Bhaktapur

Katmandu’ya yaklaşık 30 dk, 13 km uzaklıkta olan “Pirinç Şehri” olarak geçen ya da yerel adı ile “Bhadgaon” olan “Bhaktapur“un (nüfus 65.000) Newari dilindeki ismi ise “Khawopa” “kendini adamışlar şehri ya da adamışlar şehri” anlamına geliyor. Katmandu ve Patan’la birlikte Newa Krallık şehirlerinden birisi olduğu için ayrı bir önem taşıyor. Hiç bitmeyen restorasyon çalışmalarına destek olması için şehre girişte yaklaşık 13 USD alınıyor. Dünyada en küçük alanda en fazla tarihi bina bulunduran yer burası olarak biliniyor.

Ne Zaman Gidilir

Sonbahar olan Eylül sonundan Kasım sonuna kadar en yüksek sezon yani en uygun aylar. Bu zamanda dağlar en iyi görülebilirlikte olur ve yağış en az seviyede.

Bahar yani Şubat-Nisan ortası Nepal için ikinci en iyi zaman.

Haziranın ortasından Eylül’ün sonuna kadar Muson yağışları olur bu nedenle bu ayları tercih etmemelisiniz.

Nereler gezilir

Durbar Meydanı (Layaku) tabii ki Bhaktapur’un kalbi. Meydandaki en önemli yapı ahşap ve tuğlalardan yapılmış ve Hindu Tanrılara adanmış olan 55 pencereli Saray. Bu saray esasen Dattatraya Meydanında bulunuyormuş ancak daha sonra Durbar Meydanına taşınmış. 1934 depreminden sonra ciddi hasar gören saray daha sonra restore edilmiş. Sarayın Kral Havuzu ilgi çekici.

“Pashupati Temple”, “Mahadeu Temple”, Ganesh Temple”, “Erotic Elephant Temple” meydandaki diğer tapınaklar.

Bhaktapur’da Durbar Meydanı haricinde benzer yapılarla dolu olan “Taumadhi Meydanı”, “Dattatraya Meydanı“ve “Nasamana Meydanı” mevcut.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan bu şehirdeki “Taumadhi Meydanı”nı “Til Mahadeu Temple”, Pagoda stili ile yapılmış ve aynı zamanda 5 katı ile Nepal’in en yüksek tapınağı olan Nytapola Tapınağı, Tanrı Shiva’ya adanmış olan “Bhairabnath Temple” çevreliyor.

“Dattatraya Meydanı”ndaki en önemli yapı “Dattatraya Tapınağı”. 3 katlı Pagoda stilindeki bu tapınak da 55 pencereli Saray kadar eski. Üzerinde Shiva, Visnu ve Brahma Tanrılarının heykelleri bulunan tapınak 14.yy yapısı.

“Nasamana Meynanı”nı ise “Jyortirlingeshwar Temple”, “Akhandasheel” çevreliyor.

Yakın zamana kadar trafik olmayan şehirde şimdi kısıtlı da olsa trafik oluşu ne yazık ki kötü bir uygulama olmuş. Bhaktapur’a taksi ya da otobüs ile gidebilirsiniz. Bizin kendi aracımız vardı ama size taksiyi öneririz. Tabi Nepallilerle birlikte bir otobüs yolculuğu da farklı bir anı olabilir.

Nepal ile ilgili genel bilgilere Katmandu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Diğer Nepal yazılarımız da okuyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN