Kandy Gezi Rehberi

Kandy Gezi Rehberi

Kandy Gezi Rehberi

Kandy, Sri Lanka gezimizde gördüğümüz şehirlerin sonuncusuydu. Burada Kandy Gezi Rehberi şeklinde notlar vereceğiz ama gezimizin önceki günlerini Mirissa ve Dambulla sayfalarından okuyabilirsiniz.

Dambulla’da geçirdiğimiz yorucu ve bol tırmanışlı gün sonrası artık dizlerimiz titriyor, Robert bizi bekliyor araca biniyor ve yaklaşık 3 saat uzaklıktaki yine aynı zincirin oteli olan Amaya Hills Kandy’e doğru yola çıkıyoruz. Bu notları da şu anda aracın içerisinde tutuyorum.

 

Bu bölge özellikle geceleri yabani fillerin dolaştığı çoğu zaman tarım arazilerine zarar verdiği bir bölge. Onları öldürmek yasak ama kovmak ve korunmak için kendilerine göre sistemler geliştirmişler. Bazıları evlerini ağaçların üzerine yapacak kadar ileriye götürmüş bu işi; yanlış anlaşılmasın hobi ağaç evden bahsetmiyoruz.

Kandy Gezi Rehberi : Kandy’nin doğası harika

Yaklaşık 16:30 gibi Kandy otelimize ulaştık ve akşam yemeği öncesi biraz dinlenme fırsatı yakaladık. Yarın programımız biraz daha saki ama yine de yapılacak çok iş var bu nedenle geriye kalan zamanımızı dinlenme, havuz ve yemek gibi rahat işlere ayırdık.

Kandy’deki ikinci günümüzde görüleceklerin listesini Robert’a vermiştik ilk olarak Bahiravokanda Budha Heykelini görmek istemiştik. Ancak Robert biz yokken araştırma yapmış ve bu heykelin olduğu yere çok dik olduğu için aracımızla çıkamayacağımızı; istersek çok yakınına kadar götürebileceğini ama bir yerden sonra tuk tuk ile çıkmak zorunda olduğumuzu ama bununda diklik nedeniyle çok emniyetli olmadığını söyledi.

Sri Lanka’nın eski ismi Ceylon zaten doğal olarak çay onların işi

Heykel bizim için olmazsa olmazlar listesinde olmadığı için bu kısmı programdan çıkardık ve ilk olarak bir Ceylon Çay Fabrikasına giderek çay üretiminin detaylarını öğrenerek güne başlamaya karar verdik. Ceylon yani Sri Lanka’da çay bizim bildiğimizden çok daha çeşitli bir üretimi olan bir sektör. Siyah çay, yeşil çay, beyaz çay ve bunların değişik kaliteleri ayrıca değişik aromaları ile yüzlerce çeşiti mevcut.

“Gezmek insanı alçakgönüllü yapar. Dünyada aslında ne kadar da küçük bir yer kapladığımızı görmüş oluruz.”

Gustave Flaubert

Kandy Gezi rehberi

Fabrikada çay konusunda herşeyi öğreniyorsunuz

Fabrika’da yaprağın toplanmasından paketlenmesine kadar tüm evreleri konusunda detaylı bilgi sahibi olduk. Bizi şaşırtan çayın toplanmasından paketlenmesine kadar geçen sürenin sadece 1 gün olmasıydı açıkçası biz daha uzun bir işlem gerektiğini düşünüyorduk. Doğal olarak fabrikanın mağazasından biraz alışveriş de yaparak buradan ayrıldık.

Değerli taş konusunda Sri Lanka önemli bir noktada

Tüm Sri Lanka için mücevherat yani taş çıkarımı ve üretimi önemli olduğu için sonraki durağımız bir mücevher mağaza-atolyesini ziyaret etmek oldu. Burada taş çıkarılması hakkında bir video seyrettik ve görevli tarafından bilgilendirildik. Daha sonra bize tabii ki bu mücevherleri satmaya çalıştılar; yanımızda sadece bunun için bir bavul dolar getirmemize rağmen dizaynları beğenmediğimiz için almadık ve bavulu geri ülkemize götürmeye karar verdik.

Artık Krallık zamanının başkenti olan Kandy’de yapılması gereken en önemli şey olan UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan “Sri Dalada Maligawa”i (Temple of Tooth Relic) ziyarete geldi

Sri Dalada Maligawa

Burası Sri Lanka’daki en önemli Budist tapınaklardan birisi. Burada Budha’nın bir diş parçası bulunduğu için bu isimle anılıyor; yani “Budha’nın Kutsal Diş Emaneti Tapınağı”. Bu diş geçmiş zamanda çok önem taşıyormuş çünkü diş kimin elinde ise lokal yönetim ona ait oluyormuş. Tapınakta her gün şafakta, öğlen ve akşam olmak üzere 3 defa dini ritüel performansı yapılıyor ve sembolik olarak her çarşamba diş bir herbal suda bir merasim ile yıkanıyor.

Bolo

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın. Fotoğraflara tıklayarak Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Tapınak 1998 yılında Tamil Gerillaları tarafından bombalanması sonucunda ciddi zarar görmüş ancak tekrar restore edilmiş. Büyük bir alana sahip ve gerçekten etkileyici bir yapı. İçeriye hatta yakınına yaklaşırken diğer tapınaklarda olduğu gibi bacaklarınızı en az diz altında olacak kadar kapatmanız gerekiyor.

Saron giymek şart

Dambulla’dan farklı olarak burada erkeklerden de bu isteniyor. Ben pantolon giymediğim için buradan Sri Lanka’lıların erkeklerin giydiği etek tarzı kumaşlar olan Saron’u almak durumunda kaldım. Kiralamak isterseniz 100-150 Rs satın almak isterseniz 350-400 Rs. vermeniz gerekiyor. Ben hatıra olması için satın alıyorum ve belime doluyorum. Diğer Budist Tapınakları gibi burada da ayakkabı ve çoraplarınızı çıkarmanız ve ayakkabılarınızı bir numara ile ayakkabı vestiyerine ☺ bırakmalısınız. Burada bir konuda bir uyarı yapalım; özellikle bu tapınaktan çıktıktan sonra ayaklarınızın altı gerçekten simsiyah oluyor.

Çıkınca hortumla yıkama imkanınız var ama yine de yanınızda ıslak mendil ya da yıkadıktan sonra kurulamak için bir şeyler bulundurun. Gelelim Tapınağa; Nepal’deki Budist Tapınaklarından çok farklı olarak burada da Dambulla’daki Rock Temple’da da bir tane bile dua çarkı yok buna ilaveten çok çok az sayıda dua bayrağı var. Nepal’de “dünyanın herhangi bir yerinde Budist dua bayrakları dalgalanmaya ve bir Budist dua çarkını çevirmeye devam ettiği sürece Budizm’in devam edeceğini” öğrenmiştik ama Budizm’in çıktığı yer olan Nepal’e karşı Sri Lanka’da ki uygulama farklı. Bunun dışında Sri Lanka’daki tapınaklar Nepal’dekilere oranla çok çok temiz ve düzenli.

Sri Lanka’da Budizm Nepal’den biraz farklı

Esasında bu tüm ülke için geçerli denebilir. Sri Lanka bazı açılardan Hindistan ve Nepal’e benziyor ama daha iyi imkanlara sahip, daha temiz, daha düzenli ve daha zengin. Tapınağın ana binasının içinde ve dışında 3-4 tane müze mevcut. Bunlardan sadece “Dünya Budizm Müzesi” için tapınağa girmek için ödediğiniz 1.000 Rs’ye ilave olarak ekstra 500 Rs daha vermeniz gerekiyor. Bu tapınağı ziyarete en az 2 saat ayırmanızı öneririz. Bu tapınakta da diğerlerinde de görevliler ile sohbet ederseniz ve ceplerine bu sohbet sonunda 200 Rs gibi bir parayı koyacaklarını hissettirirseniz siz ekstra bilgiler vererek dolaştırırlar ve bazı kapalı olan bölümlere sizi sokarlar.

Kandy Gezi Rehberi : Kandy Lake’i kaçırmayın

Ziyaret sonrası tapınağın kemen önündeki Kandy Lake etrafında gezebilir ve Kandy merkezinde vakit gezerek vakit geçirebilirsiniz. KFC ve Pizza Hut gibi zincirleri olduğu gibi lokal restaurantları tercih edebilirsiniz. Biz tercihimizi White House adı verilen başka yerlerde de şubesi olan bir yerden yana kullandık. Rice & Curry adını verdikleri yemeği 250 Rs gibi çok makul bir fiyata yedik. Sri Lanka’lılar pilav gibi yiyecekleri Hindistan ve Nepal’de olduğu gibi elleri ile yiyiyorlar. Burada çok lokal kişiler de olduğu için bizim gibi birçak turist hariç herkes eliyle yiyiyordu diyebiliriz.

Kandy Gezi Rehberi : Biraz da alışveriş

Çok sürpriz bir şekilde Kandy’de alışveriş imkanı da bulduk. Esasen “Sri Lanka’dan alınabilecek ne olabilir ki” diye düşünerek gelmiş olmamıza rağmen Kandy’de Queens Hotel’in hemen iki bina yanındaki Odel LUV SL adındaki mağaza o kadar zevkliydi ki bize oldukça fazla alışveriş yaptırdı. Bu mağazada dekoratif ev eşyalarından giyime kadar birçok şeyi bulabilirsiniz. Burası Sri Lanka’lılar için pahalı bir mağaza olmakla birlikte ülkemizdeki fiyatlarla kıyaslayınca gayet makul kalıyor. Aynı mağazanın havalimanında da şubesi var ama fiyatlar x 3. Şehir içini gezmek için yaklaşık 1 saat yeterli gölü de gezmeyi eklersek 2 saat diyelim bu süreye.

Şehirde 2-3 saat geçirdikten sonra Kandy, Kandy Lake ve Temple of Tooth Relic’i panoramik gören bir noktaya çıkarak Kandy’i yukarıdan izledik ve ertesi gün Maldivler’e geçmek üzere hazırlık yapmak için otelimize döndük.

Yarın sabah saat 07:00’de Kandy’den ayrılarak saat 13:00’deki uçuşumuz için Colombo’ya gideceğiz.

Saat 07:00’de yola çıktık 2-3 saat sürmesini beklediğimiz yol beklediğimiz gibi 3 saat sürdü. Esasen Kandy ile Colombo arası 130 km ama otoyol olmadığı için trafikte tuk tuk ve kamyonlar nedeni ile çok duruyor ve süre uzuyor. Colombo Havalimanında 1 gidiş 1 geliş terminali var. İnternational ve Domestic uçuşlar aynı terminalden yapılıyor. İşler hızlı ilerliyor, pek bekleme yok.; 1 saat 10 dk sürecek Sri lanka Airlines ile yapacağımız uçuş ile Male’ye oradan da ilk adamız olan Velidhu’ya geçeceğiz. Gezimizin buradan sonraki bölümünü Asya sayfalarımızdaki Maldivler sayfasından okuyabilirsiniz.

Sri Lanka hem yeşil hem normal pasaporta vize uyguluyor. Vizeyi internetten alırsanız (35 USD) girerken sistemlerinde görünüyor direkt olarak giriş yapabiliyorsunuz. İsterseniz de girerken alabilirsiniz vizenizi.

Kandy Gezi Rehberi burada bitti, başka bir gezide görüşmek üzere.

Düzenlediğimiz turlara katılarak bizimle birlikte gezmek isterseniz Whatsapp Kanalımızı Takip edebilirsiniz. Whatsapp Kanalımız Takip etmek için tıklayınDuyurulardan haberdar olmak için Sessiz modu kapatmayı unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN