Hong Kong Gezi Rehberi

Hong Kong Gezi Rehberi

Hong Kong Gezi Rehberi

Hong Kong 1842’den 1997 de Çin’in özel bir bölgesi olarak Çin’e katılmasına kadar İngiliz Kolonisi olarak yönetilmiş. İngiliz-Çin hükümetlerinin vardığı özel anlaşmaya göre Hong Kong 2047’ye kadar savunma ve dış işlerinde Çin’e bağımlı olarak kalacak ancak iç işlerinden kendi sorumlu olacak. Hong Kong 2047’den sonra ise tamamen kendi başına kalacak. Şu andaki ikili sisteme göre dışarı ile ilişkiler Çin tarafından düzenlenirken içeride polis, gümrük, adalet gibi sistemlerini Hong Kong kendi yürütüyor. Ama dış işlerinde de kısmı özerk örneğin Çin TC vatandaşlarına vize uygularken Hong Kong vize uygulamıyor. Hong Kong Gezi Rehberi yazımızın size yardımcı olacağını umarız.

Nasıl Gidilir

THY’nın direkt uçuşları Hong Kong’a gitmek için en kolay yol.En ucuz yol olmadığı için farklı havayollarının aktarmalı uçuşlarından da faydalanabilirsiniz.

Ne zaman gidilir

Hong Kong’a gitmek için en uygun aylar ekim-aralık arası. Bu zaman aralığında hem hava güzel oluyor hem de otel ücretleri tavan yapmamış oluyor. Nisan-Mayıs ayları yani ilkbahar da tercih edilebilir aylardır ama haziran-eylül arası Hong Kong sıcak ve nemli olduğu gibi tayfun mevsimidir. Bu aylar sadece ucuz otel için seçilebilir o kadar.

hong kong gezi rehberi

Ulaşım

Hong Kong’un tüm turistlerin beklentilerini karşılayabilecek ulaşım alternatifleri bulunuyor.

Airport Express Services

Airport Express hattı havalimanından şehre ulaşmanızı sağlayan hat. AsiaWorld-Expo, Havalimanı (Airport), Tsing Yi, Kowloon ve Hong Kong olmak üzere 5 durağı bulunan hat oldukça hızlı ve kolay transfer sağlıyor. Havalimanı – Kowloon İstasyonu – 21 dk,  Havalimanı – Hong Kong İstasyonu (Central) – 24 dk sürüyor. Octopus Card burada geçiyor ama Tourist day Pass geçmiyor. Octopus card kullanmayacaksanız Airport Express Tek Yön Bileti almanız gerekiyor. Bu yolculuğun ücreti de ineceğiniz durağa göre değişiyor ve biletinizi bilet makinalarından alabiliyorsunuz. Bilet ücreti Hong Kong Central için 100HK$.

MTR (Mass Transit Railway)

Şehir içerisinde en çok ve en kolay kullanılan ulaşım aracı MTR. MTR Hong Kong Island, Kowloon, New Territories ve Lantau Island’ın tümünde işliyor ve bu bölgeleri birbirine bağlıyor. 10 hat ve 80 istasyonu bulunan MTR’de trenler 2-4 dakika aralığında geliyor ve 06:00-01:00 arasında hizmet veriyor. Biletinizi bilet makinalarından alabiliyorsunuz ve istasyonlarda çok etkili yönlendirme tabelaları bulunuyor. Tek yön bilet ücreti gideceğiniz uzaklığa göre değişiyor. Mesela Causeway Bay ile Mong Kok arası 12 HK$, eğer Octopus Card kullanırsanız ücret 10,8 HK$’e düşüyor.

Octopus Card kullanımı avantajlı

Octopus card artık neredeyse her şehirde bulunan seyahat kartı. en büyük avantajı tabii ki her seferinde bilet makinasından tek yön bileti almamak. tabii ki yukarıdaki örnekteki gibi indirim de sağlıyor. Octopus Card’ı tramvayda, feribotta ve otobüste de kullanabiliyorsunuz. Bu kart bazı ufak dükkanlarda da geçiyor ve ağırlıklı olarak Hong Kong halkı tarafından kullanılıyor. Turistlerin sık kullandığı kart ise Tourist day Pass. satın alındıktan sonra 1 ay geçerli olan kart ilk kullanımdan sonra 24 saat ulaşım hakkı veriyor. MTR Customer Service’den alınabilen Tourist Day Pass ise 55HK$.

Taksi

Taksi seçeneği de hızlı ve güvenlidir Hong Kong’da. Taksileri caddede bulabilir, telefonla çağırabilir, otellerden isteyebilir ve bazı bölgelerdeki taksi duraklarında ulaşabilirsiniz. özetle HK’da taksi kolay bulunur. Kırmızı-beyaz renkli HK taksilerinin tümü taksimetrelidir ve çok az istisna hariç sizinle anlaşacak kadar ingilizce konuşurlar. Sık gidilen turistik bölgelere gidecekseniz sorun olmaz ama özel ve çok bilinmeyen bir yere gidecekseniz gideceğiniz yerin çince ve ingilizce yazılışını otelinizin resepsiyonunda bir kağıda yazdırıp taksi şöförüne göstermenizde fayda var.

hong kong gezi rehberi

Kırmızı taksiler şehir içerisinde çalışır, Yeşil taksiler New Territories adı verilen bölgede,  Mavi taksiler ise Lantau Island’da çalışır.

Feribot

Kawloon ve HK Island arasındaki ulaşım Star Ferry adı verilen feribotlarla ve tünelle yapılıyor. Star Ferry yaklaşık her 10 dk da bir kalkıyor ve çok ucuz (Otomatlardan 1.90 HKD karşılığında plastik jetonlar alarak biniyorsunuz). Tünel yapılmadan önce sadece Star Ferry varmış. Hava kötü olduğunda Star Ferry çalışmıyor ve ada ile olan bağlantı kesiliyormuş. Böyle havalarda kaçamak yapmak isteye erkekler bu bahaneyi kullanıyorlarmış. Bu nedenle tünele No excuse Tunnel adı veriliyor.

Nereler Gezilir

Hong Kong’a (HK) varır varmaz içerisinde her türlü döküman ve bilgilerin bulunduğu çantalarla HK Turizm Bakanlığı çalışanları sizi karşılıyorlar. Bu dökümanlardan önceden hazırlanmamış olmasanız bile görülecek yerler, tur satın alınabilecek şirketler hakkında çok kısa zamanda bilgi sahibi olabiliyorsunuz. İsterseniz Turizm Bürosu yetkilileri tur satın almak istediğiniz şirketler hakkında ve turlar hakkında öneriler bulunuyor ve isterseniz orada bilet satışını yapıp sizi tura katılacağınız noktaya yönlendiriyor. Bu bilgilerde de görüyorsunuz ki HK’da çok iyi bir metro ve feribot ağı var.

Taksi pahalı sayılmaz

Taksi ücretleri pahalı değil ve çok sayıda tur şirketi ve sightseeing şirketi çok disiplinli olarak çalışıyorlar. Özetle bu şehiri dolaşmak pahalı da değil zor da değil.Biz sabah 08:30 da turizm bürosuna gittik. Aklımızda bir tur programı vardı ve bu programı uygulamak konusunda fikirlerini almak niyetinde idik. Ancak Büro görevlisi daha makul fiyata aynı noktaları içeren bir tur olduğunu ve turun 15 dk sonra kalkacağını söyleyince hemen bu turu satın aldık (splendid tour, 320 HKD, 5 saat) ve 5 dk’lık mesafedeki turun kalkış noktası olan Marco Polo Otel’den tura katıldık.

Hong Kong, Hong Kong Island, Kawloon, Lntau Island ve New Territories olmak üzere dört ayrı kısımdan oluşuyor. Kawloon ana kara kısmı iken Hong Kong Island adı üzerinde olduğu gibi şehrin ada üzerinde kurulu olan kısmı.

Hong Kong Island

İlk olarak Hong Kong Adası tarafından başladık geziye. İlk durak tabii ki 550 m yüksekliğindeki Victoria Peak (Austin Dağı) idi. HK’a gelen her turistin belki de ilk yaptığı iş Victoria Peak’a çıkmak. Victoria Peak ise HK Island’ın en yüksek noktası doğal olarak hem Kawloon’daki hem de HK Island’daki gökdelenler çok süper bir manzara oluşturuyor. Burada yaklaşık 20 dk civarında kalmanız gerekli manzaranın tadını çıkarmak ve fotoğraf çekmek için yeterli oluyor. Tabii ki tepedeki restaurantlarda güzel yemekler yemek ve daha uzun zaman geçirmek size kalmış.

Peak Tram kullanabilirsiniz

Biz Victoria Peak’e tur fimasının otobüsü ile gittik ama genelde Peak Tram denilen tramway kullanılıyor buraya gitmek için. Peak Tram istasyonu Peak Tram Terminus olarak adlandırılıyor ve Garden Road üzerinde. Biz Victoria Peak’deyken rehber uzun süredir bu kadar açık bir hava ve iyi bir manzara olmadığını söyledi. HK’da nemli bir hava hakim ve genelde sis yoğun oluyor. Victoria Peak’a çıkıp elinizin boş dönme olasılığı çok çok fazla. Özellikle bahar aylarında yoğun sis nedeni ile iyi bir manzara beklememeniz gerekiyor. Victoria Tepesi aynı zamanda şehrin en pahalı bölgesi.

Hong Kong’da evler oldukça pahalı

HK çok kısıtlı bir alana kurulu olduğu için yer sorunu var. Genelde gökdelen şeklinde residence’lar görüyoruz. Burada 80 metrekare bir evin fiyatı 10.000.000 HKD. Hong Kong’da bu bölgede ev sahibi olmak statü göstergesi. Bu arada HK’da otomobil, sigara, içki ve benzinin ekstra pahalı oluğunu öğrendik. Bu kalemlerin dışındaki günlük yaşam için gerekli şeyler ucuz ama bu 4 kalemden uzak durmanız gerekiyor. Örneğin markasız giyim çok makul fiyata ama dünyanın en lüks markalarının inanılmaz fiyatlardaki butikleri de HK’da aynı cadde üstünde onlarcası olmak üzere sıralanıyor. Aynı cadde üzerinde 2 Channel, 2 Rolex mağazası çok normal.

Man Mo Tapınağı

Şehirdeki en önemli tapınaklardan birisi Man Mo Tapınağı. Esasında Hong Kong’da birkaç tane Man Mo Tapınağı bulunuyor ama Man Mo Tapınağı denince herkesin aklına gelen Sheung Wen Tapınağı. Edebiyat Tanrısı Man Cheung ve Savaş Tanrısı Kwan Yu’ya adanmış olan tapınak ziyaretçi akınına uğruyor. İngiliz döneminde yapılmış ve şimdi gökdelenler arasına sıkışmış olan tapınağın içerisinde yoğun bir tütsü kokusu oluyor. Neredeyse tüm tapınaklar gibi burada da ayakkabılarınızı çıkartmanız gerekiyor içeri girerken.

Abardeen Fishing Village

Gezimizin 2. ayağı Abardeen Fishing Village İngiliz Kolonisi olduğu için Victoria, Abardeen gibi İngiliz isimlerine rastlamak çok normal. Bu bölge şehir içerisinde kalmış ve halen balıkçılıkla yaşayan bir kasaba. Burada tekne turu yapmak moda yarım saatlik tekne turları 55 HKD ye yapılıyor. Tekneler balıkçılık yada ev amacı ile kullanılan diğer teknelerin arasında dolaşıyor. Bu esnada teknelerin üzerinde deniz ürünlerini güneşte kurutan balışçıları da görme fırsatınız oluyor. Burada “Jumbo” isimli dev bir yüzen restaurant mevcut. Turistik aktivitelerden birisi de bu restaurantta yemek yemek. Biz burada iken karnımız tok olduğu için başka bir sefere bırakarak yola devam ettik.

hong kong gezi rehberi

Hong Kong Park

Hong Kong Park gökdelenlerin arasında nefes almanızı sağlayan önemli bir park. Bu park size soluklanacağınız bolca yeşil alan sunuyor vakit bulursanız ikisine de uğramalısınız.

HK’da sonraki durağımız ise adanın arka tarafındaki plajlar. Köpekbalığı saldırıları nedeni ile tel kafesle çevrelenmiş ve sarı şamandıralarla işaretlenmiş bölge içinde yüzmeniz gerekiyor. Etraftaki adalarla birlikte bu bölge gerçekten güzel manzaralar oluşturuyor. Vakit darlığı nedeni ile denize girmeyi çok istememize rağmen gerçekleştiremedik. Burada biraz manzaranın tadını çıkardıktan sonra bu bölgeye yakın olan Stanley Market adındaki turistik çarşıya doğru yola çıktık.

Stanley Market

Şehirden Stanley Market’e gitmek için 9 nolu otobüsü kullanabilirsiniz (9 HKD), eğer taksi ile giderseniz yaklaşık 110 HKD tutacaktır. Stanley Market hediyelik eşya satan mağazalardan, kıyafet satan mağazalara kadar birçok mağazanın yer aldığı karışık bir açık pazar. Bizim bu pazarda ilgimizi en çok sanat galerileri çekti. Yağlı boya tablolar ve el yapımı değişik sanat eserleri hem makul fiyatlı hem de çok güzeller. Bu pazarda 2-3 saat geçirebilirsiniz.

Kawloon

Bundan sonraki aktivasyonumuz her turistin olduğu gibi saat 20:00 de başlayacak olan Symphony of Lights‘ı seyretmek üzere Kawloon’a Avenue Stars‘a gitmek. HK’da her gece saat 20:00’de HK I sland kısmındaki 40 gökdelene yerleştirilen ışıklandırmalar ve laser ile bir gösteri yapılıyor 15 dk süren bu gösteri en iyi Kawloon’da Aveune Star’dan izleniyor. Gösteriye ses de eşlik ediyor ama açıkcası ses güçlü değil pek duyulmuyor eğer yanınızda radyonuz varsa fm 103.4 den bu yayını dinlerseniz daha etkileyici olabilir. Özel günlerde bu ışık gösterisine havai fişeklerde ekleniyor ve muhteşem bir tablo ortaya çıkıyor.

Her akşam saat 20:00’de yapılan gösteri de ama abartılacak kadar değil. Çünkü gösterisiz hali ile de gökdelenlerin gece görüntüsüne doyulmuyor. Gösterinin en iyi izlendiğini söylediğimiz yer olan Avenue Stars, Los Angeles Hollywood’daki Walk of fame gibi Uzakdoğulu yıldızlara ayrılmış ve herbir yıldız için bulvara bir metal yıldız yerleştirilmiş bir yaya bölgesi. Bunlardan en ilgi çekeni ve herkesin fotoğraf çektirdiği Bruce Lee ve Chakie Chan’a ait olanları. Yıldızların el izleride betona gömülmüş durumda. Cadde Bruce Lee’den sonra yapıldığı için onun sadece yıldızı var el izi yok.

Nathan Caddesi

Nathan Caddesi HK için şehrin en hareketli caddelerinden. Kawloon tarafında bulunan cadde Hong Kong’un tarihi ve modern kısmını birlikte görmenizi sağlıyor çünkü yapılar birbiri içerisine girmiş durumda. İlk böümleri 1860 yılında yapılmış olan yol Golden Mile olarak da biliniyor. İlk adını HK’un 5. Valisi olan Robinson’dan almış ve caddenin adı Robinson Road’muş ama HK Island’da da aynı isimli bir cadde olduğu için bu caddenin adı karışıklığa neden olmamak için Nathan Road olarak değiştirilmiş. Şimdilerde yoğun mağazalar ve neon ışıkları ile Times Meydanına benzemeye başlamış.

Kawloon’un kuzeyindeki Lion Rock’un güneyinde kalan Wong Tai Sin Temple görülmesi gereken bir Taoist tapınak. Bu tapınakta tütüsünü yakan birçok inanan isteklerde bulunuyor. Tapınak Kau Cim adındaki felsefesi ile ünlü; “ne isterseniz onu alırsınız”.

Ladies Market

Hong Kong’un ünlü diğer bir marketi Ladies Market. Bu marketde de diğerine benzer şekilde CD’den takıya, kıyafetten parfüme kadar ne arasanız bulabilirsiniz. Çok kaliteli ürünler beklemeyin tabii ki hem bu markette hem de diğer sokak marketlerinde. Tabii ki çok fazla da taklit ürün bulunur bu pazarlarda; size tavsiyemiz uzak durun bunlardan. Hong Kong’da her şeyin en kalitelisini bulabilirsiniz ama genellikle ana caddelerdeki mağazalarda. Diğer sokak pazarları; Temple Street Night Market, Apliu Street Electronics Market, Cat Street Antique Market, Mong Kok Flower Market, Tung Choi Street Goldfish Market. Adlarından da anlaşılacağı gibi her birinin yoğunlaştığı bir alan var.

Kawloon Park

Kawloon Park adından anlaşılacağı gibi Kawloon tarafında yer alan diğer park. Bu park da bolca size soluklanacağınız bolca yeşil alan sunuyor vakit bulursanız bu parka da uğramalısınız.

Lantau Adası

Diğer önemli bir yapı Po Lin Manastırı. Dünyanın en büyük Buddha heykellerinden biri olan Tian Tan Buddha’nın da içerisinde bulunduğu manastır 1906 yılında üç budist rahip tarafından kurulmuş. Ana tapınak binasında geçmiş, günümüz ve geleceği simgeleyen üç Buddha heykeli bulunuyor. Kompleksin içerisindeki 34 m yükseklikteki dev bronz Buddha heykeli olan Tian Tan Buddha ise 1993 yılında tamamlanmış. Bu Buddha ve Manastır’ın yan yana duruşu; insan ve doğa, insanlar ve kader’i sembolize ediyor. Burası Hong Kong’daki en büyük Budist merkez ve doğal olarak turist akınına uğruyor. Budizm ve Buddha ile ilgili yazımız için tıklayın.

New Territories

New Territories adı verilen bölgede Sha Tin’de yer alan en önemli yer Ten Thousand Buddhas Monastery‘ye (Onbin Buddha Manastırı) ya da diğer adı ile . Man Fat Sze’ye gitmelisiniz. Adı onbin Buddha ama altın renkli sağlı sollu sıralanmış yaklaşık 13.000 Buddha heykeli var burada. 9 katlı bu manastır Hong Kong’daki en güzel tapınaklardan birisi ama yeri biraz ters olduğu için her turistin yolu düşmüyor buraya.

Tema parkları olan Disneyland Park ve Ocean Park da benzeri tema parklarla ilgileniyorsanız ilginizi çeker ama daha önce Avrupa ya da Amerika‘da bu taz parklara gittiyseniz şehirde kalıp Hong Kong’u yaşamanız daha doğru bir karar olur.

Ne alınır

HK’un kendine özel olaylarından biri terzileri. 1 takım elbise, 2 gömlek vs. diye setler şeklinde dikim yapıyorlar ve 2 günde teslim ediyorlar. Bu terzilerin bazıları dünya çapında meşhur.

HK’a kadar gelip denemeden dönmemeniz gereken birşeyde kesinlikle masajdır. Özellikle refleksoloji çok yaygın burada. Genellikle 1 saat masaj 130 HKD refleksoloji ise 40 HKD civarı.

Hong Kong hakkında bazı kısa bilgiler

Çin’de olduğu gibi burada da 8 uğurlu rakam. Bie apartmanın 8.katı veya 8 nolu daire diğerlerinden pahalı oluyor. 4 ise ölüm anlamına geliyor ve kesinlikle uğursuz. Bu nedenle bazı apartmanların 4. katı yada 4 nolu dairesi hiç olmuyor ve 3 den direkt 5 e atlıyor. Uğurlu renk ise kırmızı.

Hong çincede “frequent” yani sık, Kong ise “harbour” yani liman anlamına geliyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN