Yangshuo Gezi Rehberi

Yangshuo Gezi Rehberi

Yangshuo Gezi Rehberi

Yangshuo Pekin, Şanghay ve Xian‘ın aksine küçük ve daha kolay bir yaşamın olduğu bir Çin; kenti nüfus sadece 300.000, Çin ölçeğinde ilçe denilebilir. Hemen bir konuda uyarı yapalım Yangshuo ile Yangzhou birbirine çok benzeyen isimleri olan ama lokasyon olarak da büyüklük olarak da çok farklı yerler.

Burası özellikle Vietnam’ın Halong Bay körfezindekine benzer kireçtaşı karst kaya oluşumlarını görmeye gelen gezginlerin ilgi odağı. Çok da fazla anlatacak birşey yok burada, daha çok güzel zaman geçirilebilecek bir kent ama biz yine de elimizden geldiğince, sizlere düzgün bir Yangshuo Gezilecek Yerler yazısı yazmaya çalıştık.

Lijiang Nehri’nin (Li Nehri) yanına konumlanmış Yangshuo’yu biz de genel olarak gezimize bu karstik oluşumların yarattığı atmosferde bulunmak için dahil ettik diyebiliriz. Burası karst tepecikleri, nehri ile tam bir doğa harikası. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan bu doğal oluşumlar etrafında yapılan tekne gezileri buradaki en popüler aktivasyon.

Bambu’dan yapılmış oldukça ilkel motorlu sallar üzerinde 1 saatlik tur olmazsa olmaz bir aktivasyon değil ama buraya kadar gitmişken yapılması gerekenler listesinde bize göre. Bu sallar yerine büyük teknelerle farklı bir noktadan başlayan 4-5 saatlik turlar da bulunuyor. Farklı alternatifler için tıklayın.

Li Nehrinde Bambu Sal Gezisi Yangshuo

Li Nehrinde Bambu Sal Gezisi

Teknelere inip bindiğiniz yerde eski yerel balıkçıların şimdiki turistik versiyonlarını göreceksiniz. Balıkçıl kuşların boyunlarına bir balığı yutamayacağı kadar bir halka takıyor ve balığı avlaması için bırakıyorlarmış. Daha sonra balığı kuşun boğazından alıp tekrar avlanması için bırakıyorlar.

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Ara sıra da ödül olarak kendileri balığı yutmasına izin veriyorlarmış. Şimdi artık sanırız bu tarz bir avlanma kalmamıştır ama bu turistik gösteri bile çok vicdansızca geldiği için kendisi ile fotoğraf da çektirmedik. Normalde turistler bu balıkçı ile fotoğraf çektirmek için para veriyorlar.

Li River Mountain-Water Theatre ve Prenses Li Gösterisi

Yangshuo’da bizim aklımızdan çıkmayacak tecrübemiz gece gittiğimiz Li River Mountain-Water Theatre‘deki Impression Liusanjie Show‘du. Burası sahne olarak Li Nehri’nin kullanıldığı dekoru da dağların oluşturduğu “anlatılmaz yaşanır” tarzında bir tiyatro. Daha gösteri başlar başlamaz şok olduk ve bu ilgimizi hiç kaybetmeden bu gösteriyi izledik. Gösteri yüzlerce kişi tarafından yapılan inanılmaz etkileyici bir koreografiye sahipti. Bilet almak için tıklayın.

Gösteri herhangi bir ülkenin Olimpiyat Açılış Töreni olabilecek seviyedeydi. Zaten görüntüyü sahneye koyan kişi 2008 Pekin Olimpiyatlarını da sahneye koyan Sanjie Liu. Rehberimizden öğrendik ki gösteride yer alan yaklaşık 700 kişinin çoğu bölgede yaşayan ve başka işleri olan köylüler ya da esnaf.

Her akşam bu gösteride rolleri için burada oluyorlar. Bu gösteri istisnasız her gün tekrarlanıyor ve gösteride rolü olanlara çalıştıkları yer zorunlu olarak izin veriyor.

Yangshuo Gezi Rehberi için yazmaya devam

Li Nehri’nde yapılan tekne gezilerinin kalktığı yere yakın bir Yelpaze yapım atölyesi var. Burada el yapımı yelpazelerin nasıl yapıldığı öğrenebilir isterseniz satın alabilirsiniz. Yapımını izlemek güzeldi ama başlangıç fiyatları 200 TL civarında olduğu için biz izlemekle yetindik.

Yine bu yol üzerinde bir Çay Çiftliği bulunuyor. Burada Beyaz Çay, Yeşil Çay gibi birçok çay çeşiti hakkında bilgi alabilir, demlenmesini öğrenebilir ve tadına bakabilirsiniz. Fiyatlar biraz yüksek ama dönünce “iyi ki almışım” dedirtiyorlar.

Yangshuo merkezi de oldukça keyifli. Kentin merkezini West Street oluşturuyor ve herşey bu caddenin etrafında dönüyor. Restoranlar, helva tarzı buraya özel ürünler satan dükkanlar, barlar vs ne arasanız burada. Akşam saatlerinde sokağın baş tarafında çok ilginç bir uygulama başlıyor. Elbise satan kızlar sattıkları elbiseyi üzerlerine giyerek yanlarındaki askıya dizdikleri elbiseleri ile caddeye diziliyorlar. Bolca dans edip kopabileceğiniz barlar da var sakin müzik dinleyip güzel bir gece geçirebileceğiniz barlar da.

West Street’de özellikle akşam saatlerinde kulak temizleyiciler ortaya çıkıyor. İsterseniz siz de kulaklarınızı temizletebilirsiniz.

Yangshuo ya nasıl gidilir

Buraya en yakın havalimanı araçla yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki Guilin Havalimanı. Çin’deki birçok şehirden iç hat uçuşları ile buraya ulaşabilirsiniz.

Yangshuo da ne yenir

Bu konuda hiç sıkıntı çekmezsiniz çünkü her yer restoran dolu. Çin mutfağı gibi dünya mutfağından yemek yapan yerler de mevcut. Mesela biz çok güzel bir Fish & Chips yedik Yangshuo’da. Fasulye püresinden yapılan ve desenli kalıplara doldurulan bir tatlı ile bizim sakız helvamıza benzeyen ve üzerine çiçek yaprakları serpilen bir tatlıyı her yerde göreceksiniz. Satın almasanızda her yerde zaten tadına bakmanız için küçük küçük kesip koyuyorlar dükkan önlerine.

Çay Çiftliği Yangshuo

Çay Çiftliği

Yine çok sık göreceğiniz bir şeyde büyük tencerelerde yapılan acı soslar. Bunları farklı farklı aromalarda yapıyorlar ve tadına bakıp satın alabiliyorsunuz.

Yangshuo Gezilecek Yerler, Yangshuo Görülecek Yerler, Yangshuo ya nasıl gidilir, Yangshuo da ne yapılır, Yangshuo da ne yenir gibi sorularınızın cevabını bu Yangshuo Gezi Rehberi yazımızda vermeye çalıştık.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Çin’deki diğer noktalarımız olan Pekin, Xian, Şanghay yazılarımız da okumalısınız.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN