Lazkiye

Hatırlatma: Bu notlar Suriye’nin içinde bulunduğu iç savaş öncesi yapılan 3 ziyaret sırasında yazılmıştır ve günümüz Suriye’sini yansıtmamaktadır.

Lazkiye, Hatay sınırının 40 km. kadar güneyinde bulunan Suriye’nin önemli liman kentlerinden biri. Deniz sporları için ideal bir kıyı şeridi bulunan bölge doğasıyla adetâ bir akdeniz kentini anımsatır. Neredeyse Beyrut’a bile taş çıkartacak canlılık ve hareketlilikte bir Doğu Akdeniz kenti Lazkiye. Her taraf modern binalarla doludur; ışıl ışıl, sokaklarda kızlı-erkekli gençler, caféler, barlar.

Lattakia (Lazkiye), Suriye‘nin en büyük liman kenti. Bu özelliği ona, zamanında dış dünyaya açık olabilmeyi ve paranın aktığı bir kapı olmanın verdiği ayrıcalıkları sağlamış. Dolayısıyla, her zaman Suriye’nin farklı bir yüzü olma özelliğini korumuş. Şehrin denizle olan bağını kopartan liman tesisleri, turistik yapılaşmanın tümüyle şehir dışına kaymasına neden olmuş. Milattan önce en az 1,000 yıllık bir geçmişi olan Lattakia, tarih boyunca birçok kez el değiştirmiş, Haçlı seferleri sırasında ağır hasara uğramış, depremler yaşamış. Ama hep canlı bir liman kenti olarak kalmış. Her nekadar Osmanlılar zamanında -diğer Osmanlı Akdeniz limanlarının gölgesinde kalmış olması nedeniyle- bir duraklama devri yaşamışsa da, Suriye’nin, özellikle Antakya’nın Türkiye’ye iade kararından sonra burasını en büyük limanı yapma kararı alması, eski canlılığına yeniden kavuşmasını sağlamış.

Diğer Suriye yazılarımızı da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN