Hangi Kahve sizin için?

28.03.2018
1,609 hit
Hangi Kahve sizin için?

 

 

Espresso: Filtre kahveden daha kalın öğütülmüş kahve (7-9 gr) bu amaçla üretilen özel kahve makinelerinde belirli bir basınç (15 bar)  ve yüksek ısıdaki (90 derece) suyla süzülerek bardağa yaklaşık 15 sn içerisinde dökülür. Adına bu hızlı işlemden gelir. Miktarı 25 ml. ve 30 ml. arasında değişir. Birimi shot’tır.

Doppio (Double Espresso): İki shot espresso olarak hazırlanır.

 

Ristretto: Bir shot espresso bana çok gelir diyenler için hazırlanan kahvedir. Ristretto’yu hazırlamak için kullanılan kahve oranı aynı su yarısı kadardır.

 

Lungo: Düşük konsantrasyonda Espresso’dan 3 shot ile elde edilir.

 

Americano: İtalyan kahvesi olan Espresso’nun Amerikalılara sert gelmesi nedeni ile onlar için üzerine sıcak su eklenmesi ile doğmuş bir kahve çeşitidir. 2  shot espresso ve üzerine sıcak su eklenerek hazırlanır.

 

Latte: Bir espresso shot’ın üzerine 3 ya da 5 oranda eklenen buharla hacimlendirilmiş (köpürtülmüş ya da kaynatılmış değil)  70 derecedeki sütle hazırlanan Latte, Cappucino’ya göre çok daha fazla süt içerir. Tamamen süt ve kahveden yapılır içerisinde su olmaz.

 

Cappuccino: Cappuccino da Latte‘ye benzer espresso bazlı bir kahve türüdür. Eşit miktarda ve genelde 60’ar ml espresso, 60 ml süt ve 60 ml süt köpüğünden ibarettir. Sütün ısıtılma şekli ile Latte‘den farklılık gösterir. Üzerindeki köpük, kalın ve yoğun kıvamlıdır. Cappuccino Latte arasındaki fark; Cappuccino, Caffe Latte’den hacmi ve sunuşu ile ayrılır. Latte, büyük bardaklar ile 250-300 ml ile servis edilirken, Cappuccino kulplu fincanlarda 150-200 ml arasında servis edilir. Cappuccino’nun süt tabakası daha kıvamlı daha köpüklü iken lattede daha ince bir köpük vardır.

 

Caffe Creme: Double espresso üzerine Espresso’nun yarısı kadar krema ilavesi ile yapılır.

 

Macchiato: İtalyanca’da benekli anlamına gelen Maccihiato; espressonun üzerine bir kaşık köpük döküldüğünde kahvenin üzerinde oluşan leke görünümünden alır adını. Koyu kavrulmuş bir kahve içiyorsanız, sert gelebilecek bir espressoyu yumuşattığı için tercih edebileceğiniz bir seçenektir. İçerisine Caramel Şurubu eklenirse adı Caramel Macchiato olur. Ama buna artık kahve denmez.

 

Caffe au Lait: 150 ml French Press Cafe üzerine aynı miktarda hacimlendirilmiş süt ile hazırlanır. Fransızların en çok tükettiği kahvelerden biridir.

Caffe con Leche: daha çok İspanya’da tüketilen; 180 ml demlenmiş kahve üzerine  aynı miktarda kaynamış süt ile hazırlanır.

 

Flat White: Avustralya ve Yeni Zelanda arasında kıyasıya rekabete neden olan kahvedir. Çıkış noktası olarak bu iki ülke gösterilir. İki shot espresso üzerine eklenen tamamen pürüzsüz hale getirilmiş sütle hazırlanır. Cortado’dan yumuşak, Latte’den sert, kahveyi Cappuccino kadar hissedebileceğiniz bir sunumdur.

Viennois (Cafe Vienne): Double espresso üzerine sıcak süt ve krem şanti ile hazırlanır. Avusturya’da özellikle Viyana’da popülerdir.

 

Mocha: Double Espresso üzerine çikolata sos ve hacimlendirilmiş süt ile hazırlanır.

 

Mocha Breve: Mocha’dan farkı en üst tabakanın yarı süt, yarı krema olmasıdır.

 

Dry Cappucino: Espresso üzerine hacimlendirilmiş süt değil sadece sütün köpüğü konulur.

 

Black Eye: Double Espresso üzerine iki katı kadar demlenmiş kahve ilave edilir.

 

Breve: Mocha Breve gibidir ancak arada çikolata sosu yoktur.

 

Cafe Affogato: Bir ya da iki shot espresso içine koyulan iki kaşık vanilyalı dondurmayla hazırlanandır. Vanilyalı dondurmanın kokusu ve tadı yavaşça kahveye geçer.

 

Cafe Con Hielo: Buz küplerinin üzerine 2 shot (double espresso) ilave edilerek hazırlanır.

 

Cafe Cortado: İhtiva ettiği espressonun yarısı kadar süt kullanılarak yapılır. Bu sebeple aldığınız kahve tadı cappuccino ve latte’ye göre çok daha yoğundur.

 

Cafe Noisette: 2 shot espresso üzerine yarısı kadar sıcak süt ilave edilir.

Con Panna: Vienna coffee gibi, espresso con panna da espresso üzerine eklenen çırpılmış kremayla servis edilir.

 

Cafe Bombon: İspanya’da popüler olan bu kahve hazırlanırken 2 espresso shot’ı ve aynı oranda yoğunlaştırılmış sütle katılırken iki kademeli görünmesini sağlamak için süt yavaşça dökülür ve dibe çökmesi beklenir.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN