Phuket Gezi Rehberi

Phuket Gezi Rehberi

Phuket Gezi Rehberi

Tayland denince birçoğumuz için en tanıdık isimlerden birisi Andaman Denizinin en önemli noktalarından birisi olan Phuket. Aynı zamanda Tayland’ın en büyük adası olan Phuket’de ne ararsanız var; son derece lüks oteller, aşırı ucuz hosteller, lüks restoranlar, sokak yemekleri, plajlar, gece klüpleri, masaj salonları, barlar vs. Haritaya baktığınızda ana karaya bağlı gibi görünüyor olsa da dikkatli baktığınızda ana karaya ince bir köprü ile bağlı çok büyük bir ada Phuket.

Phi Phi Islands

Phuket Gezi Rehberi hazırlarken ve oradayken size en faydalı olabilecek bilgileri derlemeye çalıştık. Daha önce bir defa daha Tayland gezi planı yapmıştık ama darbe girişimindeki izin vs sorunları nedeniyle iptal etmek durumunda kalmıştık. Phuket Tayland’daki 3. durağımızdı. Bangkok ve Chiang Mai‘den sonra Phuket için yola çıktık. Chiang Mai’deki son gecemizde havalimanı için yine bir taksi ayarladık, bu defa taksi ücreti 300b. Uçağımız 09:40’da olduğu için erken bir kahvaltıdan sonra otelimizden ayrıldık. Thai Smile ile 2 saatlik bir uçuştan sonra Phuket’e vardık.

Patong Beach

Patong Beach

Nasıl Gidilir

THY en kolay ama maalesef en pahalı seçenek

Phuket’e ulaşmanın en kolay yolu THY’nın direkt Phuket uçuşları tabii ki. Bunun dışında birçok havayolu ile aktarmalı olarak da Phuket’e ulaşabilirsiniz. Biz Chiang Mai’den Phuket’e Tha Smile havayolları ile geçtik.

Ne zaman gidilir

Tayland’ın yüksek sezonu Kasım-Mart arası olmasına rağmen Phuket yıl boyu ziyaret edilebilen bir şehir. Mart-Nisan-Mayıs en sıcak aylar olarak biliniyor. Mayıs-Ekim arası ise Muson yağmurlarının etkisi altında olduğu için düşük sezon olarak geçiyor ama bu aylarda da daha iyi otel ve tur fiyatları bulunabiliyor.

Havalimanından Şehre Ulaşım

Phuket’de havalimanından şehre ulaşım Chiang Mai’de olduğu gibi sabit tarifelere bağlanmış şekilde. Adanın gideceğiniz bölgesine göre 700-800b arasında değişen önceden belirlenmiş belli rakamlar var onları ödemeniz gerekiyor.

Ulaşım

Normal şartlarda birçok yere yürüyebilirsiniz. Daha uzak noktalar için tuk tuk ya da taksi doğru olacaktır. Eğer motorsiklet tecrübeniz varsa scooter kiralayabilirsiniz.

Maya Beach

Maya Beach

Nereler Gezilir

Phuket ne şehir olarak ne de deniz olarak çok etkileyici bir yer değil. Maalesef denizi bizim denizlerimize göre daha iyi olmadığı için ülkemizden buraya giden birisi denizinden etkilenmez. Şehir ise özetle yeme-içme ve eğlence üzerine kurulmuş bir yer olarak özetlenebilir. Phuket Gezi Rehberi hazırlarken başka blogları da okuyorduk. Bazı gezginlerin buradan nefret ettiğini bazılarının da çok sevdiğini okuduk. Biz tam aradayız diyebiliriz. Ancak şunu söyleyebiliriz ki Phuket’i Phuket yapan şehir ve plajı değil Phuket’e yakın altta anlatacağımız adalar diyebiliriz.

Phi Phi Islands

Phi Phi Islands

Phuket’de Nereler Gezilir

Phuket’in ana caddesi Thanon Ratuthit Songroipi Road. Birçok nokta bu cadde üzerinde ya da bu caddeye çıkan sokaklar üzerinde. Bu nedenle Phuket’i gezmek hiç zor değil. Zaten bize göre Phuket’de gezilecek yerler Phuket’in dışında yer alıyor.

Elephant Sanctuary adı verilen Fil Koruma Merkezilerine yapılan geziler, Thai Yemek Kursları, Thai Yemek Tadım Turları, Yoga Kursu, Muay Thai adı verilen Tayland Boksu Kursu ya da gösterisi gibi birçok aktivite var ama biz bunları Tayland’ın farklı şehirlerinde deneyimlediğimiz için burada ilgilenmedik. Bir de Zipline yapılan yerler var; bunun da alasını 🙂 Zip Bike ve Zip Line olarak Filipinlerde yaptığımız için onunla da ilgilenmedik. Eğer sizin ilginizi çekerse en popüler olan Flying Hanuman için tıklayın.

Phuket Gece Hayatı

Puket Gezi Notları hazırlıyorsanız Phuket’in olmazsa olmazı olan Bangla Road’dan da bahsetmelisiniz; burası birçok kişinin hiç sevmediği birçok kişinin de dünyanın bir ucundan çıkıp geldiği bir cadde. Bangla Road tamamen seks konsepti üzerine kurulmuş bir cadde. Bar tezgahlarında ve sokakta sizi içeri davet eden iç çamaşırlı ya da seksi kıyafetli kızlar buranın ana olayı. Bu cadde üzerinde sayısız GoGo Bar, ping pong show, striptiz show vs mekan bulunuyor.

Bu kızlarda ellerindeki fiyat vs yazan tabelalarla sizleri ikna etmeye çalışıyorlar. Son zamanlarda caddede kaliteli müzik yapan mekanlar açılmaya başlamış ve artık daha gezilebilir bir cadde olmaya başlamış denilebilir. Mesela biz canlı müzik yapan Lion Live Music‘de vakit geçirdik ve gerçekten müzik kalitesi çok çok iyiydi, mekanda kesinlikle rahatsız edici bir yer değildi.

Phi Phi Islands

Phi Phi Islands

Phuket gece hayatı için Hard Rock Cafe de önemli bir nokta çünkü iyi bir noktada güzel bir mekan. Ancak Bangla Road içerisindeki birçok canlı müzik mekanının buradakinden çok daha iyi müzik yaptığına şahit olduk.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Phuket Plajları

Phuket’in merkezindeki plaj Patong Beach. Bu nedenle buraya yürüyerek gitmek çok kolay. Ancak maalesef çok harika bir plaj olduğu söylenemez. Paradise Beach, Karon Beach, Kata Noi Beach, Mai Khao, Freedom Beach, Bang Tao Beach, Nai Harn Beach diğer alternatifler. Biz maalesef hiçbirini denemedik. Denize girmek için Phi Phi Adalarına gittiğimiz için sadece Patong’a uğradık.

Phuket için seks ve masaj önemli kavramlar. Bu konulara Bangkok yazımızda değinmiştik. Okumak için tıklayın.

Phuket Phi Phi Adaları gezileri

Gezimizin bir tavsiyesi de Phuket’de ikinci günümüzde Phi Phi Adaları gezimiz için bir Speed Boat kiralamıştık. Bizi Speed Boat firması bizim için bir araç ayarladı. Bu araçla önce şirketin ofisine gidip ödeme yapacağız. Burası yaklaşık yolun yarısı, daha sonra bizi otele bırakacaklar. Bu transfer için de 1.200 baht transfer ödedik. Phuket’de havalimanı ile şehir arasındaki transfer ücretleri yaklaşık bu seviyelerde çünkü havalimanı yaklaşık 1 saat uzaklıkta.

Bu arada Phuket’de ya da Tayland’da paranızı Tayland para birimi olan baht’a çevirirken mutlaka 3-4 döviz bürosu gezmelisiniz. Komisyon almazlar ama her döviz bürosu farklı rakam verir. Biz en iyi oranı Chiang Mai‘de bulmuş ve oradan toplu bir değişim yapmıştık. Oranlar devamlı değiştiği için kur vermiyoruz. Biz yurt dışı gezilerimizde XE Currency adlı uygulamayı kullanıyoruz cep telefonumuzda.

Hangi şirket hangi tur?

Phuket Gezi Rehberi yazımızın önemli bir maddesi kiralayacağınız tekne ya da satın alacağınız tur ile ilgili olacak. Phi Phi adalarını gezmeniz için çok sayıda firma mevcut. Tam günlük gezi ücretleri 1.900b ila 4.400b arasında değişiyor. Bu güzergaha, tekneye ve en çok teknede kaç kişi olduğuna göre değişiyor. Bu rakamlar yaklaşık 80-150 $’a denk geliyor.

Şeçtiğiniz tura göre tekneler 20-45 kişi arasında yolcu alıyor. Biz zaten 45 kişilik tekneleri hiç düşünmedik çünkü özellikle gezinin ilk ve son 1 saati yüksek hızlı ve sarsıntılı geçiyor. Ayrıca bu kadar kalabalık teknelerde oturacak yer bulmak bile zor oluyor. Bu nedenle 150 $’lık turlardan birini alıp 4 kişi için 600$ civarında ödeme yapmamız gerekiyordu. Biz de bir hovardalık yapıp 1.000$ vererek 4 kişi için 2 motorlu bir tekne kiraladık.

Daha sonra firma bize 3 motorlu tekneyi free upgrade olarak verdi. Bu da az bir upgrade değil çünkü aradaki fark + 250$ idi. Sizlere de bu şekilde özel tekne kiralayın demiyoruz ama sayı ne kadar az olursa bu geziniz o kadar konforlu olur bunu göz ardı etmeyin. Özellikle eşimin bu gezi esnasında hasta olması nedeniyle teknemizin özel olması çok kolaylaştırdı işimizi.

Phi Phi Don

Phi Phi Don

Tur Rotaları

Phuket Gezi Rehberi sayfalarını incelediğinizde birçok gezi önerisi ile karşılaşıyorsunuz. Phi Phi Adaları olarak adlandırılan bu geziler için firmalar size yaklaşık 3-4 ayrı rota sunuyor. Genellikle bir tanesi  Royal Phuket Marina’dan ayrılarak; Khai Nai Island, Phi Le Lagoon, Monkey Beach, Viking Cave, Phi Phi Don, Bamboo Island‘ın görüldüğü klasik tur oluyor. Bir diğeri James Bond Island’a giden rota oluyor. Yine bazı şirketlerde de snorkeling ağırlıklı turlar oluyor. Bu turun en önemli duraklarından birisi de Beach filminin çekildiği Maya Bay. Harita üzerinde incelerseniz Koh adıyla başlayan daha birçok nokta görürsünüz. Koh ada demek ve bu adaların birçoğu ünlü olmasa da ünlü olanlardan altta kalmazlar. Hatta bazıları daha bakir ve güzel.

Phuket Sail Tours, Simba Sea Trips, Marine TourAndaman Leisure Phuket bu firmalardan önde gelen bazıları.

Eğer vaktiniz varsa Phi Phi adalarını gezmek için Phi Phi Don’da 1-2 gece konaklayın.

Phuket ya da Bangkok’dan etraftaki bir çok noktaya ulaşabilirsiniz. Tüm Asya’da çok iyi çalışan 12GoAsia sitesini burası için de tavsiye ederiz.

Diğer Tayland tavsiyelerimiz için Bangkok ve Chiang Mai yazılarımızı da okumalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN