İlk defa Cruise yapacaklara uyarılar

İlk defa Cruise yapacaklara uyarılar

Bileti alırken

Eğer internet sitesinden geziyi satın alıyorsanız bir konuya dikkat etmelisiniz. Bazı şirketler gezi ücretini liman vergileri dahil, bazı şirketler hariç ilan eder. Gerçi hariç olanın da hemen altında bu ücretin de ne kadar olduğu yazar. Bu gezi ücretine; konaklama, 3 öğün yemek, açık sunulan su ve kahve dahil bunların dışında herşey hariçtir.

Birçok Cruise şirketinin internet sitesinden rezervasyonunuzu yaparken takip edeceğiniz aşamalar oldukça kolaydır. Orta düzey bir ingilizce yeterli olur tüm bu işlemler için.

Biletinizi internetten alıyorsanız; geminin en üst ve en ön kamaralarından almaya çalışın. En az sallayan yerler buralardır.

Biletinizi seyahat acentasından alırsanız seyahate 2-7 gün kala biletler elinize geçer; programınızı buna göre yapmalısınız.

Eğer rezervasyonu internetten yapıyorsanız gezi süresine yakın bir tarihte gemiye biniş evraklarını, bavullarınıza takacağınız bagaj etiketleri gibi evrakları, şifre ve kullanıcı adınızla gireceğiniz hesabınızdaki ekranlar sağlıyor.

Serenade of the Seas #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Eğer rezervasyonu acente kanalı ile yapıyorsanız yine yakın bir tarihte bu evraklar size veriliyor ya da gönderiliyor.

Bagaj etiketlerini gemiye binmeden önce bavulunuza takmanız gerekiyor. Kişi başı 2 adet bavul etiketi verilir. Eksik olması durumunda fotokopi ile çoğaltmayın her biri üzerinde ayrı barkod vardır. Bu durumda embarkation (gemiye biniş) esnasında görevlilere talebinizi iletin.

Etiketlediğiniz bavulları drop off noktasına bırakacaksınız ve gemiye bavulsuz bineceksiniz.

Gemiye binmeden önce acil durumlarda haber verilmesini istediğiniz kişiden, kredi kartı bilgilerinize kadar birçok bilgiyi içeren formlar doldurup bunları embarkation esnasında teslim etmeniz gerekiyor.

Vize’den kesinlikle gemi ve acenta sorumlu değil tüm vizelerinizi aldığınızdan emin olun.

Vizeniz tam değilse o limanda inmek istemeseniz dahi gemiye binişinize izin verilmez.

Serenade of the seas #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Bavullarınız 2-3 saat sonra odanızın kapısının önüne gelecek. Eğer akşam saatlerine kadar bavulunuz gelmezse müşteri hizmetlerine başvurmanız gerekir. Gemiye alkollü içecekleri sokmak konusunda bazı limitler var. Çoğu zaman 1 şişe şarap olan bu sınırı geçecek şekilde x-ray’de bavulunuzda birşey tespit edilirse geminin alt katlarında bulunan özel bir birime başvurmanız isteniyor. Bu tip şeylere size verilen bir belge ile seyahat sonunda geri vermek üzere el konuyor.

İç Balkonlar

İç Balkonlar

Gemide para işleri

Gemide kredi kartı ya da para geçmez. Size gemiye biniş sırasında verilecek bir manyetik kart ile tüm harcamalar yapılır. Bu kart için kredi kartınızı tanımlatmanız sizden ilk girdiğiniz gün istenecek. Kredi kartı vermek istemezseniz nakit deposito da yatırabilirsiniz.

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma.”

Jack Kerouac

Gemide kimseye bahşiş verilmez çünkü adam başı şirkete ve rotaya göre değişen ama genel olarak günlük 5-10 euro civarında bir bahşiş ücreti zaten kredi kartı hesabınıza otomatik olarak yüklenir. Ancak bu bahşişler dışında özellikle bir çalışana ek bahşiş vermek isterseniz son gün odanıza bırakılacak olan özel zarfın içerisine parayı koyup zarfın üzerine de görevlinin adını yazıp belirtilen kutulara atabilirsiniz.

Balkonlu Kamara

Balkonlu Kamara

Kabin Seçimi

Genelde iç kabin, pencereli kabin, balkonlu kabin ve suit olmak üzere 4 çeşit kamara bulunur. Bazı gemilerde iç balkonlu kamaralar da bulunuyor. İç kabin en ucuzudur. Genelde pencereli kabin ile aynı boyuttadır. En büyük sorun dışarıyı görüş olmadığı için sabah olduğunu bile anlamazsınız. Balkonlu ve suit ise gerçekten çok keyifli ama tabii ki daha pahalı olur. Size tavsiyemiz minimum pencereli dış kabin seçmeniz. Gerisi geziye ayıracağınız bütçeye bağlı.

Pencereli Dış Kabin

Pencereli Dış Kabin

Gemilerde 1000 civarı kamara olmasına rağmen yedek kamara olmaz ya da olmadığı söylenir. Kamaranızda ses, nem, klima, sifon gibi sorunlar olabilir. Bu sorunlar için kamara genellikle değiştirilmez; sorun teknik ekip tarafından giderilir.

Gemi Seçimi

Esasında belki de rota seçimi ile birlikte en önemli aşama bu. Çünkü geminin ne kadar yeni yapıldıysa, ne kadar büyük ve lüks ise bilin ki tatiliniz o kadar güzel geçecek. Tabii ki bu seçtiğiniz destinasyona da bağlı çünkü her gemi her bölgede çalışmıyor. Ama önceden geminin adını öğrenip şirketin hangi sınıf gemisi olduğunu incelemenizde büyük fayda var. Biz dünyanın en lüks gemisi dahil olmak üzere 3 ayrı kalitede gemiyle yolculuk yaptığımız için aradaki farkın çok net olduğunu söyleyebiliriz.

Yemek İşleri

Restaurantlar’ın çoğu ücretsiz oluyor ama randevu ile hizmet alınabilen ücretli restaurantlar da bulunuyor. Hangilerinin fiyata dahil olduğu size verilen dökümanlar ile bildiriliyor.

Yemek gemide neredeyse hiçbir zaman bitmez, bir salonda biter diğerinde başlar. İsterseniz sabah kahvaltı ve akşam yemeği için Oda Servisi de alabilirsiniz ücretsiz olarak.

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Akşam yemekleri 2 oturum halinde oluyor. Genelde 1. oturum 18:30, 2. ise 20:00 civarında başlıyor. Tavsiyemiz 2. oturumu seçmeniz. Bunu önceden rezervasyon esnasında bildirmeniz gerekir. Aksi halde 2. oturum genelde erken dolar. Gemilerde bir de My Dinner Time ya da benzeri isimlerde bir seçenek daha sunuluyor. Bu seçenekte yemek saatiniz kesin belli olmuyor ve ilk yemek oturumunun başlama saatinden itibaren restorana giderek yemek için masa istiyorsunuz. Buradaki sorun şu; biraz beklemeniz gerekebiliyor ve seanslı yemek seçeneğinde masanız ve garsonunuz her akşam sabitken bu seçenekte ikisi de her yemekte değişik olabiliyor.

British Virgin Island #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Genelde açık su, çay ve filtre kahve ücretsiz bunun dışındaki her türlü içecek ücretlidir (su: 1.5€, cola 3€ civarı). Gemi size daha tasarruflu olsun diye içecek paketleri önerecektir. Örneğin cola 3 euro olmasına rağmen 20’li kart alırsanız 2€’ya iner. Bu paketler çok çeşitlidir. Bazıları sadece su içerirken bazıları alkolsüz içecekleri, bazıları şişesiz alkolsüz içecekleri içerir. En üst paketler de viski, konyak gibi premium adı verilen alkollü içecekler de olur. Ancak bu paketlerin fiyatları günlük 100€’ya kadar çıkabiliyor ki bu da seyahat ücretinin üzerinde bir rakama denk gelebilir. Bu nedenle içecek alışkanlıklarınıza göre kendinize uygun olanı belirlemelisiniz.

Genel Alanlar

Havuzlar genelde ufak olur ve yüzme amaçlı değil serinleme amaçlıdır diyebiliriz. İnternet sitelerindeki gibi boş değil oldukça sıkışık bir şekilde doludur bu alanlar. Bazı popüler kısımlar için havlunuzla erkenden yer tutmazsanız gezi boyunca orada hiç güneşlenemeyebilirsiniz.

Genellikle bütün gemilerin 16 yaşın altındakilerin giremediği bir jakuzi havuz alanı da oluyor. Eğer çocuğunuz yoksa burayı tercih etmelisiniz çünkü diğer alanlarda şamata çok fazla oluyor.

Tüm gemilerin genellikle en üst dış güvertesinde tüm gemiyi dolaşan bir yürüyüş koşu yolu ve fitness salonu vardır.

Casino’ya giriş ücretsiz ama makinalar ve masalar tabii ki ücrete tabiidir.

Gece Showları

Geminin ana bir tiyatrosu vardır ama her gece bu ana salon dışında değişik salonlarda farklı showlar da olur. Yemek saatinizle çakışmayacak şekilde showların tümünü seyredebilmek için planlama yapmalı ve popüler showlar için rezervasyon yapmalısınız.

Serenade of the Seas #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Gezinin detaylarının olduğu web sitesi bunun için en uygun adres ama odanıza bırakılan programlardan da takip edebilirsiniz bu showları.

Liman Gezileri (Excursions)

Her limana inildiğinde gezilecek yerler için gemi 4-5 ayrı alternatifli tur düzenler. Ekstra geziler 30-100€ aralığında gezinin zorluğuna ve uzunluğuna göre değişir. Bunlara katılabilir ya da limanda kendi imkanınız ile gezi düzenleyebilirsiniz. Ancak eğer önceden internet üzerinden bu ekstra geziyi organize etmediyseniz çok zamanınız olmadığı için tavsiye etmeyiz. Bazı limanlarda da pek ekstra geziye ihtiyaç yoktur yani bütün olay indiğiniz limanın etrafındadır. Bu gibi durumların olup olmadığını internetten araştırmalı bu gezilere gereksiz ödeme yapmamalısınız. Eğer geziyi kendiniz yapmaya karar verirseniz gemiye biniş saatinde herhangi bir sebeple gemiye dönemezseniz gemi sizi beklemez bu nedenle birçok yolcu için geminin turları daha stressiz ve garantidir. Bu arada biz 3 gemi yolculuğumuzda yaklaşık 15 geziyi kendimiz organize ettik ve gemiden iniş günü önerilenler dışında hiç tur satın almadık, heyecanı seviyoruz galiba 🙂

Bu gezilerden birini satın aldığınızda size saat kaçta, nerde olmanız gerektiği söylenecek ve orada bulunduğunuzda katıldığınız gezinin numarası sticker olarak yakanıza yapıştırılacak. Mesela Plaja giden tur 22, tarihi yerleri gezen tur 24 numaralı olabilir. Aynı numara otobüsünüzde de olacak bu şekilde grubu kaybetmeyeceksiniz. Gemi limanda durduğunda bazen dışarıda irili ufaklı 30 otobüs olabiliyor.

Gemiden Ayrılırken

Son gece tüm ekstra harcamalarınız size odanıza bırakılacak bir zarfla bildirilir ve gece sonunda yoksa kredi kartınıza yansıtılır. İtirazınız varsa müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gerekir. Son günün program bilgilerini içeren broşürde gece yatarken bavullarınızı kapatarak ve dağıtılacak etiketler üzerine takarak kapının dışına konmanız istenecek. Siz son gün kahvaltınızı yaparken gemiden ayrılış şeklinize göre bavulunuz istediğiniz yere bırakılacak. Gemiden ayrılış şeklinize göreden kastımız şu; çoğu zaman eğer uçak saatiniz uygunsa gemi sizin için bir extra tur düzenleyerek o turu takiben sizi havalimanına bırakıyor. Biz mutlaka bu turları satın alıyoruz. Böylece hem bir yer daha görmüş hem de havalimanı transferi ile uğraşmamış oluyoruz.

Genel Konular

Her gece siz yemekte veya gece showlarını izlerken odanıza yarınki programı görebileceğiniz bir broşür bırakılacak. Burada geminin yarın hangi limanda olacağı, hava durumu, hangi salonda hangi show olacağı, kıyafet zorunluluğu olup olmadığı, varsa indirimler, dans kursları gibi olabilecek herşey hakkında bilgi verilecek. Bu broşürleri dikkatli okumalısınız ki birşeyleri kaçırmayın gemide.

Okyanusa açılınca okyanusta baz istasyonu olmadığı için ! cep telefonu çekmez ve internet olmaz. İkisi için de gemide uydu kanalı ile hizmet veriliyor. Bu amaçla satılan paketleri alabilirsiniz ama günlük tek cihaza internet satın almak ortalama 12-15$ arasında oluyor.

Gemide 3000-4000 kişi olmasına rağmen insanlar çok farklı alanlara dağıldıkları için havlu, şezlong vs. yer sorunu özel bazı noktalar hariç pek yaşamazsınız.

İlk gün çalacak olan sirenler acil bir durum için tahliyede yapılacak işlemler için can yelekleri giyilerek kısa bir prova yapılır. Bu sayede acil bir durumda ne yapmanız gerektiğini, nerede toplanmanız gerektiğini öğreniyorsunuz.

İneceğiniz limanlarda kullanacağınız para için döviz bürosu gemide bulunur.

Gemide mağazaların olduğu bir alan vardır. Burada her gece bazı ürünler ekstra indirimle satılır. Bazen gerçekten çok uygun ürünler bulup alabilirsiniz.

Gemilerde yaş ortalaması genelde yüksek oluyor. Bunun nedeni birçok ülkeyi en az yorgunlukla gezmenin tek yolunun Cruise olması.

En önemli tavsiye: gemide ŞIK olun, akşam yemeklerinde ÇOK ŞIK olun, Gala yemeklerinde (en az 2 adet düzenlenir) smokin ya da tuvalet ölçüsünde ÇOK ÇOK ŞIK olun. Bu kurala uymayan da bir sürü yolcu olacaktır ama bu işin raconu bu bizce.

Bu gemiler yüzen bir kasaba büyüklüğünde oldukları için hiç sallanmıyorlar ve deniz tutması nerdeyse hiç olmuyor, fırtınaya yakalanmanız vs istisna tabii. Yine de deniz tutmasına karşı metpamid tarzı bir ilaç ve diğer antibiyotik, ağrı kesici vs. ilaçları yanınızda mutlaka bulundurun.

Yaz dahi olsa kalın birşeyler yanınıza alın. Restaurantlar ya da kamaralar klimalar nedeni ile çok soğuk olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ayşe Konakcı dedi ki:

  Çok teşekkürler inşa Allah bir gün böyle bir geziye gitmek temennisiyle.

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Teşekkürler, umarız en kısa zamanda dileğiniz gerçekleşir.

 2. nazım gümüşsoy dedi ki:

  Aralık/2018 ayı içinde yaptığımız Maldivler, Srilanka ve Hindistan cruise seyahatimiz öncesinde sn. Engin Ersöz’ün ‘yolculuk tutkusu’ sayfasından ve ‘ilk defa cruise yapacaklara uyarılar’ bilgilerinden çok yararlandık. Bu bilgileri bizler için hazırlayan sn. Engin Ersöz’e teşekkür etmemiz gerekiyor. Ve eğer böyle bir seyahat düşünüyorsanız belirtilen sayfaları mutlaka takip etmelisiniz…..

  1. Engin Ersöz dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Başka gezilerde de yolculuğunuza ufak dokunuşlarımız olabilirse ne mutlu bize…

BİR YORUM YAZIN