Marken

Marken

1950 yılına kadar ada olan balıkçı kasabası Marken o tarihten sonra ana karaya bir yol bağlanmış.

Buraya gittiğinizde dikkat ederseniz bazı evlerin ufak tepeler üzerinde kurulu olduğunu bazılarının da alt katının sadece tuğla ile örülü olduğunu göreceksiniz. Amsterdam’ı koruyan bend yapılmadan önce burayı sık sık sel bastığı için böyle bir önlem alınmış ama şu an bu önleme gerek yok ve yeni yapılan evler bu kurala uymuyor.

Burada görülecek yerler arasında Tahta Ayakkabı Atölyesi bulunuyor. Burada hem Clogs adı verilen bu ayakkabıların nasıl yapıldığını görebilir ya da isterseniz satın alabilirsiniz.

Su geçirmemesi, dayanıklı olması, kaymaması nedeniyle özellikle kırsal Hollanda’da eskiden çok kullanılan bu ayakkabıların artık kullanımı neredeyse bitmiş olan bu ayakkabılar daha çok turistler tarafından ilgi görüyor.

Diğer bir görülecek nokta da küçük bir evden ibaret olan Müze. Ama esas Marken’i önemli kılan huzur ve estetik içinde oluşu. 1 saatte her yeri dolaşabileceğiniz Marken’de biraz da amaçsız ve birşey görmeden vakit geçirmenizi tavsiye ederiz.

Buraya bizim nasıl ulaştığımız “Volendam” sayfasında yer alıyor ama siz isterseniz Amsterdam Central İstasyonundan tüm bu kasabaları görmenizi sağlayacak bileti yaklaşık 10 euro karşılığında alabilir ve aynı gün içerisinde tümüne geçiş yapabilirsiniz. Bu bilet sadece Volendam-Marken arasındaki feribot ücretini içermez. Onun için de 10 euro ödemeniz ya da bu arayı da otobüsle almanız gerekir.

Hollanda’da gezdiğimiz diğer şehirler olan; Amsterdam, Zaanse Schanse ve Volendam sayfalarını da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN