Koh Samui Gezi Rehberi

Koh Samui Gezi Rehberi

Koh Samui Gezi Rehberi

Bu defa Koh Samui Gezi Rehberi ile karşınızdayız. Koh Samui Tayland’ın adaları arasında önde gelenlerden biri. Koh Tayca Ada demek ve bu isimle başlayan birçok ada var bu bölgede. Koh Samui ülkemizde de en çok tanınan adalardan birisi. Biz de bu adada 4 gün kaldık ve gerçekten keyifli zaman geçirdik.

Bophut Beach

Bophut Beach

Nasıl Gidilir

Biz Koh Samui’ye Phuket’den geçtik ama Tayland’ın birçok şehrinden direkt bazı şehirlerden de aktarmalı olarak Koh Samui’ye uçabiliyorsunuz. Bangkok Air, Thai Airways, Thai Smile bu amaçla ilk bakabileceğiniz havayolları. Kayak‘dan ya da 12goAsia‘ kontrol edebilirsiniz hangi havayolu ve uçuşun size göre olduğunu.

Jungle Club Koh Samui

Jungle Club Koh Samui

Havalimanı Güvenlik kontrollerinde çok dikkatli olmak lazım 🙂

Bizim Koh Samui uçuşumuz Phuket’den saat 11:05’de idi. Kahvaltıdan sonra havalimanına geçtik ve rutin işlemlerden sonra tam uçağa geçerken içerisinde tüm elektronik aletlerimin olduğu sırt çantamın olmadığını fark ettim. “Nerede bıraktım” telaşıyla ilk düşüncem Phuket havalimanına geldiğimiz taksi oldu. Taksiyi otelden ayarladığımız için hemen oteli aradım, onlar taksiye ulaştı ama maalesef çanta takside değildi. Bu bize bir defa daha gösterdi ki taksiye daha sonra uklaşabilmek için taksiyi otelin çağırması bir avantaj. Boarding başlamış olduğu için mecburen Koh Samui uçağına binmek durumunda kaldım.

Daha sonra “nerede ne yaptık?” diye geriye dönünce havalimanına girişte çantamın yanımda olduğunu ve güvenlik kontrolünde bırakmış olabileceğim sonucuna vardık. Uzatmayalım Koh Samui’ye inince Kayıp Bagaj bölümünde tutanak tutturduk. İnanılmaz bir şekilde tam 24 saat sonra çanta eksiksiz olarak Koh Samui Havalimanına geldi ve gidip teslim aldık. Teşekkürler Bangkok Airways 🙂

Ne zaman gidilir

Tayland’ın yüksek sezonu Kasım-Mart arası olmasına rağmen Koh Samui yıl boyu ziyaret edilebilen bir şehir. Mart-Nisan-Mayıs en sıcak aylar olarak biliniyor. Mayıs-Ekim arası ise Muson yağmurlarının etkisi altında olduğu için düşük sezon olarak geçiyor ama bu aylarda da daha iyi otel ve tur fiyatları bulunabiliyor.

Koh Samui'de nereler gezilir

Plajlar güzel ama plajlar dışında da çok aktivite var Koh Samui’de

Koh Samui plajları ile ünlü olmasına rağmen adada plajlar dışında da yapılacak çok aktivite ve görülecek çok yer var.

En ünlü plaj Chaweng Noi Beach, burası en uzun ve en hareketli plaj. Koh Samui şehir merkezinden başladığı için birçok aktiviteye de oldukça yakın bu bölge. Biz konaklamak için Lamai Beach‘i seçtik. Lamai bölgesi biraz daha güneyde kalıyor ve biraz daha sakin. Deniz kalitesi konusunda pek bir fark yok. Maalesef Koh Samui’nin tüm plajlarında aradığımız berrak denizi bulamadık. Ülkemizin denizleri o kadar güzel ki bizler için bu konuda çıta çok yüksekte. Ülkemizden daha iyi denizi sadece Maldivler‘de gördük sadece. Plajlar olarak da Seyşeller kesinlikle güzeldi.

Chaweng Beach ve Lamai Beach’de deniz sığ yani yüzmek zevkli değil. Girince kısa sürede derinleşen deniz istiyorsanız adanın kuzeyindeki Maenam Beach ve Bophut Beach‘i tercih etmelisiniz. Bu iki plaj yan yana ve yüzmek için çok uygunlar. Chaweng ve Lamai gibi kalabalık da değiller. Biz bir günümüzü burada geçirdik ve çok memnun kaldık.

Adanın güneyindeki Lipa Noi Beach ise günbatımı ile ünlü. Mutlaka bir gün gün batımını burada izlemelisiniz. Bu plajda Nikki Beach adında bir mekan var. Oldukça güzel bir yer, havuzu, havuz kenarındaki barı, restoranı ve diğer olanaklarıyla çok iyi vakit geçirebilirsiniz. Bi gün batımı sonrası Nikki Beach’de 26. Evlilik Yıldönümümüzü kutladık.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Lamai Beach ile Chaweng Beach arasında Cyrstal Bay Beach var. Bize hem yüzme hem de snorkeling için burası tavsiye edilince ismi ile uyumlu bir plajla karşılaşacağımızı düşündük ama maalesef berraklık ve deniz altı yaşam konusunda umduğumuzu yine bulamadık.

Fishermen Village çok otantik bir kısmı Koh Samui’nin

Eğer siz de bizim gibi deniz girmek için Bophut Beach’i tercih ederseniz Fisherman Village Bophut‘da vakit geçirmelisiniz. Gerçi bu bölgeye giderseniz zaten görmeme şansınız yok çünkü bu plaj zaten Fisherman Village’ın önünde yer alıyor. Burada çok kaliteli restoranlar ve butik mağazalar var. Fiyatlar biraz daha yukarıda ama karşılığını alıyorsunuz. Fisherman Village’da sol tarafta en sonda yer alan Coco Tom’s Restaurant’a giderseniz kesinlikle pişman olmazsınız.

Yine adanın kuzeyindeyken yapılacak diğer bir aktivite de Big Buddha’ya gitmek. Küçük bir yolla ana adaya bağlı çok küçük bir toprak parçası üzerinde bulunan Big Buddha görülmezse olmazlar listesinde değil bize göre. Gerçi bu nokta bizim Tayland gezimizin son durağıydı. Bu zamana kadar Bangkok ve Chiang Mai‘de o kadar çok Buddha heykeli ve tapınak gördük ki bize vasat geldi. Ancak Koh Samui tek ya da ilk durağınız ise ilginizi çekebilir.

Secret Garden Buddha Koh Samui

Secret Garden Buddha Koh Samui

Yine kuzeydeyken bir tavsiyemiz de Let’s Relax Massage olacak. İlk olarak Chiang Mai’de tanışmış daha sonra Phuket’de de deneyimlemiştik Let’s Relax’i. Burası Tayland’da masaj denince kesinlikle akla gelmesi gereken ilk isimlerden. Koh Samui’de tek şubeleri burada.

Yine buraya çok yakın Budist Tapınağı Wat Plai Laem‘de görülebilir. Biz Koh Samui’ye geldiğimizde artık tapınak değil plaj görmek istediğimiz için burayı pas geçtik.

View Point for Motorcycle Koh Samui

View Point for Motorcycle Koh Samui

Aracınız varsa Koh Samui daha keyifli

Koh Samui merkezinde çok özel bir durum yok. Uzun bir caddenin deniz tarafı daha çok otel ve resortler ile, diğer tarafı ise mağaza ve restoranlarla dolu. Hiç ara vermeden caddeden geçen Muay Thai Box araçları hayret verici. Thai Box’u yapan gençleri araca doldurup sergiliyorlar hatta bazen bu araçlarda küçük bir ring oluşturup reklam amaçlı show yaptırıyorlar. Tayland’da masaj sektöründe çalışan kızlar kadar boks sektöründe çalıştırlan gençler de sömürülüyor ve durumları insanı üzüyor.

Koh Samui’de sürpriz güzel noktalar da var. Aracımızla Secret Garden’a giderken “View Point for Motorcycle” yazılı bir uyduruk tabela gördük. Kesin burada güzel bir olay var diyerek biz de girdik ve gerçekten harika bir manzara ile karşılaştık bu kısa patikanın sonunda.

Koh Samui’ye gelmeden önce sanki hep yatıp güneşlenirmişiz gibi geliyordu ama buraya gelince plajların sandığımız kadar keyifli olmadığını aksine adanın daha keyifli olduğunu ve görülecek çok yer olduğunu gördük. Bu nedenle otelimiz aracılığıyla 3 gün günlüğü 1.300b’dan bir Hyundai i10 kiraladık. Burası için bu fiyat oldukça makul. Tek sorun sağdan direksiyon olması olabilir ama biz İngiltere, İskoçya, Galler, Seyşeller ve Malta  gibi birçok ülkede sağdan direksiyonlu araç kiraladığımız için zorlanmadık. Size de tavsiyemiz eğer daha önce denemediyseniz hiç korkmayın ve bir yerden başlayın; sandığınız kadar zor değil. Yurt dışında araç kiralama ile ilgili yazımız için tıklayın.

Koh Samui doğası ile etkileyici

Aracımızla bir gün Namuang Waterfall‘a gittik. Burada iki şelale var; tabelalarda Waterfall I ve II şeklinde yönlendiriyorlar sizi. İkisi de birbirine yakın olduğu için aynı anda bitirebiliyorsunuz. Biz önce II ile başladık. Girişte bir ücret ödedikten sonra isterseniz yürüyerek şelalenin olduğu yere gidiyorsunuz isterseniz de kişi başı 50b vererek arazi araçları ile gidiyorsunuz. Yaklaşık yürüyerek 20 dk sürüyor yani uzak değil ama arazi araçları eğlenceli duruyordu özellikle tavanında oturulan kısım.

O yüzden bunu tecrübe etmek istediğimiz için arazi aracını seçtik, gerçekten de keyifliydi. Bir miktar kayalık bir yoldan yürüdükten sonra şelaleye varıyorsunuz. Abartlı bir güzellik değil ama bizce görmeye değer bir yer. Bazı noktalardaki geçişlerde oradaki yerel rehberler size yardım ediyorlar.

Jungle Club Koh Samui

Jungle Club Koh Samui

Şelaleye giden bu yol üzerinde Elephant Riding yani Fil ile ormanda gezinti de yaptıran bazı firmalar var. Bizim ilgimizi çekmediği için pas geçtik. Diğer Tayland yazılarımızda bahsettiğimiz Muay Thai Box, Yemek Turu, Yemek Dersi, Yoga Kursu gibi aktiviteler tabii ki burada da var. Eğer Yemek Kursu’na katılmak isterseniz Island Organics iyi bir firma.

Jungle Club için önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın

Koh Samui’deki gördüğümüz yerler arasında bizi en çok etkileyenlerden bir Jungle Club oldu. Adanın ortalarına denk gelen ve adanın en yüksek yerindeki bu restoran o kadar hakim bir pozisyonda ki buradan adayı izlemek de burada yemek yemek de çok keyifli. Ancak tek sorun mekanın devamlı dolu oluşu ve rezervasyonsuz girişin neredeyse mümkün olmayışı. Biz bunu bilmediğimiz için rastgele gittik ve tabii ki kapıda kaldık. Kapıdaki görevli “yaklaşık 1 saat burada beklerseniz belki alabilirim” dedi ve biz de beklemeye karar verdik. Bizden sonra gelenlere bekleme seçeneği de sunmadı. Neyse iyi ki beklemişiz hem manzara çok etkileyiciydi hem de Koh Samui’deki en güzel yemekleri burada yedik.

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Size tavsiyemiz oteliniz aracılığı ile bir gün önceden rezervasyon yaptırmanız. Mekanı incelemek ya da rezervasyonunuzu kendiniz yapmak isterseniz Jungle Club’ın internet sitesi için tıklayın. Yeri biraz zor olduğu için ancak taksiyle gidebilirsiniz. Bizim kiralık aracımız olduğu için gitmekte değil ama zirveye ulaşmakta zorlandık. Aracımız 1000 motor bir Hyundai ve biz de 4 kişi olunca en dik yerde araç kaldı. Arkadaşların araçtan inmesiyle ben son noktaya ulaşabilidim. Onlar ise oldukça dik bu yaklaşık 200 metrelik kısmı yürüyerek geldiler.

Koh Samui’ye gelene kadar Tayland’da çok fazla tapınak gördük. Neden bilinmez tapınak olmamasına rağmen Buddha ve bağlantılı figürlerin bulunduğu bir bahçe diyebileceğimiz Secret Buddha Garden (Magic Garden) bizim çok ilgimizi çekti ve etkiledi. Burada yaklaşık 1 saat geçirdik. İnanılmaz dingin ve huzur veren bir mekan. Çok kişi bilmediği ve ulaşımı zor olduğu için de oldukça sakin.

Koh Samui çevre gezileri

Eğer Koh Samui’yi bitirirseniz Koh Tao, Ko Pha Nhagan ya da Ang thong National Marine Park‘a giden turlarına katılabilirsiniz. Tur satın almak için tıklayın. Bu turlarla görülecek yerler arasında Coconut’s Farm, Grand Mother Rock, Grand Fathers Rock, Guan Yu Shire, Plaile Am Temple, Dipangkorn Temple sayılabilir.

Namuang Waterfall Koh Samui

Namuang Waterfall Koh Samui

Dönüşümüz Bangkok aktarmalı; 21:50’de Koh Samui’den Bangkok’a uçup saat 23:05’de BKK’da olacağız. Sabahın ilk saatlerinde saat 03:30’da ise Bangkok-İstanbul uçuşumuz var. Bu nedenle bu gece için otel konaklaması almadık. 11:00 gibi otelimizden çıktık. Son bir keyif yapalım diye Let’s Relax’den 1.500b’a 3 saatlik bir paket almıştık. Yaklaşık 14:30’da masaja gittik takiben aracı otele bıraktık ve otelden ayarladığımız bir taksi ile (700b) havalimanına geçerek uçak saatini beklemek üzere havalimanında turlamaya başladık.

Chaweng Beach

Chaweng Beach

Bangkok, Chiang Mai ve Phuket yazılarımızda okumalısınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ilker dedi ki:

    harika bir rehber..her türlü ayrıntıya sahip…eline sağlık Engin..

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Çok teşekkürler İlker, güzel geziydi. Bu ve diğer Tayland sayfalarına katkılar olursa, aklınıza birşey gelirse yazın lütfen.

BİR YORUM YAZIN