Da Nang

“Hoi An” ve “Hue” şehirlerinin yakınındaki “Da Nang” şehri kesinlikle bölgenin en sevimli, en gelişmiş turizm beldesi. Gurme restaurantları, kaliteli plajları, iyi düzenlenmiş bulvarları ve köprüleri ile diğer Vietnam şehirlerinden hemen ayrılıyor.

Da Nang Sahilleri

Da Nang Sahilleri

Şehirin merkezi “Trung Vuang Theatre” karşısındaki meydan sayılabilir. Görülmesi gereken en önemli yerler “Cham Museum” ufak ama dünyanın en önemli cham oyma müzesi. Buraya kadar gelmişken görülmeli (30.000 Dong) Diğer önemli noktalar “Da Nang Katedrali”, “Han Market”, “Ho Chi Minh Museum”, “Marble Mountains” ve “Non Nuoc Beach” sıralanabilir. Ama yine de “Da Nang” denilince akla ilk gelen şey; sörfçülerin favorisi olan plajlar, oteller ve restaurantlar denilebilir. İdeal bir tatil planlaması için burada plajda bir otelde kalınmalı ve “Hoi An” ve “Hue” ya çevre gezileri yapılmalı.

“Marble Mountain” bölgenin çok zengin mermer yataklarının olduğu bölge. Da Nang’dan Hoi An’a giderken taksi şöförüne söylerseniz sizi buraya götürecektir. (10.000 Dong, uzaklık 10 km) Burada bu bölgeden çıkan mermerlerden yapılan ürünlerin satıldığı bir de cadde var buradan çok makul fiyatlı (pazarlıktan sonra tabii ki) alışveriş yapabilirsiniz. Saigon’daki motorsiklet trafiğinin bir benzeri de burada var. Türkiye’den gelen birisini bile hayrete düşürecek bir düzensizlik hakim.

Da Nang Fransız sömürgeleri esnasında 1858 yılında Napoleon III tarafından kurulmuş. Zamanla gelişen Da Nang bölgenin turizm ve tekstil merkezi olmuş. Bir önemi de 1965 yılındaki Amerikan işgali sırasında en çok çıkarma botunun bu bölgeye çıkarılmış olması.

“My Son” bölgeye yakın diğer bir ilgi alanı. Cham oyma sanatının iyi örnekleri burada görülebilir. Bu bölge 2000 yılında UNESCO tarafından “Dünya Mirası” olarak ilan edilmiş. ”Champa Krallığı” döneminde en iyi yıllarını geçiren “My Son” Da Nang’a 70 km uzaklıktadır.

Hoi An’dan kalkan otobüslerle yaklaşık 1 saatlik otobüs yolculuğu ile Da Nang’a ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ali dedi ki:

    3,5 saatte Hanoi-Danang otobüsle yanlışlık olmasın

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Selamlar, dikkatiniz ve katkınız için teşekkür ederiz; düzeltiyorum Hanoi değil Hoi An – Da Nang arası 1 saatlik … şeklinde olması gerekiyor yazının.

BİR YORUM YAZIN