Chitwan

Katmandu’dan karayolu ile 4,5 saatte varılan Chitwan, Katmandu vadisi şehirleri ve dağ aktivasyonlarından sonra Nepal’deki en önemli 3. aktivasyon merkezi. Chitwan Milli Parkı’nda gergedan, ganj yunusu, timsah, leopar, kaplan, tavuskuşu, geyik, fil ve 450 çeşit kuş türü yaşamı devam ediyor. Nepal seyahatinizde mutlaka Chitwan’a 2-3 gün ayırmanızı tavsiye ederiz.

Chitwan Milli Parkı’nın içerisinde makul fiyatlı konaklama alternatifleri olduğu gibi çok pahalı “lodge”ler da mevcut. Park içerisinde otelinizden tek bir ağaçtan yekpare ek olmadan oyularak yapılan kanolarla bir saatlik bir nehir yolculuğu ile fil yetiştirme merkezine gidebilir ve orada yavru fillerin yetiştirilişine tanık olabilirsiniz.

Nehirden fil yetiştirme merkezine ulaşmak için kanolardan indikten sonra 20 dk civarında yürümeniz gerekiyor. Eğer şanslıysanız ya da şanssızsanız !! 3 tonluk gergedanlardan birkaçı ile karşılaşabilirsiniz. Biz karşılaştık ve arkasından dolaşarak yolumuza devam ettik. Bu anın hiç şakaya gelmeyecek bir an olduğunu ve gerildiğimizi söyleyebilirim. Bu sene park içerisinde 12 kişiyi öldüren gergedanlar çok hızlı koşuyorlar ve saldırdıklarında kalbiniz el verirse; kalın bir ağacın arkası tek kaçış yolunuz.

Biz yanımızdaki görevlilerin tavsiyelerine uyarak ve çok sessiz kalarak gergedanların arkasından dolaşarak yolumuza devam ettik. Park içerisinde 540 gergedan ve 100 Leopar bulunuyormuş. Bu sadece park içerisi için verilmiş bir rakam, bunun dışında alanlarda da vahşi yaşam devam ediyor. Sadece Tibet sınırına yakına alanda 570 civarı leopar var.

“Macera tehlikeli sanıyorsan, rutini dene; öldürücüdür”

Paulo Coelho

Parkın % 80’i çok sıkı bir ormanla kaplı ve içerisinden “Rapti” ve “Narayani” nehirleri geçiyor.

Chitwan’da güzel bir aktivite de orman içerisinde yapılan “Fil Safari”. Bir fil üzerine 4 kişi ve bir sürücü ile gerçekleşiyor. Çok sıkı bir ormanda bazen ayağınızla ağaçları kollayarak, bazen ellerinizle dalları iterek 2 saat süreyle inanılmaz güzellikte bir safari yapıyorsunuz. Nepal’de bu safaride gergedan ile karşılaşmak” iyi şans” kabul ediliyor. Biz “iyi şans ile karşılaştık”

Chitwan bölgesi genel olarak Maoist hareketlerin 2001 yılından sonra görüldüğü ve ara sıra yol kesip yardım toplandığı bir bölge olmasına rağmen bizim başımıza böyle tatsız bir olay gelmedi.

Chitwan’da değişik bir aktivasyon da fillerin otelin bulunduğu nehir kıyısına gelerek sahipleri eşliğinde turistler tarafından yıkanmaları. Biz de eksik kalmayarak bu değişik tecrübeyi yaşayıp filleri tertemiz yaptık. Çok sakin olan bu hayvanları yıkamak çok eğlenceli. Derileri tahmin edilenden çok daha sert ve üzerindeki kıllar tel fırça gibi.

Chitwan’da “River Side Hotel”de kaldık. Adı üzerinde olduğu gibi nehir kenarında gayet güzel bir oteldi. İlk gece yerel dansçılar sizi yerel danslarıyla karşılıyor. Buranın yemekleri de çok makuldu. Vegieburger ve Onion Soup çok beğenildi domates çorbası ise tatlı yapıldığı için pek bize göre değil.

Yine burada birde Jeep safari yapılıyor. Biz çok uzun olmayan alanlarda Jeepleri kullandık tozlu ve sarsıntılı ama keyifli bir deneyimdi.

Bir doğal park olmasına rağmen alış-veriş edecek yerleri burada da buluyor ve alış-veriş çılgınlığımıza devam ediyoruz.

Nepal ile ilgili genel bilgilere Katmandu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Diğer Nepal yazılarımızı da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN