Yurtdışında hangi su içilir?

Yurtdışında hangi su içilir?

Yurtdışında markette ya da restorantta su isterken bir karışıklık yaşamayanımız yoktur sanırım. Biz de bu konuya biraz açıklık getirelim istedik.

Still Water

Genel olarak gaz olmayan su anlamına gelir etiketinde “Natural Mineral Still Water”, “Natural Still Water”, “Still Spring Water”, “Natural Mineral Water”, “Natural Spring Water” yazabilir.

Spring Water (Still)

Spring Water (Still)

Spring Water

Kaynağından şişelenen su demek. Genellikle ülkemizdekilere en benzeyen su bu tip olanlar. Etikette “Natural Spring Water” olarak da yazabilir firmaya göre.

Natural Mineral Water (Still)

Natural Mineral Water (Still)

Mineral Water

Doğal kaynak suyunun içerisindeki element değeri birim başına 250 milyondan az olmadığı anlamına gelir. Yani Mineral içeriği zengin kaynak suyu olarak özetlenebilir. Eğer mineral içeriği zenginse Sparkling Water’ın gazsız hali gibi bir tadı vardır, Spring Water’a göre daha zor bir içimi olur. Kalsiyum, magnezyum gibi elementlerin oranları değişir bu sularda. İçerik markadan markaya, ülkeden ülkeye değişir.

Pure water (Still)

Pure water (Still)

Purified Water

Revers Ozmoz gibi bir teknikle arındırılmış, distile edilmiş su anlamına gelir. Etiketinde “Pure Water”, Purified Water” yazabilir.

Sparkling water

Sparkling water

Sparkling Water

Bizim maden suyumuza benzeyen ama daha az gazlı su. Bu sulara ülkemizdeki madensuyu gibi sonradan karbondioksit ilave ediliyor ama miktarı daha az. Bu suların etiketlerinde “sparkling drinking water”, “sparkling mineral water” ya da “sparkling spring water” yazabilir. Sparkling gaz ilave edildiği anlamına gelir. Hangi suya ilave edildiyse onun önüne gelebilir.

Yurt dışında içtiğiniz Sparkling water’a yakın bir tat yakalamak istiyorsanız ülkemizdeki maden suyuna yarı yarıya normal su katabilirsiniz.

Bizim soda kelimemiz bu amaçla hiç kullanılmaz. Soda demek cola, sprite gibi şekerli gazlı içecekler demektir.

Tap Water

Tap Water

Tap Water

Musluk suyu anlamına gelir. Genellikle restorantlarda sürahi içerisinde ücretsiz olarak getirilir.

Kapak renkleri

Markanın içerisinde kapak renkleri anlamlı farklılıklar içermesine rağmen tüm markalar için şişelerin kapak renkleri ile ilgili uluslararası bir standart yoktur.

 

Tüm bu bilgiler içerisinde istediğiniz suya ulaşabilirsiniz ancak yine de gazlı su almak istemiyorsanız kasada son defa “no gaz?” diye teyit etmenizde fayda var.

 

Yut dışında size yardımcı olacağını düşündüğümüz Hangi Kahve size göre? ve Steak ama hangisi?  yazılarımızı da okumalısınız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN