Pokhara

Katmandu’dan 400 m daha düşük rakımlı Pokhara’ya Chitwan’dan yaklaşık 4,5 saatlik çok güzel doğası olan ama bir o kadar da trafiği tehlikeli bir yoldan varılıyor.

Bir yanda Machhapuchhare ve Annapurna zirvelerinin görkemi, bir yanda bu zirvelerin karlı görüntüsünün aksının düştüğü “Phewa Gölü“nün eşsiz güzelliği, yine tütsü kokuları, sahte gore-tex’ler, hediyelik eşya satıcıları izdihamı, “om mani padme hum” diye inleyen caddeler, işte size; “Pokhara“.

Bazı gezginler için Pokhara; Machhapuchhare ve Annapurna zirvelerine trekking yapılan ya da “Sarangkot” zirvesinden diğer zirvelerin seyredildiği bir doğa harikası; bazı gezginler içinse Lake Side Road‘da biftek, bira, bilardo, barlar, masaj ile anılan bir tatil beldesi. Bizim size önerimiz zamanınız yettiğince ve belli bir ölçekle ikisini de tatmanız. Lake Side Road şehrin ana caddesi burayı bulmakta zorlanmayacaksınız çünkü oteliniz ya bu cadde üzerinde ya da bu caddeye çok yakın olacak zaten.

Zirveleri izlemek için bir gün önceden “Sarangkot” tepesine (zirvesine) yürüyerek 2-3 saatlik bir tırmanışla ya da taksiyle 1 saatlik bir yolculukla ulaşılması gerekiyor (1 kişi 650 roupe). Ancak bu bir saati sanırım hiç unutmazsınız tek tarafı hiçbir önlem alınmamış bir uçurum, el kadar bir araba, hızlı bir şöför, zemin her biri ayva kadar çakıl taşı. Eğer Pokhara-Sarangkot arası taksi ile yolculuk yapmadıysanız “kötü yollardan araçla geçtim” demeyin. Şöförü yol konusunda her uyarışımızda aldığımız cevap ise aynı “I know, I know”.

Eğer kararınız yürümekse ve özellikle hava yağmurlu ise sülükler size bu tırmanışta eşlik etmekten onur duyacaklardır. Genellikle ağaçtan üzerinize düşerek ya da öndeki kişinin adımlarından size fırlayarak vücudunuza ulaşan sülükleri vücudunuzda hissedemiyorsunuz. Cildinizden ayrılmaları ise ancak tuz tatbiki ile mümkün. Yürüyüşün bitimine yakın bir arkadaşımız vücudunda sülük fark etti. Onun dışında kimsenin bir problemi ve endişesi olmamasına rağmen hepimiz soyunduk ve “acaba benim vücudumda da var mı” diye kontrol ettik ve 4 kişinin daha vücudunda 10-12 arası sülük bulduk.

Hemen oradaki bir otelden yardım istedik. Sülüğün vücuda girdiği yere tuz döktüğünüzde sülük vücudu terk ediyor ama sızıntı şeklinde kanama 1 günden fazla devam ediyor. Bu kanamanın durmamasının nedeni sülüğün enzimleri yani bu konuda sabırlı olmaktan başka yapacak birşey yok. Ben 1 gün sonraki yürüyüşte ayakkabımı bağlarken çorabımdan cildime  geçmek üzereyken 1-2 cm kala tesadüfen yakaladım ve ucuz atlattım.

Neyse gelelim daha güzel ve zevkli konulara Phewa Gölü üzerinde kiralayacağınız kayıklarla 1 saatlik bir tur size herşeyi unutturacaktır (4 kişi biniyor 1 kişi 5 $). Bu tur sırasında göldeki Stupa‘ya da uğrayın mutlaka.

Daha keyif lazım derseniz; reflex masajı (ayak, 10 $) ya da ayurvedic masaj (tüm vücut, 20 $) sizi bekliyor.

Tüm bu aktivitelerden zaman kalırsa (ki bizde kalmadı) “Mountain Museum” ve “Gurkha Museum” görülebilir.

Bizim de gittiğimiz Dewi Şelalesi de görülebilecek yerler arasında ama görmezseniz pek birşey kaçırmış sayılmazsınız.

Pokhara’da yemek yemek için en güzel 3 adres Boomerang Restorant, Monsoon Restorant ve Fewa Restorant. Boomerang restorantda akşam yemeği esnasında yerel dansçıların dansı size eşlik ederken, Monsoon Restorant ise soğutulmuş bira bardakları ile takdir topluyor.

İstanbul’a dönüş uçağımız Katmandu’dan olduğu için karayolundan geldiğimiz yolu tekrar katetmek istemediğimiz için bu defa uçakla Katmandu’ya geçtik.

Nepal ile ilgili genel bilgilere Katmandu sayfasından ulaşabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN