Capri Adası

2,995 hit
Capri Adası

Capri adası İtalya’nın güneyinde Napoliye yaklaşık yarım saat uzaklıkta bir ada. Bu nedenle buraya geçiş genellikle Napoli’den satın alınan özel turlarla yapılıyor. Napoli’den kalkan yavaş normal ya da hızlı feribotlarla da adaya gitmek mümkün. Ücretler feribotun tipine göre 14 euro ile 22 euro (tek yön) arasında değişiyor.

Eğer yavaş (80 dk, 14 euro) ve normal (60 dk, 19,20 euro) feribotla geçmek isterseniz bu feribotlar Napoli’nin Calata Porta di Massa feribot terminalinden kalkarken, eğer hızlı feribot (50 dk, 22 euro) isterseniz bu Napoli’nin Movo Beverello Feribot Terminalinden (Mergellina)kalkıyor.  Zaten adada ihtiyacınız yok ama bazı saatlerdeki feribotlar araçla geçişe sadece adada yaşayanların araçları için izin veriliyor.

Önemli özelliği Avrupa ve İtalya sosyetesinin yazlık mekanı olması. Doğa güzelliği ünlü olan adada hem aşağıda hem yukarıda yaşam var. Yukarı kısıma teleferik, minibüs ya da taksi alternatiflerinden biri ile çıkılabiliyor. Eğer teleferikle çıkarsanız tek yön 5 dk sürüyor ve 1,80 euro. Taksi zirveye 10 dakikada varıyor ve 17 euro civarı tutuyor. Eğer Anacapri’ye gidecekseniz sadece taksi seçeneği 15 dk, 23 euro iken otobüsle ulaşım 20 dk, 1,80 euro.

Capri’de adasına giriş Marina Grande’den yapılıyor. Genelde gezilen ve otel, restoran ve yerleşimin yoğun olduğu yer Capri kısmı. Bunun dışında bir de Anacapri adı verilen ve adanın yerleşik halkının yaşadığı kısım bulunuyor.

Anacapri ile Capri arasında doğal güzelliği ile sizi etkileyecek bir yol bulunuyor. Eğer Anacapri’ye geçerseniz ki burası adanın en güzel yeridir bu nedenle geçmenizi tavsiye ederiz; denize baktığınızda Anacapri’den denize kadar inen basamaklı bir yürüme yolu görürsünüz. Bu tarihi 800 basamaklı  tarihi merdivene Phonenician Steps adı veriliyor. Haritada Piazzetta olarak görülen yer taksi ve teleferiğin sizi bıraktığı Capri merkezi.

Görülmesi gereken noktalar olarak; Marina Grande, Marina Piccola, lüks villaların dizili olduğu Trafaga Belvedere, eğer vaktiniz varsa Grotta Azzura sayılabilir. Zirveden görmek yetmezse Faraglioni’yi görmek için eğer hava şartları müsaitse adayı dolaşan bir tekne turuna katılmalısınız.

Capri’ye spesifik olan ürünler “limoncello” denilen limondan yapılan sert bir içkileri (gitmişken tatmadan hatta almadan dönmeyin bir şişesi 9 euro civarında, bir de teleferiğin çıktığı noktadaki meydanda buz ve limonata karışımı bir şey satan biri var (içeceğin adını unuttum hatırlayan bize lütfen yazsın … mutlaka deneyin) ve el yapımı, el boyaması seramikler. Capride sokak levhaları bile seramik.

İtalya hakkındaki genel bilgileri Roma sayfasında bulabilirsiniz. Diğer İtalya yazılarımız için tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Zeynep Ayyüce dedi ki:

    Napoli de var mı

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Napoli Sayfası birkaç gün sonra yayında olacak. Site güncellendiği için yavaş yavaş ekliyoruz tüm ülke ve şehirleri.

BİR YORUM YAZIN