Belgrad Gezi Rehberi

Belgrad Gezi Rehberi

Belgrad Gezi Rehberi

Öncelikle Belgrad a giden yolun başından itibaren gıda zehirlenmesi nedeni ile ciddi bir şekilde rahatsız olduğum için Belgrad ın ilk saatlerini çok kötü geçirdik. Ertesi gün iyileştim ama ilk günün sarsıntısı biraz devam etti. Bu hastalığın verdiği ruh halinden midir? yoksa Sırpların yaptığı zulümün şehrin üstüne çökerttiği negatif enerjiden midir? bilemiyoruz ama Belgrad Balkanlar seyahatimizin en hoşlanmadığımız şehri oldu. Dediğimiz gibi ön yargı da olabilir ama biz yine de bu şehri pek sevmediğimizi söylemek durumundayız.

Belgrad Kalesi

Belgrad’ın kurulmuş olduğu yerde ilk yerleşim 3. yy’da olmuş. Daha sonrada her zaman doğu ile batı arasında bir köprü pozisyonunda olmuş. Tuna ve Sava nehirleri ile önemli bir su yolunun da durağı olmuş. Kendisi “kötü çocuk” ünvanı ile şimdilik Avrupa Birliğine alınmasa da etrafındaki AB ülkeleri için (hızlı gece hayatına) hafta sonu kaçamak ülkesi olarak çok popüler.

Belgrad'a Nasıl Gidilir

Belgrad’a direkt sadece THY‘nın İstanbul’dan uçuşu bulunuyor. Biz buraya karayolu ile Üsküp’ten geldik yolun yarısı çok virajlı bir dağ yolundan geçiyor. Gayet yorucu ve sıkıcı bir yol bitmek bilmedi diyebiliriz. Hatta bu sebepten dönüş yolumuzu değiştirdik yine bu yolun bir kısmından dönecektik ama bu yolu bir daha geçmemek için alternatif bir rotaya karar verdik.

Belgrad'da Nereler Gezilir

Belgrad Gezilecek Yerler bize göre çok fazla değildi; işte en önemlileri

Kalemegdan (Kale Meydanı)

Belgrad’ın en büyük ve en popüler parkı aynı zamanda kültürel ve tarihi merkezi. Sava ve Tuna nehirlerinin en güzel izlendiği alan da bu parkın uç noktası. Bu alan aynı zamanda Belgrad Hayvanat Bahçesi’ne ve Belgrad Kalesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Alan büyük olduğu için park içerisindeki turistik trene binerek de dolaşabilirsiniz.

Royal Palace (Kraliyet Sarayı)

Ziyaretçilerin bu güzel sarayı gezmesine izin veriliyor. Özellikle yazın ve güzel hafta sonlarında çok popüler.

Nikola Tesla Müzesi

Bu müze Sırp asıllı amerikalı olan ünlü mucit Nikola Tesla’ya adanmış. Müzenin internet sitesi için tıklayın.

Sveti Sava Temple

Dünyadaki ikinci büyük Ortodoks Kilisesidir.

Seyahat etmek evrim geçirmektir

Pierre Bernardo

Etnografya Müzesi

Olsa da olur olmasa da olur bir müze. Belki üst katı ilginizi çekebilir. Eski yaşamdan orijinal fotoğraflar ve fotoğraftaki giysiler yan yana olacak şekilde düzenlenmiş. Bizim ilgimizi daha çok fotoğraflar çekti.

Bayraklı Camii

Osmanlı’dan kalma camiide bayrak olması ile bu ismi almış. Belgrad’daki ibadete açık tek cami.

Askeri Müze

Sağır dünyanın nihayet duyduğu ses sonrası 1999’daki NATO bombardımanı sırasında elde edilen materyallerin sergilendiği müze Kalemegdan’ında yer alıyor.

Knez Mihaliova Caddesi

Alışveriş ve güzel zaman geçirebileceğiniz yaya bölgesi olan popüler cadde.

Sava nehri kenarında 1.5 saat gezi yapan (250 dinar) gezi tekneleri var. Biz gezdik ama kesinlikle tavsiye etmeyiz. Bir nehir kenarı ancak bu kadar kötü yapı ile dolu olabilir. Magnalar, metruk yapılar, vinçler vs. İleride içerisinde daimi ya da hafta sonu evi olarak kullanılan evlerin bulunduğu bir kısım var ama bu evlerinde çoğu baraka şeklinde az kısmı estetik açıdan iyi ve görülmeye değer. Özetle zaman ve para kaybı.

Biz görmedik ama görmek isterseniz işte size liste; (must to see listesi bile iyi değildi bunların iyi olma ihtimali bizce hiç yok, ama yine de rehberlerin verdiği listeyi veriyoruz) Museum of Yugoslav History, Topcider Park, Tasmajdan Park, Park of Pioneers, Museum of Aviation, Kalenic Pijaca, Kosanicev Venac Street, Republic Square, Skadarlija, Kafana, Millenium Tower, Princess Ljubica Residence, Royal Compound, St.Marks Church, St.Petka Chapel, Catedral Church.

Yaptıkları katliamlar dışında sadece gece hayatı ile bilinen bu güzel şehri kendine yakışır bu iki ünvanla bırakıyor ve bu kasvetli şehirden ayrılıyoruz !!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN