Chiang Mai Gezi Rehberi

Chiang Mai Gezi Rehberi

Tayland gezimiz kesinleştiğinde rotayı planlarken ilk kararımız “mutlaka Chiang Mai rotamız dahilinde olacak” olmuştu. Chiang Mai Tayland’ın diğer bölgelerine çok benzemeyen daha kültürel kısmı ağır basan kısmı. Bir Bangkok, Phuket gibi turistik değil ama buranın meraklısı turist sayısı da oldukça fazla. Chiang Rai ile birlikte bu tarafı ziyaret eden turistler biraz daha fazla araştıran ve ne istediğini bilen turistler hatta gezginler diyebiliriz. Yeni Şehir anlamına gelen Chiang Mai Tayland’ın kalabalık şehirlerinden. Lan Na Krallığı’nın başkenti olduğu için ayrı bir önem taşıyor Chiang Mai. Size detaylı bir Chiang mai Gezi Rehberi hazırlamaya çalıştık. Oldukça fazla tapınak bilgisi var çünkü Chiang Mai denince akla ilk olarak tapınakları geliyor.

DCIMPANORAMA100_0955DJI

Nasıl gidilir

Buraya ulaşmanın en kolay yolu Bangkok’a ulaşıp oradan aktarma yapmak. Bangkok’a en kolay ulaşım yolu ise THY’nin uçuşları ama İstanbul-Bangkok THY uçuşu 1.080 $, Emirates ise 590 $’dı. Bu nedenle Ankara’dan THY ile İstanbul’a daha sonra Emirates ile Sabiha Gökçen Havalimanından Dubai aktarmalı olarak Bangkok’a uçmaya karar verdik. Bu fiyat farkı için değer diye düşünüyoruz. Sabiha Gökçen-Dubai uçuşu 4 saat civarında, Dubai-Bangkok uçuşu ise 6 saat civarında sürüyor. Aktarma süresi ise genellikle 1,5-2 saat arasında. THY’nin direkt uçuşu ise 9 saat.

Ne zaman gidilir

Chiang Mai’un yüksek sezonu Kasım-Mart arası olmasına rağmen Bangkok yıl boyu ziyaret edilebilen bir şehir. Mart-Nisan-Mayıs en sıcak aylar olarak biliniyor. Mayıs-Ekim arası ise Muson yağmurlarının etkisi altında olduğu için düşük sezon olarak geçiyor ama bu aylarda da daha iyi otel ve tur fiyatları bulunabiliyor.

Nerede kalınır

Kesinlikle Eski Şehir Duvarları içerisinde yani Old Town içinde konaklayın. Bu şekilde başta tapınaklar olmak üzere çoğu ilgi merkezinin hemen yanında olursunuz. Chiang mai çok güvenli bir şehir özellikle gece ara sokakların güvensiz görünüşü az aydınlatma oluşundan kaynaklanır endişe etmemelisiniz.

Ulaşım

Havalimanından şehire ulaşım

Chiang Mai daha küçük bir şehir bu nedenle havalimanından şehre ulaşmak için metro gibi bir alternatif yok; tek yol taksi ile ulaşmak. Havalimanından içerisinde taksi için ufak bürolar var oralardan küçük taksiler için 1-3 kişi olan küçük taksiler için 150 ve 1-6 kişi alan taksiler için 250b ödeyerek önce fişinizi alıyorsunuz sonra iki numaralı çıkıştan çıkarak fişi orada bekleyen görevliye verip görevinin sizi taksiye götürmesini istiyorsunuz. Bu taksiler sarı-lacivert renkte; bir de beyaz limuzin taksiler var daha lüks arabalar ve daha pahalı bir tarife ile çalışıyorlar.

Şehiriçi ulaşım

Songthaew adı verilen kamyonetten bozma bir araç var. Arkasında iki sıra oturma yeri oluyor. Bu aracın ücreti 30b. Bu araçlar yakın yerlere taksi olarak da çalışıyor. Ancak araçların yanlarının açık olduğunu unutmayın. Özellikle sabah erken saatlerde en sıcak aylarda dahi Chiang Mai serin oluyor. Bu konuyu hesaba katarak sabah erken bir yere gidecekseniz kapalı normal araç istemelisiniz.

Tuk tuk var ama kullanımı Phuket ya da Bangkok gibi yoğun değil.

Taksi ve yürümek en kolay yol. Şehir içerisnde herhangi bir yere yaklaşık 100b ödemeniz yeterli olur taksi için.

Nereler Gezilir

Wat Chedi Luang Tapınağı 14.yy’da Mengrai Hanedanının 7. Hükümdarı olan Kral Saen Muang Ma tarafından yaptırılmış. Wat Chedi Luang’ın masif pagodası Mengrai hanedanının 7. hükümdarı olan Kral Saen Muang Ma döneminde 1385-1402 yılları arasında inşa edilmiş ve Chiang Mai silüetinin ayırt edici bir özelliği. Kare tabana oturan Cedar ağacından kubbe 60 metre ve 80 metre yüksekliğinde ve bir zamanlar Tayland’ın en kutsal dini eseri olan Emerald Buddha’nın eviymiş.

Wat Chedi Luang

Wat Chedi Luang

Emerald Buddha yani Zümrüt Buddha buradaymış ama şimdi Bangkok’da. 1545’te meydana gelen depremde hasar gören Cedarın yüksekliği orjinal boyutunun neredeyse yarısına inmiş, ancak yine de etkileyici bir yapı.

1992’de Güzel Sanatlar Bölümü, restorasyon çalışmalarını bitirmiş ve yüzlerinin her birindeki Naga (su yılanı) merdiveni ve üssünü süsleyen harika fil heykelleri tekrar yapılmış. Ancak, kubbenin kendisi üzerindeki asıl çalışma tamamlanamamış ve şimdiki haliyle kalmış.

Wat Phan Tao

Wat Phan Tao, dekore edilmiş bir bahçe alanına sahip güzel bir ahşap tapınak. Ünlü Wat Chedi Luang’ın yanında bulunan bu tapınak genellikle bu nedenle göz ardı edilmekte. Özellikle bölgedeki daha ünlü dini kompleksler yüksek sezonda turistlerle dolup taştığında daha sakin olduğu için görülmeye değer.

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Girişte ana ibadet salonu sizi arka kısımdaki Stupalara götürüyor. Dua salonu koyu tik ağacından yapılmış ve içeride Buddha’nın altın bir figürü var. Dua salonu tik ticareti zirveye ulaştığında ve bu ahşaplar Buddha’ya bir armağan olarak yapılmış. Arkaya doğru yürüdüğünüzde bir gölet, bambu kümeleri ve bir Bodhi ağacının altında oturan bir Buddha var.

Wat Phan Tao

Wat Phan Tao

Dua Bayrakları her yerde

Çoğu zaman turuncu dua bayrakları da bulunuyor. Bazen bu alan, yaklaşmakta olan bir tatil veya dolunay olmasına bağlı olarak dekore ediliyor. Törenler sırasında rahipler ayrıca göletin yanında oturarak ve ilahiler yapıyor. Özellikle bu dönemlere denk gelirseniz büyülü olacaktır. Daha ileride, iyi bakımlı bir bahçe alanının yanı sıra yapılmış büyük Stupa da bulunuyor. Bazen rahiplerin bahçecilik yaptığını bile görebilirsiniz.

Wat Phra Singh

Wat Phra Singh

Wat Phra Singh

Wat Phra Singh belki de Wat Phra That Doi Suthep’tan sonra Chiang Mai’deki en etkileyici ikinci tapınak. Üç ana yapıya ev sahipliği yapıyor, ana cazibe zarif bir şekilde dekore edilmiş Lai Kam toplantı salonu ve yüzlerce yıl önce yerlilerin yaşamlarını gösteren restore edilmiş duvar resimleri. Eski şehir duvarının içinde, Ratchadamnoen Yolu’nun batı ucunda bulunan tapınağın imzası Lanna tarzı çatılar ve ışıltılı viharn (montaj salonu) ziyaretçileri davet ediyor. Duvarlarla çevrili tapınak kompleksi tüm yıl boyunca ziyaretçiler ve ibadet edenlerle dolu oluyor. Nisan ayının ortasındaki Tay Yılbaşı festivalinde (Songkran) daha da doluyor ziyaretçiler ile.

Kıyafet kurallarına uymalısınız

Bangkok sayfamızda anlatmıştık ama tüm tapınaklara girişte uymanız gereken kıyafet kuralları bulunuyor. Eğer hazırlıklı değilseniz orada size kiralık yada ödünç kıyafet veriliyor ama hijyen nedeniyle kendi kytafetlerinizi bu şekilde hazırlamanızda fayda var.

Beyaz Stupalarla yapılmış olan Wat Suan Dok,  14. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş ve tarihi öneme sahip birkaç yapıya ev sahipliği yapmakta. Bunların arasında Ana Pagoda, Chiang Mai büyüklerinin küllerini barındıran beyaz badanalı pagodalar ve büyük bir açık hava Toplantı salonu olan Wiharn’da bulunmakta. Tapınak, eski sur duvarının dışında, Suthep Yolu üzerindeki Suan Dok Kapısı’nın yaklaşık 1 km doğusunda bulunuyor.

Wat Umong

Wat Umong, Chiang Mai’nin tek orman tapınağı. Tapınak kompleksi, Doi Pui Dağı’nın eteğinde, binalar da ormanlık alanda yer alıyor. Wat Umong, 13. yüzyıla kadar uzanıyor ve çeşitli eski kalıntılar, meditasyon tünelleri ve boyanmamış büyük bir stupadan oluşuyor. Tapınak kompleksi aynı zamanda bir manastıra sahip, bu yüzden her zaman etrafta dolaşan, sık sık dua ederek stupa’yı çevreleyen rahipler var. Tüneller, artık her gün gelen ziyaretçi sayısı nedeniyle meditasyon için nadiren kullanılıyor. Her zamanki gibi ayakkabılarınızı çıkarmanız ve içeride sessiz kalmalısınız.

Buddha heykelleri ile birkaç yerleşim bölgesi var; tünellerin tavanına bakarsanız, 13. veya 14. yy’a kadar uzanan eski fil ve tapınak çizimlerini görebilirsiniz. Tünellerin solunda büyük bir göl ve bir köprü ile birbirine bağlanmış küçük bir ada bulunur. Köprüden hemen önce 10b’a balık satıyorlar. Göl büyük yayın balığı dolu ve onları besleyebiliyorsunuz. Ayrıca birkaç kaplumbağa vard ve bunlardan birini görürseniz şanslı kabul edilirsiniz. Yiyecekler balıklar için olsa da, çoğu insan adada yaşayan güvercinleri de besliyor.

Wat Phara Doi Kham

Wat Phra Doi Kham (genellikle Wat Doi Kham veya Altın Tapınak olarak da adlandırılır) şehrin güney batısındaki bir tepenin üstünde bulunuyor. Wat Doi Kham’ın tepesinden manzaralar etkileyici; hem şehri hem de Doi Pui Dağı’nın arkasındaki yuvarlanan dağları görebilirsiniz. Tapınak, çoğunlukla 17 metrelik oturan Buddha’yı görmek isteyen Taylandlılar tarafından ziyaret ediliyor. Buddha tepenin dibinden görülebilir. Wat Phra Doi Kham’a ulaşmanın farklı yolları var, ancak gerçek deneyim için merdivenleri kullanın.

Tapınağa ulaşmak için alttan 300 basamak vardır ve merdivenler dağdan aşağı sarkan her taraftaki bir yılanla süslenmiştir. Tapınakta yabancılar için 30 Baht giriş ücreti alınmakta ve omuzlarınızı ve dizlerinizi kapattığınızdan emin olunz, aksi takdirde sizden tapınak ve rahipleri örtbas etmek için bir fular kiralamanız istenecektir. Merdivenlerden yukarı yürümek istemiyorsanız, sizi dağdan aşağıya indirecek bir füniküler de vardır.

Wat Sri Suphan

Wat Sri Suphan, etkileyici el yapımı gümüş süslemesi nedeniyle Gümüş Tapınak olarak da biliniyor. Tapınak duvardan çatıya kadar tamamen gümüş kaplı ve Budizm efsanelerinin bazı ayrıntılı gümüş oymalarını sergiliyor. Buddha heykelleri bile gümüş kaplı. Wat Sri Suphan başlangıçta bir gümüşçü köyünün ana tapınağı olarak hizmet etmek için inşa edilmiş. Yıllar geçtikçe tapınağın bazı kısımları yerel köyün gümüşü ile tamir edilmekle birlikte, tapınağın tamamen gümüşle kaplanması süreci sadece 2008’de başlamış.

Ancak eski Budist kuralları nedeniyle kadınların tapınağın içine girmelerine izin verilmemekte. Wat Sri Suphan’ın çevresindeki bölgede birçok küçük gümüş stüdyosu var ve tapınak alanı içerisinde işyerinde gerçek sanatçıları görebilir ayrıca bu sanatçılardan gümüş eserleri satın alabilirsiniz. Salı, perşembe ve cumartesi akşamları, tapınağın ziyaretçilerinin Budizm hakkında sorular sorabildikleri ve keşişlerle meditasyon yapabilecekleri bir keşiş sohbeti düzenleniyor. Keşiş sohbetleri 17: 30-19: 00 arasında başlıyor ve 21: 00’a kadar herkes için bir grup konuşması ve meditasyon yapılıyor. Keşiş sohbetleri ücretsiz ancak bağışlar memnuniyetle karşılanmakta.

Wat Chiang Man

Wat Chiang Man

Wat Chiang man

Wat Chiang Man, Chiang Mai’nin en eski tapınağı ve ünlü bir kristal Buddha gibi bazı önemli Budist eserlere sahip. Tapınak üzerine inşaat 1306’da başlamış, ancak daha sonraki yüzyıllarda birkaç parça eklenmiş, bu yüzden tapınak kompleksi yan yana birçok farklı mimari stillere sahip. Wat Chiang Man’da, hem altın hem de kırmızı renkte Buddha görüntüleriyle dekore edilmiş iki ana meditasyon salonu bulunmakta. Daha büyük salonun içinde önemli iki buda figürü var.

İlki daha büyük olan aynı zamanda Chiang Mai’nin en eski Buddha figürü olan ayakta elinde bir sadaka kasesi bulunan bir Buddha. Ayakta duran Buddha’ya pirinç yetiştiriciliği için gerekli yağmuru getirdiği söylenen Songkran Festivalinden önce her nisanda ibadet ediliyor. Küçük Buddha ise kristalden oyulmuş ve özel iyileştirme gücüne sahip olduğuna inanılıyor. Chiang Mai’nin eski kentinin ortasında olmasına rağmen, Wat Chiang Man nadiren kalabalık oluyor. Aynı zamanda oturup kafa dinlemek ve meditasyon için bakımlı bir bahçe alanına sahip.

Wat Lok Molee

Wat Lok Molee, 14. yüzyıldan kalma bir Chedi (Anıt Kubbe), manikürlü bahçe alanı ve etkileyici bir dua salonuna sahip olan Chiang Mai’deki eski bir tapınak. Eski Şehir hendek alanının hemen dışında yer alan Wat Lok Molee, diğer tapınaklar kadar sık ziyaret edilmiyor ve bu nedenle bazen bütün tapınak arazisinde yalnız kalabilirsiniz. Komplekste ibadethane, bir dizi küçük Stupa ve arkada eski bir Chedi daha vardır. Wat Lok Molee’ye giriş iki etkileyici taş fil tarafından korunuyor.

Otomobil ve motosikletlerin girmesi için ikinci daha büyük bir giriş var. Wat Lok Molee’de ilginç heykeller, Buddha resimleri, filler dahil pek çok figür var ve fotoğraflar çekmek için özellikle doğru bir yer. Ana salonların duvarlarındaki karmaşık mozaiklere ve Hinduizm’den veya Budizm’den farklı görüntülere bakmalısınız. Ayrıca bahçede küçük bir kahve dükkanı da bulunmakta ve burada oturup huzurlu bir atmosferde biraz dinlenebilirsiniz. Kahve dükkanında sıcak ve buzlu içecekler (fiyatlar 30-40b arasında) ve birkaç atıştırmalık bulunuyor.

Chiang Mai Night Bazaar

Bir akşam Chiang Mai Night Bazaar‘a gidebilirsiniz. Chang Klan yolu üzerinde her gece kurulan bu pazar çok özel değil ama sokak yemeği yemek istiyorsanız kesinlikle doğru adres.

Bir gün Fil Bakım Merkezlerinden birine gitmenizi öneririz. Biz yarım günlük bir tur aldık bunun için. Biz Elephant Riding ya da Elephant safari adı verilen ve Fil üzerinde gezinti yapılan turlara karşıyız. Bu nedenle Fili beslediğiniz, çamur banyosu yaptığınız ve sonunda filleri yıkadığınız bu organizasyonlara katıldık. Bu amaçla Chiang Mai’de birçok şirket var. Esasen istediğimiz şirket Elephant Nature Park‘tı ama bizim uygun olduğumuz gün onlar uygun olmadığı için seçimimizi  Hug Elephant Sanctuary şeklinde yaptık (1.700b).

Yola çıkmaya hazırız

Şirket biraz önce bahsettiğimiz Songthaew adı verilen kamyonet tarzı araçlarıyla bizi sabah 06:30’da otelimizden aldı. Bu tarz Fil bakım çiftlikleri Chiang Mai’ye yaklaşık 1-1,5 saat uzaklıklarda yer alıyorlar. Hava güzel olduğu için sabah serin olacağını düşünemedik ve yol boyunca gerçekten çok üşüdük. Oraya vardığımızda önce biraz filler hakkında bilgi verildi. Daha sonra şeker kamışları ile filleri besledik. Takiben 15-20 dk yürüyüşle vardığımız nehir kenarındaki yerde fillere çamur banyosu yaptırdık ve daha sonra onları nehirde yıkadık.

Daha sonra şelaleye yürüdük. Burada da fillerle birlikte şelalede yıkanacaktık ama hava biraz serinde ve filler nehire bile girmek istemedikleri için filleri bu kısma getirmediler. Dönüşte bizim için hazırlanan öğle yemeğini yedik ve yaklaşık 14:00 gibi otele geri dönerek şehri keşfe devam ettik. Bu turlara katılırsanız sabah iyi giyinin, terlik, havlu ve yedek kıyafet götürmeyi unutmayın.

Bir başka gün eğer ilginizi çekiyorsa Myanmar’dan buraya kaçarak kendi köylerini kuran Long Neck kabilesinin köyünü ziyarete gittik. Burası da yaklaşık 30 dk uzaklıkta. Kiraladığımız aracın bizi önce Long Neck’e götürmesini sonra da Doi Suthep’e götürmesini istedik. İkisi Chiang Mai’nin farklı taraflarında. Bu amaçla bulduğumuz açık araç 1.200b, kapalı araç ise 1.500b idi.

Aktivite çok fazla Tayland’da

Daha önce açık aracı hem soğuk hem de konforsuz bulduğumuz için bu defa kapalı araç ile anlaştık. Karen Village tarafında kaplan show, orkide park, fil show, yılan show, timsah show gibi bir çok aktivite var. Biz bunlarla ilgilenmedik. Kiraladığınız aracın şöförü buralardan komisyon aldığı için bunları size teklif edecektir ama ilgilenmezseniz ısrarcı olmaz.

32 Halka takılabiliyor boyuna

Boyunlarına pirinç halkalar geçirmeleri ile tanınan bu kabilenin kadınların boyunlarında insanı gerçekten şaşırtan sayıda pirinç halkalar bulunuyor. Biz 25 halka olan kadınları gördük köyde. Bu sayı maksimum 32 olabiliyormuş. O kadar uzamış ki boyunları halkaların çıkartılması durumunda artık boyunlarının kafalarını taşıması imkansız.

Bu adetin temelinde güvenlik olduğu söylentisi de var sadece estetik olarak yapıldığı da. Erkekler avlanmak için köyden uzaklaştıklarında yırtıcı hayvanların boyunlarına saldırarak onlara zarar vermelerini engellemek için başlamış bu halka olayı söylenene göre. Halkalar sadece boyunlarında değil bacak ve kollarında da bulunuyor.

İsterseniz geçimlerine destek olabilirsiniz

Fotoğraf çektirmeniz için arka tarafı açık boyunluklar da bulunduruyorlar. Girişte ödeme yaptığınız için fotoğraf çektirmek konusunda hiç sorun çıkartmıyorlar. Burası Karen Village olarak da biliniyor çünkü Karen isimli kadın bunlara yardım elini uzatarak bu köylerde toplamış ve çeşitli el sanatları öğreterek geçimlerini kazanmalarına yardımcı olmuş. Köyü ziyaretinin yarım saat civarında sürecektir ve köyü ziyaret etmek için 500b ödemeniz gerekiyor köyün girişinde. Bu ücret bize çok pahalı geldi; bu kadar yüksek giriş ücretini sadece Bangkok’da Grand Palace’da ödemiştik.

Wat Phara That Doi Suthep

Wat Phara That Doi Suthep

Buradaki işimiz bitince aracımız bizi Doi Suthep’e götürdü. Budist Bayramı Makha Bucha 13 şubatda kutlanıyor ve biz de en önemli günde en önemli şehirdeyiz. Bu gün burayı ziyaret ederek Hacı oluyorlar. Biz de Haridwar, Rishikesh ve Varanasi’yi ziyaret ederek Hindistan‘da Hacı, Batu Cave‘i ziyaret ederek Malezya‘da Hacı olmuştuk bu 3 oldu. Bu nedenle bugün Chiang Mai’nin en önemli tapınağında olmaya karar verdik. Wat Phara That Doi Suthep Tapınağı 24 m uzunluğunda ve tümü altın varakla kaplanmış.

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Wat Phara That Doi Suthep

Tapınak Tayland’ın en yüksek 8. tepesinde yer alıyor. Tapınağa, dağ üzerinden zahmetli ama herkesin tavsiye ettiği bir rotadan, bir motosiklet kiralayarak ya da bir songthaew (taksi olarak hizmet kırmızı kamyonlar) ile ulaşabiliyorsunuz (Giriş 30b).  En çok dağ yolundan yürüyerek ulaşılması öneriliyor ama biz kiraladığımız taksi ile gitmeyi tercih ettik. Tapınağa giriş 30b. Burası kesinlikle Chiang Mai’nin etkileyici tapınaklarından birisi. Eğer az zamanınız varsa bu tapınağı mutlaka ilk üçe almalısınız.

Doi Suthep, Chiang Mai’deki yaşamın değişmez bir parçası. Taylandlı bir deyiş şöyle devam ediyor: “Khao Soi’nin tadına bakmadıysanız veya Doi Suthep’in manzarasını görmediyseniz, Chiang Mai’ye gitmediniz.” Biz de bu manzara için oradaydık ama hava biraz puslu olduğu için manzara adına pek birşey göremedik maalesef.

Çok Sevilen bir Tapınak burası

Ufuktaki hâkim durumunun yanı sıra Doi Suthep, Krallığın en çok sevilen sembollerinden birinin evi. 1981’de Doi Suthep, Doi Pui ve Doi Buakha, içinde bulunduğu 161 kilometrekarelik ormanın yanı sıra, Tayland’ın 24. milli parkı olmuş. Bir yıl sonra, parkın toplam alanını 261 kilometrekare çıkaran 100 kilometrekare eklenmiş. Yoğun ormanlar dağın omuzlarından bir pelerin gibi sarkıyor; alt kotlar da her dem yeşil oluyor.

Doi Pui

Parkın en yüksek zirvesi, Tayland’ın sekizinci en büyük dağı olan 1.685 metrede zirveye çıkan Doi Pui. Bu yüksekliklerden akan, Krallığın kuzeyindeki en eğlenceli ve ulaşılabilir şelalelerin bazıları; Mae Sa Şelalesi, Huay Kaew Şelalesi ve Monthathan Şelalesi. Buralar parkın en popüler yerlerinden ve ana yoldan kolayca ulaşılabilir. Orman aynı zamanda birçok küçük memeli hayvan ve kuşun yanı sıra Tayland’ın dört yerinde bulunan nadir Timsah Salamander’i de içeren çeşitli vahşi yaşamlara ev sahipliği yapmakta.

Parkın yüksek kotu, haziranın sıcak havalarında bile sıcaklığı hoş bir şekilde serin tutuyor. Doi Suthep Milli Parkı, gerçek bir aktivite ve manzara olan Mae Sa Vadisi’ni de içermekte. Daha kuzeydeki parkın 100 kilometrekare ekinde harika bir şelale, bir mağara ve bir doğa izine sahip olan hoş ve sık sık gözden kaçan Mok Fa alanını bulacaksınız.

Wat Phara That Doi Suthep

Wat Phara That Doi Suthep

En Saygın Tapınak

Tüm bu çarpıcı doğal güzelliğe rağmen, birçok ziyaretçinin Doi Suthep Ulusal Parkı’na gelmesinin ana nedeni, Tayland’ın en kutsal Budist alanlarından biri olan saygıdeğer ve saygın bir tapınak olan Wat Phra That Doi Suthep’i ziyaret etmek. Wat Phra Doi Suthep, özellikle Makha Bucha ve Visakha Bucha’nın Budist bayramlarında (13 şubat ve 11 Mayıs), önemli bir hac merkezi. Bu hayranlık uyandıran tapınak, 24 metre uzunluğunda ve alttan üste altın kaplı ayrıntılı bir Chedi (Anıt) ile taçlandırılmış. Açık bir günde Chedi’nin altın dış kısmı güneşi yakalar ve şehrin üzerindeki bir işaretçi gibi parlar. Tapınak, 14. yüzyıla kadar uzanıyor ve kuruluşunun öyküsü, sihir ve gizemle dolu bir Tay efsanesi.

Bhubing Sarayı

Doi Suthep’in önemine ve prestijine katkıda bulunan yapı da Kraliyet Ailesi’nin tatil evi olan Bhubing Sarayı. Biz bu kısmı pas geçtik vakit yeterli olmadığı için ama vaktiniz varsa buraya da uğramalısınız. Bhubing Sarayı yabancı şahıslar için konuk evi olarak hizmet vermekte. 1961 yılında inşa edilen Sarayın ilk misafirleri Danimarka Kralı ve Kraliçesiymiş.

Parkın ziyaretçileri, park alanlarındaki küçük Hilltribe Kabile köylerini ziyaret edebilir ve yüzlerce yılda çok az değişmiş bir yaşam tarzı hakkında bilgi alabilir. Doi Suthep çıkışında Jade Museum ve Factory var ama hem ucuz değil hem de müze adına birşey yok. Suthep çıkışındaki meyvecileri kaçırmayın; çok lezzetli egzotik meyveleri yemeğe hazır bir şekilde buada satıyorlar.

Chiang Mai Masaj Salonları

Masaj Kiriya Spa Vana; 47/14 Samlan Rd (Otele 1,8 km)Thai masajı 500 baht.

Nimman House; 59/8 Nimmanhaemin Rd. (otele 3,5 km) daha makul fiyatlı ama tavsiye ediliyor. Thai masajı 300 baht.

Oasis Spa. Burada fiyatlar oldukça yüksek. En düşük masaj 1.200 baht; Değer mi emin değilim.

Arisara Thai Massage, Nimmanhaemin Road, near soi 1. OteleThai masaj 300 baht

Lila Thai Masaj, 5 şubesi var. Thai masaj 350 baht. Tavsiye eden çok.  Oil Herbal Compress (OHC) tavsiye ederiz.

Chiang Rai 3 saat araçla günübirlik turlar var ama çok zorlama olur.

Diğer Aktiviteler

Chiang Mai’de daha birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Mesela Thai Yemek Kursu, Yoga Kursu, Thai Dövüş Kursu gibi birçok aktivite sizi bekliyor. Yukarıda yazdığımız gibi Karen Village tarafında Kaplan Show, Orkide Park, Fil Show, Yılan Show, Timsah show gibi bir çok aktivite var katılabileceğiniz.

 

Alkol yasağı

Alkol yasağı

İbadet saatleri olduğu için esasen tüm Tayland’da ama özellikle Chiang Mai’de alkol saat servisi 14:00-17:00 arası yapılmaz. Bazı yerler bu yasağa aldırış etmiyor bazıları da gizliyor. Mesela Bangkok’da bira istediğimizde birayı içerisi tam görünmeyen limonata bardağında servis etmişlerdi.

Yine 19 şubat Magha Puja gibi bazı özel dini günlerde de tüm gün alkol servisi yapılmıyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sabah kahvaltımızı erken yapıp havalimanına gitmek için yola çıktık. Havalimanı yaklaşık 20 dakika sürüyor ve taksiler 200b’a gidiyor. Sonraki durağımız 1 saat 55 dk’lık uçuşla ulaşacağımız Phuket olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kenan OVALI dedi ki:

    çok faydası olacağına eminim.
    teşşekkür ediyorum

    1. Engin Ersöz dedi ki:

      Selamlar, çok teşekkürler. iyi geziler…

BİR YORUM YAZIN