Prag Gezi Rehberi

28.02.2018
2,493 hit
Prag Gezi Rehberi

Prag ülkemizde yurt dışı geziler için ilk yapılan seçimlerden biri.Size detaylı bir  Prag Gezi Rehberi hazırladık Prag gezilecek yerler, görülecek yerler, yapılacaklar ve Prag’a gitmeden önce bilinmesi gereken her şeyi bu yazıda toplamaya çalıştık.

Prag Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve 10 milyonluk Çek Cumhuriyetinin (yeni adı ile Çekya) 1,2 milyonu Prag’da yaşıyor. Ülkede çek dili konuşuluyor. 2. Dünya Savaşı sırasında bombalama tehditi ile ile şehir Almanlara teslim edildiği için !! bombalardan nasibini almamış nadir kentlerden ve bu sebeple tarihi zenginliği günümüze kalabilmiş.

Prag’a ne zaman gidilir?

Prag’ı ziyaret için en iyi aylar mayıs, haziran ve eylül olarak sıralanabilir. Biz hem bu popüler aylar içerisinde hem de kışın en yoğun olduğu aralık ayında Prag’da bulunduk. Şunu söyleyebiliriz ki Prag her mevsimde gidilebilecek bir şehir.

Kışın hava 5 derece civarında, temmuz-ağustos aylarında da 30 derece civarında oluyor ısı. Özellikle yaz aylarında hafta sonları sıklıkla Çekya vatandaşları hafta sonu evlerine (Chaloupka) kaçtıkları için şehir turistlere kalır.

5-26 aralık arasında başta Stara Mesto olmak üzere meydanlarda Noel Pazarları kuruluyor ve be şehre bir heyecan katıyor. Yeni Yıl akşamı ise Prazsky Hrad’da (Kale) havai fişek gösterisi yapılıyor.

Nasıl Gidilir

Prag’a ulaşmanın en kolay yolu THY ve Pegasus‘un direk uçuşları. Daha uygun fiyatlara aktarmalı uçuşlar da bulabilirsiniz ama Prag kadar yakın bir şehre aktarmalı uçmak çok mantıklı bir seçim olmaz.

Nerede Kalınır

Prag çok büyük bir kent değil bu nedenle eğer merkezi bir yerde konaklarsanız tüm şehri gezmeniz daha kolaylaşır. Size tavsiyemiz Charles Köprüsünün diğer tarafı olan Mala Strana ya da eski Şehir Meydanı ve çevresi olarak tarif edebileceğimiz Stare Mesto semtleri olacak.

Prag’da ulaşım

Metro

Prag Metrosu 3 hattan oluşmakta ve her hat farklı renkteki bir harf ile tanınmakta. Hat A Yeşil renk (Skalka – Dejvicka istasyonları), Hat B sarı renk (Cerny – Zlicin istasyonları) , Hat C kırmızı renk (Nadrazi Holesovice – Haje istasyonları) . Metro sabah 5 ile gece 12 arasında işlemekte. Çalışma saat-günleri içinde her 2 dk da bir, diğer zamanlarda 4 ile 10 dk arasında sefer var.

Tramvay ve Otobüs

Tramvay ve Otobüsler sabah 4:30 ile gece 24.00 arasında işlemekte ve tarifeleri duraklarda asılı oluyor. Toplu taşıma araçlarında billet kontrolü yok ama rastgele yapılan kontrollerde yakalandığınızda çok ağır cezalar var.

Funicular

Funicular ile Petrin Tepesine çıkış Újezd – Nebozizek – Petrin güzergahında yer almakta. Funicular sabah 9:15 , aksam 8:45 arasında işlemekte. Şehir ulaşımının tümü bilet ile sağlanıyor. Yolcular yolculukları öncesinde biletlerini otel, Dopravni Podnik Info merkezi, gazete bayileri, seyahat acenteleri mağazalardan temin edebilir. Ya da tek gidişlik biletler metro istasyonlarında bulunan kiosklardan temin edilebilir.

Prag ve Sanat

Prag Orta Çağdan kalma hissi uyandıran eski şehir dokusunu koruduğu için tüm dünyadan turist alan bir şehir. Bunun dışında Prag Orta Avrupa eğlence hayatında önemli bir  şehir olduğu için komşu ülkelerden de kısa süreli ziyaretle alıyor.

Prag’ın nüfusu 1,2 milyon olan küçük bir şehir olmasına rağmen küçüklüğü ile doğru orantılı olmayan bir sanat hayatı var. Franz Kafka gibi bir yazarı yetiştiren Prag, Mozart için de çok önemli bir şehirdir. Don Giovanni ilke defa Prag’da sahneye konurken Figaro’ya Prag Viyana’dan daha fazla sahip çıkmıştır. Mozart Salzburg doğumlu olmasına, hayatının önemli bir kısmını Viyana’da geçirmiş olmasına rağmen Prag önemli bir iz bırakmıştır sanatçının hayatında. Biz de bu nedenle Le Nozze di Figaro (Figaro’nun Düğünü) Operasını Prag Narodni Divadlo Tiyatrosunda izlemeyi tercih etmiştik. Siz de böyle bir etkinlik bir bilet almak isterseniz tıklayın.

Prag konser salonları, tiyatrolar, kukla tiyatroları müzelerle dolu bir sanat ve kültür şehri. Çek Kukla Tiyatroları da bu şehir için çok özel bir etkinliktir.

Prag’da Osmanlı izleri

Vltava Nehri tarafından ikiye bölünen şehrin merkezi Stara Mesto (Eski Şehir) ve önemli noktaların çoğu bu meydanın etrafında ya da yakınında bulunuyor. Bu meydanda bulunan Belediye Sarayı’nın Saat Kulesi ve Astronomik Saat turistlerin ana ilgi odaklarından birisi. Her saat başı çaldığı zaman 12 havarinin geçit törenine sahne oluyor. Saatten dışarı çıkan kuklalar insanlara yapmamaları gereken 4 şeyi hatırlatıyor. İlk önce saatin solunda bulunan iskelet elinde bulunan ipi çekiyor. Sol elinde ise ters çevirdiği bir kum saati hayatı ya da ölümü, elinde aynayla kendine bakan figür kibiri, elinde altın torbası olan yahudi cimriliği, elinde mandolinle Türk’e benzeyen figür ise sefahat ve şehvete düşkünlüğü simgeliyor. Bu bölümün sonunda horoz ötüyor ve çan çalıyor. Buradaki Türk figürünün korkuyu simgelediğini yazan kaynaklar da var.

Saatin alt kısmındada 4 kukla var. Bunlar da yapmanız gereken şeyleri; bilime, adalete, astronomiye ve eğitime önem vermemizi ve unutmamamızı hatırlatıyor.

Arnavut kaldırımlı Prag sokaklarındaki geziniz esnasında en az birkaç defa üzerinden geçeceğiniz Charles Köprüsü‘nün saat kulesine bakan ayağında bir nehir seviyesini ölçen bir cetvel var. Bu cetvelin yanlarında nehrin seviyesini gösteren bazı taş kabartmalar mevcut. En son seviyede bir Osmanlı Başı figürü var; bu kabartma “artık nehir Osmanlı kadar tehlikeli kaç !” anlamına geliyor.

Charles Köprüsü Prag'ın en önemli yapısı

Charles Köprüsü

Prag görülecek yerler ile devam edelim

Prag o kadar büyülü ve estetik bir şehir ki altta yazacağımız noktalara özel olarak gitmeseniz sadece turistlerle birlikte sağa sola yürüseniz bile büyük keyif alırsınız şehirden. Zaten bu sırada Prag Gezilecek Yerler listesinin çoğunu da ister istemez görürsünüz.

Neyse bırakalım geçmiş günleri 🙂

Saat kulesine çıkarak muhteşem bir Prag manzarası ile Prag’a merhaba diyebilirsiniz. Bu kompleks aynı zamanda Belediye Sarayı olduğu için her zaman burada evlenen çiftlere rastlamak  mümkün oluyor.

Stromestreke Namesti Avrupa hatta Dünyanın en güzel meydanlarından birisi. Meydanın güzelliği büyüklüğünden ve etrafını çevreleyen yapıların görkeminden geliyor. Stromestreke Namesti meydanına açılan evlerde eski çağda evler numara ile değil evlerin üzerindeki motiflerler ayrılırmış. Bu meydandaki taş masalı ev, taş keçili ev, altın unicornlu ev, leylekli ev, mavi yıldızlı ev görülebilecek akla gelen örnekler.

Orloj yani diğer adıyla Astronomik Saat buradaki en önemli yapı. Yukarıda Osmanlı ile Prag ilişkisinden bahsederken saatin çalışmasını kısaca anlatmıştık. Saat her saat başında çalışında bu figürleri görebiliyorsunuz. Zaten her saat başına yakın dakikalarda turistlerin saatin altında toplanmaya başlamasından anlaşılıyor saatin yaklaştığı.

13.yy’a dayanan tarihine rağmen Belediye Sarayının şu andaki binası 1900’lerin başında yapılmış.

Bu meydanı baz alırsak, güney tarafında Nove Mesto yani yeni şehir, güzel sokaklar ve Opera Binası yer alıyor. Kuzey tarafında ise en önemli ve ünlü alışveriş caddesi Parizka (Paris Caddesi) ve Jewish Quarter (Musevi Mahallesi) yer alıyor. Batısında ise Vlatava Nehri ve üzerinde bulunan büyüleyici Karluv Most (Charles Köprüsü ya da Karel Köprüsü) sizi şehrin diğer tarafına götürür.

Eski şehrin UNESCO tarafından dünya mirası kabul edildiğini hatırlatalım. Nehrin karşı tarafında başınızı kaldırdığınızda görebileceğiniz Prag Kalesi yer alıyor. Kaleden kendinizi merdivenlere bırakırsanız eski şehire kadar uzun sayılmayacak bir yürüyüşle ulaşırsınız.

Eğer Eski Şehir Meydanı’nı gördüyseniz sonraki durağınız birçok gezgin gibi Charles Köprüsü ya da diğer adıyla Karluv Most olmalı. Bir yaya köprüsü olan Charles Köprüsü’nün yapımı 14.yy’a dayanıyor. Bu köprüyü ünlü yapan esasen üzerindeki 30 adet heykeldir. Tümü orjinal kadar iyi olmasına rağmen bunlar Ulusal Müzede bulunan asıllarının replikaları. Aziz Nepomuk’un heykeli bunlar arasında en ünlü olanıdır. Bu heykeli herkesin ellerini sürmesi nedeniyle parlamasından tanıyabilirsiniz. İnsanlar bu heykele ellerini sürerek dilekte bulunuyorlar. Aziz Nepomuk’un hazin bir hikayesi var. Bir gün kralın karısı Aziz Nepomuk’a günah çıkartır. Kral eşinin günah çıkardığını öğrenir Aziz Nepomuk’u huzuruna isteyerek eşinin hangi konuda günah çıkardığını sorar.  Ancak Rahip kendisinin bir din adamı olduğunu ve bunu asla söyleyemeyeceğini belirtir. Eşinin kendini aldattığından şüphelenen Kral rahibin olumsuz tavrına daha fazla dayanamayıp rahibi bu köprüden aşağıya attırır. Rahip nehire düşerken başının üstünde şu anda heykelinde de olan bir hare oluşmaya başlar ama hayatını kaybeder.

Özellikle havanın daha uygun olduğu zamanlarda köprüde portrenizi çizen ressamlar ya da müzisyenlere sıklıkla rastlarsınız.

Celetna Ilice ya da Celetna Sokağı Prag Görülecek yerler listesinde olmalı. Bu sokakta Prag mimarisinin en eski örneklerini görebilirsiniz. En eski Prag evlerinin bulunduğu sokaktaki evlerin çoğunluğu şu anda cafe ya da restoran olarak hizmet veriyor.

Prag gezilecek yerler bitmedi

Konu Prag Gezi Rehberi olunca anlatılması gereken yer de çok. Petrin Kulesi ve Sparta Prag’ın maçlarını oynadığı stad da bu yakadadır. Küçük bir not; Türk Büyükelçiliği de bu yakadadır.

Tyn Kilisesi, Kraliyet Sarayı,St.George Manastırı, Vitus Katedrali, Summer Palace, Loreto, Cernin Palace, Hradcany Square, Golden Lane, Valdtejn Gardens, St. Nicolas Kilisesi, Saat Kulesi, Charles Köprüsü, Funicular, Bridge Tower, Old Town Square, Petrin Kulesi, Welceslas Square, Zivkov Tower, Peace Square, Clementinum, Barut Kulesi (Powder Tower), Ulusal Müze, Ulusal Tiyatro ve Franz Kafka’nın Evi görülmesi gereken yerler arasında.

Eğer 22 nolu tramvaya binerseniz şehrin manzarasının keyfine varabilirsiniz. Pazartesi günleri tüm kaleler, kuleler, ve antik döneme ait kalıntıların bulunduğu ören yerleri ziyarete kapalıdır. Buna ilaveten Ulusal Müze her ayın ilk pazartesi günü ücretsiz gezilebilir.

Panoramik Karluv Most

Panoramik Karluv Most

Çek Cumhuriyetin’de, özellikle Prag’da, her adım başı rastlanan kiliseler olsa da, yapılan araştırmalar, 40 yıl süreyle Komünizmle yaşayan halkın yüzde 50’sinin ateist olduğunu gösteriyor. Geri kalanlar içinde en önemli grup ise Katolikler.

Prag’da klasik müzik konserine gitmek iyi bir fikir

Prag’a  gidip de konserlere gitmeden olmaz. Klasik müziğin en güzel örneklerinden, jazz ve rock’a kadar pek çok seçeneği ile konser salonları sizleri bekliyor, Özellikle Astronomik Saatin bulunduğu meydanda, öğle saatlerinden sonra eski kostümler içerisindeki gençler bilet satışına başlıyorlar ve istek halinde ödemeleri kredi kartı ile de kabul ediyorlar. Öğrenciler icin konser salonlarının bir kısmı indirim uyguluyor. Eğer yanınızda öğrenci kimliğiniz varsa, ibraz etmeniz halinde pek çok yerden indirim alabiliyorsunuz.

Ancak genellikle el ilanı ile saılan konserler çok uyduruktur. Her yılın 30 Nisan günü tüm Prag halkı, Kampa adası ve civarında, cadıları yakma töreni (Walpurgisnacht, Paleni Carodejnic) düzenliyor. Tabii günümüzde ateş yakmak yerine havai fişek gösterileri ile Prag bir renk cümbüşüne dönüyor. Kutlamalar bu kadarla da kalmıyor, yine Nisan ve Mayıs ayı boyunca Prazske jaro – Prag’da Bahar eğlenceleri ve Uluslararası Prag Kitap Fuarı ve Eylül ayında Mozart festivali düzenleniyor. Ayrıca Prag’da Marionette & Puppet yani kukla tiyatrosu oldukça popülerdir vakit bulursanız izleyin.

Prag Eski Şehir Meydanı

Prag Eski Şehir Meydanı

 

 

 

Şehre vardığınızda mutlaka Prague Post alin. Restaurant adres ve telefonlarından, müzeler, sanat galerileri ve konserler ile ilgili bilgiler ve A’dan -Z ‘ye Prag hakkında öğrenmek istediğiniz her şey bu dergide mevcut.

Prag'da ne yenir?

Prag ve Bira

Bira Prag için önemli bir kültür. Suların pis olduğu yıllarda başlayan bira içme alışkanlığı artık oldukça oturmuş durumda ve şehirde sudan çok daha fazla bira (Pivo) içiliyor. En çkolay ulaşılan ve en sık göreceğiniz marka ise Pivo Praha.

Çek mutfağı pirinç, hamur işleri veya patatesle sunulan sosa bulanmış bol miktarda domuz yada sığır eti yemekleriyle Avusturya mutfağına çok yakındır. Fazla baharat kullanılmaz, et ve tavuk basitçe hazırlanır. Ana yemeklerde her zaman et vardır.

Portakallı krema sosu servis edilen biftek olan Svickova, Peynir kızartması olan Smazenysyr, bir tür hot dog olarak özetleyebileceğimiz Parek v rohliku, tarçın, peynir ya da şeker dökülerek servis edilen ilk bakışta uzaktan kokoreç sanacağınız göndürülerek pişirilen hamur Trdelnik buraya has lezzetler.

Prag’da alış veriş

Şehrin Kukla Tiyatrosu kültürü nedeniyle şehirde çok sayıda Kukla satıldığını göreceksiniz. Bir kısmı oldukça uyduruk hediyelik eşya olmasına rağmen el yapımı kukla satan çok güzel dükkanlar da var. Hatta bu dükkanların bazılarında kukla yapımına da şahit olabilirsiniz. Bütçeniz doğrultusunda el yapımı bir kukla almanızı tavsiye ederiz.

Bohemya Kristali size birşey ifade ediyorsa işte tam yerindesiniz. Fiyatlar makul ama siz yine de pazarlık yapın.

Ufak sanat eserleri, sokak ressamlarının resimleri ve bildik hediyelik eşyalar hem sizin hem de sevdikleriniz için uygun olacaktır.

Servis ücreti olarak % 5-10 bahşiş ilave edilebilir.

Bankalar 8:00-17:00 mesai yapıyorlar. Alışveriş merkezleri akşamları 19:00’a kadar açık. Cumartesi ise büyük olasılıkla tüm dükkanlar 13:00’e kadar açık kalıyor.

Stare Mesto Market isimli açık pazarda tahta oyuncaklar, seramikler, porselenleri bulabilir ya da keyifle dolaşabilirsiniz. Mutlaka uğrayın. Adres: Havelska, Prag 1

Keyfiniz ve bütçeniz uygunsa Stara Mesto’dan kalkan bir fayton turu alın, bir de öyle gezinmiş olun

Vaktiniz varsa tekne turu alabilirsiniz ki bunların yemeklileri de mevcut tercih sizin..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Özlem Abana dedi ki:

    Çok güzel anlatmışsın Vltava Nehri üzerindeki yemekli turda harika deniz ürünleri servis ediliyor. Karlovy Vary ‘de Atatürk’ün konakladığı otel halen duruyor. Kaplıcaları ünlü, bir de geyik eti , tatlı bir sosla servis ediyorlar.Anılarım canlandı. Charles Köprüsü’nde tekrar Prag’a gitmek için sıra bekleyip heykellere dokunmuştuk, belki tekrar, kim bilir. Teşekkürler Engin!

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Katkı için teşekkürler, yakında Karlovy sayfasını da açacağım. Güzel şehirler vesselam arada kaçmak lazım.

BİR YORUM YAZIN