Male

Yarım günlüğüne (zaten daha fazlasına da ihtiyacınız pek yok) Male’yi gezme şansımız oldu. Deniz uçağından indiğinizde isterseniz tümünü siz organize edip yapabilirsiniz ama oradaki deniz uçağı şirketine bağlı çalışan gençler sizi karşılayıp; bavulu muhafaza etme ve Male için rehber işlerini ayarlıyorlar.

1 parça bavul emanet ücreti 5$. Rehber isterseniz yaklaşık 3 saatlik rehber ücreti kişi başı 10$. Bu sayede hız kazanıyorsunuz. 2014 Tsunamisinden çok etkilenen Male yaralarını sarmış gözüküyor.

Male Havalimanı Male’de değil hemen yanındaki Hulhule Adasında ve buraya 5 dk’lık bir feribot yolculuğu ile gidebiliyorsunuz. Tek yön gidiş bileti 1$. Rehberimizle hızlı şekilde yaklaşık 8 dakikada Male’ye geçiyoruz. İlk dikkat çeken Male ile adalar tamamen farklı olduğu; kadınların % 90’ı kapalı ve islami kurallar var ana ada Male’de. Burası da çok büyük bir ada değil esasında yaklaşık 2 x 1 km en ve boyunda. Tamamen etrafını yürüyerek dolaşmak 45 dakika sürüyor. Erken saatte Fish Market‘e gidilmeli. Biz öğleden sonra oradaydık ancak yine de fena değildi. Denizde göremediğimiz birçok balığı da burada gördük. Fish Marketin hijyenik bir yer olmadığını ve güzel kokmadığını belirtmekte fayda var. Işık hızı ile fileto çıkartan ve balık ayıklayan balıkçıları görmeye değer.

Yakınındaki sebze ve meyve pazarı olan Lokal Market de oldukça ilgi çekici. Uzak doğuda dahi görmediğimiz bazı meyvaları bu pazarda gördük.

Görülmesi önerilen ve en önemli Cuma Camii (Hukuru Miskiy, Hukuru=Cuma, Miskiy=Camii)) 300 yıldan eski bir geçmişe sahip. Camiyi yaptıran kişinin mezarı da camiinin avlusunda yer alıyor. Camii 2016’da biz ziyaret ettiğimizde restorasyonda ve ziyarete kapalı idi. Ancak yerel rehberimiz bizi içeri soktu ve görebildik. Caminin avlusundaki mezar taşlarının yüksekliği yatan kişinin önemi ile orantılı; ne kadar önemli birisi yatıyorsa o kadar uzun bir mezar taşı oluyor. Bunun dışında yuvarlak mezar taşları kadınlara, sivri mezar taşları erkeklere ait.

İslam Merkezi içerisindeki camii de 5.000 kişi kapasitesi ile önemli bir camii. Bu merkezin tam karşısında 1988 yılında Savunma Bakanlığına yapılan terörist saldırının anısına yapılan 3 Kasım Anıtı var.

3 kasım Anıtının karşısında da Sultan Park (National Park) bulunuyor. Parkın bir kısmı çok eski Banyan ağacının da bulduğu ağaçlarla kaplı ancak yarısına çok komik bir şekilde plastik ağaçlar dikilmiş. Hiç anlam veremediğimiz bu park gece olunca çok eğlenceli bir hal aldı.

Sonra yorulduğumuz için oturup bir şeyler içtik ama Male’de eli yüzü düzgün bir yerde birşey içerseniz resort fiyatına maşallah. 1 soda, 1 kahve, 2 ice tea için 25 USD ödedik.

Havalimanına dönüş çok kolay; sahilde Jetty adında iskeleler göreceksiniz 8-10 Havalimanına gitmek için, 1-3 devlete ait araçlar için, diğerleri de Resort’lere gitmek için kullanılıyor.

Maldivlerin herkesin bildiği güzel güzü için Maldivler Atolli yazımızı da okumalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN