Grindelwald Top of Europe

Grindelwald Top of Europe

Grindelwald Top Of Europe Gezi Rehberi

Bu defa farklı bir gezi yazısı yazıyoruz. Genellikle tek bir şehri detaylı olarak anlatan yazılar yazıyoruz ama bu defaki rotamız tek gezide birçok nokta ve kasabayı içerdiği için yazımız gün bazlı oldu. İşte Grindelwald Top of Europe Gezi Rehberi.

6 günlük bir gezi planlayarak İsviçre Alplerinde bulunduk. Bu gezi esnasında Grindelwald kasabasında konakladık ve heryere buradan gidip geldik.

Grindelwald'e Nasıl gidilir?

Grindelwald’e ülkemizden ulaşmanın en kolay yolu Basel Mullhose havalimanına inmek ve buradan Grindelwald’e geçmek. Basel havalimanı İsviçre, Fransa ve Almanya sınırlarında yer alan ve üç ülkeye çıkışın olduğu bir havalimanı bu nedenle adı Euroairport olarak da geçiyor. Bu havalimanı hakkında bazı bilgileri Basel sayfamızda vermiştik.

Grindelwald doğa ile iç içe ama medeniyet de tam

Grindelwald

Basel'den Grindelwald'e ulaşım

Varış noktanız Basel olmalı

Havalimanında Basel’e tren ya da metro olmadığı için herhangi bir yere gitmek için önce Basel Banhofh’a geçmeniz gerekiyor. Mullhose Havalimanında (Euroairport) indikten sonra İsviçre çıkışından çıktığınızda çıkışın hemen önündeki 50 numaralı otobüslere binerek Basel Banhofh’a gidebiliyorsunuz. Otobüs için bilet yine otobüse bineceğiniz duraktaki bilet makinasından alınabiliyor. Basel Banhofh için 1-3 Zone tek yön bilet (6 CHF) almanız gerekiyor. Bileti kredi kartı ile alabilirsiniz.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Basel Banhofh’a vardığınızda Tren İşletmesinin bilet ofisine giderek Grindewald için tren bileti almanız gerekli. Grindelwald’e direkt tren bulunmuyor, İnterlaken aktarması yaparak Grindelwald’e yaklaşık 3 saatte ulaşıyorsunuz. Basel Banhofh-İnterlaken Ost-Grindelwald şeklinde olması gerekir tren aktarmalarınızın ve dolayısı ile biletinizin.

Grindelwald bölgesinde raylı ulaşım çok etkili çalışıyor

İsterseniz burada iken dönüş biletinizi de alabilirsiniz.Biz dönüş biletimizi ilerleyen günlerde aldık. Bilet almak için uygun istasyonlar Interlaken Ost, Lauterbrunnen ya da Grindelwald. Ancak bizim gibi Grindelwald’de konaklayacaksanız biniş istasyonunuzun Grindelwald olacağını belirtmeyi unutmayın, doğal olarak aldığınız yerden gibi düşünebiliyorlar.

Neyse gelelim Grindelwald tren yolculuğuna. Dediğimiz gibi Interlaken’de aktarma yapmanız gerekiyor ama Interlaken’de (İnterlakın okunur) iki ayrı istasyon var; West ve Ost. Sizin West’i pas geçip Ost’da aktarma yapmanız gerekiyor. Trende free wifi ve yemek vagonu var. Tam sistemi anlayamadık ama trenin gidiş yönü bazı duraklarda değişiyor. Sizin de bizim gibi trenin gittiği yöne doğru oturmadığınızda mideniz bulanıyorsa bundan etkilenebilirsiniz.

Kleine Schnedegg panoraması gerçekten etkileyici

Kleine Schnedegg

Bu nedenle karşılıklı 4’lü koltuklarda oturuşanız yön değiştiğinde karşı koltuğa geçerek bu sorunu çözebilirsiniz. Trenler çok dolu olmadığı için 4’lü koltukları bu şekilde kapatmanız sorun yaratmıyor. Aktarmamızı Interlaken Ost’ta yaptıktan sonra 35 dakikalık Grindelwald trenimiz ile Grindelwald’e vardık.

İsviçre içerisinde ulaşım ve Ulaşım kartları

Ulaşım etkili ve kolay

İsviçre’de tren, Cable Car (Teleferik), Funicular vs ücretleri çok yüksek. Bunun için de Swiss Pass, Half Fare Pass, Jungrau Pass, Top of Europa Pass gibi indirim kartları almanız öneriliyor. Bunların hiçbirini almadan her seferinde bilet alarak binmek de mümkün ama oldukça pahalıya gelecektir.  Biz öncelikle Half Fare Card (HFC) yani yarım ücret kartı aldık. Bu kartın ücreti 120 CHF ve bu kartı aldığınızda diğer tüm biletleri alırken %50 indirim kazanıyorsunuz. Bu indirim biletini gişeden almanız gerekiyor çünkü pasaport bilgileri filan bilete işleniyor gişede. Bu biletiniz varsa daha sonra makinalardan bilet alırken Children, 1/2 seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

120 CHF de az bir rakam olmadığı için çok az toplu ulaşım kullanacaksanız bu kartı almanız gerek yok. Ama bizim yaptığımız gezi gibi bir gezi yapacaksanız bu kart gerekli. Kart diyorum ama bize HFC olarak bizim eski uçak biletleri gibi bir bilet verildi. Bunu yanınızda bulundurmanız ve göstermeniz gerekiyor. İsviçre bilet kontrolü konusunda takıntılı bir ülke. Mutlaka bilet kontrolü yapılıyor ve indirimli bilet aldıysanız indirim kartınızı da göstermeniz isteniyor.

Grindelwald’de  tren ile her yere ulaşım oldukça kolay

İsviçre Tren Yolları işletmesinin çok iyi işleyen bir web sitesi mevcut. Burada yazamadığımız daha birçok bilgiye bu siteden ulaşabilir isterseniz bilet de alabilirsiniz. Siteye ulaşmak için tıklayın.

İsviçre Tren İşletmesi çok düzenli ve sistemli çalışıyor. Aktarma saatleri çok iyi düzenlenmiş o nedenle ne panik içinde aktarma yapılıyor ne de çok bekleme oluyor. Tren içerisinde ekranlar bulunuyor ve devamlı bir sonraki istasyon ismi, kaç dakikada ulaşılacağı, son durak gibi bilgiler burada veriliyor. İneceğiniz durağa geldiğinizde de kapı kenarındaki monitörde aktarma trenlerinin hangi perondan saat kaçta kalkacağı bilgisi veriliyor.

Top of Europe Card

Grindewald’e vardığınızda otelinizden ya da tren istasyonundan Top Of Europa kartı almanızı önereceğiz. Bu kart da bölgedeki tüm Gondola (Cable Car, Teleferik), Tren, Funicular gibi taşıtları sınırsız kullanmanızı sağlıyor. Bu kart da 3, 4, 8 gün gibi süreli olarak satılıyor. Daha önce almanızı önerdiğimiz HFC bu kartı alırken de % 50 değil ama indirim sağlıyor. Mesela 269 CHF’lik 4 günlik Top of Europe kart HFC ile 179 CHF’ye düşüyor. Yani sadece Top of Europa Card alırken 120 CHF’lik HFC ücretinin 90 CHF’sini çıkartmış oluyorsunuz. Basel-Grindelwald gidiş gelişini de hesaba kattığınızda karlı oluyorsunuz. Top Of Europe Card sadece Piz Gloria Shilthorn’da geçmiyor.

Burada da 85 CHF’lik ücret hem Top of Europe hem de HFC k varsa 32 CHF’ye iniyor. Tüm bu indirimlere filan rağmen çok ciddi bir ödeme yapmanız gerekiyor seyahatin ulaşım kısmı için maalesef.

İsviçre Frangı mı? Euro mu?

Grindelwald çok pahalı denemez ama paramızın maalesef değeri kalmamış

İsviçre’de Frang mı yoksa euro mu kullanmanız gerekli ve parayı nerede çevirmelisiniz biraz para kullanımı hakkında bilgi verelim. İsviçre’de İsviçre Frangı kullanılıyor. Normalde Euro Franga (CHF) göre yaklaşık %10 daha güçlü. Yani 100 euro bozdurduğunuzda 110 CHF alabilmeniz lazım. Ancak havalimanındaki döviz ofisinde tam tersi 100 euronuza 90 CHF veriliyor. Bozduracağınız rakam fazla olursa alacağınız en iyi orak bire bir. Bu nedenle size tavsiyemiz sadece nakit kabul eden yerler için 100 euro bozdurun ve geri kalan harcamalarınızı kredi kartı ile yapın. Kredi kartı ile harcama yaparken de POS cihazı size USD mi? CHF mi? Yansıtmayım diye soruyor. Bu aşamada da CHF (genellikle bunun için 2 tuşlamanız gerekiyor) seçimi yapın.

Nerede Konaklanır?

İsviçre Alplerinin Jungfrau yada diğer adı ile Top of Europe bölgesi için önerilen konaklamalar Lauterbrunnen, Grindelwald, Mürren ve Wengen şeklinde. Biz önce merkez olarak Lauterbrunnen’den bir otel ayarlamış sonra forumlarda okuduğumuz bazı yorumlardan sonra konaklama merkezini Grindelwald olarak değiştirmiştik.

First-Bachelpsee yürüyüşü Grindelwald de unutmayacağımız güzellikteki parkurlardan biriydi

First-Bachelpsee yürüyüşü

Buraya gelince doğru bir karar verdiğimizi görüyoruz çünkü Lauterbrunnen iki çok yüksek kaya arasına sıkışmış bir vadide yer alıyor ve insanı biraz daraltıyor. Burayı gezerken güzel bir hava veriyor ama 6 gün kalsak çok sıkardı bizi bu sıkışık durum diye düşündük. Konu açılmışken diğer konaklama noktaları Mürren ve Wengen ama ikisi de o kadar sakin ve terkedilmişi havasındaki yerler ki biz Grindelwald’i tek geçeriz.

1.gün

Grindelwald için ilk adım Basel’e varış

Bugün Ankara-İstanbul-Basel uçuşumuzu yaptıktan sonra Tren ile Grindelwald’e geçmemizi takiben otelimize yerleştik ve Grindelwald içerisinde yürüyüş yaparak bir akşam yemeği yedik. Oldukça yoğun bir gün bizi beklediği ve yol yorgunu olduğumuz için bir miktar erken yattık.

2.Gün

En etkilendiğimiz manzaralardan birisi ile karşı karşıyayız

Eiger Dağının North Face’ine bakan mükemmel manzaralı otelimiz 500 m mesafede olduğu için yürüyerek otelimize geçtik.

Biz yaptığımız gezileri günler bazında anlatacağız ama havanın durumuna göre günler arasında değişiklik yapmak gerekebilir. İlk günümüz havanın en açık olduğu havada yapmamız gereken programdı. Bu nedenle bugün sabah kalktığımızda Eiger Dağının Kuzey yüzünü tam karşıdan gören odamızdan zirvenin güneşli ve bulutsuz görünce bu programı bugün hemen uygulamaya karar verdik. Program çok yoğun olduğu için 07:30’da kalktık ve 08:30’da yoldaydık. Bugün ilk durağımız Top Of Europe Karta adını veren Jungfrauhof olacak.

Kleine Schnedegg-Mannlichen yürüyüşü Grindelwald diğer güzel rotasıydı

Kleine Schnedegg-Mannlichen yürüyüşü

Eiger Express

Bunun için Grindelwald Terminal’e gidilmesi gerekiyor çünkü Eiger Express adı verilen ve buraya giden büyük teleferik buradan kalkıyor. Grindelwald Terminal Grindelwald’den İnterlaken yönüne doğru gidilirken yaklaşık 3 dk uzaklıktaki farklı bir durak. Adının Terminal olmasına bakmayın burası ana Terminal filan değil. Mesela Basel tren biletinizi buradan değil Grindelwald istasyonundan alabiliyorsunuz. Burası Top Of Europe Card’ı alabileceğiniz en doğru yer. Gerçi bu kartı otelinizden de alabiliyorsunuz.

Eigergletscher’den panorama

Eiger Express bindiğimiz en büyük teleferik oldu

Eiger Express ile ilk durak olan Eigergletscher’e ulaşmanız yaklaşık 20 dakika sürüyor. Eiger Express adlı bu dev teleferik bizim bölgede bindiğimiz en büyük teleferik oldu. Eigergletscher’de indiğinizde binanın dışına çıkarak biraz manzaranın tadını çıkarmalısınız. Daha sonra bu defa trene binerek Jungfrajoch’a geçmeniz gerekiyor. Bu kısmı anlayamamıştık bölgeye gelmeden. Zirvenin ilk kısmı teleferikle, daha yüksek kısmı trenle nasıl olabilir? diye. Gidince gördük ki dağların en zirvelerine de trenle çıkılabiliyormuş.

Bu trenler çok değişik bir ray sistemine sahip. Ortada dişli sistemi var ve en meyilli yerlerde dahi ilerleyebiliyorlar. Tren’e geçerken Sarı ve Yeşil turnikeler göreceksiniz. Yeşil turnikeler önceden ekstra ödeme yapıp yer rezervasyonu yapanlar için, eğer bu şekilde bir şey yapmadıysanız (ki gerek yok) sarı turnikelerde bekleyin. Yolun uzun bir kısmı tünel içerisinde geçiyor ve Jungfraujoch’a ulaşıyorsunuz. Tren Eismeer adlı istasyonda yaklaşık 5-6 dk duruyor. Burada trenden inerek buradaki Panorama Pencelerinden ilk güzel manzaraları izleyebilirsiniz. Tekrar aynı trene binip devam etmeniz gerekiyor.

Efsanevi Jungfraujoch Grindelwald gezimiz için çok önemli bir tema

Jungfraujoch (Yungfrağuyoh okunur) dağın içerisine oyulmuş bir yapı diyebiliriz. Buraya vardığınızda bir tur rotası ve çok güzel bir şekilde işaretli. Bu rotayı takip ettiğinizde her yeri sırayla görebiliyorsunuz. Sphinx Observation Desk yani Gözlem Terası, Jungfrau Panaroma isimli 360 derecelik bir sinema gösterisi, Ice Palace adlı Buz ile kaplı tüneller, Alpine Sensation adı verilen Kar Küresi koridoru, Glacier Plateau adlı Teras, Snow Fun adı verilen ve dışarda yürüyüş yapabileceğiniz bölüm bunlardan bazıları. Snow Fun’dan çıkış yaptığınızda Mönchsjoch’a 2×45 dk’lık gidiş-dönüş yürüyüş de yapabilirsiniz.

Buzul hemen önünüzde ve manzara etkileyici

Gözlem katından Jungfrau Buzulu’nun manzarası inanılmaz. Günün başında bugün hava güzel olduğu için buraya gelmeye karar verdik demiştik. Biz burada iken hava güneşli ve çok açıktı. Bu sayede hem zirveleri hem de buzulu harika izleme şansı bulduk. Bu nedenle siz de en açık havanın olduğu güne almalısınız bu programı, aksi halde hiçbir şey görememe ihtimali de var maalesef. Burada komplekste tabii ki restaurant, cafe filan da bulunuyor.

Lindt Grindelwald’de bir başka

Lindt’in de bir çikolata mağazası bulunuyor. Gezi boyunca atıştıracağınız çikolataları buradan almalısınız. Özellikle içi dolgulu yuvarlak olanları tavsiye ederiz. Bunları istediğiniz gibi kendiniz seçerek poşete koyabiliyorsunuz. Kasada tartılarak ödemesi alınıyor.

Biz günün dağın içerisinde geçen kısmında 4,5-5 saat geçirdik. Dönüşte önce tren ile yine Eigergletscher’e istasyonuna inip bu defa buradan Grindelwald’e (Grindılvald okunur) değil Cable Car yani Teleferik ile Kleine Scheidegg’e (klayne şaynedeg okunur) indik. Burası da çok güzel bir kasaba ve hemen teleferiten indiğiniz yerde harika manzaralı restauranlar var. Yemeğinizi Jungfraujoch’da değil burada yemenizi öneririz.

Mannlichen’e mutlaka yürünmeli

Yemek sonrası Panoramaweg adı verilen 1,5 saatlik bir yürüyüş ile Mannlichen’e geçtik. Mannlichen (Menlişın okunur) bir kasaba ya da yerleşim yeri değil sadece dağ. Bu rota harika manzaralara sahip bir yürüme rotası. Yolun sonunda sizi 2 teleferik istasyonu bekliyor olacak. Bir tanesi Grindelwald’e iniyor diğer ise Wengen’e. Bu teleferiklerle Grindelwald ya da Wengen’e geçmek için son kalkış saati 17:30. Kleine Schnedegg’den yürüyüşün de 1,5 saat süreceğini düşünerek yola çıkmalısınız. Biz yaklaşık 15:00 gibi yola çıktık ve herşey saat olarak yolunda gitti.

Orada iki teleferik istasyonunun arasında açık havada bir cafe var. İnişe geçmeden önce biraz soluklanmak iyi oluyor. Bu restaurantın arka cephesinden araç trafiğine kapalı Wengen’i harika bir manzarası var, sakın kaçırmayın. Eğer vaktiniz varsa yukarıda bir tepe göreceksiniz oraya da yürüyüş popüler. Bu yola Royal Walk adı veriliyor ve zirvede bir tam Instagram fotoğraflık bir Taç sizi bekliyor. Biraz yokuş fazla olduğu, vaktimiz kalmadığı için biz gitmedik ama siz deneyebilirsiniz.

Eğer Grindelwald’e giderseniz sorun yok, Wengen’e giderseniz Grindelwald’e gitmek için artık Lauterbrunnen üzerinden geçen tren yolunu kullanmanız gerekiyor teleferikler kapanacağı için.

3.Gün

First

Bugünde hava çok açıktı o yüzden hava durumunun önemli olduğu diğer bir programı da bugüne aldık; First. First Teleferik istasyonu Grindelwald’ın içerisinde yer alıyor. Bu teleferikle zirveye çıkış üzerinde (25 dk) 3 durak var; Bort, Schreckfeld ve son durak olan First. Eğer bir çeşit elektriksiz scooter ve bisiklet karışımı olan Trottibike’a binmek isterseniz Bort’da inmeniz lazım.

Zipline’ın çeşitleri olan First Glider veya First Flyer yapmak isterseniz, ya da Mountain Cart, yapacaksanız Schreckfeld’de inmeniz lazım. Eğer First Zirveye (First Cliff Walk by Tissot) gidecekseniz arkanıza yaslanın ve son durağı bekleyin.

Bizim size tavsiyemiz her halükarda önce zirveye çıkın buradaki aktiviteleri bitirin eğer bu duraklardaki aktiviteler ile ilgileniyorsanız bunu dönüşe bırakın. Eğer Zipline yapmadıysanız burası çok iyi bir seçim olabilir. Mountain Cart da oldukça keyifli ve güvenli bir aktivite. Ancak Trottibike bize biraz düşme ve kaza ihtimali fazla bir aktivite olarak geldi. Gereksiz risk almaya gerek yok yurtdışında. Zirveye çıktığınızda en önemli aktivite Cliff Walk. Kayaların kenarına yapılmış metal yoldan yürüyerek ilerliyor ve sonunda iyice sonsuzluk hissi veren en uç noktaya varıyorsunuz. Burada en uçta fotoğraf çektirmek için biraz beklemek gerekebiliyor.

Mükemmel değil ama görülmeye değer Bachelpsee

İkinci yapılması gerek aktivite Bachelpsee Gölüne yaklaşık 1 saat yürüyüp arada biraz vakit geçirdikten sonra tekrar 1 saat yürüyerek dönmek. Buradan 1,5 saat uzaklıktaki Fulhorn Dağına yürümeye devam edenler de var ama bizim fazla vaktimiz olmadığı için Bachelpsee’den geri döndük. Eğer kalabalıksa Cliff Walk’ı göl yürüyüşü dönüşüne de bırakabilirsiniz. Cliff Walk’ın sonundaki restaurant’da yumurtalı, baconlı, peynirli Rösti’yi özellikle tavsiye edeceğiz.

Biz buradaki aktiviteleri 15:30 gibi tamamlayarak Interlaken’e geçtik. Bunun için aynı yolu geri dönerek önce Grindelwald’e gelmeniz oradan Interlaken Ost trenine binmeniz gerekiyor. Interlaken hatırlarsanız Grindelwald’e gelirken tren ile aktarma yapılan istasyon. Thunersee ve Brienesee gölleri arasında kalan Interlaken bölgenin en büyük şehri.

Interlaken’e varınca ilk olarak iki gölü ve şehri aynı anda görme imkanı veren bölgenin en yüksek tepelerinden biri olan Harder Klum’a gittik. Interlaken Ost istasyonunda indiğinizde Harder Klum Funicular istasyonu yaklaşık 600 m uzaklıkta. Buradan zirveye çıktığınızda tüm şehrin yapısını daha iyi anlayabiliyorsunuz. Bu arada bölgedeki tek düz şehir galiba Interlaken. Burada biraz vakit geçirdikten sonra Interlaken’e indik ve şehri biraz turlayıp bir yemek yedikten sonra yine trenle Grindelwald’e döndük.

Böyle gittik, döndük diye kolayca yazıyoruz ama tüm bunlar insanı çok yoruyor ve normal yurtdışı gezilerimize oranla burada bir tık daha erken yatıyoruz.

4.Gün

Grindelwald gezimizde Schynige Platte güzel bir tecrübe oldu

Bugüne Jungfrau bölgesinin geleneksel aktivitelerinden biri olan Schynige Platte treni ile yapılan panoramik yolculukla başladık. Schynige Platte Interlaken Harder Klum zirvesinde gördüğünüz karşıdaki zirve ve Harder Klum’dan oldukça yüksekte konumlanıyor.

Buraya gitmek için Grindelwald’den Interlaken Ost trenine binip Wilderswill istasyonunda iniliyor. İstasyonda indiğinizde zaten yandaki perondan Schynige Platte Kırmızı Nostaljik treni görüyorsunuz.

Tren yaklaşık 1 saatlik panoramik yolculuk ile zirveye ulaşıyor.

Biz saat 10:00’da Nostaljik Tren’e binmiştik. Çıkarken sağ, çıkarken sol tarafta oturursanız daha iyi bir manzaraya ulaşırsınız. Zirvede inanılmaz manzaralı bir cafe var. Yine burada arkada Alpler manzarası olan Nature Cinema adlı çerçevenin yer aldığı Swiss Flower & Panorama Trail adı verilen bir yürüyüş yolu bulunuyor. Trenden indiğinizde geleneksel İsviçre çalgısı olan Alphorh çalan yaşlı iki amca sizi karşılıyor. Aynı iki kişi daha sonra restauranta geçip orada da çalıyorlar Alphorn’u.

Burada çok keyifli yaklaşık 1 saat geçirdikten sonra tekrar Interlaken’e geri indik.

Sonraki durağımız olan Trummelbach Şelalesi için Lauterbrunnen’e gitmemiz gerekiyor. Bunun için Interlaken Ost İstasyonundan 13:40 Lauterbrunnen trenine bindik ve yaklaşık 20 dk’da Lauterbrunnen’de olduk. Lauterbrunnen’den Trummelbach Şelalesi yaklaşık yürüyerek 40 dk uzaklıkta yer alıyor. Yol da düze ve çok panoramik olduğu için biz yürüyerek gitmeye karar verdik. Yolda ilk olarak sağ tarafta kalan ve Lauterbrunnen ile özdeşleşen Staubbach Şelalesi’ni görüyorsunuz. Bu şelale çok gür bir şelale değil ama çok yüksekten akması nedeniyle çok estetik.

Yaklaşık 30.dk’da sola doğru dönülmesi gerekiyor tabela gösteriyor ama çok ufak burayı kaçırmayın sakın. Önemli bir hatırlatma da buranın saat 17:00’de kapanıyor olması, yol filan ona göre ayarlamalısınız. İçeride 1 saat fazlasıyla yeterli.

Harde Klum ve Interlaken

Hiçbir şelaleye benzemeyen Trummelbach Grindelwald bölgesinin bonusu

Biz 15:00’de Trummelbach şelalesine varmıştık. Trummelbach Şelalesi çok ilginç bir yapı. Bölgedeki 19 Buzuldan gelen sular bu bir tepe büyüklüğündeki kayanın içerisinden değişik seviyelerde çok çok güçlü hatta korkutucu şekilde akıyor.

Dünyanın değişik yerlerinde çok önemli şelaleler gördük ama böyle değişik bir şey görmedik. Top Of Europe kartınız burada geçerli değil çünkü bu şelale bir şahsa ait ve giriş 12 CHF. Şelale 10 seviyeden oluşuyor isterseniz tümünü merdivenlerden çıkıp inebilir ya da 6.kata kadar Funikuler ile çıkıp 6.-10 kat arasını yürüyerek çıkıp sonra 10.kattan itibaren 1.kata kadar inebilirsiniz.

Şelalenin içerisi oldukça serin ve güçlü bir hava akımı var.

Bazı yerlerde de su spreyi oluyor. Bazı yorumlarda yağmurluk gerekir deniyor o yüzen biz yağmurluk giyerek girdik ama bizce çok da gerekli değil, sadece daha iyi giyinmek iyi olabilir. Dönüşte niyetimiz yürüyerek Lauterbrunnen’e (Loğtırburının okunur) dönmekti ama biraz yorulduğumuz için şelalenin önünden kalkan 141 nolu otobüs ile Lauterbrunnen’e geçtik. Top of Europe Kart otobüste geçmiyor ama Half Fare Card ile şoförden sadece nakit olarak % 50 indirimli bilet alarak otobüse binebiliyorsunuz.

Grindelwalg gezinizde Harder Klum ve Interlaken'ı kaçırmayın

Harder Klum ve Interlaken

Lauterbrunnen’e gelince Wengen’e geçmek için yine trene bindik. Wengen de Mürren gibi araçların olmadığı bir kasaba ve yine Mürren gibi oldukça sakin. Burada yaklaşık 1 saat gezdikten sonra yapacak çok fazla bir şey bulamayarak yine Grindelwald’e döndük. Esasen Grindelwald’e dönmek içim 2 seçenek var; birisi Teleferik ile Mannlichen’e geçip oradan Grindelwald teleferiğine binmek ama bunun için son saat 17:30. Biz daha geç bir saate kaldığımız için Interlaken treni ile Zwilütschinen’de aktama yaparak Grindelwald’e geçtik.

5.Gün

007 James Bond filminin çevrildiği yerdeyiz

Bugünkü rotamız Piz Gloria Shilthorn; burası 1968 yılında 007 James Bond “Kraliçenin Hizmetinde” filminin çevrildiği yer. Shilthorn’a ulaşmak için öncelikle araç ulaşımının olmadığı Mürren’e gitmek gerekiyor. Biz bunun için Interlaken Ost treni ile Zweilütschinen’de aktarma yaparak önce Lauterbrunnen’e ulaştık.

Buradan Grütschalp Teleferiği ile Grütschalp’e ulaştık. Burada 20 adım uzakta Mürren treni sizi bekliyor oluyor ona binip Mürren’e geçtik.

Mürren herhalde dünyanın en sakin kasabası.

Burada biraz zaman geçirdikten sonra kasabanın diğer ucundaki Shilthorn İstasyonuna giderek Piz Gloria teleferiğine bindik. Burada Top of Europe geçerli değil ama %25 indirim sağlıyor. HFC’ınız da varsa bizim gibi 85 CHF’lik Piz Gloria Shilthor biletini 32 CHF’ye alabiliyorsunuz. Yukarı çıkarken burada Birg ara istasyonu var. Burada inip teleferik değiştiriliyor ama zaten inmeniz lazım çünkü Cliff Walk ve Thrill Walk burada yapılıyor. Buradaki Cliff Walk First’dekinden daha etkileyici kesinlikle.

Devamında tekrar aynı teleferik ile Piz Gloria’ya çıkıyorsunuz. Bu istasyonlardaki direksiz teleferik hattının uzunluğuna dikkat etmeyi unutmayın. Piz Gloria dediğimiz gibi filme temasına adanmış ama çok çok güzel bir manzaraya sahip ve 2970 m yüksekliği ile genellikle bulutların üzerinde yer alıyor. Buradaki sinema bölge hakkında çok güzel görseller içeriyor mutlaka seyretmelisiniz. 007 James Bond Müzesi, dışardaki Walk of fame, süper manzaralı Skyline View Platform görülmesi gereken diğer noktalar.

360 derece dönen restaurant yemek için çok özel bir yer.

Ambiansa göre de fiyat ekstra pahalı değildi. Piz Gloria çıkışında yine Mürren’e döndük ve bu defa Gimmelwald için teleferiğe bindik (yine dahil değil ama indirimli). Gimmelwald küçük kasabalar arasında en beğendiğimiz oldu. İnanılmaz sakin, huzurlu ve estetik.

Burada bir miktar zaman geçirdikten sonra bu defa Stechelberg teleferiği ile (yine dahil değil ama indirimli) Stechelberg’e inip oradan 141 nolu otobüs ile şoförden indirimli bilet alarak Lauterbrunnen’e geçtik. Lauterbrunnen’de birşeyler yedikten sonra Interlaken Ost trenine binip Zweilütschinen’de aktarma yaparak Grindelwald’e ulaştık.

6.Gün

Artık dönüş zamanı

Ertesi sabah saat 07:18 Interlaken Ost treni ile önce Interlaken Ost’a orada Basel aktarması yaparak Basel Bahnhoff’a vardık. Yine geldiğimiz gibi 50 nolu otobüsle havalimanına geçtik ve gezimizi sonlandırdık.

Diğer İsviçre yazılarımızı da okuyun

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. SERHAT dedi ki:

    BASELDEN Mİ İNTERLAKEN A GİTMEK MANTIKLI ZÜRİHTENMİ ACABA?

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Selamlar, hepsi olabilir tabii ki. Biz Basel’den başlayan gezimizde tren ile İnterlaken’e oradan Grindewald’a geçmiştik.

BİR YORUM YAZIN