler, 2019’da bir defa daha gideceğiz o zaman da değişiklikler varsa güncelleme yapacağız.

BİR YORUM YAZIN