Sinaia

Sinaia

Sinaia Bükreş’e 120 km Brasov’a 44 km uzaklıktadır. Karpat’ların incisi olarak anılıyor ve aynı zamanda bölgenin kayak merkezidir. 2000 m yükseklikteki “Bucegi Dağları”nda yer alan kayak pistleri ile göz dolduran Sinaia’nın ismi Mısır’daki Sinaia dağı’na hacca gidenlerin konaklama yeri olmasından geliyor.

Bölgenin en önemli yapılarından birisi Carol I’in yazlık sarayı olan  Brasov’a 45 km uzaklıktaki  “Peles Castle”. 1873 yılında yapılan yazlık Saray II. Dünya Savaşına kadar yazlık Saray olarak hizmet vermiş. Sinaia bölgesindeki ilk otel 1869 yılında yapılmış ve o zamandan sonra aristokratların yazlık mekanı olarak anılmakta.

Sinaia bölgesinde mutlaka gezmeniz gereken yerler;

“Sinaia Manastırı” ve “Peles Castle” olarak özetlenebilir. Manastırın içerisinde ufak bir şapel ve müze de var bunları da ziyaret etmeden çıkmayın manastırdan. “Peles Castle” ise gerçekten gösterişli bir yazlık saray. Peles Kalesi, Transilvanya (Osmanlı’da Erdel olarak biliyoruz) ve Wallacia’yı (Osmanlı’da Eflak olarak biliyoruz) birbirine bağlayan geçiş yolu üzerinde yer alıyor.

Yapımına 1875 yılında başlanan kalenin yapımında  400 usta binlerce de işçi çalışmış fakat Kral Carol kalenin son halini göremeden, tamamlanmasına birkaç ay kala 1914’te ölmüş. Sarayın çok görkemli ve detaylı döşenmiş bir iç yapısı var. İngilizce rehberli gezilebiliyor ve gezi ücreti 20 Lei ve içeriyi mutlaka gezmelisiniz. Açılışından Kral I. Carol’un ölümüne (1914) kadar kadar Peles Kalesi Kraliyet ailesinin yazlık konutu olarak kullanılmış. Kralın ölümünden sonra 1947 senesinde komünist rejim kaleye el koyana kadar da saray kullanılmaya devam edilmiş.

Saray ya da Kale oldukça büyük; 120 odası, 4000 parçadan oluşan bir silah kolleksiyonu, 2000 civarında tablo bulunduğu için gezmek vakit alıyor.

Birçok müze ve saray gibi burası da pazartesi günleri (eylül-mart kış sezonunda salı günü de) kapalı. Buraya olan gezinizi pazartesiye denk getirmemeye dikkat etmelisiniz.

Nasıl gidilir?

Peleş sarayı Sinaia şehrinde sadece 7 km uzaklıkta olduğu için Sinaia’dan yürüyerek gidebilirsiniz.

Eğer Sinaia’da değilseniz tabii ki önce Sinaia şehrine ulaşmanız gerekmekte. Sinaia şehri Başkent Bükreş’e 130 km, Braşov’a ise 50 km uzaklıkta yer alıyor. Bükreş’den de Brasov’dan da otobüs ve tren ile Sinaia şehrine ulaşabilirsiniz.

Romanya gezimizin diğer yazıları olan Bükreş ve Brasov‘u da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN