Bali Gezi Rehberi

Bali Gezi Rehberi

Bali Gezi Rehberi

Bali ülkemizde çok popüler ve özellikle Balayı Adası olarak adı çıkmış bir tropik ada ama Seyşeller, Mauritius, Maldivler, Zanzibar gibi birçok adayı görmüş bir aile olarak söyleyebiliriz ki Bali çok çok güzel bir ada ama Balayı için çok uygun mu? şüpheliyiz. Bunun sebebi Bali’de çok görülecek yer olması ve bu noktalar arasında geçiş sağlarken trafiğin ve yoğunluğun insanı bazen cidden daraltması. “Biz balayındayız” diyip kendinizi bir otele atar ve bu keşmekeşe girmezseniz o zaman bu durumdan etkilenmezsiniz tabii ama o zaman da Bali’ye gelmiş olmanızın pek bir anlamı kalmaz. Neyse biz gelelim Bali Gezi Rehberi yazımıza.

Endonezya’nın bir eyaleti olan Bali çok keyifli zaman geçirebileceğiniz, çok güzel ve üst düzey yemekler yiyebileceğiniz restaurantları olan, yemyeşil, sakin ve güler yüzlü insanı ile sizi karşılayacak bir ada. Deniz konusu biraz tartışmalı; çok güzel manzaralara sahip plajları olsa da deniz daha çok surfçüler için ideal. Yüzmek için Bali Adası değil de Gili Adalarına ya da Nusa Penida daha ideal. Özellikle ülkemizin denizlerinden sonra bazı plajlar çok da sizi etkilemeyebilir. Ama plajlar ile plaj hayatını farklı yerlere koymak lazım çünkü Bali’de deniz kenarındaki yaşam çok keyifli. Neredeyse tüm gününüzü geçirebileceğiniz çok güzel Beach tarzı mekanlar var. Bu mekanlar; havuz, deniz, restaurant, mağaza vs ne arıyorsanız hepsini bünyesinde barındırıyor.

Bali

Kısaca Endonezya Bali Gezi Rehberi

Kısaca Endonezya bilgisi vermek gerekirse Endonezya 270 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık 4. ülkesi ama dünyanın yüzölçümü açısından 14.büyük ülkesi, nüfus açısından da en çok müslümanın yaşadığı ülke. Cakarta Tokyo’dan sonra en kalabalık 2. metropol. Endonezya 17.000’den fazla adadan oluşan bir ada devleti ve bu adaların en büyükleri; Sumatra, Cava (Java) ve Sulavesi.

Ülkede resmi dil Endonezce yada Endonezyaca ama bu dilin 250 alt farklılaşmış türü konuşuluyor adada. Bu arada neredeyse herkes ingilizce konuşabiliyor.

Bolo

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Bali özetle Endonezya’nın bir adası ama oldukça farklı çünkü Endonezya müslüman bir ülke olmasına rağmen Bali Hindu. Bu sebeple de burada müslüman hayat şartlarına tanık olmuyorsunuz. Bali’de Expat adı verilen burada yaşayan ama buralı olmayan kişiler çok yoğunlukta, bunların büyük bir çoğunluğu Avustralya vatandaşı.

Bali'ye nasıl gidilir?

THY ve Singapur Havayolları en iyi seçenek

Ülkemizden THY’nın ya da Singapur Havayollarının Singapur aktarmalı uçuşları ile Bali’ye ulaşmak mümkün. Emirates’in ve Qatar Havayollarının da Bali uçuşları bulunuyor. Farklı zamanlarda kampanyalar olabildiği için tüm bu havayollarına bakmakta fayda var bilet alımı sırasında. Biz bilet öncesi araştırmamızı Kayak ve Skyscanner‘dan yapıyoruz bilet alımı için.

Bali’ye ulaşım; 2 saat önce havalimanına varış, Ankara-İstanbul 1 saat, 3 saat aktarma, İstanbul-Singapur uçuşu 11 saat, 4 saat aktarma bekleme, Singapur Bali uçuşu 3 saat; yol oldukça uzun ve yorucu diyebiliriz.

Bali

Bali'ye ne zaman gidilir?

Bali Gezi Rehberi yazımızın önemli konularından biri de tabii ki ne zaman Bali’ye gidileceği. Bali için yaz ve kış’dan değil Yağmurlu Sezon ve Kuru Sezon’dan bahsedilebilir. Kuru sezon Nisan-Ekim arası iken, yağmurlu sezon Kasım-Mart arası olarak özetlenebilir. Esasen Kuru sezon tam kuru denilemez az yağmurlu demek daha doğru olabilir.

Her ay Bali’ye gidebilirsiniz

Eğer yağmur az olsun istiyorsanız bu durumda tabii ki Nisan-Ekim aralığını seçmelisiniz. Bali’nin Yüksek Sezonu Nisan-Ağustos arası. Bali’de yüksek sezon Nisan’dan Ağustos’a kadar sürer. Turizm Mart ayında yükselmeye başlar ve sonbaharda önemli ölçüde düşer. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında zirve yapan otel fiyatları da bu eğilimi yansıtır. Bununla birlikte, turizm Kasım ve Aralık aylarında bir artış görülür; bu da, yağmur mevsiminin hakim olmasına rağmen, otel fiyatlarının hala yüksek olduğu anlamına gelir.

Kuru sezonda yağmurun az olduğunu ama nemin de fazla olduğunu unutmamalısınız.

Özetle Bali’de turizm 12 ay sürer; bazı artı ve eksilerle Bali’ye her ay gidebilirsiniz.

Bali

Bali'de nerede kalınır?

Bali Adası’nda mutlaka 1-2 bölgede kalınmalı. Doğa için Ubud‘da, deniz kenarında olmak için de Seminyak ya da Nusa Dua‘da kalınmalı. Ubud Bali’nin bohem hayatının hakim olduğu, doğa ile başbaşa kalacağınız deniz kenasında olmayan kısmı. Seminyak ve Nusa Dua ise Bali’nin deniz kenarında kalmak için tavsiye edilebilecek bölgeleri.

Bali dışında Gili Adaları olan Gili Trawangan, Gili Meno ve Gili Air’de de kalınabilir. Ancak Gili adalarından en popüler olanı Gli Trawangan buraya kısaca Gili T deniyor.

Diğer önemli bir nokta da Nusa Penida Adası. Biz 3 gece Ubud, 3 gece Seminyak, 3 gece Gili T olarak yaptık dağılımı. Bu planımızda 1 tam günü konaklamadan Nusa Penida’da geçirmek vardı ama 1 gece Seminyak’tan 1 gece Gili’den çalınarak 2 gece Nusa Penida da yapılabilirmiş.

Bu söylediğimiz günler en az günler şeklinde düşünülmeli. Yoksa bu noktaların herbirinde 5-10 gün de kalsanız hiç sıkılmadan vakit geçirirsiniz. Ba

liKuta roads are getting more congested Gezi Rehberi

Bali'de ulaşım

Bali’de belki de tek sıkıntı yaşayıp hoşumuza gitmeyen şey trafik sorunu oldu. 12 km yolu 2,5 saatte gittiğimiz oldu. Yollar 2 araç yan yana zor geçecek kadar dar ve adaya talep fazla olunca durum bu şekilde maalesef.

Araç değil ama scooter kiralayabilirsiniz

Öncelikle araç kiralama niyetiniz varsa hiç iyi bir fikir olmadığınız söylemeliyiz. Eğer motorsiklet kullanıyorsanız en doğrusu bir Scooter kiralamak. Bu şekilde süreleri en azından yarıya indirirsiniz. Eğer motorsiklet kullanmıyorsanız sürücülü motorsikletleri uygulama aracılığı ile çağırıp arkasına oturabiliyorsunuz. Bunun için Grab ve Go-Jek uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Uygulama ile araç çağırmak da mümkün tabii ki. Bunun için Uber ya da yine Grab’i kullanabilirsiniz.

Bali

Bali için vize gerekiyor mu?

Endonezya Türk vatandaşlarından her iki tip pasaport için de vize istemiyor ama neredeyse tüm ülkelerden VOA (Visa On Arrival) yani gelişte vize adı verilen bir vize isteniyor. Burada ana amaç 35 USD olan giriş ücretini almak gibi çünkü online olarak bu vizeyi yaklaşık 5 dakikada alabiliyorsunuz.

Bali’ye gitmeden ülkemizdeyken bu vizeyi alırsanız oraya vardığınızda bu işle uğraşmamış olursunuz. Ama havalimanına indikten sonra da orada bu vizeyi alabilirsiniz. VOA almak için tıklayın.

Bunun dışında bir de ülkeye giriş formu doldurulması gerekiyor. Bu formuda gezinize 4 gün kaladan itibaren buradayken doldurabiliyorsunuz ve size verilen QR kodu girişte göstermeniz yeterli oluyor. Giriş formunu doldurmak için tıklayın. Yine VOA gibi bu formu da indikten sonra doldurabilirsiniz ama burada iken halletmekte fayda var bize göre.

Endonezya Para birimi IDR Bali Gezi Rehberi

IDR yani Endonezya Rupisi hakkında da biraz bilgi verelim. 100.000 Endonezya Rupisi (IDR) yaklaşık 6,5 USD. Paralar yüzbinli filan olduğu için fiyatlar genellikle K kısaltması ile yazılıyor. Rakamın arkasına K yazılmışsa bu bin anlamına gelir. Yani bir menüde 100K yazıyorsa bu yemek 100.000 IDR (6,5 USD) demektir.

Bali'de gezilecek yerler

Ubud Bali Gezi Rehberi

Bali’nin olmazsa olmaz bölgesi bize göre kesinlikle Ubud. Ubud Bali’nin bohem hayatının yaşandığı daha entellektüel Expat’ların tercih ettiği kısım. Daha önce de belirttiğimiz gibi burası Bali Adası’nın orta Kuzey kesiminde yer alıyor. Pirinç tarlalarının ve doğanın ağır bastığı bir bölge. Doğa meraklıları, Yoga eğitimi almak ya da Yoga yapmak isteyenlerin tercihi de her zaman Ubud oluyor. Bali Gezi Rehberi

Ubud’da ve Bali’nin tümünde restaurant, otel vs tüm mekanların girişinde Chanang Sari adı verilen çiçekten yapılmış ufak sunaklar görürsünüz. Hatta o kadar girişe ve ayak altına konuyor ki istemeden de olsa alışık olmadığımız için çarpabiliyorduk. Muz yaprağı içerisine; Tanrı Vishnu için su, Tanrı Brahma için tütsü ve Tanrı Shiva için sarı beyaz çiçeklerin konulması ile hazırlanan Chanang Sari’yi dağıtan kişiler var, bunlar anlaşmalı oldukları yerlerdeki sunakları belirli aralıklarla tazeliyorlar. Kendi sunağınızı kendiniz de hazırlayıp sunabilirsiniz tabii ki.

Pirinç Tarlaları

Google’a Ubud yazdığınızda karşınıza çıkan etkileyici fotoğrafların çoğu Pirinç Teraslarına aittir. Bu tarla ya da teraslar Ubud’da birçok yerde bulunuyor ama iyi manzaralı bir Pirinç Terasına ulaşmak çok da kolay değil. Ubud’daki bazı mekanların arazisinde Pirinç Terasları da bulunuyor ve buralara giderseniz birçok şeye aynı anda ulaşıp güzel bir gün geçirebiliyorsunuz.

Bu amaçla bizim tavsiyemiz Alas Harum olacak. Burada Pirinç Terasları, Bali Swing adı verilen salıncaklar, Bike Zip, Zip Line gibi aktiviteler katılabiliyorsunuz. Bu aktivitelerin her biri ücretli ve Alas Harum’a girişin de ücreti ayrı ama içeri girdikten sonra bu aktivitelere katılmazsanız havuzlara girmek ve tesisin harika doğasında dolaşmak ücrete dahil. Burada tam bir günü çok rahatlıkla geçirebilirsiniz. Buraya girerken çantanızdaki su dahil tüm içecek ve yiyecekler karşılığında bir fiş verilerek emanete alınıyor ve çıkışta alabiliyorsunuz.

Bali Swing ve Bike Zip denemenizi özellikle tavsiye ederiz. Biz Bike Zip’i Filipinler‘de yapmıştık gerçekten inanılmaz bir deneyimdi.

Luwak Kahvesi (Kopi Luwak) Bali Gezi Rehberi

Bali denince akla gelen deneyimlerden birisi de Misk Kedisi‘nin (yerel adı Luwak ya da Civet Kedisi) dışkısından elde edilen kahvenin içilmesi. Luwak adı verilen bu Misk kedisi kahveyi yutuyor, midesinde fermente olan kahveyi dışkısı ile birlikte atıyor, bu kahve toplanıyor çeşitli işlemlerden geçirilerek temizleniyor ve daha sonra kavrularak ünlü Luwak Kahvesi elde ediliyor. Zor elde edilen bir kahve olduğu için de tabii ki oldukça pahalı. Alas Harum‘da bu kahveyi tadabiliyorsunuz (1 fincan 190K IDR yani yaklaşık 12 USD). Buradan çekirdek yada toz olarak bu kahveyi satın da alabiliyorsunuz (1 kg yaklaşık 350 USD). Kahveye çok meraklı olmamıza rağmen tadında özel bir şey alamadık ve satın almayı da düşünmedik.

Cretya Bali Gezi Rehberi

Alas Harum’un içerisindeki restaurant da Cretya ve Alas Harum’daki gününüzü Cretya’da bitirmek çok iyi bir fikir olacaktır. Kat kat havuzu, pirinç tarlası manzarası ile Cretya harika bir restaurant.

Tirta Empul (Kutsal Su) Bali Gezi Rehberi

Bali’nin Manukaya kasabasında yer alan Tirta Empul Tapınağı (Çeşme Tapınağı) kutsal suları nedeniyle Hindu’ların arınmak için geldikleri bir tapınak. Hindu’lar bu tapınağa gelerek 13 çeşmeden akan sularla tek tek yıkanarak arınıyorlar. Bali Gezi Rehberi

Suyun kaynağı  Pakerisan nehri ve buradan başladığı için sular ve dolayısı ile havuz çok temiz. Tapınak  Jaba Pura (ön bahçe), Jaba Tengah (orta bahçe) ve Jeroan (iç bahçe) olmak üzere üç bölüme ayrılmış. Orta Avlu olan Jaba Tengah’da 2 havuz bulunuyor. Havuzlardaki suyun sihirli güçlere sahip olduğuna inanılıyor ve yerel Balililer ve hatta bizim gibi gezginler havuzları besleyen 30 adet su musluğu altında arınmak için buraya geliyor. İç avluda dururken hamamdaki insanların bir arınma ritüeli uyguladıklarını hemen fark edeceksiniz. Yıkananlar soldaki havuzda başlar ve ilk su musluğunun altına dalınır. İlk musluğun altında kendilerini temizledikten sonra bir sonraki kuyruğa katılırlar. İki arıtma havuzunu dolduran 30 adet su musluğunun 28’i altında temizlenene kadar bu işleme devam ederler. Son ikisinde yıkanmak dinen yasaktır. Biz o hızla bunlarda da yıkanmış olabiliriz 🙂

Sarung mecburi

Tirta Empul Kompleksine girerken Sarung adı verilen ve Bali’de bazı kutsal mekanlara girerken sarmanız istenen bir örtü ile belden altınızı örtmeniz gerekiyor. Eğer uzun eteğiniz varsa Sarung örtmeniz gerekmiyor aksi halde erken ya da kadın fark etmeden Sarung takmanız gerekiyor. Bali

Daha sonra havuzların olduğu Orta Avluya geldiğinizde bu defa yeşil renkli Malaya Peştamali takmanız gerekiyor. Havuza girseniz de girmeseniz de havuz tarafına geçmek için bunu takmanız gerekiyor. Erkekler belden aşağısına sararken kadınların çapraz şekilde üst kısımlarını da örtmesi gerekiyor. Bu soyunma giyinme işlemleri için burada kiralık giysi dolapları bulunuyor.

Kanto Lampo Fall

Bali şelaleleri ile ünlü ve bunların çoğu Ubud’da yer alıyor. Önemli şelalelerden birisi Kanto Lampo tabii ki. Etrafında oyulmuş taşların yer aldığı zor olmayan bir yoldan inilerek ulaşabiliyorsunuz buraya. Kanto Lampo’nun alt kısmına indiğinizde meşhur Kanto Lampo pozu vermeniz için şelalenin alt kısmında oluşan suya girmeniz ve daha sonra kayalara çıkmanız gerekiyor. Biz zaten bu tip seksi pozlar veremediğimiz ve kaygan kayaları biraz riskli bulduğumuz için bu fotoğraf ile yetinerek Kanto Lampo’dan ayrıldık. Esasında ilk durağımız Tukad Cepung Şelalesiydi ama buraya giden yol kayıp kapandığı için buraya gidemedik.

Tibumana Falls

Sonraki durağımız Tibumana Şelalesi oldu. Buraya giden yol da zor değil yani herkes kolaylıkla yürüyebilir. Bu arada bu ve diğer şelalelere giriş ücretsiz Bali’de. Bu şelalenin altında büyük bir havuzu var. Şelalenin tam altına gitmek isterseniz buraya kadar yüzmeniz gerekiyor ama yüzmek isterseniz görevliler düdük çalarak yasak olduğunu ve dönmenizi söylüyorlar ama şelale sesinden düdük filan duyulmuyor o ayrı.

Monkey Forest

Daha sonraki durağımız Ubud’da Monkey Forest oldu (Giriş 60K). Monkey Forest (giriş 80-100K) çok büyük bir botanik parkı gibi bir yer. Buranın doğası gerçekten çok güzel ve adından da anlaşılacağı gibi içerde binden fazla maymun serbest olarak geziyorlar. Kompleks içerisinde; Dalem Agung Padangtegal Tapınağı, Kutsal Bahar Tapınağı ve Prajapati Tapınağı olarak 3 farklı yapı da bulunuyor. Bali’nin taş işçiliğinin meşhur olduğunu daha önce söylemiştik. Burada da girişten itibaren çok sayıda taş oyma şeklinde yapılmış maymun ve başka hayvan figürleri var. Bunların bol yağmur nedeniyle yosun kaplı olması ayrı bir hava veriyor.

Buradaki maymunlar Bali’de değişik yerlerde gördüğümüz maymunların hepsinden daha sakinlerdi. Ama yine de yanınızda içinde yiyecek olan poşet taşımamanızda fayda var. Maymunlardan kaçmanız onların ilgisini çekiyor ve arkanızda gelebiliyorlar bu tip hareketlerden kaçının. Bunun dışında fazla göz teması kurmanız da onlar açıdan tehdit oluşturuyor.

Burada 50K IDR karşılığında maymunları kucağınıza alıp besleyebiliyorsunuz. Görevli eşliğinde maymunlarla yakınlaşabiliyorsunuz. Görevliler telefonunuza yakın bir yerden yiyecek vererek sanki maymun selfie çekiyormuş gibi bir mizansen oluşturuyor. Maymun telefonunuzu elinizden almış da size vermiyor ama bu sırada fotoğraf da çekiyor gibi bir mizansen de buranın klasiklerinden.

Sayan House

Akşam yemek için Sayan House‘a rezervasyon yapmıştık. Bali’de çok çok özel ve farklı mekanlar var. Bali’de olduğunuz sürece akşam yemeklerinde bu mekanlardan birini deneyimlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Buranında bir gün önce bulunduğumuz Cretya gibi güzel bir manzarası var. Trafik izin verir de hava kararmadan gidebilirseniz çok daha iyi olur.

Leke Leke Falls

Bali’de yürümesi bir tık zor olan şelale Leke Leke Şelalesi. Zor dediysek sakın vazgeçmeyin yaklaşık 20 dakika sürüyor ve zorlanmadan gidilebiliyor. Biz sonun da yağmura denk gelsek de çok zorlanmadan inip çıktık.

Yolun başında manzarası çok güzel bir cafe var ve yol buradan başlıyor ve yola çıkarken size destek olması için bambu çubuklar veriliyor. Sadece çok yağmurlu bir gün ise yon toprak olduğu için kaygan ve sıkıntılı olabilir.

Dönüşte yukardaki cafede taze mix bir meyve suyu içmeyi ihmal etmeyin. Bizim tercihimiz Dragon + Pineapple oldu.

Aerial picture of Campuhan Ridge Walk , Scenic Green Valley in Ubud Bali. Drone photo.

Campuhan Ridge Walk

Burası sonradan yapılmış doğa içerisinde yaklaşık gidiş-dönüş 4 km’lik bir yürüyüş yolu ve 1 saatte tamamlanabiliyor. Gidip geri dönmek mümkün ama bizim çok fazla vaktimiz olmadığı için aracımız bizi diğer taraftan aldı.

Pirinç tarlaları arasından bir sırt üzerinde yürünen yol bizce çok keyifliydi. Yolun bitiminde de yine taze meyve suyu satan bir yer vardı ve tercihimiz bu defa Passion Fruit oldu.

Ubud Palace (Puri Saren Agung)

Ubud Palace adı üzerinde Ubud içindeki Kraliyet Sarayı. 1800’lerde yapılmış yapı ismine göre oldukça küçük ve Ubud merkezinde yer alıyor. Sadece avlusu gezilebiliyor iç kısımlara giremiyorsunuz. Burada özellikle taş oyma işçiliği dikkatinizi çekecektir. Eğer detaylara kendinizi kaptırırsanız gezmeniz vakit alacaktır aksi halde 15 dakika yeterli olur burayı görmek için.

Motel Mexicola

Bali’de bir akşamı Motel Mexicola adındaki Meksika restorantında daha doğrusu eğlence merkezinde geçirdik. Çok lezzetli meksika yemeklerinin arka arkaya gelmesi ile başlayan gece eğlencenin başladığını haber veren çanın çalması ile birlikte koptu. 1-2 saat sonra herkes biraz önce yemek yediğimiz masaların üstündeydi; uzun süredir bu kadar çok içtiğimizi ve eğlendiğimizi hatırlamıyoruz.

Massage Mister?

Bali Masajı

Biz ara ara grubumuza serbest zaman verdik ve serbest zamanlar genellikle masaj ile geçti. Masaj ücretleri yaptırdığınız yerin ne kadar lüks olduğuna göre 1 saatti 90K ila 500K arasında değişebiliyor. Ama ortalama 200K normal bir ücret.

Zest Ubud

Bu akşamki mekanımız Zest Ubud oldu. Çok çok farklı bir tecrübe yaşadık burada. Girişte ayakkabıların çıkarıldığı mekan bir Vegan Restaurantı. Çok farklı tiplerin sağa sola uzandığı mekandaki menüde hiç hayvansal ürün yok ama menüdeki isimler normal isimleri. Mesela Bolognese soslu makarna, Ahtapot, Şinitzel gibi isimleri görüyorsunuz ama buranın iddiası hayvansal ürünler kullanılmadan da benzer lezzetlerin yakalanabileceği. Bazı yemekler gerçekten orjinalinden iyiydi ama bazıları tabii ki orjinaline yaklaşamamıştı. Eğer giderseniz Passion Fruit Cheese Cake yiyin, lezzetine inanamayacaksınız.

Tanah Lot (Kaya Adası)

Bali’deki önemli Deniz Tapınaklarından birisi olan ve yapımı 16.yy’a uzanan Tanah Lot tek bir yapıdan oluşmuyor (Giriş 20K). Ana tapınak yaklaşık denizden 300 m açıkta olan ama Tanah Lot; Tanah Lot Tapınağı, Pakendungan Tapınağı, Penataran Tapınağı, Jro Kandang Tapınağı ve Njung Galuh Tapınağı olmak üzere 5 farklı tapınağa ev sahipliği yapıyor. Tanah Lot bir Hindu Tapınağı ve Hindu olamayanlar tapınağın içine giremiyor. Gelgit durumuna göre tapınağa bazen yürüyerek ulaşmak da mümkün oluyormuş ama biz gittiğimizde o şekilde değildi.

Denizdeki ana tapınak karadaki bir dizi tapınakla tamamlanıyor ve oldukça geniş bir alana yayılıyor. Başta Tanah Lot olmak üzere Bali’deki tüm Deniz Tapınaklarını denizin altındaki Zehirli Yılanların koruduğuna inanılıyor.

Bu tapınak gün batımı manzarası ile ünlü ve biz de bunu hesaplayarak gün batımında burada olacak şekilde plan yaptık ama hava bulutlu ve yağmurlu olduğu için gün batımı olamadı.

Tapınağın kompleksinin en son kısmında adaya yakın olan View Point’e kadar gitmeyi unutmayın.

Uluwatu Tapınağı (Pura Luhur Uluwatu)

Uluwatu Tapınağı Pacatu köyünün içerisindeki Bali’nin önemli bir Deniz Tapınağı’na giriş 30K. Yaklaşık 1000 yıl önce sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan tapınak çok etkileyici bir manzaraya sahip. Bu tapınaktaki maymunlara aman dikkat çünkü kafayı gözlük ve şapkalarınıza takmış durumdalar. Eşya çalma huyu olan maymunlardan korunmak için mutlaka gözlüklerinizi, kameranızı ve şapkanızı komplekse girmeden önce çıkartmalı cep telefonlarınızı da çok sakınmalısınız. Bunun dışında içerisinde yiyecek olan yada o görünümde poşet de taşımayın. Buradaki maymunlar diğer yerlerdekinin aksine agresifler.

Uluwatu Tapınağında her gün gün batımında (18:00’de) Kecak Dansı gösterisi yapılıyor (100K).

La Brisa

Bu akşamki mekanımız La Brisa. Bu mekan Seminyak’ta tam deniz kenarında yer alıyor. İçerisinde havuz, restaurant, plaj vs ne arasanız var dolayısıyla burada bir akşam yemeğinden çok daha fazla zaman geçirilebilir. Zaten Bali’deki Finns, Single Finn gibi benzeri mekanlar da tam gün geçirilebilecek yerler ama sınırlı zamanımız olduğu için biz öyle yapamadık.

Seminyak

Eskiden pirinç tarlalarının olduğu bu kasaba şimdi Bali Turizminin en gözde yerlerinden. Özellikle 2000’den itibaren hızla gelişen Seminyak şu sıralar lüks otel ve restaurantların toplandığı bir bölge. Eskiden Kuta daha popüler iken artık Seminyak Bali’nin yeni gözdesi.

Bali Plajları Bali Gezi RehberiBali Gezi Rehberi

Biz Bali’de plaj olarak Dreamland Beach, Canggu, Padang Padang Beach‘e gittik. Bizim gittiklerimiz dışında Kuta Beach, Nusa Dua Beach, Sanur, Jimbaran, Lovida diğer önemli plajlar.

Gili Adaları Bali Gezi Rehberi Bali Gezi Rehberi

Bali gezimizde Gili Trawangan‘da da 3 gün geçirdik ve söylemeliyiz ki Bali gezinize Gil T yada Nusa Penida gibi daha sakin bir noktayı da eklemelisiniz.

Biz bir gün Bali’den tam günlük Nusa Penida gezisi , 3 gün de Gili T’de kalacak şekilde plan yaptık.

Bali’den 1,5 saatlik feribot yolculuğu ile gelinen Gili Adaları; Gili Trawangan (kısaca Gili T), Gili Meno ve Gili Air adalarından oluşuyor. Gili adaları arasında en popüler olan Gili T. Gili Meno’ya genellikle Gili T’den tekne turları ile gidiliyor. Gili Meno Gili T’nin daha bakir hali olarak anlatılabilir ama Gili T zaten o kadar bakir ki bizce Meno’ya günübirlik gidilmesi yeterli. Gili Air ise müslüman bir ada bu nedenle turistik açıdan daha sıkıntılı Bali ve Gili T’ye göre.

Gili T’nin denizi sığ ama çok temiz, plajdaki şezlongları birşeyler yiyip içmek şartı ile ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

Bali T’de araç bulunmuyor ulaşım at arabaları, bisiklet ve yürüyerek yapılıyor. Ancak ada zaten çok küçük olduğu için çoğu zaman yürümek yeterli oluyor. Birçok otel misafirlerine ücretsiz bisiklet imkanı sağlıyor eğer otelinizde yoksa yada daha kaliteli bir bisiklet isterseniz çok sayıda bisiklet kiralama şirketi de mevcut ama yol üzerinde. Biz 3 gün boyunca her yere bisikletle gittik sadece ilk gün yanımızda bavullarımız olduğu için feribot iskelesinden otele kadar at arabası kullandık. At arabaları 2 kişi binerseniz 100K, 3 kişi binerseniz 125K ücret alıyorlar. Maksimum 3 kişi binebiliyorsunuz.

Gün batımı adanın uç noktasında çok güzel oluyor. Gün batımını izlemek için bir akşam üzeri mutlaka Gili Trawangan Sunset Point isimli mekana gitmenizi öneririz. Ancak çok popüler olduğu için gün batımından 1 saat önce burada olun, içecekler ve manzara çok güzel olduğu için kesinlikle sıkılmazsınız.

Tam gün batımı saatinde bir de ateş dansı gösterisi başlıyor ki bu da gün batımını tamamlıyor.

Nest Heykelleri

Buradan Gili Meno ve isterseniz Gili Air’i de kapsayan turlar düzenleniyor. Genellikle yarım gün süren bu turlarda Meno adası açıklarındaki Nest Heykelleri görülmeye değer. Hem turizmi hem de mercan oluşumunu canlandırmak için 2017 yılında su altına yaklaşık 5 m derinliğe yerleştirilen heykeltraş ve su altı fotoğrafçısı Jason De Caires Taylor’ın eseri olan bu 48 heykel şu anda çok önemli bir çekim merkezi olmuş. Heykeller, yaşamı ve yaşamın sürekliliği temsil etmesi için çember biçiminde yerleştirilmiş. Kompozisyon birbirine sarılmış kadın ve erkekler ile onların ayakları altına dizilmiş çıplak kadın heykellerinden oluşuyor. Bali Gezi Rehberi

Her zaman olmuyormuş ama biz oradayken öyle kuvvetli bir akıntı vardı ki heykellerin üzerinde ancak 1-2 sn kalabildik. Geri dönmek için çok büyük çaba sarfetsek de başaramadık. Daha sonra teknemiz akıntının bizi sürüklediği yerden alarak tekrar heykellerin arkasına bıraktı. Bu defa akıntının gücünden daha haberdar olduğumuz için zamanımızı daha dikkatli kullandık ve bazı fotoğraflar çekebildik. Bu sırada nasıl başardı bilmiyorum ama Funda heykellere kadar dalabildi 🙂 ben de nasıl oldu bilmiyorum ama o anı yakalayabildim. Fotoğrafını çekemedik ama yine bu bölgede bir de Kartal Heykeli var. Bu dalışlar esnasında çok sayıda kaplumbağa görme şansımız da oldu.

Burada restaurant olarak tavsiyemiz Ko Ko Mo ve Santi Lounge olacak; ikisi de birbirinden kaliteli mekanlar. Santi Lounge’da yediğimiz yemek sonrası sahildeki bir barda Arjantin-Fransa Dünya Kupasını izlemek çok güzel bir anı oldu. bali Gezi Rehberi

Nusa Penida

Nusa Penida Adası

Bali’de önemli noktalardan birisi de Nusa Penida Adası. Günü birlik geziler ile görebileceğiniz ada Instagram’daki birçok Bali fotoğrafının çekildiği yerdir. Eğer mümkün ise buraya günlük gezi yapmayıp 1-2 gün kalmanızı tavsiye ederiz. Böyle diyoruz ama biz 1 günlük bir gezi planladık ve o gün feribot seferleri iptal olduğu için Nusa Penida’yı hiç göremedik.  Bazı ülkeler oluyor bir defa gidiyoruz ve ora ile işimiz bitiyor ama Bali o kadar güzel bir yer ki mutlaka bir gün yine Bali’ye gider bu defa Nusa Penida’da kalırız.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Bali Gezi Rehberi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Nurdan Betil dedi ki:

  Herzamanki gibi harika bir geziydi. Çok teşekkürler

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Güzel anıların biriktirildiği bir gezi oldu gerçekten…

 2. Nur Canoglu dedi ki:

  Ne guzeldi. Hatirlamış oldum. ❤️ Tekrar tesekkurler.

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Bu yazıların amacı yeni gezecek olanlara yol göstermek ama bize de anılarımızı hep hatırlatacak şekilde yazılı durması ayrı bir güzel oluyor gerçekten.

 3. Şaziye Sarı dedi ki:

  Fotoğraflara bakarken, ne çok yer gezmişiz dedim yine. Her bir köşesi her bir anı her bir mekanı ayrı güzeldi. Nest heykellerini görmek, Gili de muhteşem bir butik otelde havuz keyfi deniz keyfi yapmak, hele sunset ve dans gösterisi hafızalardan çıkıcak gibi drğildi. Bali’ deki sonsuzluk havuzunda akşam dinlenceleri, şelaleden şelaleye gezmek, kahveler, klüpler, tapınaklarda arınma seansları… herşeyden önemlisi güzel insanlarla tatili paylaşmak gibisi yok tabi ki. Teşekkürler bir kere daha????????

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Çok teşekkürler güzel yorum için. Bu güzel gezi de anılarımızda özel bir yerde kalacak.

 4. Gul Diri dedi ki:

  Okurken yine gitmek istedim. Ne guzel yerler gorduk. Anilar biriktirdik. Guzel insanlar tanidik. Bilgi dagircagimizi genisletik.

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Kafamızda yine güzel planlar var ????

 5. Gamze Batmaz dedi ki:

  Gerçekten de maceralarla dolu bir geziydi. Her ne kadar heykelleri görmek için gözümü karartsam da olmadı :))) Çok güzel anlar biriktirdiğimiz bir geziydi. Bol bol masajlı, trafikli, dünya kupalı, yüzmeli, bisikletli, hoplamalı zıplamalı daha ne olsun :))) İnşallah bundan sonraki gezilerde, daha da güzel anılarla hep beraber olmak dileğiyle. Sevgiler…

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Senin için Nest tam maceraydı valla 🙂 başka gezilerde görüşmek üzere…

 6. Gul Turkman dedi ki:

  Sevgili yolculuk “ gurumuz” sizinle gezmek cok keyifli❤️
  Bali ve Gili adalari cok guzeldi gorulmeye deger ne guzel anlatmissin
  Bu vesile ile sevgili grubumuza kucak dolusu sevgiler bir donraki gezide gorusmek uzere ????????????

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Grup da seni kucaklıyor; Sevgiler…

   Gezilerin duyurusu Pek yakında…

 7. Nurdan Talu dedi ki:

  Cok guzel anilar biriktirdim.Bu hatirlatmalarda iyi oluyor gercekten.Herkese sevgiler.

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Yorum için teşekkürler, yeni anılar için yeni rotalarda görüşmek üzere…

 8. Kimya köfteci dedi ki:

  Gezdiğimiz gördüğümüz her yer çok güzeldi. Grup bir harikaydı. Yeni yerler, yeni insanlar,eğlence,bol kahkaha, keyif. Daha ne olsun. Yolculuk tutkusuna tekrar tekrar çok teşekkürler.

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Çok teşekkürler Kimya, gerçekten çok eğlendik. Yeni gezilerde birlikte olmak dileğiyle…

BİR YORUM YAZIN