Dambulla Gezi Rehberi

Dambulla Gezi Rehberi

Dambulla Gezi Rehberi

Biz Sri Lanka Dambulla gezimizi Maldivler gezimizle beraber planladık. Bu uzak coğrafyaya gelmişken birbirine çok yakın olan bu iki ülkeyi tek seferde görmek istedik. Planımız 1 hatfa Sri Lanka daha sonra 1 hafta Maldivler şeklinde oldu. Sri Lanka daha yorucu olduğu için önce gezinin Sri Lanka kısmını tamamlayıp daha sonra Maldivlere geçtik.

Sigiriya Rock Dambulla

Sri Lanka Hindistan’ın Güneydoğusunda bir ada devleti. Kültür olarak Hindistan’a oldukça benzer ama Hindistan’ın keşmekeşi, pisliği burada yok. Yine önemli bir farklılık olarak Hindistan Hindu iken Sri Lanka Budist.Diğer isimleri Serendip ve Seylan (Ceylon) olan Sri Lanka yemyeşil doğasıyla, Mill Parklarıyla ve plajları ile her türden gezginin ilgisini bir şekilde çekebilecek bir ülke.

Kısa ülke tarihi

Ülke tarihinde Portekiz, Hollanda ve son olarak İngiliz sömürge dönemleri var. 1795 yılında İngilizler ile tanışan adada İngiliz izleri hala çok kuvvetli. Ülkenin bağımsızlığın kazanıldığı 1948’den 1972 yılına kadar Ceylon (Seylan) olan ismi daha sonra Kutsal Toprak anlamına gelen Sri Lanka ile değiştirilmiş.

Ülke nufusu 22 milyon civarında ve bu nüfusun %75’i Budist, % 11’i Hindu. % 10 civarında da Müslüman bulunuyor adada.

Sri Lanka'ya nasıl gidilir

Sri Lanka’ya en kolay ulaşım THY’nın Colombo’ya direkt seferlerini tercih etmek. Ama daha makul fiyatları Qatar Airways, Emirates ya da Singapore Airlines‘dan bulabilirsiniz. THY’nın Sri Lanka Colombo seferi ile Maldivler Male uçuşu aynı anda yapılıyor. Yani Uçak önce Colombo’ya iniyor, Maldivler yolcuları uçaktan inmeden uçakta bekliyor. Burada Colombo’dan binenler eklendikten sonra uçak Male için tekrar havalanıyor.

Sri Lanka için en uygun zaman, Sri Lanka'ya ne zaman gidilir?

Esasen Sri Lanka ve Dambulla tüm yıl ziyaret edilebilen ülkeler grubunda yani bu konu çok kritik bir konu değil. Burada en uygun görülen bir zamanda çok kötü hava şartlarına denk gelebildiğiniz gibi, “aman bu mevsimde gitmeyin” denilen bir ayda gayet güzel bir tatil yapabilirsiniz. Yani Sri Lanka havası çok net değildir. Sri Lanka küçük bir ülke olmadığı için heryer aynı anda yaklaşık hava şartlarında olmuyor. Bu nedenle tüm beklentileri aynı anda karşılayacak bir en uygun zaman maalesef verilemez.

Tüm ülke için bir aralık vermek gerekirse Ocak-Nisan aralığı ve Temmuz (Ortası)-Eylül aralığı makul bir zaman dilimidir. Mirissa gibi ülkenin Batı ve Güney kıyıları görecekseniz en uygun aylar Ekim-Mart arası, Ülkenin ortasındaki Kandy, Dambulla gibi yüksek bölgeleri görecekseniz Mart ayı, Doğu ve Kuzey’e seyahat planınız varsa Şubat-Eylül arası uygun zamanlardır.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Konu plajlar ise…

İlginiz sadece plajlara ise Güneydeki plajlar için Ocak-Nisan ve Eylül, Doğudaki plajlar için Mayıs-Eylül en uygun aralıktır.

Ana ilgi noktanız Sri Lanka’nın ünlü Milli Parkları ise; Bundala Milli Parkı ve Güneyde Balina Gözlemi için Aralık-Nisan, Kalpitya’da Yunus Gözlemi için Kasım-Nisan, Yala Milli Parkı için Ocak-Ekim en uygun zaman aralıklarıdır.Sri Lanka’nın iki Muson Mevsimi var.

Eğer heryeri görecek kadar uzun bir plan yaptıysanız Mayıs-Temmuz (Ülkenin Güneyi ve Batısında) arası Ekim-Ocak (Ülkenin Kuzey ve Doğusunda) arası olarak iki Muson döneminden kaçınmanız yeterli olur.

Sri Lanka için Vize

Sri Lanka Türk Vatandaşlarından vize istiyor ama vize online ya da girişte alınabiliyor. Online vize başvuru sayfası için tıklayın. Verilen vize süresi 30 gün oluyor ve vizeyi online alırsanız 35 USD, kapıdan alırsanız 40 USD ödemeniz gerekiyor.

Sri Lanka'da nerede kalınır, Sri Lanka için uygun konaklama bölgesi

Sri Lanka büyük bir ülke olduğu için tek bir noktada konaklayarak ülkeyi görme imkanınız yok. Biz Mirissa, Dambulla ve Kandy’de konaklayarak gezimizi tamamladık. Size tavsiyemiz konaklama için Colombo’dan uzak durmanız. Çok kaotik ve güvenli olmayan bir şehir.

Sri Lanka'da ulaşım, Sri Lanka için uygun ulaşım yöntemleri

Sri Lanka’da şöförlü araç kiralamak ve ülkeyi bu kişi ile gezmek oldukça yaygın bir yöntem. Araca göre günlük ücret 60-100 USD arasında değişiyor. Biz sadece1 hafta Sri Lanka’da olduğumuz ve görmek istediğimiz çok yer olduğu için şoförlü bir araç kiralamayı (taksi yani ama taksi logolu filan değil bir özel bir Toyota) tercih ettik. Bu uygulama burada çok yaygın; siz sadece belli bir rakam ödeyip; kişinin benzin, yemek, konaklama vs hiçbir masrafına karışmıyorsunuz.

Biz 6 gün için 480 USD’ye ilk kalacağımız otel kanalı ile bir kişi ile anlaştık. İnternet kanalı ile 2 firma daha bulduk teyit etmek için fiyat aynı. Şoförümüz Robert; Sri Lanka Negombo’da yaşayan bir Hristiyandı, bunu özellikle belirttik çünkü halk % 75’i Hindu.

Otobüslerle toplu taşıma

Otobüsler ile de gezmeniz mümkün tabii ki ama otobüsler çok kalabalık, eski ve klimasız. Dolayısıyla sizin için çok kolay olmayacağı kesin. Şehir için ulaşımı da yine taksi, otobüs ya da Tuk Tuk kullanılabilir. TukTuk kısa mesafeler için hem havadar hem hızlı hem de ekonomik bir yöntem. Ancak çok güvenli olmadığını ve uzun mesafeler için konforlu olmadığını bilmelisiniz.

CiscoSinhala Sri Lanka Map

Dambulla Görülecek Yerler, Dambulla Gezilecek Yerler

Gezinin önceki günlerini Mirissa sayfamızda anlattığımız gibi tamamladıktan sonra yaklaşık 11:00 gibi önce otoyoldan Colombo’ya, sonra Kandy otoyolundan Dambulla’ya doğru yola çıktık. Dambulla otelimiz Amaya Lake’e varmadan önce bu bölgenin en büyük tapınağı olan Dambulla Rajamaha Viharaya (Golden Temple) gezimizi de yapacağız. Sri Lanka’da otoyollar çok kaliteli ve etraf her zaman yemyeşil dolayısı ile yolda olmak hiç sıkıcı değil. Tabii bunda 8 kişilik araçta 2 kişi olmamızın verdiği rahatlık da önemli rol oynuyor olabilir 🙂

Dambulla’dan yola çıkar çıkmaz polis tarafından durdurulduk. Eskiden de ülkemizde yaygın olduğu gibi polis bir bahane yaratarak para koparmaya çalıştı ve 300 Rs kopardı tabii ki. Esasında ceza çok fazla değil 500 Rs ama polis cezayı kesip ruhsatı alıyor. Siz 14 gün içinde cezayı yatırıp ruhsatı almak için aynı polise gitmek zorundasınız. Bu özellikle şehirler arasında çok çok zor bir durum. Bu nedenle çoğu zaman orta yol bulunup anlaşılıyor.

“Her şey kötüye gittiğinde kendine bir tatil ısmarla.”

Betty Williams

Sri Lanka Bayrağı

Bu arada çok fazla Sri Lanka bayrağı satıldığı ilgimizi çekti; öğrendik ki 4 şubat 1948 Sri Lanka Bağımsızlık günüymüş. Değişik sömürge dönemleri geçiren Sri Lanka’nın bu son İngilizlerden kurtuluş tarihi.

Dambulla gezisi devam ederken ara notlar olarak Robert’la sohbetlerimizden ve izlenimlerimizden bilgiler vermek istiyorum;

• Yollar ağırlıklı olarak Suzuki (hindistan’dan geliyormuş) ve Toyota (Japonya’dan gelen) araçlarla dolu. Motoru Volvo geri kalan parçaları Çin’den gelen ve Sri Lanka’da birleştirilen Micro adında bir araç da çok popüler. Yollardaki tüm otobüsler Hindistan-Sri Lanka ortak yapımı olan Lanka Ashok Leyland.

• Asgari ücret günlük 1.450 Rs. Yaklaşık aylık 45.000 Rs’ye denk geliyor. Ancak bu ücrete ek birçok ödeme (yemek, yol, ev, çocuk yardımı gibi) yapılıyormuş.

• Birisine bahşiş vermek isterseniz 100-200 Rs gayet normal bir rakam.

Bazı detaylara devam

• Sri Lanka’da kullanılan prizler 3 şekilde olabiliyor. %90 İngiliz tipi yani altta 2 yatay üstte bir dikey, %10 aynı şekilde 2 altta bir üstte İngiliz tipine benziyor ama üçü de yuvarlak. Eğer bu tipe rastlarsanız yanınızda götüreceğiniz uluslararası adaptörlerde dahi bu yoktur bu durumda resepsiyondan isterseniz verirler. %10 da bizimki ile aynıdır.

• Tuvaletlerde tahret musluğu bulunmuyor ama klozetin yanında bu amaçla kullanmanız için kuzey ülkelerinde de görebildiğimiz spiral duş başlığı bulunuyor.

• Erkekler arasında pantolon yerine bizim peştemalımıza çok benzeyen “Saron” adı verilen bir kumaşı dolayıp belden bağlayarak kullanmak çok yaygın. Genelde oldukça renkli olan bu kumaşın üzerine normal t-shirt ya da gömlek giyiyorlar.

Sari ve Osari ne demek?

Kadınlarda ise geleneksel 2 giyim var; Hindistan da gördüğümüz “Sari” ve Budistlerin neredeyse Sari’nin aynısı “Osari”si. Aradaki fark olarak belde extra bir kumaş parçası varmış ama ayırmak oldukça zor.

Tuk tuk ile istediğiniz (çok uzak olmayan) her yere gidebilirsiniz. 1 km için 50 Rs normal bir fiyat. Ancak turistler için bu daha pahalı olabilir tabii ki.

Meyve ve sebze ayrı dükkanlarda (sokak standları desek daha doğru) satılıyor. Ancak bu kadar tropikal meyvanın bir arada bulunduğunu ilk defa görüyoruz. Satıcılar istediğiniz her şeyi hatta siz istemeden tattırıyorlar. Çoğunun adı aklımızda kalmadı ama tattıklarımızın hepsi çok güzeldi.

Yine Sri Lanka yaşamı hakkında bazı detaylar

• Sri Lanka’da da Hindistan’da olduğu gibi evlilik masrafları masrafları tümüyle kız tarafına ait; Robert iki kız babası olarak kara kara düşünüyordu.

• Müslümanlar %14 nüfusa sahip olmasına rağmen Sri Lanka’lıların 1-2, Müslümanların 8-9 çocuğu var. Robert “bu büyük bir sorun gelecek yıllar için, ileride Sri Lanka tamamen Müslüman olacak” diyor.

• Sri Lanka’da Singhala adı verilen dil konuşuluyor. Dinlemesi çok ilginç sanki devamlı birbirlerine tekerleme söylüyor gibiler.

Ulaşım sandığımızdan fazla zaman alıyor

Yukarıdaki satırlarda otelimize giderken yol üzerinde Golden Temple’a (Rock Temple) uğrayacağız dedik ama yollarda çok fazla bakım çalışması olduğu için çok zaman kaybettik ve tapınak saat 17:00’de kapandığı için bu ziyareti ertesi sabah Sigiraya Rock’dan sonraya bıraktık.

Otelimize maalesef geç vardık. Maalesef diyoruz çünkü o kadar huzur dolu ve kaliteli bir otel ki burada daha uzun süre kalmak isterdik. Otel seçimimiz “Amaya Lake” idi. Sri Lanka’da “Amaya” ve “Kandalama” otel zincirleri en kaliteli oteller. Eğer eli yüzü düzgün bir yerde kalmak istiyorsanız tercihiniz bu iki zincirin otellerinden birisi olmalı.

Kenya Safarisini birlikte yaptığımız arkadaşlar hatırlar Naivasha Gölünün kıyısındaki otelimizi. Bu otelin konsepti de buna benziyor ve biraz daha kaliteli. Otelin çok geniş bahçesini gezmek, Ayurvedic bir masaj ve hafif bir şeyler yemek zamanı 24:00 yaptı. Yarın program yoğun olduğu için kalkış 06:00, kahvaltı 06:30, yola çıkış ise 07:00.

Sigiriya Rock için plan yapmak önemli

Çok erken yola çıkmak istiyoruz çünkü “Sigiriya Rock”a güneşin en yoğun olduğu saatlerde çıkmak istemiyoruz. Onun üzerine bir de “Golden Temple”ı görmeye gideceğiz. Çıkışımız biraz gecikti yol ile birlikte tam saat 08:00’de tırmanmaya başlamıştık. Robert çıkış ve inişin 3 saat sürebileceğini söyledi. “Sigiriya Rock” ya da diğer adı ile “Lion Rock” 200 m yüksekliğinde tek parça doğal bir kaya üzerine kurulmuş bir Saray-Kale.

Kral Kasyapa bu bölgeyi başkent ilan etmiş ve düşmanlarından korunmak için sarayını bu kayanın üzerine yaptırmış. Orta yükseklikte bir noktada “Mirror Wall” yani “Ayna duvar “adı verilen bir yer yaptırmış ve öyle bir cilalatmış ki oradan geçerken kendisini izleyebiliyormuş.

Sigiriya Rock kesinlikle gördüğümüz en etkileyici yapılardan

Buraya ulaşmadan hemen önceki girişe ise muazzam arslan pençeleri oydurmuş. İsmini buradan alan kayanın en üst kısmında bahçeler ve havuzlar bulunuyor. Zamanında çok ihtişamlı olan bahçelerin ne kadar güzel olduklarını hayal edebileceğiniz kadarı hala bulunuyor. Kral etrafını da hendek kazdırarak timsahla doldurtmuş böylece neredeyse ulaşılamaz bir saraya sahip olmuş. Kral’ın ölümünden sonra başkent düşmüş ve Saray 14.yy’a kadar Budhist Manastırı olarak kullanılmış.

Sri Lanka’ya gelmeden önce UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Sigiriya Rock hakkında çok fotoğrafa bakıp “mutlaka buraya gitmeliyiz” demiştik ve isteklerimizde haklı olduğumuz gördük. Burası kesinlikle dünyada eşi olmayan bir doğa harikası. 1.200 basamağı çıkması ve inmesi tabii ki kolay değil. Çıkarken bazı yerlerde arı kovanlarını ürkütmeniz halinde saldırıya uğrayabileceğinize dair tabelalar var. Bu nedenle sessiz olmanız isteniyor.

Sigiriya Rock Dambulla

Sigiriya Rock Dambulla

Tırmanmak çok zor olmadı

Robert 3 saat dedi ama 1,5 saatimizi aldı; hala kondisyonumuz fena değil demek ki. Eğer en yukarıya kadar çıkarsanız yukarıda gerçekten eşsiz bir manzara sizi bekliyor. Bu arada bir yere kadar çıkış ve iniş ayrı yerlerden olduğundan arada vazgeçme şansınız yok. Giriş bileti 30 USD. Girdikten sonra bileti atmayın çünkü bazı noktalarda tekrar kontrol yapıyorlar. Kartpostallardaki manzara ile girerken değil çıkış noktasından yaklaşık 200 m sonra karşılaşıyorsunuz. Bu sırada yaya değil sizi getiren araçta olacaksınız sakın bu noktayı kaçırmayın.

Safari Village

Sigiriya’dan ayrılınca bir sonraki durağımız “Rock Temple” idi ancak Robert’ın önerisi ile Sigiriya Rock’ın hemen çıkışındaki “Village Safari” adı verilen aktiviteye katıldık. Bu aktivitede sizi önce kağnı ile ormanlık alanda 20 dakikalık bir tura çıkartıyorlar, kağnının bıraktığı yerden bir kano ile bir lagoonda 20 dakikalık bir gezi yapıyorsunuz, bu turun bittiği yerde de bir Sri Lanka köy evini ziyaret ediyorsunuz ve sizi yiyecek ufak birşey hazırlıyorlar.

Lokal bazı tecrübeler

Kağnı kısmı komik ama eğlenceliydi fakat hem lagoon gezisi hem de elektrik dahil hiçbir olanağı olmayan evde size Hindistan cevizi ekmeği ve üzerine koyup yemek için chili biber, soğan, Hindistan cevizi sütü, susam unu ile yapılan karışım çok şaşırtıcı idi. Bu tip köy ziyaretlerini dünyanın farklı birçok ülkesinde yaptık ve genelde bunlar eğlenceli turist tuzakları şeklindedir.

Burada durum farklıydı; gerçekten burada bu şartlarda yaşayan ve bize evlerini tanıtıp yemek yapan kadının 3 kızı ve torunları da 100-200 m uzaklıktaki evlerde oturuyorlardı. Bu şaşırtıcı ev ziyaretinden sonra bizi tuk tuk ile başladığımız yere bıraktılar. Toplam olay 1,5 saat sürdü ücreti ise pazarlıkla 2 kişi 4.000 Rs.

Buradan çıkışta nihayet 1991 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan “Dambulla Cave Temple”a ya da diğer adı ile “Golden Temple of Dambulla” , “Rock Temple”a gidiyoruz.

Golden Temple Dambulla

Golden Temple Dambulla

Burası da Sigiriya Rock gibi oldukça tırmanışlı

Adından da anlaşılacağı gibi bizi burada da uzun merdivenler bekliyor. Bu tapınağın methini forumlarda çok duyduğumuz için tabii ki çıkmaya kararlıydık. İndiğimizde dizlerimiz aynı güne denk gelmek zorunda kalan iki tırmanış nedeni ile artık titriyordu. Cave Temple adını büyük bir kayanın içerisine oyulmuş farklı farklı mağaralardan oluşmasından ve girişteki altın renkli büyük Budha Heykelinden alıyor.

Bu Tapınak Kompleksi Golden Temple tapınağı ve Mağara Tapınaklardan oluşuyor. MaĞara Tapınaklar; Deva Raja Viharaya, Maha Raja Viharaya, Maha Alut Viharaya, Paschima Viharaya olmak üzere 4 adet.

Benzeri olmayan Temple Rock

Burası Sri Lanka’nın en büyük kaya tapınak kompleksi. Girişteki büyük Budha Heykeli güzel olmakla birlikte çok sonraları eklenmiş ve eşine rastlanır bir heykel. Ancak zirvedeki 160 m büyüklüğündeki tek parça kayanın içerisindeki 5 kaya tapınağının duvarlarındaki çizimler ve içerlerindeki boy boy 153 Budha, 3 Kral ve 4 Tanrı-Tanrıça heykeli gerçekten inanılmaz etkileyici. Buradaki çizimler ve heykeller “Gautama Budha” ile ilgili ve onun hayatını anlatıyor.

Budizm’in en etkili olduğu Nepal’de dahi bu kadar etkileyici bir tapınak görmemiştik. Ünlü olmasına rağmen bizce hala yeterince ünlü değil bu tapınak. Aynı durum Sigiriya Rock için de geçerli. Tapınağa çıkılan zirvedeki kısıma ayakkabı ile giremiyorsunuz ve elinize alıp girmeniz de yasak. Oradaki görevli sizin için onlara ufak bir ücret (25Rs) karşılığı bakıyor.

Kandy’ye varmadan önce Matali’de çok tipik bir Hindu Tapınağı olan Srimuthumari Amman Devastanam Matali’ye uğradık; sapsarı aşırı süslemeli kule yapısı ile çok etkileyici bir Hindu tapınağı burası.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN