St. Petersburg

11.08.2018
210 görüntülenme
St. Petersburg

Öncelikle şu bilgiyi verelim Rusya hakkında genel bilgiler Rusya ve Moskova sayfalarındadır.

Ülkenin Moskova’dan sonra 2. büyük kenti St.Petersburg, önde gelen bir sanayi ve kültür merkezi olan St.Petersburg, adını en önemli çarlardan biri olan Büyük Petro’dan (Peter the Great, ama nedense bizde deli Petro olarak bilinir) almıştır. Büyük Petro Neva Nehrinin Baltık denizine döküldüğü yerde Rusya’nın en modern şehirlerinden biri olan St.Petersburg’u başkent olarak diğer Avrupa kentleri örnek alınarak inşaa ettirmiştir. (İsmi kendi isminden gelir) Beyaz denizi Baltık denizine bağlayan 74 km uzunluğundaki Neva nehrinin 30 km’si şehirden geçiyor. Şehirde bir kısmı yapay olan 95 kanal var bu nedenle de yerleşim 42 ada üzerine kurulu.Bu kanal ve adalar nedeni ile şehirde 400 köprü var ve 21’i açılıp kapanıyor.

St.Petersburg’da bir havaalanı ama 2 terminal vardır. “Pulkovo” havaalanının I nolu terminali daha çok iç uçuşlara II nolu terminal ise daha çok dış uçuşlara ayrılmıştır ama ters de olabilmektedir. Bizim seyahatimizde Türk Havayolları II den kalktı ama önceden otelinizden telefon ettirerek sordurmanızda fayda var çünkü iki terminalin arası yürüme mesafesi değil. Şehirden havaalanına tren yok ring şeklinde otobüs var ama uğraştığınıza değmez resmi olmayan taksiler sizi otelinizden alarak havaalanına 600 ruble karşılığında 45 dakikada götürüyorlar (otelin arayıp ayarlaması durumunda tabii ki !!)

Moskova’ya geçmeyi düşünüyorsanız yada Moskova’dan gelecekseniz “Red Arrow” isimli yataklı treni şiddetle öneririz. 4 kişilik yataklı kompartımanlarda ücret 112 dolar (1 kişi). Yolculuk 8 saat sürüyor gece 24.00 da binip sabah şehirde oluyorsunuz ve tren son derece konforlu. (ayrıntılı bilgi tıklayın)

Bizim kaldığımız otel Nevsky caddesinde “Nevsky Inn” idi (ki burası St.Petersburg’un tam kalbidir) Otelimiz Hermitage’a yaklaşık 300m uzaklıktaydı. 2 kişi omletli !! ve peynirli (pek olmaz) bir kahvaltı dahil 85 euro idi.Bir apartmanın 3. katı. Sadece 7 odalı bir otel. Gayet temiz ve iyi düzenlenmiş bir oteldi.Otelde kalmayı düşünenlere bazı bilgiler vermem gerekir lütfen bana yazın.

Gezilirken yol göstermesi için bazı gezi rotaları veriyoruz. Bu haritalar üzerinde logolara tıklayıp işaretli yerlerin neresi olduğunu açılan pencereden öğrenebilir sol üst köşedeki araçlar yardımı ile zoom yapabilir yada sağa sola kaydırabilirsiniz. Tümünü aynı anda görmek yada print almak için haritanın altındaki “haritayı büyüt” linkine tıklayarak haritanın olduğu ana sayfaya gitmeniz ve print etmeniz yeterlidir.

St.Petersburg’ da ilk gününüze “Saray Meydanı” ‘ndan (Dvortsovaya Pl-Palace Square) başlamanız gerekir; çünkü St. Petersburg’un bir kalbi varsa orası burasıdır. Dünyanın belki de en büyük bu meydanının ortasında 1834 yılında yerleştirilmiş ve kendi ağırlığı ile orada duran Alexander Kolonu (sütunu) yer alır. Çok rüzgarlı günlerde yere sabitlenmediğini hissedebilirsiniz. Meydanın bir tarafında “Hermitage” müzesi yer alırken diğer tarafında “Zafer takı” bulunur.

Burada görmeniz gereken tabii ki en önemli yer inziva yeri anlamına gelen “Hermitage Müzesi” dir . Ama bunun için belki daha uzun bir zaman ayırıp tekrar gelmelisiniz. Müze sabah saat 10:30 da açılır ama daha açılmadan önünde uzun kuyruklar oluşur. Yaklaşık 2 saatlik bir bekleme normal denilebilir. Saray Meydanından bireysel giriş yapılırken Neva nehri tarafından grup girişleri olur. Bu kuyrukta beklememek için internet üzerinden biletinizi alarak direk sıranın başındaki diğer kapıdan girebilirsiniz. (www.hermitage.org) İçeride 3 milyon sergilenen eser olduğunu söylersek ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini siz düşünün. Tam bir tur için 25 km yürümeniz gerekiyor ve her bir esere 3 sn ayırılsa haftalar alacağı söyleniyor. Bu şekilde olamayacağı için tavsiye edilen genelde 1 gün denir ama biz 4 saatimizi ayırabildik (çok hızlı bir tur ile !!) Girişte size bir plan veriliyor (yada siz isteyin) bu planda renklere göre salonlarda ne olduğunun açıklaması ve salon numaraları var. Salon numaralarına göre gezer ve gezdiğiniz salonları işaretlerseniz tamam aksi halde kesin kaybolursunuz; çünkü bütün salonlar sonuçta birbirine benziyor ve bir süre sonra karışıyor. Müze olarak inşaa edilmediği bir saray olduğu için “bir yerden gir heryeri gezerek diğer kapıdan çık” pek mümkün değil. Giriş ücreti 350 r, flaşsız fotoğrafa izin var (özel sergiler hariç) Kuyrukta yanınıza resmi olmayan rehberler “rehber ister misiniz?” diyor. Bu teklifi kabul etmemenizde fayda var en önemlisi bu kişiler ile yapılan tur 1.5 saat ki bu çok yetersiz. İkinci önemli konuda bu kişiler resmi rehber olmadığı için sizi sırada bekletmeden sokabilecekleri biletleri (bunların farkı nedir bilmiyorum) bilet kontrolünü yapan kişi dikkatli ise kabul etmiyor (tanık olduk!!) Alaka bir bilgi ama müzenin 50 kedisi var ve akşamları serbest bırakılarak fare mücadelesi bu şekilde yapılıyor.

Müzeden çıktığınızı düşünerek devam ediyoruz… meydanın sol tarafında “Admiralteysky” (Donanma Binası) var ama halka kapalı. Haritadaki rota üzerinden devam ederseniz meydanda çıkıp küçük bir köprüden karşıya geçmeniz gerekiyor bu köprü üzerinde iki tarafa da doğru Nevanın güzelliğini mutlaka izleyin. Köprünün çaprazındaki güzel otel Kempinski. Rota üzerinde biraz ileride “Pushkin Museum” var. (giriş 200 r) Burada Pushkin’in özel eşyalarını görebilirsiniz. Kempinski Otelinin biraz ilerisine bakarsanız somon renkli bir bina görürsünüz. Bu bina “Strogonov Ailesinin Sarayı” dır ve şu anda Rus Müzesi olarak kullanılmaktadır. Ailenin şef aşçısının kendi icadı olan mantarlı, kremalı et yemeği ailenin adı ile anılmaktadır : “beef strogonov”. (giriş 300 r)

Yemek molası veya bir şeyler içmek için mola gerekirse “Stolle” iyi bir seçim olabilir. (ul.dekobristov 33) (www.stolle.ru). Yol sizi adını Çar II. Alexander’in 1881 yılında uğradığı suikasttan alan “Saçılan Kanlar Kilisesi” ne (Kurtarıcı İsa Katedrali) götürür. Moskova daki Aziz Vasili katedralinin bir benzeri olan “Kurtarıcı Kilisesi” belki de St.Petersburg’un simgesi sayılabilir. (giriş 300 r) Bu Katedralin içerisi Aziz Vasili Katedraline göre daha gösterişlidir. Bu Katedralin yanında geniş bir arazide “Rusya Müzesi ve Bahçeleri” yer alır.

Bu rota üzerinde haritada işaretli yerleri önermekle birlikte mutlaka görmeniz gerekenler ise: Nevsky Caddesi üzerindeki “Kazan Katedrali” ve tam karşısındaki “Singer” binasıdır. Çok ihtişamlı bir Katedral olan “Kazan” Roma’daki “Pietro” Katedralinden esinlenerek yapılmıştır. (giriş ücretsiz) karşısındaki “Singer” ise dikiş makinası markası olan Singer şirketinin 1904 yılında yapılan binasıdır. Bu binanın önünden belki defalarca geçecek ve her geçişte hayran kalacaksınız. Giriş katındaki kitapçıyı gezmeyi ve 1 katındaki “Şokolatnitza” da bir çikolata fondü yemeyi (2 kişilik 299 r) yada Kazan Katedraline karşı bir şeyler içmeyi (100-150 r) ihmal etmeyin.

Singer binasının biraz yukarısında çaprazında “Gostiny Dvor” denilen Moskovadaki GUM la aynı amaca yönelik bir alış-veriş merkezi var. GUM la kıyaslanamaz ama bazı ihtiyaçların alınması için girilebilir.

Bugün yapılabilir mi bilemiyorum ama önemli bir tavsiye 1.5 saatlik bir “kanal turu” yapmanız. Nevsky üzerinde ellerinde hoperlörler herkes bu turlardan satıyor (fiyat 500 r ve 1 saat) Ama siz Hermitage’ın önündeki köprünün (Dvartsoviy köprüsü) Hermitage ile aynı tarafta fakat köprünün (Dvartsoviy köprüsü) solunda iskeleden kalkan firmadan alırsanız tur 1.5 saat ve fiyat 450 r.

Yemek alternatifleri Il patio, Yolki Palki, Sunway, Tepemok, La Kukuraça vs. harita üzerindedir. Buralar hakkında daha fazla bilgi için haritadaki logolarına tıklayın..

Bir de Nevsk üzerinde “Jili Bili” cafe var orada da “lapşa” (sebzeli tavuklu pirinç noodle) tadabilirsiniz. (160 r)

LİTEYNY & SMAOLNY

Bu bölgede gezi “Anna Akhmatova Museum in the Fountain House” ile başlar (Modern Sanatlar Müzesi olarak görev yapar) sıklıkla “Sheremetyev Sarayı” olarak anılır. (giriş 180 ruble). Devamında “Catedral of Transfiguration of Our Saviour” ın görülmesi gerekir. 1743 yapımı Katedral halka açıktır.Türklere karşı kazanılmış zafer adına inşaa edilmiştir. Yol üzerinde hem gezi hem dinlenme amaçlı içerisinde “Tauride Palace” ın da yer aldığı “Tauride Bahçeleri” halka açıktır.Güzel bir bahçe ve saray gezilmeye değerdir.Yolun sonunda “Tepemok” dan yemek (ayrıntı haritadaki logoda) yemeden önce mavi beyaz “Smolny Katedral” sizi bekliyor…277 basamak (63 m) çıkarsanız güzel bir şehir manzarası sizi bekler. Şu anda kilise olarak kullanılmamaktadır.(giriş 100 ruble)

VLADİMİRSKAYA & VOSSTANİYA

“Vladimirskaya Meydanı” ile başlayın. Bu meydan ismini altın kubbeli “Vladimirky Katedrali” nden alır. Meydanda bu katedral aynı isimli pasaj bulunur. Dostoevsky nin suç ve ceza romanında sık sık ismi geçen caddedir. Kuznechny Pper’den devam ederseniz “Dostoevsky muzesi” de bu caddede yer alır. Dostoevsky 1878-1881 arası ölümüne kadar burada yaşamış “Karamazov Kardeşler” romanını burada yazmıştır (giriş 120 ruble) Alaka biraz ama “Ekmek müzesi” yolun üzerinde. Son durak halka açık olan daha çok daha dindar ortodoksların geldiği “Alexander Nevsky Manastırı” dır. Aynı isimli bahçelerde dinlenebilirsiniz.

MARİİNSKY

Geziye “Admiralsky” nin yanındaki “Pl Dekabriskov” dan başlayın. Bu meydanda “Bronze Horseman” yer alır….admiralty binası ile çevrelenir…Isaac katedralinin önüne denk gelir …Peter’in bronz atlı heykeli ruslar için büyük önem taşır. Bu bölgedeki en önemli yapı Büyük Petro ile aynı gün doğmuş bir aziz olan Isiiac’a adanmış olan “Isaac Katedrali”; Neoklasik dış yapılı altın kubbeli katedral devasa yapısı ile dikkati çeker. Sadece kubbesi için 100 kg altın kullanılmıştır. “Colonade” kısmına çıkarsanız ki mutlaka çıkın (150 r) şehrin genel panoramasını görebilirsiniz (220 basamak) Katedralden aşağıya baktığınızda gördüğünüz meydan “Isaakievskaya pl” dır. Nicholasın anıtı meydanın ortasındadır..tur otobüsleri burada olur genelde…Güzel bir yürüyüş yolu olan “Pochtamtskaya ul.” Dan geçerek Rasputinin son yemeğini yediği “Yusupov palace”ı ziyaret edebilirsiniz (giriş 450 ruble) Bu bölgede son durak içerisinde “Nikholsky Katedrali” n de bulunduğu “Nikholsky Bahçesi”..(giriş serbest) 3 tarafı kanalla ile çevrilidir..

VASİLEVSKİ ADASI

Hermitage’ın karşısındaki köprüden karşıya geçerek buradaki turunuza başlayabilirsiniz. “Sterelkaya” adı verilen kısım adanın en eski kısmıdır. Burada geceleri ucunda ateş yanan 2 granit “Rostral Kolon” yer alır önünde denizde su fıskiyesi müzik eşliğinde belli saatlerde gösteri yapar (30 dakika) burası şehrin en iyi manzaralarından birini verir…Bu bölge biraz vakit geçirmeye değer bu bölgede oturabileceğiniz bir de park var. Bir sonraki durak “Kuntskamera” adındaki müze Rusyanın ilk müzesi…giriş 200 ruble…burası ucubeler müzesi olarak da bilinir…esasında dünya insanlarının yaşam stilleri ve eşyalarının sergilendiği bir müze ama ününü anomalili ceninler kısmı ile almıştır. Akla gelmeyecek anomalili ceninler kavanozlarda sergilenmektedir. Biraz rahatsızlık verici denebilir. Bu kısma özel ilginiz yoksa 2 saatlik kuyruk için değmez.Menshikov Sarayı’ndan önceki durak “Üniversite” ama giriş yok. Binanın her bölümünün girişinin ayrı kapıdan olması bağımsız olmalarını tek binada bulunmaları ise dayanışma ve tek vücut olmalarını simgeliyor. Gelelim “Menshikov Sarayı” na. Bu saray Peter’in sağ kolu olan Menşikov işportaclıktan gelip Petersburg valisi olan kişinin Sarayı…Çar sarayları ile kıyaslamayın ama güzel.. giriş 200 ruble şehirdeki ilk taş binadır…Yolun devamında yine diğerleri gibi Neva kıyısında “Güzel sanatlar Müzesi” var …girişdeki 2 mısır Sfenksi ile tanırsınız.. giriş 300 ruble. Artık tarih ve müze yeter diyor yaşayan şehri görmek istiyorsanız “6 linia 7 ya liniya caddesi” cafeleri, mağazaları ve restaurantları ile tam size göre…(cafe ve restaurant önerileri harita üzerinde)

SENNAYA

Senaya bölgesinde “Sennaya Meydanı” ndan geziye başlayabilirsiniz. “Suç ve Ceza” romanındaki 5 nolu evi görmek için “Stolyarny per” ’e geçmeniz gerekiyor. Dostoyevski ’nin yaşadığı ev de bu bölgede (Dostoevski bu küçük caddenin 1861-63 arasında 1 nolu evinde, 1864 de 9 nolu evinde ve daha sonra suç ve ceza’yı yazdığı 7 nolu evinde yaşamıştır); Kaznacheyskaya caddesine uğrarsanız bu evi ziyaret edebilirsiniz eğer ilginizi çekiyorsa biraz ileride de “Demiryolları Müzesi” ni görebilirsiniz (70 r). Bu gezinin sonunda görülmeye değer mavi kubbeli “Trinity Katedrali” sizin ziyaretinizi bekliyor.

ZAYACHY & PETROGRADSKY

Bu bölge bize göre tarihi merkezden ve Isaac Katedrali bölgesinden sonra gezilmesi gereken üçüncü bölge olmalı. “Trioitsky” köprüsünden geçtikten sonra “Zayachy” adasına ulaşırsınız. Burada “Peter” ve ondan sonraki Çar’ların gömülü olduğu “Peter & Paul Katedrali” ve yine aynı isimli surlar vardır. Burası adını Hz İsa’nın en önemli iki havarisinden alır. Surların içerisi ücretsizdir. Ancak eski yıllarda zindan olarak kullanılan kısıma girmek için 250 rubleye bilet almalısınız. Girişteki bu iki havariye adanmış olan “Peter & Paul Katedrali” ne giriş ise 150 rubledir. Katedrali Çan Kulesi şehrin en yüksek yapısı olarak güzel bir panorama sunar ama sadece rehberli turlarla çıkılabilir. Bu yapıdan çıkınca hemen adanın arkasında “Alexandrovsky Parkı” bulunur. Buradan “Petersburg Hayvanat Bahçesi” (giriş 150 ruble) ve “Planetarium” (giriş 100 ruble) yer alır.Yine yakında “Savaş Tarihi Müzesi” yer alır. Yolun karşısında St.Petersburg’daki tek “Camii” yer alır.Camii dışarıdan etkileyici mavi kubbesi ve minareleri ile dikkat çeker ancak içerisi maalesef hayal kırıklığı…sadece ibadet saatlerinde açık ama bahçedeki görevliye müslüman olduğunuzu ve uzaktan geldiğinizi anlatırsanız içeri girebilirsiniz…yada namaz saatlerini beklemelisiniz. Sırada deniz kenarındaki yol üzerindei “Peter’s Cabin” var. Sarayı yapılana kadar Peter’in 3 odalı bu mütevazi yerde kaldığını görmek sizi şaşırtacak. Yolun devamında deniz kıyısında “Kruvezör Aurora” bulunur.

PETERHOF

St.Petersburg’da görülmesi olmazsa olmaz bir yer varsa orası da Peter’in yazlık Sarayı olan “Peterhof” dur.

Hermitage’ın önünden köprünün sağından (Dvartsoviy köprüsü) kalkan hidrofoiller sizi 30 dakikada Peterhof’a ulaştırıyor. Tek yön 400 r ama gidiş dönüş alırsanız 700 r. Otobüsle çok daha ucuza gitmek olası ama hem otobüsler iyi değil hem de kril alfabesi nedeni ile hata yapma olasılığı var. Bu ücret sadece ulaşım için oraya gider gitmez daha iskelede alt bahçeler için bilet almanız gerekiyor (300r) daha sonra saray için yine bilet alınması gerekiyor (520 r) Bu gerçekten görülmesi geren saray hakkında detay: http://www.saint-petersburg.com/peterhof/ dan alınabilir. Burada en iyi yemek alternatifi alt bahçelere iskeleden girerken hemen sağdaki “Cafe Bellview” her bütçeye uygun seçenek mevcut.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN