Xian Gezi Rehberi

Xian Gezi Rehberi

Xian Gezi Rehberi

Xian (Xia’an) birçok gezgin gibi Çin gezimize Terracotta Askerler Ordusu nedeniyle kattığımız bir şehir. Çin’in eski İmparatorluk başkenti olan Xian (Şian okunur) artık çok modern ve düzenli bir şehir. Nedendir bilmem daha küçük ve eski Çin mimarisine sahip bir şehirle karşılaşacağımızı düşünüyorduk ama öyle olmadı; Xian’da 9 milyonluk nüfusu ile diğer birçok Çin şehri gibi modern, kalabalık ve büyük.

3000 yıllık bir tarihe sahip olan şehir İpek Yolu’nun başlangıç noktası olması ile ayrı bir öneme sahip. Xian ülkenin orta ve dağlık kesiminde kaldığı için sıcaklık burada her mevsimde daha düşük oluyor.

Xian’da biz 2 gün kaldık ve bu iki günde neler yaptığımız aktararak Xian Gezi Rehberi oluşturmaya çalıştık.

Xian’a ne zaman gidilir, Çin Vize politikası nedeniyle kimler Çin’e gidebilir öğrenmek için Pekin yazımızı okumalısınız. Tıklayın

Çin’e birlikte gittiğimiz grubumuz

Xian Nasıl Gidilir?

Xian’a ülkemizden direkt uçuş bulunmuyor. Bu nedenle Pekin ya da Şanghay gibi bir şehre gidip buradan iç hat uçuşlarıyla ya da bizim gibi hızlı tren ile Xian’a geçebilirsiniz.

Xian Gezi Rehberi

Xian Hızlı Treni

Xian Hızlı Treni

Genellikle tren biletleri 30 gün önce satışa açılıyor. Eğer Çin Yeniyılı gibi özel bir tarihe denk gelmiyorsanız önceden bilet alımına çok gerek yok. Çin için kaçınmanız gereken tarihleri Pekin yazımızdan okuyabilirsiniz.

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Ama almanız gerekiyorsa tıklayın. İnternetten bilet almanızı istasyondaki görevlilerin Çince dışında dil bilmemeleri nedeniyle de tavsiye ederiz. Bu zorluk dışında her gişenin önünde uzun bir sıra olacağını da unutmayın.

Xian Camii

Xian Camii

Sıra size geldiğinde de derdiniz anlatmak ayrı bir sorun. size otelde gideceğini yeri, günü ve saati Çince otel resepsiyonunda bir kağıda yazdırmanızı ve bu kağıdı görevliye vermenizi tavsiye ederiz. Bilet alırken pasaportunuz da isteyecekler hazırlıklı olun. Bunun dışında bu gişelerde yabancı kredi kartları kabul edilmiyor yanınızada yeterli nakit Yuan bulunmalı. Kiosklardan da bilet alınabiliyor ama sadece çince menüleri var 🙂 Biletin internetten alımı ile daha detaylı bilgi için tıklayın. Gelelim en önemli konumuz Xian gezilecek yerlere.

Xian Gezilecek Yerler - Xian Görülecek Yerler

Büyük Xian Cami (Great Xian Mosque)

Bizim Xian’da ilk durağımız Great Xian Mosque (Büyük Xian Camisi) oldu. Burası ilk bakışta camii olduğunu anlayamayacağınız bir yapı. İlk bakışta daha çok bir tapınağa benziyor ancak içine girdiğinizde camii olduğu anlaşılıyor. 8.yy’da yapılmış olan camiiye girişte bizdeki kurallara uymanız yeterli oluyor.

Great Xian Mosque

Büyük Xian Cami

Drum Tower’ın kuzeybatısında kalan cami Çin’deki en eski, en büyük ve en iyi korunmuş cami. İçerdeki taş tablette de yazdığı gibi caminin tarihi Tang Hanedanlığına 618-907 yıllarına kadar uzanıyor. Arap tüccarların ve Afganistan ve Pers kaynaklı gezginlerin Çin’e ulaşması ve Tang Hanedanından kadınlarla evlenmeleri ile yayılmış islam Çin’e.

Phot.Xian.Wall.Haze.01.120807.0538.11.jpg

West Gate Xian

Xian Cami Muslim Qarter adı verilen bölgede bulunuyor ki buranında merkezi West Street. Burası sağlı sollu birçok sokak yemeği satıcısının dizildiği bir yaya bölgesi cadde. Caddenin sağ ve solundaki ara sokaklar da Fake ürünler ve hediyelik eşya satan dükkanlarla dolu. West Street’in en üst kısmına kadar yürüdüğünüzde Xian Şehir Duvarları’na ve Batı Kapısı olan Andingmen‘e ulaşıyorsunuz.

Daha sonra Tang Hanedanlığı’nın anlatıldığı bir show’a gittik. Tahminimizin ötesinde oldukça güzel bir gösteriydi. Bu gösteri öncesi aynı yerde yemek de yeniyor ama o kısım biraz vasattı denilebilir.

Tren ile pekin’den ulaşım, Xian Cami, Tang Hanedanlığı Gösterisi derken bu günü bitirdik.

Terracotta Savaşçıları – Terra Cotta Askerler

Ertesi gün Xian denince akla ilk gelen aktivasyondayız; TerraCotta savaşçıları. Belki aranızdan bazıları 5 tanesi 2012 yılında Topkapı Sarayına getirildiğinde bu askerleri bizim gibi görme fırsatı görmüş olabilir ama asla yerinde tüm görkemi ile görmek gibi olamaz. TerraCotta savaşçıları ile ilgili geniş yazımız için tıklayın.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Bizim için Xian’da en önemli nokta Terra Cotta Savaşçıları Müzesiydi. 1979 yılında açılan kompleks Xian’ın 37 km uzağında yer alıyor. Biz kendi tur aracımız ile gittik ama eğer şehir merkezinden gidecekseniz işte alternatif ulaşım şekilleri;

Xian Tren İstasyonundan

Bus 5 (306) hergün 07: ile 19:00 arasında İstasyon ile Terra Cotta kompleksi arasında işliyor. 10 durakta duruyor ve 7 Yuan. Etrafta sahte Bus 5 otobüs şöförleri ya da elemanları sizi otobüsüne götürmeye çalışır bunlara aldanmayın. Bilmelisiniz ki orjinal olan bu şekilde müşteri aramaz.

Xian Havalimanından

Öncelikle yine Airport Shuttle Servis otobüsleri ile yine Tren İstasyonuna gitmelisiniz. Bu otobüsler her gün 10:15 ile 19:15 arası Terminal 2’den kalkar. Sonrasını yukarıda anlatmıştık.

Terra Cotta Savaşçıları Müzesinde otobüsten indiğiniz yer ile kompleks arasında 15 dk yürüme mesafesi vardır.

Gelelim içeriye;

İlk söyleyeceğimiz buranın gerçekten çok etkileyici bir yer olduğu; inanılmaz bir proje mi? yoksa tam bir çılgınlık mı? siz karar vermelisiniz.

Girişte kompleksin planı hakkında açıklama yapılan bir alan ve Terracotta Askerlerin yapım sürecinin anlatıldığı ve hediyelik eşyaların da yapıldığı bir atolye kısmı var. İsterseniz 1.000 USD karşılığında tam boy kendi şeklinizde Terracotta Savaşçınızı yaptırabilirisiniz.

Terra Cotta Askerleri ilk defa 1920 yılında, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shaanxi eyaletine bağlı Xian yakınlarında, bir köylü tarlasını kazarken şans eseri bulunmuş. Fakat bu köylü Taş Askerler’den korkup onları geri gömmüş. Daha sonra 1974 yılında kuyu açmak için kazı yapan köylüler tarafından tekrar keşfedilmiş. Bu parçaları bulan 4 köylü yetkililere başvurmuş ve bu sayede 20. yy.’ın en büyük arkeolojik kazısı başlamış. Burayı bulan 4 Çinliye devlet 5’er Yuen vermiş. Çiftçiler kazdıkça fark etmişlerdir ki yerin altında sadece askerler değil, askerlerle birlikte gerçeğine uygun boyutta yapılmış atlar, at arabaları, diğer savaş arabaları, silahlar ve hizmetkarlar da var. Bu 4 Çinli den yalnız 1 tanesi hayatta kalmış, o da kapıda kitap imzalıyormuş ama biz göremedik kendisini sadece afişi vardı.

Terra Cotta Askerler Çin Hükümdarı Qin Şhi Huang’ın (Çin Şi Hang okunur ve ülkenin ismi de buradan gelir) mezar kompleksinin sadece bir parçası.

Burası kilometrekarelerce alana yayılmış olan mezarın 1.6 km doğrusunda mezarı koruması için akınların gelmesinin beklendiği doğu yönüne yerleştirilmiş Hükümdarın Ordusu. Mezar insan yapımı 72 metre yüksekliğinde bir Piramit’in içerisinde yer alıyor ve mezarın varlığı yüksek teknoloji sonik görüntüleme teknikleri ile tespit edilmiş ancak burada henüz hiç kazı yapılmamış. Tam olarak zarar vermeden nasıl kazı yapılacağı üzerinde çalışılıyormuş.

Askerlerin yapımı için Sarı Nehir’den getirilen kil kullanılmış ve askerlerin yapımında 700.000 kişi çalışmış. Günümüzde yapılan kazılarda boyları 183-195 santimetre arasında değişen, yaklaşık ağırlığı 200 kg olan, ilk bakışta birbiri ile aynı gibi görünse de 8.000 gerçeğe yakın ve hepsi birbirinden farklı üretilmiş kil asker bulunmuştur. Askerlerin ana kalıplardan üretildiği ve sonra kişiselleştirilerek her birinin farklı hale getirildiği düşünülüyor. Önce iki taraflı kalıplara kil doldurulmuş ve kalıplar 900 derecede pişirilmiş. Askerler kalıplardan çıkarıldıktan sonra elle detayları verilmiş sonra tekrar pişirilmiş.

Mezarda askerler dışında at arabaları ve bu arabaları çeken kilden atlar da var. 64 tane de savaş arabası bulunmuş. Askerler; parlak renklerde boyanmış askeri giysiler (günümüzde bu renkler korozyon sebebiyle solmuş) içinde, sanki sabah içtimasına çıkmış gibi düzenli ve rütbe sırasına göre dizilmiş ve ellerinde gerçek savaş silahları bulunmakta. Bunların arasında bronz kılıçlar, haydutlar, tırmanma tetikleyicileri ve 40,000 ok ucu yer almakta.

Her askerin farklı bir yüz ifadesi ve yapılan araştırmalar sonucu farklı karakteristik şekil ve boylarda uzuvları olduğu biliniyor.

Bakış ve ifadeleri de farklı olan Terra Cotta Askerleri için üretilen silahlar da özel madenler karıştırılarak üretilmiş gerçek silahlar. Her silahın üzerinde üreten kişinin adı yer almakta, bu sayede ürünün kalite kontrolü sağlanmakta ve üretene ulaşmak kolaylaşmaktaymış. Hatta imparatorun, düzgün üretilmeyen bir silah yüzünden üreten kişiyi öldürttüğü bilinmekte.

Başarılı bir devlet adamı olmasına rağmen Qin ölümden çok korkmaktaymış. Sürekli ölümsüzlüğün formülünü aratmaktaymış. Dönemin kahinlerini bu iş için görevlendirip bu işe büyük emek ve imkan sarf etmiş. Hatta bazı araştırmalar Qin’in M.Ö.210 yılındaki ölümünün; uzun ömür verdiğine inandığı için civa tükettiğinden ve hastalandığından ötürü olduğunu belirtmekte.
Peki ölümden bu denli korkan bir adam neden kendisine böylesine görkemli bir anıt mezar yaptırmış olabilir.

Bir rivayete göre; Qin’in mezarını koruyan taş asker ordusunu yapma sebebinin, haşmetinin ve imparatorluğunun büyüklüğünü binlerce yıl sonra bile ispatlamak istemesi olduğunu söylemekte.
Başka bir rivayetlere göre; sağlığında birçok kez suikaste uğramış olan imparator, bu sebeple ölümünden sonra kendisini koruyacak bir ordu yaptırmış.

Bir rivayete göre de; Qin tahta geçmeden önce ölen imparatorların, eşleri, hizmetçileri, özel askerleri hatta hayvanlarıyla birlikte gömüldüğünden ve bunun halk tarafından tepki toplayacağı konusunda uyarıldığından, onun yerine aslına mükemmel benzeyecek bir taş asker ordusuyla bu âdetin ortadan kaldırılabileceğini düşünmüş. Çünkü Çin’de Qin Hanedanlığı döneminden önce eski bir geleneğe göre hükümdar öldüğünde hizmetkarları, savaş malzemeleri, askerleri, özel eşyaları ve hatta eşleri ile birlikte gömülürmüş. Ancak Çin hükümdarı Qin Şhi Huang öldüğünde kendisi için askerlerinin ve hizmetkarlarının öldürülmesini istememiş ve kendisine diğer dünyada eşlik etmek üzere pişmiş toprak (terra cotta) ve bronzdan askerler, savaş arabaları, hizmetkarlar ve diğer ihtiyaçlarının hazırlanmasını emretmiş. Çok zalim bir hükümdar olduğu bilindiği için bu ihtimal bizce çok düşük.

Terra cotta askerlerinde, genel olarak bakıldığında 8 ana yüz tipi, 30 kalıp kullanıldığı ancak diğer detaylarla 8000’ininde farklı şekilde sonlandırıldığı ortaya konulmuş.

Tek tek her birinin elle işlenmesinin bunda etkisi var. Yüz tipleri farklı olduğu gibi sergiledikleri ifadelerde farklılık arz etmekte, kimi kızgın, kimi güler yüzlü, bazısı utangaç, bazısı nefret dolu, kimi tamamen ifadesiz çok farklı bakışlar sergilemekte. Daha önce belirttiğim gibi aslında askerler şimdi görülen gri renkte olmayıp kırmızı, yeşil, mor, siyah ve pembe renkler kullanılarak boyanmış.
Kullanılan boyaların büyük bir kısmı doğal olup yer altında nemden bir miktar etkilenseler de gömülü oldukları için bu renkleri koruya bilmişler açıldıktan sonra renklerini daha hızlı kaybetmişler. Yeni ortaya çıkarılan askerlerde son teknoloji kullanılarak renkler koruma altına alınmakta.

2000 yıldır toprak altında bulunmayı bekleyen Terra Cotta Askerleri’nin yapımı hakkında yeni bir iddia ortaya atılmış. Buna göre; Toprak Asker Ordusu için ilhamın Çin dışından gelen sanatçılardan gelmiş olabileceği de düşünülüyor. Bu iddiayı destekleyen ise kazılar esnasında rastlanan bronz figürlerdeki ördekler, kuğular ve kraliyet mezar alanında bulunan vinçlerin, Yunan etkisini yansıtması. Ayrıca Kuzeybatı Çin’de bir bölgede bulunan iskeletlerin yapısı incelenmiş ve Avrupa DNA yapısına uygun olduğu görülmüş. Buna göre Batı Asya’nın Helenleştirilmiş bölgelerinden çıkanlar Çin’e vararak, İmparatorun mezarını inşa eden ustaları eğitmiş olabilirler.

11 koridorda genellikle 4’lü sıralar halinde dizili askerler arasında hiç kadın yok çünkü İmparator kadınların canlı gömülmesini istemiş ve kadınlar İmparator ile birlikte gömülmüş.
İkinci ve üçüncü koridorda savaş arabalarının yanı sıra süvari ve piyade birimleri ile yüksek rütbeli subaylar ve bir savaş arabası bulunuyor.

Günümüzde mezar kompleksinin 98 kilometre kareden büyük olduğu ortaya çıkmış.

Kazılar halen devam etmekte ve imparatorun mezarı, gömülü hazinelere zarar verilebileceği endişesiyle henüz açılmamış durumda. Etrafındaki bazı mezarlara ulaşılmış. Bunlar; mezarın inşasında çalışan ve bu esnada ölen usta, zanaatkar ve işçilerin mezarları, Prens mezarları, cezalarını mezarın inşasında çalışarak çeken hükümlülerin mezarları, parçalanmış iskeletler (bunların cariyelere ait olduğu söylenmekte) ve birçoğu saldırının geleceği yer olan doğuya dönük halde olan Terra Cotta Askerler.

Terra Cotta Ordusu, Dünya’nın 8. Harikası olarak nitelendirilmekte ve kesinlikle 20.yy’ın en önemli arkeolojik buluşu. Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan Terra Cotta Askerleri için 1980 yılında birinci çukur bölgesinde bir müze inşa edilmiş ve 1987-88 yıllarında ikinci ve üçüncü çukur kazılarında da sergi salonları inşa edilmiş. Bu önemli heykeller Dünya’nın her yerinden bizim gibi gezginlerin akınına uğramakta.

Xian da Ne Yenir?

Biz Xian merkezde sadece West Street ve çevresinde bulunduğumuz için tavsiyelerimiz de buradan olacak. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu cadde üzerinde çok sayıda yemek alternatifi car. Bir çoğu çok lokal yemekler olduğu için size garip gelebilir ve denemek istemeyebilirsiniz ama bazıları da oldukça güzel gözüküyor.

Terracotta Savaşçıları Müzesi gezimizi bitirdikten sonra Yangzhou’ya gitmek üzere havalimanına hareket ettik. Yangzhou’da havalimanı olmadığı için önce Guilin’e uçmamız oradan aracımızla 1,5 saatlik bir yolculukla Yangzhou’ya geçeceğiz.

Xian Gezilecek Yerler, Xian Görülecek Yerler, Xian nasıl gidilir, Xian da ulaşım, Xian da ne yapılır, Xian da ne yenir gibi sorularınızın cevabını bu Xian Gezi Rehberi yazımızda vermeye çalıştık.

Çin’de gördüğümüz diğer şehirler olan Pekin, Şanghay ve Yangshuo yazılarımız da okumalısınız.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. gökhan özkanlı dedi ki:

    Muhteşemmmmmmmm..

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Çok teşekkürler.

BİR YORUM YAZIN