Gozo

1,889 hit
Gozo

Gozo’ya gitmek için Malta’nın Kuzeyindeki Cirkewwa’ya (Çirkeva okunur) gitmeniz buradan Gozo feribotuna binmeniz gerekiyor. Bu yol boyunca tabelalarda Ghawdex yazdığını göreceksiniz Gozo’nun diğer adı Ghawdex. 45 dakikada bir sefer var ve yol 25 dk sürüyor. Bu feribota araçla da binebiliyorsunuz. Burada bir detay vermek istiyorum kiralık araçların sigortası feribotu kapsamıyor. Özetle olur ya feribot batar ya da yangın filan çıkar da araç pert olursa tüm ödeme size ait. Feribot iki katlı ve genel olarak masalı kafeterya düzeninde. Gozo’ya geçiş ücretleri (gidiş-dönüş) araç + sürücü: 15,70 euro, ekstra yolcu: 4,65 euro şeklinde. Eğer son anda feribota yetişirseniz bilet almakla vakit kaybetmeden feribota gidin. Biletler gidiş-dönüş olarak satıldığı için bileti Gozo’dan dönerken de alabiliyorsunuz. Bizim Gozo’ya geçişimiz bu şekilde biletsiz oldu, dönerken elinizde dönüş biletiniz yoksa zaten gidiş-dönüş bileti almak zorundasınız.

Gozo’nun başkenti Victoria ama Malta’lılar daha çok Rabat ismini kullanıyorlar. Rabat’a giderken Rotunda St. John Baptist Church yol üzerinde kalıyor. Artık Katedral ve kiliselerden daral geldiği için burayı dışarıdan görüp devam ettik.

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

“Seyahat insanın dünyasını genişletir”

Malcolm X

Victoria hem ilgi çekici hem de görülmesi gereken çok nokta olan bir yer. En önemli yapı tabii ki Büyük Kale ya da Gran Castello olarak adlandırılan Mdina Kalesi. 5 euroya alacağınız tek biletle gezebileceğiniz Folklore Museum, Old Prison, Visitors Center, Arkeoloji Müzesi, Doğa tarihi Müzesi görülmeye değer yerler. Müze isminin çok geçtiğine bakmayın buralar 2-3 odalık ufak yerler.

Victoria çıkışında Ta’ Kola Windmill, Ġgantija yan yana Ramla Bay ise yakın bu noktaları da görüp sırası ile Mgarr ix-Xini (Emcar okunur) Ta’ Ċenċ Cliffs (Ta Çen okunur) Sanap Cliffs, Xlendi, Dwejra Bay, Dwejra Tower, Fungus Rock, Azure Window, Inland Sea’i gördük.

Bunların arasından en dikkat çekici ve etkileyici olan çok dik bir falez olan Ta Cenc idi. Rüzgar nedeniyle de aynı zamanda biraz ürkütücü bu falezler bölgesinden sonra bir Game of Thrones hayranı da olduğumuz için en etkileyici kısım bize göre Dwejra Bay (Diveyra okunur) ve Azure Window’du. Dizinin önemli bazı bölümlerinin çekildiği bu mekanlarda olmak çok güzeldi bizim için.

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Çok planlayarak değil ama son bir yıl içerisinde hem İzlanda hem de Malta’da yer alan en önemli film seti mekanlarını görmüş olduk. Ancak maalesef 2017 mart ayındaki çok sert bir fırtınada bu çok ünlü Azure Window çöktüğü için biz ancak geriye kalanları görebildik. Azure Window’un hemen önünde özellikle dalgıçlar için önem taşıyan Blue Hole bulunuyor. Burası denize girilebilecek küçük bir alan gibi görünüyor ama içerisi çok büyük bir mağara bu nedenle dalgıçlar buraya akın ediyor. Bu alanda aynı isimli (Dwejra) koy, kale ve mağaraların içerisinden sızan su ile oluşmuş olan Inland Sea (İç Deniz) de görülmeli. Gerçeği o kadar etkileyici değil ama Inland Sea drone ile Maldivler gibi görüntü verdi.

Bu arada Xlendi’yi de kaçırmamalısınız. Hatta yemek saatini burada olacak şekilde ayarlarsanız keyifli bir ortamda yemek yiyerek Gozo gezinize devam edersiniz. Xlendi’nin olduğu ortam çok değişik geldi bize bu küçük yerleşim yerine benzer coğrafi konumu olan başka bir yer görmemiştik.

Tüm bu noktalardan sonra sırası ile Salt Pans, Ramla Bay, San Blas Beach, Daħlet Qorrot Beach, Ħondoq Ir-Rummien Beach’i görüp Feribot Terminaline gidecektik ama anlaşılan Medina’da fazla zaman harcamışız çünkü deniz suyundan tuz üretmek amacıyla yapılan haznelerin olduğu Salt Pans’i gördükten sonra hava karardığı için diğer noktaları iptal ederek feribotla Malta’ya döndük.

Biz kiralık aracımızla bu noktalara geldik ama otobüs ile ulaşacaksanız Gozo adasına vardıktan sonra 303 numaralı otobüse binerek son durak olan Rabat’a oradan da 311 numaralı otobüs ile Azure Window’a ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflarından çok az kısmının ayakta kaldığını gördüğümüz için biz gitmedik ama Ggantija Tapınağı da (Hantia okunur) buradaki önemli ilgi alanlarından birisi.

Cirkewwa feribot terminaline yakın olduğu için Gozo dönüşünde Malta adasının Melieha bölgesinde olan ve 1980’li yıllarda gösterime giren Popeye filmi için inşa edilmiş olan bir film setini ve yakınındaki Red Tower ani Kırmızı kale’yi görecektik ama Gozo’yu bile tam bitiremediğimiz için bu iki noktayı da başka güne bıraktık.

Gezinin diğer Malta yazılarını da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN